ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
Сигурно са по стар модел

На сайта на производителя актуалния модел е "TSL 227 CAMO":

http://www.tsloutdoor.fr/raquettes-composite/tsl-217227-camo.html

Не знам дали има други съществени промени освен в името. Това е единственият в момента TSL модел до 140 кг и 57-ми номер.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Окт 26, 2017 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Еее никой ли няма такъв проблем със снегоходките?! (споменат е няколко поста по-нагоре). Пробвах да подпъхвам парчета изкуствена материя - не става, изместват се и борда пак се глозга от снегоходките.

_________________
Всичко е възможно.
Сря Дек 13, 2017 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Намали размера на снегоходките ,подметката на зимната обувка (твърда) да се заклини вътре при стъпване.Така няма да е нужно да ги притягаш много.При мен са по този начин.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Чет Дек 14, 2017 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Реших да не отварям нова тема, затова пиша тук.
Знам, че място за сравнение между котки и снегоходки няма, но в момента трябва да си избера само едното. От практическа гледна точка кое според вас би ми вършило повече работа за средно леки преходи зимата?
По принцип и двете приспособления ли носите с вас като тръгвате на зимен преход или как избирате с кое да тръгнете?
Вто Дек 19, 2017 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Реших да не отварям нова тема, затова пиша тук.
Знам, че място за сравнение между котки и снегоходки няма, но в момента трябва да си избера само едното. От практическа гледна точка кое според вас би ми вършило повече работа за средно леки преходи зимата?
По принцип и двете приспособления ли носите с вас като тръгвате на зимен преход или как избирате с кое да тръгнете?

Много зависи от избрания маршрут и очакваните моментни условия по него. Снегоходките помагат много при по-дълги преходи върху нефирнован сняг. Фирнования сняг в нашите планини е по-разпространен през втората половината на зимата (от средата на февруари до края на април). Снегоходките са неудобни или дори опасни при преодоляване на по-стръмни участъци. Понякога се налага там те да бъдат (временно) свалени. Котките са нужни за заледени повърхности, особено по-стръмни такива, както и при движение по тесни ръбове, където е полезна по-голяма сигурност в стъпките. Впрочем, в нашенските планини джедаите се справят нелошо и без снегоходки и котки, но трябва да се внимава с подобен подход, тъй като натрупването на затруднения от различен характер в съчетание с неподходящи метеорологични условия може и да стане животозастрашаващо.

Аз лично се сдобих за първи път с полуавтоматични котки по повод едни попълзновения към Mont Blanc du Tacul в средата на 90-те. Ползвал съм ги и в други случаи след това, включително и у нас, но общо взето спокойно бих могъл да мина в повечето случаи и без тях. Снегоходки имам едва от десетина години и дори вече смених един чифт, вследствие на множество повреди. Сякаш по-често ползвам снегоходките отколкото котките.

Има случаи обаче, когато в раницата ми са както котките, така и снегоходките. Сещам се например за едно от посрещанията на Нова Година на х. Иван Вазов с подход откъм Гьолечица по Зелени рид. Това е доста дълъг и уморителен преход без особени технически препятствия по него. В една голяма част от ходенето снегоходките са незаменим помощник за преодоляване на пудрата, а в стеснения и понякога заледен участък между Зелени камък и Раздела, котките дават повече спокойствие. При обичайната разходка от Иван Вазов до Калините също има участъци, в които човек се чувства по-добре с котки.





Общо взето котките по-често се оказват незаменим помощник по отношение на сигурността, а и са доста по-трайно (практически вечно) оборудване. Снегоходките главно спестяват усилия и позволяват по-бързо преодоляване на по-големи разстояния в дълбок нефирнован сняг.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 8:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Дек 19, 2017 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Тази година си вземи котки, догодина снегоходки. В партина след десет човека минаваш, на фирн е проблем, независимо колко са минали преди теб.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Дек 19, 2017 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Да, напълно прав е didogen, котките са приоритет. Съобрази и обувките, естествено.
Вто Дек 19, 2017 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
С малко закъснение, благодаря на всички за съветите!
Съб Яну 06, 2018 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
J_o_r_o_1



Регистриран на: 04 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, решил съм да си язимам снегоходки, и понеже това е нещо което ако е добро ще се ползва доста време предпочитам да е нещо във високия клас на марките. При положение, че с раницата ще бъда около стотачката, за сега съм се спрял на MSR Lightning Ascent, Tubbs Flex VRT XL, TSL 325 Expedition Grip. Ще се ползват предимно над горския пояс.
Ще се радвам да получа съвети от ваша страна.






Нед Яну 20, 2019 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
J_o_r_o_1 написа:
Здравейте, .... Ще се ползват предимно над горския пояс.
Ще се радвам да получа съвети от ваша страна.

...
Здрасти!
Тегло, височина на ползващия?
Планина?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Яну 20, 2019 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
J_o_r_o_1



Регистриран на: 04 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Както съм написал по-горе с раницата ще съм около 100кг., височина около 187см. Планина...както дойде...😊 Но предимно Рила и Пирин над горския пояс.
Пон Яну 21, 2019 8:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
J_o_r_o_1 написа:
Както съм написал по-горе с раницата ще съм около 100кг., височина около 187см. Планина...както дойде...😊 Но предимно Рила и Пирин над горския пояс.
Препоръчвам TSL 217/227 CAMO
От 11 години ги имам, като до 2012-та ги скъсвах от употреба.
Сменил съм им само шиповете отдолу, че се бяха изтъпили много.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 22, 2019 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам TSL 325 Expedition Grip те се водят по "алпийски" имат там допълнителни зъбери, като цяло са много удобни понеже имат щраймер отпред и става лесно слагането и свалянето. Хубави са и слизах бая на стръмно с тях, изглеждат и здрави. Единствено довечера ще проверя дали се блокират, въобще не обърнах внимание на това Smile имам предвид дали петата може да се застопори.
За котките, пълния автомат също е много удобен, особено ако имаш такива обувки.
Вто Яну 22, 2019 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
J_o_r_o_1



Регистриран на: 04 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
TSL 227съм ги виждал и някак твърде големи лопати ми се видяха, 217 изглеждат по-добре, но не съм ги засичал по магазините (не, че и съм гледал за тях де). 325-иците съм ги сложил в списъка защото носих два дена такива, само, че от Ride варианта май бяха и не ми натоварваха много ставите, общо взето удобни ми се видяха. Само малко се чудя тия TSL-ки (325) като че имат видимо по-малка площ от по-горните в списъка, пък ги дават до 120 килограма, другите до 90 (MSR без опашки, и нормалния вариант на TUBBS, не XL-а).
Сря Яну 23, 2019 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaggy86



Регистриран на: 12 Фев 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Жоро1 ето ти един канал с много видеота и ревюта, не е всичко много прясно но показва доста от основните неща и концепциите, който в момента се предлагат са същите>
https://www.youtube.com/channel/UCOU-hLRc8koTG9Byi4Ne5vg

Този сезон и аз бях в търсене на снегоходи и попрочетох разни неща. С две думи, тези който издържат повече килограми са по-практични- потъват по-малко и са предвидени за по-пухкав сняг, но заемат повече място като обем.
Алуминиевите, както и TSL 227 Camo имат значително по-големи лопати и потъват до макс 5-7 см. На снимката долу съм с раница към 14 кг+ 93 кг тегло а снегоходките ми са до 115 kg. "Тестовата" стъпка до левия крак показва че потъвам в тази конфигурация без снегоходки почти до коляното. Моята причина да не си взема модела 227 е понеже не съм от най-внимателните и реших че алуминиевата рамка е по дуракоустойчива. Но допълнителните килограми означават, че биха се държали още по-добре. Реално ако не бях малко спънат, щях да предпочета тях.

Повечето пластмасови модели с изключение на този, който колегите хвалят потъват към 7-15 см. Има пластмасови алпийски модели по-малка лопата с много железа отдолу те са предвидени за твърдия сняг в алпите и като цяло са по-потъващи. Аз лично не бих си взел такива, защото по-добре е да се ползват котки в такива условия.

Относно теглото им разликата от 100 до 200 грама е е незначителна. Многото желязо отдолу си тежи толкова колкото по-голямата рамка.

Сподели после какво си взел.

Аз ползвам тези и съм доволен>


Вто Фев 19, 2019 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 40, 41, 42  Следваща
Страница 35 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov