ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на заслон Амбарица
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на заслон Амбарица
Автор Съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Andro написа:
Принципът на Фарадеевия кафез е, че във вътрешността на всеки метал (в случая кух метален обем) електричното поле е нула. Просто външното поле в нашия случай създадено от атмосферното електрично поле индуцира в металното тяло поле със същата сила, но с противоположна посока. Така двете полета във вътрешността на металното тяло се компенсират до нула.

Това на теория за идеално проводящ метал. При реални условия металът има съпротивление и описаната компенсация на полетата може да не е идеална. Т.е. биха се появили точки с различен потенциал, което ще е причина да протекат изравнителни токове през кафеза. А щом тече ток през съпротивление се отделя топлина. От мълнии мрежата Фарадеев кафез на метеорологичната станция на в. Мусала се загрявала до червено понякога (вярно там има големи преходни съпротивления между тънките ръждиви телове на мрежата).

Относно заземяването то има задача да приравни електрическия потенциал на кафеза до този на земята, като отведе натрупаните заряди. Иначе кафезът би останал зареден и човек би получил електрически удар при излизане от кафеза, когато едновременно докосне и земята.

Заземяването в планински терени е трудна работа, защото каменистата почва е лош проводник. Това може да значи да се поставят повече заземители, за да се падне под максимално разрешеното съпротивление от наредбите. Когато няма подходяща почва за заземители се полагат хоризонтални шини или мрежи. Ако почва въобще липсва може да трябва със специален цимент да се фиксира шина към скалата или в скалата да се изкопае кладенец в който да се постави заземител. Може и да се ползва по-отдалечено място с по-благоприятна почва. Всичко това е скъпо.

Много добре обяснено..............ама аз пак неразбрах при гръмотевична буря на Амбарица дали да си завра тЕлото вътре или да бЕгам нанякъде....дали ще оцелея в кафеза.
Вто Апр 10, 2018 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:

Много добре обяснено..............ама аз пак неразбрах при гръмотевична буря на Амбарица дали да си завра тЕлото вътре или да бЕгам нанякъде....дали ще оцелея в кафеза.


На същият въпрос 2013г хижаря на Добрила отговори нещо такова:

Код:
Къде да оцелееш ? В тази фурна ли ?


И моята информация е ,че "заслончето" е от радиолюбители и е с цел поставяне на апаратура.

Сопот е близко до Пловдив . Бих се включил с каквото мога да помогна.

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Апр 10, 2018 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Отговорете с цитат
Докъде стигнахте с възстановяването?
Чет Май 31, 2018 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LZ1ZF



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте приятели,

Заслона горе на върха го качихме през 1987 година. За съжаление от 2001 година не съм в Карлово/Сопот. През 2012 успяхме да го пребоядисаме. Направен е от ламарина с дебелина 3 мм. Не мога да опиша колко пъти чупиха прозореца, къртиха вратата... Сега май са откъртили и мачтата за антените, която беше от неръждаема стомана. И агрегат ми откраднаха от горе - само за две денонощия го бях оставил там. И вятърен генератор .... и не са цигани - те горе не се качват. Макар че съм вече на 64 годинки, мисля че мога още да помогна през лятото за възстановяване на металния заслон. От месец съм вече наблизо - в Пловдив. Ако има желаещи да помогнат нека да ми пишат на lz1zf@abv.bg

Поздрави: Гошо

http://www.qrz.com/db/lz1zf
Сря Яну 09, 2019 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
То за какво да се прави, за разни цървули които пак ще го потрошат.
Чет Яну 10, 2019 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Че немога да заваря аз някой такъв да троши...малииииии
Ще го заровя до кръста пред кафеза, ще го лакирам с лак от кръста нагоре /да не дават роднините пари за паметник/
Чет Яну 10, 2019 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Ще го заровя до кръста...

Един приятел имаше подобни идеи за наказание - катерил по Елени връх, а отгоре валели камъни. Като се качил, открил един идиот, който ги мятал. Едва се сдържал да не го "пусне едно въже" принудително надолу до малка площадка, където да прекара една нощ... Веднъж на заслон БАК заварих един олигофрен, който трошеше пейките, за да си пали огън - беше средата на юли, ранен следобяд, но явно му е било студено или е имал наденици да пече... Чудех се и него дали да не го пуснем до орловото гнездо под Веждите - там е уютно, ще изкара една нощ и без да се налага да пали огин.
Чет Яну 10, 2019 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
САМО БОЙ И СТРИГАНЕ ПОМАГА
Чет Яну 10, 2019 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
За второто не съм сигурен, по-скоро бъркане в джоба. Дълбоко.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Яну 10, 2019 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
https://m.facebook.com/events/327108374624436?acontext=%7B%22ref%22%3A%223%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D&aref=3


Дали от парка знаят Smile

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Юни 12, 2019 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Както са написали хората: - Получихме разрешение от Национален Парк Централен Балкан за извършване на ремонтна дейност върху металната постройка.
Сря Юни 12, 2019 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estario



Регистриран на: 18 Яну 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Искам да ви зарадвам със събитието по ремонта. Накупили сме всички материали, в понеделник по-тежките неща отиват на хижа Амбарица, с помощта на Тошко и Ема. Ако имате желание да присъствате сте добре дошли. Ще има доста неща, които трябва да стигнат до върха. Основно се нуждаем от "кози" носачи, за да качим разнообразието от инструменти и материали до върха. В събитието във фейсбук може да прочетете докъде сме стигнали и да следите за новости и промени в плана.
https://www.facebook.com/events/327108374624436/
Чет Юни 13, 2019 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estario



Регистриран на: 18 Яну 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Първият най-важен етап е завършен. Заслонът вече може да спаси някой в нужда. Предстоят довършетлни работи.

Нед Юни 30, 2019 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Браво.
Ако можех щях да се включа в носенето, но ... друг път.
Продължавайте все така.

Поздрави.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Юли 01, 2019 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за труда! Very Happy
Пон Юли 01, 2019 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov