ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Проблема по вероятно е че тези хора не се съобразили въобще и са нямали подготовка. Най-малкото е нямало да бъдат само 2-ма.

Не са били само двама. Освен това, по думите на Емил Нешев, "...и двамата пострадали са оборудвани с лавинни уреди, сонди, лопати, лавинни раници...".

БНР, програма Хоризонт, Хоризонт за вас, 11.01.2019 г.:
Интервюта на Снежана Иванова с Емил Нешев и Момчил Панайотов

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 11, 2019 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Проблема по вероятно е че тези хора не се съобразили въобще и са нямали подготовка....

Не знам ти какъв опит имаш, от колко време караш, но да перефразирам едни мои любимци /първо направи еди какво си, пък после ще говорим изобщо с теб/. Пожелавам ти да добиеш най-добрата възможна подготовка, да имаш хиляди спускания откъде ли не, да успееш да спасиш всеки, който е загазил около теб, да не видиш никога сгърчен посинял от задух труп под лопатата ти … и да съм жив пак да чуя след това как ги ръсиш същите простотии. Смяташ ли, че лавината може да прецени кой има и кой няма подготовка?
Пет Яну 11, 2019 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
Проблема по вероятно е че тези хора не се съобразили въобще и са нямали подготовка....

Не знам ти какъв опит имаш, от колко време караш, но да перефразирам едни мои любимци /първо направи еди какво си, пък после ще говорим изобщо с теб/. Пожелавам ти да добиеш най-добрата възможна подготовка, да имаш хиляди спускания откъде ли не, да успееш да спасиш всеки, който е загазил около теб, да не видиш никога сгърчен посинял от задух труп под лопатата ти … и да съм жив пак да чуя след това как ги ръсиш същите простотии. Смяташ ли, че лавината може да прецени кой има и кой няма подготовка?


Не така с лошо де. Това което написах е, че имаше предупреждения и то сериозни, да не се навлиза в такива райони, но хората са поели риска, това е тяхно решение и право. Написах че са нямали подготовка, понеже така изглеждаше по първоначална информация. Сега като дадат повече ще стане ясно.
Не виждам смисъл от този излишен "хейт".
Пет Яну 11, 2019 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Сигналът за затрупаните сноубордисти е подаден от други двама, които са успели да се измъкнат. Били са влачени от снежната маса над 800 м. Загиналите са имали еърбеци, които са се отворили, но това не ги е спасило. Единият е бил с включено пипси, което е спомогнало да бъде намерен по-бързо, но втория е открит със сонда."
Източник: https://www.flashnews.bg/lavina-ubi-dvama-snoubordisti-v-bansko-obnovena/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 11, 2019 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
"Сигналът за затрупаните сноубордисти е подаден от други двама, които са успели да се измъкнат. Били са влачени от снежната маса над 800 м. Загиналите са имали еърбеци, които са се отворили, но това не ги е спасило. Единият е бил с включено пипси, което е спомогнало да бъде намерен по-бързо, но втория е открит със сонда."
Източник: https://www.flashnews.bg/lavina-ubi-dvama-snoubordisti-v-bansko-obnovena/

Я, ма то същото, като това дето написах по-горе, без да знам подробностите... Питам се дали да не се цаня за пророк у некоя черкова?
Пет Яну 11, 2019 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Питам се дали да не се цаня за пророк у некоя черкова?

По-съвременният подход е да се захванеш с Machine Learning. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 11, 2019 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vladofff написа:
Питам се дали да не се цаня за пророк у некоя черкова?

По-съвременният подход е да се захванеш с Machine Learning. Smile

Абе мъча се, ама май ще се откажа. На едно място пишеше, че в основата на това учение е да завърташ нещата рекурсивно. Пък при мен девет от десет опита за рекурсия водят до стек овърфлоу, все нещо не го докарвам как требе, трудно дефинирам рекурсивното дъно.
Пет Яну 11, 2019 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Преди много време един мой професор казваше - компютрите не са лек за всички инженерни проблеми.
Та колкото и по последния технологичен писък да сме екипирани...
vladofff, още имам в архива си маршрутни листи с печата на ПКСС.
Пет Яну 11, 2019 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
http://kanal3.bg/news/bulgaria/society/91280-Momiche-i-momche-ot-Balgariya-sa-zaginalite-pri-lavinata-v-Pirin?fbclid=IwAR3opTqadyjYSt0kQ7tnxIK2Brt8o2J57teB0ZF2e9Adjsd1i8NcHmGReuI


https://m.24chasa.bg/novini/article/7239976
Пет Яну 11, 2019 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:


За много години Павка Smile

Ето разказ и на друг свидетел на случката (Боян Б.)
http://www.whiteroom.bg/zimni-pirinski-gledki-uchudvashto-dobro-karane-kato-za-noemvrijski-rozhden-den-edin-padasht-sklon/?fbclid=IwAR33nX1ThtloCfPH2AoHzH3S2AXMeL1ZjFRxtwLCt-lh1V4nnchslDT1iuQ


За много години, Слави,

Благодаря за линка! Беше ми интересно и полезно да прочета написаното. Като цяло, то доста съвпада с моите "размисли", което хем ме радва, хем още повече ме кара да се чувствам тъпо, поради собствената си постъпка.

Бих желал да направя няколко дребни корекции, тъй като аз (за разлика от Боян Б.) видях и преживях цялата ситуация от началото (даже още преди началото Smile ) до края. Написаното по-долу са уточняващи факти за конкретния случай и нека не се считат за обвинения към когото и да било. Грешки и недоразумения винаги се случват...

- Лавината беше срязана от скиора няколко метра над мен. Заявявам го категорично, просто, за да е точно и ясно и да не се правят различни интерпретации.

- Скиорът също беше за кратко в лавината. Тя го свлече няколко метра, но човекът запази равновесие (не можа да го събори) и скоростта го извади невредим.

- Скиорът категорично имаше видимост и 100% ме е видял. Това също го заявявам категорично.


И пак казвам, вината е моя - не трябваше да минавам от там!

И още нещо, което не е лошо да се има предвид, въпреки че би трябвало да е пределно ясно и очевидно. Когато се сече лавиноопасен склон има голямо значение дали си със ски (сноуборд), снегоходки или по обувки (с или без котки).

- При пресичане със ски (особено при спускане), шансът за срязване на лавината е огромен.

- При пресичане със снегоходки, шансът определено намалява и е по-нисък.

- При пресичане по обувки, шансът е много по-нисък.

Тук говоря просто за вероятности. Лавините си падат редовно и самички без чужда помощ...

Ние не сме секли склoна. Вървях почти право нагоре с леки отклонения. Това също е пояснение, а не извинение.


Поздрави,
Павел


p.s. Моите съболезнования към близките на загиналите днес младежи.

Sad
Пет Яну 11, 2019 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Загиналите в лавината в Пирин на 33 и 34 г. от Ямбол и София

Стана яcна cамоличноcтта на загиналите двама мъже в лавината в Пиpин днеc. Те cа на 33 и 34 г.

Единият е pоден в Ямбол, но живее в cтолицата, а дpyгият е от София.


https://www.24chasa.bg/novini/article/7240246
Пет Яну 11, 2019 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Незнам, това е поредният случай на нелепо загинали млади хора, Sad жалко.
Но ПСС предупреждава от няколко дни, че лавинната обстановка е сериозно опасна и какво, двама млади хора си отиват от непредпазливост.
Случаите с туристи и фрирайдъри започнаха да ми приличат на автомобилни катастрофи, ежедневие. Sad .
Лека им пръст!

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Яну 11, 2019 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Владо излезе прав, ето и един линк, на който попаднах.

https://drive.google.com/file/d/1k0KV62qyiNF9-VtgTN4KakXFgxJQm_n1/view
Пон Яну 14, 2019 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Владо излезе прав, ето и един линк, на който попаднах.

https://drive.google.com/file/d/1k0KV62qyiNF9-VtgTN4KakXFgxJQm_n1/view

Интересен анализ. Благодаря, че го сподели!

Ето и малко данни от измервателната точка на METER.AC мрежата в Банско в часовете преди и след злополуката (снимката е и връзка към вариант в пълна разделителна способност; суровите данни могат да бъдат разгледани по-подробно на сайта или дори да бъдат изтегли за анализ):



На 8-ми януари рано сутринта е измерена най-ниската температура за сезона в Банско -16 °C:

Код:
> select bottom(t_raw,10) from box where location = 'Bansko'
name: box
time                 bottom
----                 ------
2019-01-08T05:04:02Z -15.6
2019-01-08T05:34:02Z -15.6
2019-01-08T05:44:02Z -15.7
2019-01-08T05:49:02Z -15.9
2019-01-08T05:54:02Z -16
2019-01-08T05:59:02Z -15.8
2019-01-08T06:04:02Z -15.9
2019-01-08T06:09:02Z -15.8
2019-01-08T06:14:02Z -15.8
2019-01-08T06:19:02Z -15.9

Следва сравнително бързо затопляне, което достига своя максимум (1.1 °C) в 01:06 сутринта на 11-ти януари. Това затопляне е съпроводено и със значително понижение на атмосферното налягане от 912.8 hPa около полунощ между 7-ми и 8-ми януари до 895.3 hPa в нощта между 9-ти и 10-ти януари. Дори само въз основа на тези измервания, при това направени в подножието на планината, а не в непосреедствена близост до местопроизшествието, би могло да бъде направено обосновано предположение, че в утрото на 11-тя януари опасността от лавини би била по-голяма...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 14, 2019 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:

Владо, защо така негативно.

Имам си сериозни, че и лични причини. Дълги години бях глупак и правих неща, пред които подвига на Киро ряпа да яде. И накрая на два пъти бях наказан с последно предупреждение. И не съм сам - има един, казват му вуйчо еди койси, падал от изваден рапел стотици метри по стената на Вихрен, после падал заедно с целия Скакавишки водопад, и той така живее с две последни предупреждения. И определено вече не си търси така настойчиво трети път.
Всъщност спускачите не ме интересуват. Интересува ме това, че дават лош пример в медиите - създават на аджамиите една известна представа, че нещо може да се предвиди, но спестяват процента вероятност да не се случи точно по преценките им. И от време на време има, как им казваха едно време, "другарски жалейки" за тоя или оня - колко смел и неустрашим бил, как всичко преценявал, пък изведнъж какво станало...
Според мен такива екземпляри трябва да започват всякакви лекции и изявления с това, че лавина не може да застигне само този, който стои далеч от местата, където може да падне такава. Останалото е някакъв вид тото, лотария, бинго... със собствения живот. После вече да говорят каквото щат. Както не можеш да сканираш цял склон, така и от един профил няма как да направиш заключения за цялото над него. Винаги ще има някакъв процент вероятност да се сбърка. Също така не се казва едно важно нещо - може да носиш пипс, дишаща, реактивна и всякаква такава раница, ама всичко се случва. Може нещо да не проработи, може ти да сбъркаш или забравиш нещо, волно или неволно, може докато падаш нещо да те прекърши и голяма работа, че ще те открият за минута две-помнете участта на Атанас Кованджиев.
Затова смятам, че е редно всякакви сведения за фрирайда да се поднасят във формат, подобен на рекламите на цигари и пиячка - "пушете, пийте, ама да знаете, че …" и съответно самата "стока" не се показва директно. Това е мое мнение, но съм убеден че се споделя и от близките на всички "дали живота си" за тоя т.нар. спорт. Алпинизмът, екстремните байкове и всичко друго с повишена доза риск е все от същата манджа.


Чак сега видях това ти мнение и го споделям. Обаче пък те да те питам ти какво би препоръчал за това време и условия, въобще да не се излиза и ако да докога ? Относно уредите и модерната екипировка, спорех с едно момче, което твърдеше че еърбег-а давал 90 процента вероятност от спасение. И аз му казах 90 процента от "проучанията" на самия производител са това и че въобще не може да разчита на това. Едва ли ме е послушал, дано да преосмисли тази си теза..
Пон Яну 14, 2019 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 95 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov