ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Траверсът Добрила Ботев през зимата
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Траверсът Добрила Ботев през зимата
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Траверсът Добрила Ботев през зимата Отговорете с цитат
В леденото кралство на Балкана.

Траверсът от хижа Добрила до връх Ботев през зимата, представлява отсечката между връх малък Купен от запад до връх Жълтец на изток. Лятно време има прекрасна пътека, която подсича голяма част от трудните места. Зимно време се преминава през връх голям Купен, Кръстците (малък и голям) и връх Костенурката, след което билото рязко прелива и се изразява билно в частта на връх Жълтец и до заслон Ботев. Скалният хаос между тях е впечатляваща поредица от жандарми, стени, дълбоки кулоари и лавиноопасни улеи, които слизат от север и юг в долините.



Има много варианти (разновидности) за преминаването на маршрута. Такива са Добрила-Левски със слизане през Жълтец или аварийно по улеите, Амбарица-Ботев, в обратна посока - Ботев-Добрила или Ботев-Амбарица. Минавал съм някои от тях, като сега интерес представляваше класическият вариант - Добрила-Ботев. Подготвих си добре "домашното" и нарисувах план да премина самостоятелно по маршрута.

Следя прогнозите, които съвпадат с петък и ето ме пред хижа Добрила в ранния следобед. До тук има маркирана пътека, по която се стига за няколко часа, но може и с лифта Сопот-междинна станция, който спестява, около 1000 метра положително изкачване, което с тежкия багаж си е допълнително натрупана умора. В зимния сезон лифтът работи в събота и неделя, но при резервация, го пускат за групи над определена бройка в посочен от седмицата ден.



Изглед към билото на връх Амбарица. Раницата е редуцирана, но все пак прилично натежала - вътре има и резервен вариант за аварийно нощуване.



Условията в хижа Добрила са шестица. Топло, уютно, с богата кухня и условия. В 4 ч. сутринта след трескава подготовка, поемам под обширното небе към връх Амбарица - 2166 м.н.в. Милионите звезди под небето са красив пътеводител. Температурата е -10 градуса и снегът звъни под тежестта на снегоходките. Правя някакви опити за снимки и слагам котките и сечивото на седалката. Участъкът между връх Амбарица и връх малък Купен е фирнован и не рискувам да се изпързалям по все още тъмните склонове. Следите от вълци по билото до връх малък Купен впечатляват и държат нащрек. Големи лапи и многобройни линии са навсякъде. След това изчезват и ръбовете стават царство на диви кози, каквито видях по скалите.



Връх Амбарица в 5ч. сутринта и ламариненото съоръжение, което е под леда.



В подножието на връх голям Купен съм малко преди 7 ч. Гледката на запад е поразителна. Всичко се вижда на длан. В дъното белее могъщото било на връх Вежен - 2198 м.н.в. Котките и пикел са задължителни тук, а верен другар с въже е силно препоръчителен, но сега бях сам и сетивата ми бяха изострени. Всяка крачка тук може да е фатална, умората по сложното и продължително трасе се натрупва минута след минута и предпоставките за инцидент са налице. Маршрутът Добрила-Ботев в зимни условия се преминава за 10-16 часа, като има случаи-рекорди, но мен ми бяха нужни 10 часа. Тук, на връх Купена свършва и зимната колова маркировка. Оттук насетне всичко е пълна импровизация.



На юг и север - Антициклонът в захапка над градчета и селца. На снимката се белее масив Равнец и острият южен гребен на връх голям Купен в краката ми.



Северно море от облаци и гледката на изток към връх голям Кръстец.



Отново - панорамата на запад с черните гори на рид Сакарица, по който може да се слезе в Карлово на юг аварийно от връх Амбарица.





Всякакви форми се задават. Затворете, става течение. Smile




Ледената феерия в замръзналото кралство на Балкана.



С повишено внимание откатервам бързо връх голям Купен в посока североизток, където въжето е заринато, а снегът не особено стабилен и свличащ се.



На юг е време за сладоледени изкушения. Smile



Като страж се извисява връх голям Купен от изток.



И напред към Кръстците.



Козирки по билото.



След поредица от жандарми и къс скален гребен, откатервам връх голям Кръстец - 2035 м.н.в. по микс от скали и лед. Часът е 9, а денят е пред мен. Много хора ползват въже и подсичат южно голям Кръстец по релефа, в най-голяма близост до скалите.



Връх голям Кръстец - поглед от изток.



Връх голям Кръстец, ръбчето и връх голям Купен. В дъното се забелязва острото ребро, по което зимата северно се слиза на хижа Амбарица.



Очакващия ме скален хаос на изток. А казват, че пътят към морето е лесен.





Поредица от жандарми, които пазят тайните на Балкана. След преминаването на скалите преди голям Кръстец, напред (изток) линията на траверса е по-лесна, въпреки че изглежда по-нелогична. И нямат край и нямат край...

Връх Костенурката - 2035 м.н.в. е черешката на тортата - острото "връхче" на преден план. Край скали и в лабиринта между тях има и равни площадки с дълбоки снежни навявки, в които при влошаване на времето или изтощение, човек може да се приюти в снежно укритие (пещера), без да рискува да продължи и да се свлече от преумора. Именно с това и раницата натежа прилично. Бях взел пухен панталон и тежкия зимен спален чувал. Между тях суджуци и луканки. Smile



Голям Купен, Кръстците и изминатото.



Появиха се признаци на умора, слънцето също не пожали снежните форми и снегът на места започна да се свлича. Бях помислил и затова, бързо напредвах и скоро достигнах "баба Костенурка".



В подножието на връх Костенурката. Последен "великан" от приказката "Замръзналото кралство". Изкатерва се по северния улей или западно фронтално. Може и да се подсече, но отново се появява нуждата от алпийското въже. Улеят, слава Богу е стабилен и по него излизам отгоре.



След което слизам от Костенурката и се обръщам да запечатам панорамата и облачното море за последно. Едва обяд е. До заслон Ботев ме очакват още два часа по билото.



Поемам по пътя на безкрайното качване към връх Жълтец (спирам за по минута от кол до кол), след което се приземявам в заслон Ботев, където с бира и топла шкембе чорба да влея живителни сили. По живо, по здраво, както се казва. Балканът днес ме допусна. Респект!



Заслон Ботев.



Бедствено положение. Подреди пъзела! Smile Благодарности на Ицо и Вальо за топлото посрещане. Smile Едни момчета извадиха някакви неща и стана тя каквато стана. Smile




Красиви зимни утрини. И дългия път от заслона през масива Равнец към безснежните южни полета...



_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Вто Фев 12, 2019 10:22 am; мнението е било променяно общо 4 пъти
Пон Фев 11, 2019 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Браво, аз те срещнах точно на спускане от Млечния чал, връщах се от Ботев с оранжевото яке. Какво стана последно, имаше места като гледам на заслона достатъчно? Направи ми впечатление че си с по тежко оборудване, ама така ме беше напекло слънцето че не ми се и говореше много много.
Ти добре си направил траверса, ама не ти ли е тегаво сам, при положение че там при влошаване на времето може да стане доста кофти? А пък и знаеш не винаги може да разчиташ на прогнози в този район.
Пон Фев 11, 2019 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Браво, аз те срещнах точно на спускане от Млечния чал, връщах се от Ботев с оранжевото яке. Какво стана последно, имаше места като гледам на заслона достатъчно? Направи ми впечатление че си с по тежко оборудване, ама така ме беше напекло слънцето че не ми се и говореше много много.
Ти добре си направил траверса, ама не ти ли е тегаво сам, при положение че там при влошаване на времето може да стане доста кофти? А пък и знаеш не винаги може да разчиташ на прогнози в този район.


Привет! Smile
Аз също бях изморен и доста хора щъкаха, нагоре-надолу. На заслона останахме 20-а човека, няколко компании. Качваха се доста хора към върха, слизаха, слънце пече. Топло, песни, танци, мезета, бири и ракии до зори. Smile
Причината за тежкото оборудване, са зимен спален чувал, лопата, снегоходки и пухените дрехи, за да може при влошаване на времето, да имам по-голям шанс, ако закъсам някъде. Относно прогнози не може да се разчита, но винаги може да се слезе аварийно към Левски, което не се препоръчва особено, но съм го разигравал и този вариант. Поздрави!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Фев 11, 2019 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
При Мартин освен гледки има и много фотография ! Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Фев 11, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
При Мартин освен гледки има и много фотография ! Smile


А тук има и една подробност - всички снимки са правени с телефон за 220 лв. от нисък ценови клас. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Фев 11, 2019 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Shocked който си може, явно се справя при всякакви условия Shocked

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Фев 11, 2019 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Страхотен преход Respect
Вто Фев 12, 2019 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Освен котки и кирка, някаква осигуровка необходима ли е (въже, примки, френдове и т.н.)?
Вто Фев 12, 2019 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Освен котки и кирка, някаква осигуровка необходима ли е (въже, примки, френдове и т.н.)?


Не, че не може и без, но ако сте поне двама, е добре да го носите (30-50 метра въже) за парапет. Има стръмни подсичания. Аз винаги нося няколко шити лентови примки и протриващо у-во. Преценявате на място дали въжето ще се ползва.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Фев 12, 2019 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Страхотен преход и много хубави снимки Smile Ще го пробвам и аз до Купена другия месец, а догодина - до Ботев.

_________________
Well I came upon a man at the top of a hill
Called himself the savior of the human race
Said he come to save the world from destruction and pain
But I said how can you save the world from itself?
Сря Фев 13, 2019 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
NorthBridge написа:
Страхотен преход и много хубави снимки Smile Ще го пробвам и аз до Купена другия месец, а догодина - до Ботев.

Радвам се, че ти харесват. Smile Да, другия месец също ще е много красиво. Някой път март е особено лют и ветровит месец и голям Купен тогава е като сладолед, няма следа от скалите, а само сняг и лед. Поздрави! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Фев 13, 2019 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Колко часа ти отне от Добрила до заслона?
Сря Фев 13, 2019 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Всичко е много хубаво, ала този зимен преход не е за сам човек Smile
Чет Фев 14, 2019 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
t.hristov написа:
Всичко е много хубаво, ала този зимен преход не е за сам човек Smile


Времето просто беше много хубаво, а и той човека има много екипировкаи е подготвен. Аз също не бих тръгнал сам.
Чет Фев 14, 2019 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Времето просто беше много хубаво, а и той човека има много екипировкаи е подготвен. Аз също не бих тръгнал сам.

Прочети първия разказ от любимия на бърдоквата ни премиерин Винету, 1 том. Именуваше се Грийнхорн. Има доста паралели с това кой какво си купува и какво после прави с него....
Наблюдавам, че често в постовете си наблягаш на екипировката. Гледай това да не ти изиграе някога лоша шега. Както често се казва, убийствата не се правят от оръжията, и катастрофите от колите...
Аз пък не мисля, че ще се представя по-малко добре на траверса, без значение дали сам или с още хора, дори да тръгна по кубинки, дебелешки котки с връв, пикел от водопроводни части и дрехи от Лидъла, спрямо някое подобие на манекен от магазина на НортФеис със също толкова куха глава.
Пет Фев 15, 2019 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov