ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Павеле, добре дошел в клуба на оцелелите след подобен род инциденти.
Аз не съм специалист по лавини и най-вече изобщо не искам повече да имам вземане даване с точно този вид случки в планината.
Това което искам да напиша обаче е в допълнение на описаното от теб, и донякъде важи за случаите, в които просто нямаме избор и трябва да преминем през такъв участък:
1. Първо в участъка трябва да се влиза един по един, а ако улеят е в завой - един се качва до място с по-голяма видимост да бъде лавинен наблюдател, докато другите минават. Така и да падне нещо ще затрупа само един, а другите ще може веднага да се притекат на помощ, тъй като по време на срутването са стояли вън от участъка и няма да са пострадали.
2. За да е по-бърза операцията на другите е хубаво всеки да си носи по 20-30 метра ярък на цвят прусек, който да си върже на кръста за да изпълнява функцията на лавинен шнур - така и да те затрупа, все отнякъде ще се подава въженцето и по него околните би трябвало по-скоро да те открият и изкопаят. Отделно, ако лавинният участък е по къс от шнура/ например тесен улей/ - може да вържете другия край за клек, дърво или отделен камък, ако има, или другите да държат здраво, и така да не позволите на снега да ви отнесе...
Не че горните две прости неща ще ви спасят при сериозна лавина, но все пак в дадени случаи значително биха увеличили шансовете за оцеляване.
Вто Яну 08, 2019 1:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Бог да прости, Делчо Делчев!
Вто Яну 08, 2019 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Владов, хвърли едно око:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215100001748447&set=a.10215099993548242&type=3&theater&ifg=1
Вто Яну 08, 2019 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
strugi



Регистриран на: 04 Фев 2014
Мнения: 5
Местожителство: Plovdiv

Мнение Делчо Отговорете с цитат
Преди 6 години се загубих над х. Равнец, беше януари.....той се появи случайно на това място, упъти ме, от тогава бяхме неразделни, научи ме на много неща, беше ми опора за хубаво и лошо....никога няма да го прежаля, безценен приятел, прекрасен човек....
Вто Яну 08, 2019 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Бог да го прости Делчо! Crying or Very sad
Вто Яну 08, 2019 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Делчо Отговорете с цитат
Беше ни поканил да отидем с неговите хора по Балкана, тъй като и ние имаме жителство в Розовата долина. Не успях да го видя, времето ни изпревари. Усещаше се, че е широко скроен човек с голяма култура и потенциал...Бог да го прости Делчо ....


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Яну 08, 2019 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Павел Б написа:
dido написа:
Покрай падналия от Кончето младеж пропускате една интересна новина от уикенда, пак в Пирин:
Група скиорчета пущат лавина в местността Полежан, която влачи двама от тях пред очите на още няколко наблюдатели.

Въобще, началото на тази зима е много странно и потенциално много опасно.
По мои наблюдения на високото в Пирин има много сняг, но не и под 2000 m. В Среден и Южен Пирин е практически сухо. Алиботуш (2200) е напудрен от изток, гол от север и юг. На Щудер обаче, в Гърция, има доста сняг (1700 m н.в.). Смийница (1950 m н.в.) е с рехав сняг, също такъв е на Боздаг (2200 m. н.в.). За контраст на Кушиница е много много снежно (1950 m н.в.), вероятно до около 1000 m н.в.



Бог да прости нелепо загиналия алпинист Делчо Делчев.



Време е да напиша няколко реда по темата, в качеството си на главен виновник за създалата се ситуация с лавината в Пирин. Умишлено изчаках емоциите да поутихнат, но мисля, че го дължа на другарите си, а и на себе си. Хората обичаме да посочваме грешките на другите, но не и да излагаме на показ собстените си такива...

...


За много години Павка Smile

Ето разказ и на друг свидетел на случката (Боян Б.)
http://www.whiteroom.bg/zimni-pirinski-gledki-uchudvashto-dobro-karane-kato-za-noemvrijski-rozhden-den-edin-padasht-sklon/?fbclid=IwAR33nX1ThtloCfPH2AoHzH3S2AXMeL1ZjFRxtwLCt-lh1V4nnchslDT1iuQ
Чет Яну 10, 2019 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Абе и на тоя снежен "профайлър" кога ли ще му събират някъде кокалците. Профили правили, сечения, плитка била лавината, тинтири минтири… Да те натисне снежната маса в някой остър камик, да ти причини вътрешни разкъсвания, и за две минути си пътник. Явно много си вярват тия субекти...
Чет Яну 10, 2019 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Животът се обезценява. Май го оценяват само тези, които преживяват трудно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Яну 11, 2019 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Абе и на тоя снежен "профайлър" кога ли ще му събират някъде кокалците. Профили правили, сечения, плитка била лавината, тинтири минтири… Да те натисне снежната маса в някой остър камик, да ти причини вътрешни разкъсвания, и за две минути си пътник. Явно много си вярват тия субекти...


Владо, защо така негативно. Аз не мисля, че който и да е от тях си вярват много. Те (БАССЕС) от дълги години кръстосват зимата и са много внимателни с цел превенция на подобни неща. Те си казват, че профила на този склон, не е профила на съседния.
Пет Яну 11, 2019 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Още двама сноубордисти днес в Пирин - самоиндуцирана лавина.

https://novini.bg/bylgariya/kriminalno/518809

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пет Яну 11, 2019 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Да, за съжаление.... https://varhove.com/wordpress/%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%B8%D0%B7/
Пет Яну 11, 2019 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
vladofff написа:
Абе и на тоя снежен "профайлър" кога ли ще му събират някъде кокалците. Профили правили, сечения, плитка била лавината, тинтири минтири… Да те натисне снежната маса в някой остър камик, да ти причини вътрешни разкъсвания, и за две минути си пътник. Явно много си вярват тия субекти...


Владо, защо така негативно. Аз не мисля, че който и да е от тях си вярват много. Те (БАССЕС) от дълги години кръстосват зимата и са много внимателни с цел превенция на подобни неща. Те си казват, че профила на този склон, не е профила на съседния.


Калояне видя ли що така....
Пет Яну 11, 2019 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
kaloyanv написа:
vladofff написа:
Абе и на тоя снежен "профайлър" кога ли ще му събират някъде кокалците. Профили правили, сечения, плитка била лавината, тинтири минтири… Да те натисне снежната маса в някой остър камик, да ти причини вътрешни разкъсвания, и за две минути си пътник. Явно много си вярват тия субекти...


Владо, защо така негативно. Аз не мисля, че който и да е от тях си вярват много. Те (БАССЕС) от дълги години кръстосват зимата и са много внимателни с цел превенция на подобни неща. Те си казват, че профила на този склон, не е профила на съседния.


Калояне видя ли що така....


Това няма отношение с това което пиша. БАССЕС и въпросния човек, отдавна предупредиха че опасноста е голяма и трябва да се избягват тези места и да не се кара. Проблема по вероятно е че тези хора не се съобразили въобще и са нямали подготовка. Най-малкото е нямало да бъдат само 2-ма. Това видя ли защо, няма отношение към превенцията по никакъв начин и това което аз написах.
Пет Яну 11, 2019 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Владо, защо така негативно.

Имам си сериозни, че и лични причини. Дълги години бях глупак и правих неща, пред които подвига на Киро ряпа да яде. И накрая на два пъти бях наказан с последно предупреждение. И не съм сам - има един, казват му вуйчо еди койси, падал от изваден рапел стотици метри по стената на Вихрен, после падал заедно с целия Скакавишки водопад, и той така живее с две последни предупреждения. И определено вече не си търси така настойчиво трети път.
Всъщност спускачите не ме интересуват. Интересува ме това, че дават лош пример в медиите - създават на аджамиите една известна представа, че нещо може да се предвиди, но спестяват процента вероятност да не се случи точно по преценките им. И от време на време има, как им казваха едно време, "другарски жалейки" за тоя или оня - колко смел и неустрашим бил, как всичко преценявал, пък изведнъж какво станало...
Според мен такива екземпляри трябва да започват всякакви лекции и изявления с това, че лавина не може да застигне само този, който стои далеч от местата, където може да падне такава. Останалото е някакъв вид тото, лотария, бинго... със собствения живот. После вече да говорят каквото щат. Както не можеш да сканираш цял склон, така и от един профил няма как да направиш заключения за цялото над него. Винаги ще има някакъв процент вероятност да се сбърка. Също така не се казва едно важно нещо - може да носиш пипс, дишаща, реактивна и всякаква такава раница, ама всичко се случва. Може нещо да не проработи, може ти да сбъркаш или забравиш нещо, волно или неволно, може докато падаш нещо да те прекърши и голяма работа, че ще те открият за минута две-помнете участта на Атанас Кованджиев.
Затова смятам, че е редно всякакви сведения за фрирайда да се поднасят във формат, подобен на рекламите на цигари и пиячка - "пушете, пийте, ама да знаете, че …" и съответно самата "стока" не се показва директно. Това е мое мнение, но съм убеден че се споделя и от близките на всички "дали живота си" за тоя т.нар. спорт. Алпинизмът, екстремните байкове и всичко друго с повишена доза риск е все от същата манджа.
Пет Яну 11, 2019 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 94 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov