ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Нова година на Черни връх
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Нова година на Черни връх
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нова година на Черни връх Отговорете с цитат
http://librev.com/index.php/2013-03-30-08-56-39/discussion/bulgaria/3503-nova-godina-na-cherni-vrah

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Яну 02, 2019 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на Ведрин за поучителната история!

Аз ли криво разбрах, че хората се обадили, казали им учтиво да не ходят в чайната, но те решили да отидат ... и не им стига това, ама се почудили и какво приключение да си причинят. Иначе вкъщи бил железен човека и направил важно откритие - зимата на Черни връх ти става студено по шорти.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Яну 03, 2019 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Следващият път да пробват и в станцията на РВД на Резена или в някоя мутренска резиденция... Тук имаше разни писания, че преди години на Резена "живееха" едни "много лоши" хора. Не само не отваряха, ами и не даваха да се влиза в заградения периметър. Ако пък пробваш да ги и замериш, може и един бой да си отнесеш/в най-лекия случай/.
Чет Яну 03, 2019 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Догодина, препоръчвам качване на Черни връх без шорти, само по пистолет. Очаквам с нетърпение да прочета очерците по темата. Добре е да се запознае с оня с анцуга и да предприемат съвместен преход за "децата алтруисти" (както казваше един известен наш политик навремето).

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Чет Яну 03, 2019 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/kiril.radev/posts/10156349518393208

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 03, 2019 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Да, бе той и анцугът (макар и не толкова многословно) разправяше как всичко било цветя и рози и не бил бедствал. За мен главното е, че се е наложило да се разкарва екип на ПСС да му прибира измръзналия задник. Иначе "метода на Вим Хоф", "вложил съм стотици часове" (звучи като "излекувал съм стотици хора") ... бла бла ама не си направил сметката, че "оня, оная, да кажем ония там, си пият питието оттатъка и ни се смеят". На мнение съм, че трябва да се подхожда отговорно при всякакви начинания. Самонадеяното поведение го оправдавам единствено в случаите, когато не се ангажират други хора да ни чистят оцапаното. На Нова година, когато всичко живо е пияно или работи по въпроса, по прашки в планината ... после олеле много ми е студено.

Две неща си противоречат:

1. "Бях се обадил по телефона на заслона предварително и ми беше казано, не особено любезно, че планът тази година е да се празнува в „семеен кръг“ ..."

2. "Няколко дни преди тази Нова Година бях попитал нашия организатор два пъти, дали ще ни пуснат вътре и той след предварителен разговор с домакинката там ме увери, че това ще се случи."

Че не са го пуснали веднага е грешка, подобна на неговата - подценили са ситуацията, мислейки го за поредния навлек, на когото изрично е било казано, че няма да може да ползва заслона. Колко е правилно последното не се наемам да тълкувам. В крайна сметка е получил достъп до топло помещение, освестил се е и всичко е приключило с щастлив край. От цялата случка си вадя два извода - вината е на Кирил и не му прави чест да раздухва в публичното пространство колко як и подготвен пич е, и второ хората в заслона са реагирали изключително бездушно и егоистично в ситуацията, въпреки вината на въпросния Кирил. Аз лично щях да ги черпя по една греяна, ама хора всякакви.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Чет Яну 03, 2019 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Бих използвал случая да задам следните въпроси:

1) Желателно ли е заслони и хижи да бъдат заключени извън "работното им време"?

2) Допустимо ли е използването на заслони и хижи в "семеен кръг", включително и с ограничаване на достъпа на всички извън този кръг?

3) Кой би трябвало да регламентира режима за ползването им и да следи за спазването му?

4) Какви би трябвало да бъдат последиците за отговорните лица при неспазването му?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 03, 2019 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
1. За желателно, не е желателно, но е факт и то факт, който трябва да се отчита при предприемането на рискови начинания. Не оправдавам заключващите, но тръгналия бос и гол е трябвало да предвиди подобен сценарий.

2. Според мен е допустимо използването на заслони и хижи във всякакъв кръг, ненарушаващ законите на Република България. Ако законово не е уреден достъпът на хора във въпросните помещения има и морални закони, но те са по-скоро пожелателни и индивиди, предприемащи рискови начинания трябва да вземат предвид тяхната уклончивост.

3. Режимът за ползване би трябвало да бъде регламентиран в закон, но доколкото знам, може и да греша, подобни текстове няма в нито един български закон. В Австрия има специален закон, според който не може да се отказва подслон на нуждаещ се в планината. У нас мисля, че такива текстове няма. В момента, разбира се, говоря наизуст, без подробно да съм се запознал с нормативната уредба. При удобен за мен случай ще го направя.

4. Санкциите за нарушаването на законите трябва да бъдат регламентирани, а всички спорове да бъдат решавани в съда.

И за да не останеш с грешно впечатление, не защитавам "тесния семеен кръг", но не е прав и онзи супермен с "метода на Вим Хоф" да се пусне по организъм на втория най-ветровит връх в България, на Нова година, когато и без това оскъдните морални и човешки устои са удавени в алкохол и/или други субстанции.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Чет Яну 03, 2019 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Бих използвал случая да задам следните въпроси:

1) Желателно ли е заслони и хижи да бъдат заключени извън "работното им време"?

2) Допустимо ли е използването на заслони и хижи в "семеен кръг", включително и с ограничаване на достъпа на всички извън този кръг?

3) Кой би трябвало да регламентира режима за ползването им и да следи за спазването му?

4) Какви би трябвало да бъдат последиците за отговорните лица при неспазването му?



ЧНГ!!!


Ведрине, ще си позволя да отговоря на риторичните ти въпроси.


Отговори:

На първи въпрос: Хижа и заслон е недопустимо да бъдат заключени! Всъщност какво може да е "работното време" на хижа и заслон?
На втори въпрос: Недопустимо!
На трети въпрос: Режима на ползване и контрола на неговото спазване трябва да се регламентира поне от собственика на обекта, ако няма по-строги и тежки законови изисквания.
На четвърти въпрос: Ще си позволя да отговоря за конкретния случай, пък то ще се разбира и за общия. Последиците за така наречените стопани, наематели, ползватели или каквито и да са там - незабавно прекратяване на договора, изгонване от Планината (всъщност те са се самоизгонили) и заплащане на всички разходи на ППС по случая. Няма никакво значение дали са предупредили, че не желаят посещения и т.н. - критичната ситуация вече е факт и съвсем не е задължително тя да е настъпила с хора, които са били предупредени! Последиците за "Героя" с късите гащи и голямото самочувствие - заплащане на всички разходи на ППС по случая минимум в троен размер, а ако има и мрънкане, допълнително и някоя и друга тояжка по голия за....ник. По принцип на такива "юнаци" акъла им идва или като им излиза нещо от джоба, или като им влиза друго нещо в ..., а в особено тежки случаи и двете.
Very Happy Very Happy Very Happy

Накрая за успокоение на по-умерените - всички сме правили и правим разни глупости, но.... все пак има някаква граница, която не бива да прескачаме.


Приятни и интересни разходки и преживявания на всички!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Чет Яну 03, 2019 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговор на един от групата Отговорете с цитат
vedrin написа:
https://www.facebook.com/kiril.radev/posts/10156349518393208


Пейстнаха ми го, извинявам се, че не зная на кого по име е, понеже нямам ФБ.
Най-после адекватно изказване. А за тези вътре от чайната... няма да обиждам, но морално не са прави...

"Кириле, мислех заради самия теб да не се обаждам, ама прекаляваш. Казах ти го и лично, но така като те чета се питам, ние на едни и същи 4 квадратни метра ли бяхме в онова предверие...?

От неразбиране сме се уплашили и сме викнали ПСС? Пич, за момент не съм се плашил, просто знаех какво става и какво нося в раницата си за такива случаи. Работя в Арктика от 10 години, водя групи на студени експедиции - нали не мислиш, че го правя без 5-6 курса по първа помощ в студено време? Ако не беше така, запитай се защо е рамките на 6-8 минути беше свършено следното:

- да имаш два чифта топли чорапи, пухените ми ръкавици и пухенката, шапка и да си завит с фолио
- не можеше да държиш чаша с две ръце, затова получи чайове от ръцете ни, както и сладко
- беше извикана помощ, след оценка на ситуация и блъскането ми по вратата на заслона

Честно ли мислиш, че не мога да направя разликата между човек изпаднал в тежка хипотермия след няма 15 минути и човек с леко треперене от малко студуване? И че ще рискувам за няма нищо в 23:45 на Нова Година да разкарвам ПСС, особено като знам колко е голям шансът да дойдат мои приятели на наряд от Алеко? Дали бих си го позволил?

Аз човек с по-тежки симптоми не съм виждал досега, а не е като да не съм ги виждал и изпитвал и на себе си. И до това състояние беше стигнал след десетина минути статичен. А ако никой не беше дошъл да помогне толкова скоро?

Навън времето се влоши и като се прибирахме си падна до към -20 като вземем фактора на вятъра. Мислиш ли, че можеше в това състояние да се стоплиш и с „екипировката” си в да слезеш сам поне до Алеко? Питам, понеже аз не тренирам с Вим Хоф, та затова бях с пухени ръкавици надолу... но по мои спомени като те взехме от спасителите на Алеко (където беше чувствително по-топло) за тези 200 метра до колата, с два чифта чорапи назаем и всичките си дрехи, след като беше изкарал два часа на топло, пак бързаше да влезем по-бързо и да пуснем парното?

И, не, никой не ти е гарантирал, че ще празнуваме в столовата - знаехме, че и двата шанса ги има и останалите бяхме подготвени просто да си честитим и да обърнем надолу към Алеко.

Не ме скандализира толкова какво си направил, а как реагираш впоследствие - въпросът е да не убеждаваш и други хора как този подход е адекватен, за да няма следващи такива случаи."

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Яну 03, 2019 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Това момче за съжаление освен че не си е взело поука, а и пише други глупости. Гледам, според мен Донков, добре му е отговорил. То бива дебелоочие, обаче човек като не се усети сам и господ не може да му помогне. Така като гледам от линка който си пейстнал, този коментар е изтрит.
Чет Яну 03, 2019 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Jodi Hilton написа:
I also want to acknowledge that you brought thermal clothes to put on and even had warming packs in your backpack (which we did not know about and failed to use). When we arrived you had your jacket and hood on, but still were wearing shorts, probably because you planned to change into the pants in a more private place. The fact that you couldn't get into the internal part of the hut was by far the biggest problem you faced. The workers who ran the place should be very ashamed of their behavior. Imagine we had been delayed and you had been left longer in the foyer without anyone to see what was happening? I wonder if you can find someone to run with you in the future because part of the risk is that you are alone.

Източник: https://tinyurl.com/ycrrfu3f

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 03, 2019 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По-особени новогодишни пожелания Отговорете с цитат
На всички шегаджии пожелавам да им се случи нещо подобно! Не е необходимо да са по долни гащи в снега - случва се и добре екипирани да поизмръзнат, па нека чукат на вратата на "семейното тържество". Семейно тържество в планински заслон! С моите внуци така ни върнаха от хижа "Орфей" - пак "семейно тържество", но поне беше лято. Ще ми сравнявате планинска хижа с военна база! Толкова знаете - че и в най-секретната военна база ще намерят къде да ви бутнат, докато дойдат да ви вземат. Няма да ви настанят в командния пункт, но и няма да ви изхвърлят зад мрежата. Закон за достъп до хижите и заслоните трябвал! Иначе - законна смърт! С нетърпение чакам да пропищите на умряло от някоя скала или в някоя преспа и тогава да чета тука коментари "Чий го дирите там, бе? Що си не седите дома? Нормалните по скалите ли драпат?" Ама май няма да ви се случи. Не съм ви чел много да пишете за планините.
Чет Яну 03, 2019 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Шеги или не - от стенограмата, която са публикували приятелите на пострадалия и последвалите мнения си личи, колко им куца комуникацията. Единият не разбрал, че няма да ги пуснат в заслона, другият не разбрал, че има химически грейки. А и със стопаните на чайната не са говорили особено интелигентно. Чавдар и жена му няма да върнат човек, ако каже - моля помогнете, имаме пострадал. Вместо това се започва - работно време, пък заслон ли било, пък как така са там, а не пускат хора, пък морално право, пък имате(стопаните имат...) хипотермясал пред вратата. Ако стенограмата е точна значи някой трябва да ходи на уроци по пресяване на важна информация в критична ситуация и нейното изразяване с думи. Аз, в сегашното си психическо състояние и нагласа, бих се поинтересувал, какъв е този хипотермясал, който имам. Не знам след 10+ години куцо и сакато изредило се в постройката, която стопансивам, дали бих реагирал по-адекватно... иска ми се да си мисля, че пак бих проявил нужното търпение и внимание, за да разбера, че наистина има спешен случай.
Държа да отбележа, че имаше един случай миналата година, в който Чавдар увещаваше едно момче да остане да спи горе, да не тръгва в мъглата надолу към Алеко, но то тръгна, а Чавдар предупреди ПСС, че има възможност за загубен турист и даде номера на момчето. В последствие момчето нарече трите бора на стената "гора" и успя да стигне светлините в далечината 15 минути след това без чужда помощ.

Според мен, тази нова година, до последно просто не са разбрали, че има спешен случай.
Чет Яну 03, 2019 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Доволен съм, че Владо е отговорил добре на нелепостите на бегача, поне един смислен човек да има в цялата тази история...

Като ще правиш героизми и идиотизми, се обезпечаваш с организация и екип - да те чакат, да имаш хора по трасето на ключови места и т.н. И задължително си подготвяш крайната точка - да те очакват. Ако ти откажат (което е логично в случая) - няма проблем да има една голяма палатка с добре изолиран под и един примус вътре, жегата е гарантирана. Така се прави...
Един такъв герой на билото на Стара планина го изтърваха спаситгелите, умря си момчето...

Съгласен съм, че позицията на ЧАЙНАТА на Черни връх е особена - имаш 2-милионен град под теб, с хиляди изтрещели от съвременното натоварено ежедневие хора, с консуматорски манталитет отгоре на това. Всяка нощ ще идва някой да ти бедства пред вратата (особено зимата), и ти трябва да си добрия самарянин и да му помагаш. Това не е за всеки, определно. Особено, ако не си длъжен да го правиш - нито това е хижа, нито ти си спасител (щатен или доброволен). Спасителите са долу, на Алеко, на час слизане пеша, идват за по-малко от 20 минути с шейната при повикване.

Няма как ЧАЙНАТА на Черни връх да се сравнява с станциите на Ботев или Мусала - там няма такъв наплив, там няма паркинг на един час надолу и спасители на 20 мин...

Не искам да защитавам или оправдавам Чавдар и Ирина (които познавам от Мусала от преди около 24-25 години), аз лично просто не бих живял на връх, на който по всяко време на нощта може някой да реши че бедства и да почне да ти блъска по вратата.
Концентрацията на много хора на едно място (съответно много от тях изтрещели) неминуемо води до отклонения, и това е видно от случая.
Предполагам, че в случая просто не са разбрали, че човека наистина е зле, проблем на комуникацията. Всъщност той дори не бил зле...

Много ми е интересно, кой от възмутените би поел работата там, ако изгонят сегашните наематели? И дали новият наемател ще става всеки път в полунощ, когато някой реши, че има право да се приюти на топло...
Чет Яну 03, 2019 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov