ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
LBSF

Мнение Отговорете с цитат
Новите рентгени работят с доста по-ниски нива, а мен ме снимаха със стара техника. Възможно е от там да идва разликата.
Пет Ное 09, 2018 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx

Мнение privet Отговорете с цитат
Здравейте,

изключително интересна за мен тема, тъй като е т.е. беше частично свързана с професионалните ми интереси (автор съм на едно от статиите цитирани в темата). Разбира се че съм отврен за дискусия, само ще вмета, че сраняването на измерванията на различни уреди е дълга и напоителна тема, отделно повечето уреди не отчитат неутронна компонента от ВКЛ и т.н.

Сега, след като има сравнително достъпни уреди би било интересно да се направят системачитични измервания по планините в България, както и на някои други будещи интерес места.
Пон Ное 12, 2018 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata

Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Опитах се да оценя въздействието от такава снимка. 40 μSv/h за 6 секунди са еквивалентни на допълнителни 0,07 μSv/h в продължение на един час. Или ако нормалния гама фон е 0,20 μSv/h все едно за един час си бил на 0,27 μSv/h. 0,27 е гама фона в тухлена постройка... Не знам дали не бъркам някъде, но по тази аритметика панорамните снимки излязоха безвредни.

Точно така ги смятат натрупаните дози от изследвания с йонизиращи лъчения специалистите от НЦРРЗ Да вземем пример за енергии за които имаме сетива: например светлинната мощност попадаща не един квадратен метър от слънцето в зенит за нашите ширини е 1000 Wh. Ако го раделите на 3600 секунди ще получите приблизително 0.14W за секунда. Топлинен източник с такава мощност можете да държите в ръката си без да го усещате. Ако поседите малко по-дълго на тази мощност на слънчевото лъчение трябва да се намажете с крем или да легнете под чадъра. Опитайте се да седнете за една секунда върху 1000 ватов котлон и после си го разделете на 3600 за да не ви пари. Същия ефект ще има и един килограм върху ръката за един час. Ще го издържите без проблем и в края на часа ще сте понесли 3600 kg за един час. Приложете 3 тона за една секунда и ще се убедите, че на организма не му е все едно за какво време се получава въздействието.
За съжаление йонизиращите лъчения и електромагнитните лъчения по никакъв начин не се усещат от човешкият организъм. Познавам хора, които усещат ултразвукови честоти , използувани за прогонване на кучета. Нямате си представа в каква паника изпадат при условие, че аз до тях нищо не чувам.
Липсата на сетива или сетива с ограничен диапазон на чувствителност могат да подведат човек да се подложи неусетно на прекалено високи дози, а след това да се чуди откъде му е дошло нещо.
Пон Ное 12, 2018 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin

Местожителство: София

Мнение Re: privet Отговорете с цитат
pirx написа:
Здравейте,

изключително интересна за мен тема, тъй като е т.е. беше частично свързана с професионалните ми интереси (автор съм на едно от статиите цитирани в темата). Разбира се че съм отврен за дискусия, само ще вмета, че сраняването на измерванията на различни уреди е дълга и напоителна тема, отделно повечето уреди не отчитат неутронна компонента от ВКЛ и т.н.

Сега, след като има сравнително достъпни уреди би било интересно да се направят системачитични измервания по планините в България, както и на някои други будещи интерес места.

Добре дошъл, pirx! Радвам се, че около тази тема постепенно се събираме мераклии и съмишленици.

Да използвам случая да спомена, че данните от неотдавнашната ни разходка над Сеславци вече са достъпни в онлайн картата на Safecast:

http://safecast.org/tilemap/?y=42.7998&x=23.5258&z=15&l=0&m=2

През последните два почивни дни също доста пътешествахме и записвахме данни, които засега са достъпни тук:

https://api.safecast.org/en-US/bgeigie_imports/39183
https://api.safecast.org/en-US/bgeigie_imports/39184

Общо взето -- нищо неочаквано няма в тях, но все пак са интересни и може би полезни...

Пон Ное 12, 2018 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28
Страница 28 от 28

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.