ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед
Автор Съобщение
AliveToBeFree



Регистриран на: 18 Яну 2019
Мнения: 1

Мнение Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед Отговорете с цитат
Здравейте, нов съм в форума. Искам да попитам дали някой знае начин с колело да се избегне качването на връх Купена и траверса като цяло и който да не е много заобиколен (1 ден в най лошият случай), ще бъда сам и не искам да поемам излишен риск защото имам страх от височини понякога а там е доста екстремно ако трябва да мъкна и колелото на гръб. Благодаря предварително.
Пет Яну 18, 2019 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед Отговорете с цитат
AliveToBeFree написа:
Здравейте, нов съм в форума. Искам да попитам дали някой знае начин с колело да се избегне качването на връх Купена и траверса като цяло и който да не е много заобиколен (1 ден в най лошият случай), ще бъда сам и не искам да поемам излишен риск защото имам страх от височини понякога а там е доста екстремно ако трябва да мъкна и колелото на гръб. Благодаря предварително.

Ще ти отговоря, въпреки че от 2014 година не съм се качвал по върхове.
На първото ми минаване на Ком Емине през 1987 година заваля дъжд преди да тръгнем от х.Добрила. Имаше и гъста мъгла. Тръгнахме към вр. Амбарица, но не след дълго свихме на юг към хижа В.Левски. Решихме да заобиколим алпийската част, с риск да загубим време. За щастие дори стигнахме по-рано от предвиденото.
Затова казвам, че можеш да слезеш до В. Левски и от там след една малка почивка, чай и друго каквото желаеш, да продължиш през Петолъчката до Ботев.
После може да съжаляваш, че си изпуснал най-атрактивната част на Балкана.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Яну 20, 2019 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
В случай, че човек не желае да се катери и слиза с колелото на/от Купена и Кръстците (които са също толкова неприятни за минаване с колело), вероятно оптималния вариант е да се тръгне от Добрила по пътеката за х.Васил Левски, както казва Мечо, но някъде при пасището Топалица да се хване пътека, която излиза горе при Костенурката. Не се очаква да е приятно качването, но и от х.Васил Левски нагоре не е по-леко. През хижата е доста по-дълго и с по-голяма денивелация.
Аз обмислям точно този вариант тази година, ако ми се отвори парашута да тръгна и успея да стигна дотам.
Нед Яну 20, 2019 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
В случай, че човек не желае да се катери и слиза с колелото на/от Купена и Кръстците (които са също толкова неприятни за минаване с колело), вероятно оптималния вариант е да се тръгне от Добрила по пътеката за х.Васил Левски, както казва Мечо, но някъде при пасището Топалица да се хване пътека, която излиза горе при Костенурката. Не се очаква да е приятно качването, но и от х.Васил Левски нагоре не е по-леко. През хижата е доста по-дълго и с по-голяма денивелация.
Аз обмислям точно този вариант тази година, ако ми се отвори парашута да тръгна и успея да стигна дотам.

Пожелавам ти успех, Борисов!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Яну 20, 2019 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
В случай, че човек не желае да се катери и слиза с колелото на/от Купена и Кръстците (които са също толкова неприятни за минаване с колело), вероятно оптималния вариант е да се тръгне от Добрила по пътеката за х.Васил Левски, както казва Мечо, но някъде при пасището Топалица да се хване пътека, която излиза горе при Костенурката. Не се очаква да е приятно качването, но и от х.Васил Левски нагоре не е по-леко. През хижата е доста по-дълго и с по-голяма денивелация.
Аз обмислям точно този вариант тази година, ако ми се отвори парашута да тръгна и успея да стигна дотам.


Кажи и за варианта, от Кашана, колелото да ти се телепортира на Ботев Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Яну 21, 2019 3:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Мечо!

Относно "варианта, от Кашана, колелото да ти се телепортира на Ботев" - да, съществува и такъв вариант, доста се облекчава задачата при него, но той е възможен само при наличието на добър ангел-хранител, който с дадените му от Силата възможности, безрезервно и с ентусиазъм, да направи тази телепортация възможна Wink През 2015-та, по време на най-бързото ми преминаване по Пътеката, за мое щастие имах точно такъв ангел-хранител Smile
Пон Яну 21, 2019 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BAKHER



Регистриран на: 08 Мар 2013
Мнения: 69

Мнение Re: Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед Отговорете с цитат
AliveToBeFree написа:
Здравейте, нов съм в форума. Искам да попитам дали някой знае начин с колело да се избегне качването на връх Купена и траверса като цяло и който да не е много заобиколен (1 ден в най лошият случай), ще бъда сам и не искам да поемам излишен риск защото имам страх от височини понякога а там е доста екстремно ако трябва да мъкна и колелото на гръб. Благодаря предварително.


Привет!
Според мен добър вариант за преминаване на участъка е след като качиш и слезеш от вр. Амбарица, слизаш на юг към пътеката от х. Добрила за х. В. Левски до м. Топалица, после се качваш на билото и излизаш м/у Кръстците и Костенурката. Не мисля, че се губи някакво допълнително време. Единственият минус виждам, че след Топалица докато се качиш на билото пътеката е обрасла от хвойната и колелото трябва да се носи на гръб.
Вто Яну 22, 2019 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:


Кажи и за варианта, от Кашана, колелото да ти се телепортира на Ботев Wink


Този въпрос ме занимава почти година вече и мен. Дивите спускания до Лакатник/Витиня/Тъжа - не искам да правя повече пеша. И аз мисля, че това е оптималният вариант за нас.

Но реално, така като го гледам, възможен вариант е с колело до Кашана, приятели вземат колелетата и ги докарват на Беклемето или оставят на з. Орлово гнездо, ние ги вземаме от там и подсичаме, по на Борисов варианта, Купените/Кръстците и по онази стръмна пътека вляво излизаме на Костенурката, и оттам - пак с колелетата.

Остава само да измислим как да минем Ришкото чудо на природата.
Гледам, има някаква пътека отляво на върховете - дали е проходима - нямам идея.
Има и някакъв път отдясно, който обаче отива много вдясно - и това не знам дали е добър вариант.
Чела съм препоръките на Борисов ... но още се колебая.


Последната промяна е направена от Alina на Чет Яну 24, 2019 8:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Яну 23, 2019 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:
packo packov написа:


Кажи и за варианта, от Кашана, колелото да ти се телепортира на Ботев Wink


Този въпрос ме занимава почти година вече и мен. Дивите спускания до Лакатник/Витиня/Тъжа - не искам да правя повече пеша. И аз мисля, че това е оптималният вариант за нас.

Но реално, така като го гледам, възможен вариант е с колело до Кашана, приятели вземат колелетата и ги докарват на Беклемето или стоварват на з. Орлово гнездо, ние ги вземаме от там и подсичаме, по на Борисов варианта, Купените/Кръстците и по онази стръмна пътека вляво излизаме на Костенурката, и оттам - пак с колелетата.

Остава само да измислим как да минем Ришкото чудо на природата.
Гледам, има някаква пътека отляво на върховете - дали е проходима - нямам идея.
Има и някакъв път отдясно, който обаче отива много вдясно - и това не знам дали е добър вариант.
Чела съм препоръките на Борисов ... но още се колебая.


Да, ако ще се подсичат Купените и Кръстците, по-добре е колелетата да се доставят на Беклемето (не на Орлово гнездо, понеже от Беклемето до Орлово гнездо с колело е по-бързо и лесно).
Ришкото чудо и аз го мисля с подсичане на върховете от север - има път, който е проверен миналото лято именно с колело. Проходим е и е по-бърз от традиционната маркирана пътека, има и трак. Тръгва се от горското стопанство Елешница и някъде под Байряка се влива в червената маркировка. Тракът и проверката ги дължим на Дидо от Варна BG Някой, дето владее Силата да публикува тука карти и т.н., да ми се обади да му дам трака да го пусне за общо ползувание. Грубо казано, през цялото време, когато си извън маркировката, се движиш на 500-1000 метра северно и успоредно на нея.
По отношение на "Ришкото чудо" имам питане: знае ли някой къде може да се види актуална сателитна снимка на терена около Ришкия проход? Става въпрос за новопрокаран горски път, почващ някъде в началото на спускането от Голям Дебелец, който го няма в бгмаунтинс и по мое мнение е успореден на маркировката, но много по-лесен за спускане с колело, отколкото по затрупаната с паднали дървета маркирана пътека? Актуалността на снимката да е около 6 месеца някъде Smile
Сря Яну 23, 2019 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Актуалността на снимката да е около 6 месеца някъде Smile


А невестата да е до 20г. и до 50 кг Smile
По горите нямат приоритет да правят сателитни снимки с висока резолюция и на малък период от време.
Да си купим един дрон за форумните нужди и с него да правим огледи!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Яну 23, 2019 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
boris_borisov написа:
Актуалността на снимката да е около 6 месеца някъде Smile


А невестата да е до 20г. и до 50 кг Smile
По горите нямат приоритет да правят сателитни снимки с висока резолюция и на малък период от време.
Да си купим един дрон за форумните нужди и с него да правим огледи!


Миналата година правиха самолетно заснемане на около 1/4 от територията на страната с висока резолюция за нуждите на земеделското министерство. Надявам се, че до 2-3 месеца вече ще бъдат достъпни снимките и на тях ще си видя интересуващия ме път. Ама нямам търпение и затуй рекох да питам някой не знае ли някакви тайни хакерски номера да го видим туй нещо по-раничко... Smile
Сря Яну 23, 2019 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
... Ама нямам търпение и затуй рекох да питам някой не знае ли някакви тайни хакерски номера да го видим туй нещо по-раничко... Smile

Тайни хакерски номера не знам, но април месец заповядай на Срещата на левурдата - и ще го видим туй нещо... Smile

boris_borisov написа:
... Ришкото чудо и аз го мисля с подсичане на върховете от север - има път, който е проверен миналото лято именно с колело. Проходим е и е по-бърз от традиционната маркирана пътека, има и трак. Тръгва се от горското стопанство Елешница и някъде под Байряка се влива в червената маркировка. Тракът и проверката ги дължим на Дидо от Варна BG Някой, дето владее Силата да публикува тука карти и т.н., да ми се обади да му дам трака да го пусне за общо ползувание. Грубо казано, през цялото време, когато си извън маркировката, се движиш на 500-1000 метра северно и успоредно на нея...

Давай го този трак и обясни откъде върху трака започва този път и къде завършва.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 23, 2019 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
purko



Регистриран на: 11 Яну 2019
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, свободноживият като ви усети че КЕ сте склонни и по подбалканския да го отчетете, даде свободно.
Та-та-та-та ... и днес йощ Балканът
Сря Яну 23, 2019 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
purko написа:
Гледам, свободноживият като ви усети че КЕ сте склонни и по подбалканския да го отчетете, даде свободно.
Та-та-та-та ... и днес йощ Балканът


Е, не е баш така... Говорим за варианти на маршрута, които наистина улесняват живота, в смисъл, че го правят по-малко гаден, иначе трудността си е налице и така. Не е като да не сме минали и през Купена, и през Кръстците, и по червената марка до Риш, преди да седнем да умуваме и по други варианти...
...щом буря захваща... (и през бури не е като да не сме минали, и през градушки, и през кво ли не... не е като по Подбалканския).
Сря Яну 23, 2019 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Борис Борисов - безкрайно благодаря, а също и на Дидо, който е проверил пътеката.

Точно за същата пътека ставаше дума.

Благодаря момчета и спорна К-Е година на всички!
Чет Яну 24, 2019 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov