ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
връх Средец
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
връх Средец
Автор Съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Играчи разни! Отговорете с цитат
О-о-о, сериозна заявка...!😀
Пет Яну 11, 2019 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Само да кажа, че нямам собственост на въпросните снимки, а само играя медия. А под панта аз разбирам шарнир за окачване на врата/прозорец. Друга интерпретация нямам. А чуя ли пък думата ски инстиктивно отговарям "Пази се борче, иде скиорче!"

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пет Яну 11, 2019 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Само да кажа, че нямам собственост на въпросните снимки, а само играя медия. А под панта аз разбирам шарнир за окачване на врата/прозорец. Друга интерпретация нямам.


Оооо това е култово Smile ще останеш завинаги в аналите на форума Smile

purko написа:

....... Проверих с гугъла и вече разбрах, че пантаджия ще рече безделник, нехранимайко ... ама това за пантата не го разбирам още.


Още по добро SmileSmile ... Пантаджия е точно безделник, който не ходи на работа и кръстосва само кръчми и баири SmileSmile
Пет Яну 11, 2019 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Ето къ` стават нещата! Отговорете с цитат
Настоящата, а и други теми ме подсетиха, че би било хубаво да съставим "Един речникна форУмната терминология". Ще отида в една друга тема с продължение......
Пет Яну 11, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Айде почна се.......... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Предлагам Жужка да е завеждащ раздела "форумен речник "- тя е най-добра.
Пет Яну 11, 2019 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение 17-02-2019 Съвършените условия! Отговорете с цитат
Тръгнах късно - след 10.30. Знаех, че не ми трябва ранно ставане, нямаше голяма денивеция, която да ме очаква, нито други върхове, които да съм набелязал допълнително за деня. Целта беше само да стигна до връх Средец - номер 13 в планината, единственият връх, от който съм се връщал неуспешно (дори 2 пъти), без след това да съм го изчаквал на поправка.

Тръгнах от х-л Морени. Времето беше настина съвършено. Вятърът беше от лек полъх до слаб, много слънчево и температури от 0 до -2 градуса. Не знам защо бях останал със заблудата, че на Алеко може да се вземат снегоходки под наем. Изгледаха ме с почуда в ски гардероба, но не се отказах. Снимах доста, но все пак избрах 18 снимки, които да споделя.

Това може би е върха с най-много снимки на харда ми - Малък Резен:

[img]_MG_7139 връх Малък Резен 2182м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Изкачвайки се по пътя на Капакливец, поглед към връх Ушите:

[img]_MG_7156 връх Ушите, връх Камен дел by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Петдесетина метра след серпентината на Капакливец, излязох от пътя вдясно и поех към Средец. Признавам, че имах малко притеснения, най-вече от затъване или пропадане някъде. За щастие обаче, дори без снегоходни, се затъваше едва няколко сантиметра. А на определени места фирнът беше толкова твърд, че дори не оставаха следи от обувките.

[img]_MG_7166 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Неописуемо красиво, безкрайно бяло поле се ширна пред мене. Скоро видях следа от моторна шейна, която описваше един S към върха. Стори ми се разумно да я последвам, макар да съм против моторните шейни в планината.

[img]_MG_7178 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Вече по склона на върха, смятах, че няма къде да затъна, но точно там пропаднах до коляно и с двата крака 2-3 пъти. Умишлено подходих не директно към върха, а отдясно (северно) на билото:

[img]_MG_7189 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

От билото, поглед към Черната скала и Ушите:

[img]_MG_7195 връх Черната скала, връх Ушите by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Последните метри до котата:

[img]_MG_7206 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Най-високата точка е отбелязана с тези дървени колове:

[img]_MG_7221 връх Средец, връх Селимица by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Това ми е една от любимите снимки от деня:

[img]_MG_7228 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Голямо удоволстие беше да стигна върха, да се насладя на гледките и времето.

[img]_MG_7236 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Отново поглед към Черната скала, както и билото на Стара планина, на което личат връх Ком, вероятно и връх Миджур. Нека допълни, който ги разпознава със сигурност.

[img]_MG_7243 връх Черната скала, връх Миджур, връх Ком by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Ако някой не ги разпознава, съм ги отбелязал Smile

[img]_MG_7269 връх Малък Резен, връх Голям Резен, Черни връх, връх Лъвчето (маркери) by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Стигнах отново до следата от моторна шейна и тръгнах обратно по нея.

[img]_MG_7281 връх Малък Резен, връх Голям Резен, Черни връх, връх Лъвчето by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Поглед назад към върха:

[img]_MG_7287 връх Средец 1968м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Никъде не усетих каменните реки на Боянската река, които ме притесняваха. Снегът беше вероятно около 1,5м.

[img]_MG_7313 връх Селимица, връх Средец by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Обратно на пътя, отново снимка на Малък Резен, достатъчно впечатляващ от тази гледна точка:

[img]_MG_7324 връх Малък Резен 2182м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Отбих се до котата на Голи връх. Това е снимка на Ушите оттам:

[img]_MG_7348 връх Ушите, връх Камен дел by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Финална снимка на върха, с който започнах:

[img]_MG_7353 връх Малък Резен 2182м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Важно е да се отбележи, че след мене не е останало нищо в резервата Торфено бранище, освен стъпки в снега (Всъщност това трябва да е задължително навсякъде в планината).

Ще си позволя и малко банални препоръки за този връх: Снегодките са задължителни (както и Момчил отбеляза); определено по-добре да не се ходи самостоятелно извън пътеки, тръгвайте само при добри условия, иначе може да стане опасно.
Пон Фев 18, 2019 2:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov