ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
GPS-a няма как да служи за доказателство само да отбележа.
Изходния файл може да бъде генериран много лесно "на ръка".


Приемат го за доказателство, обаче Wink

_________________
www.summitsweb.com
Вто Фев 12, 2019 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Изобщо е мътна цялата тази работа...

Едно от любимите ми "съкровища" е файла, където си качвам траковете от всичките ми ходения на по-интересни места (откакто ползвам GPS, разбира се). И никога не ми е хрумвало да ги изтрия - не като някакво доказателство, а като любими спомени... Вярно е, че можеш да си рисуваш какъвто трак пожелаеш и където ти хрумне в къщи, но моите са си истински Smile Та не мога да разбера, как ще е изчезнала цялата тази секция с историята на SPOT-a, всичките тези велики експедиции... (Ако я е имало де, разбира се, аз не съм я търсил и виждал никога)

Второ - на Google Maps Чо Ойю е поставен на място, нямащо нищо общо със самия връх - на около 500 линейни метри, над 150 м по-ниско и в страни от "пътеката" на класическия маршрут, някъде малко преди северната стена да свърши на платото. Някак си достигането на тази точка по никакъв начин не може да се отъждестви с върха.

Трябва да се копира цялата връзка и да се сложи в браузъра...

https://www.google.com/maps/place/Cho+Oyu/@28.1008911,86.661369,15z/data=!4m5!3m4!1s0x39e9bc97463db317:0x24922ef191c10fcf!8m2!3d28.0972891!4d86.658475!5m1!1e4

https://www.google.com/maps/place/Cho+Oyu/@28.1008911,86.661369,3616m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x39e9bc97463db317:0x24922ef191c10fcf!8m2!3d28.0972891!4d86.658475!5m1!1e4

И трето, последно, все още не се намира някой да каже - да бе, видях го на компютъра, в еди-колко си часа, да достига връхната точка на Чо Ойю. Не са минали 10 години от тогава, и една няма...
Вто Фев 12, 2019 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
...Т.е освен софтуерното радио, ще трябва да носиш и компютър с доста приличен харддиск (за часове бъхтене по чукарите - мога да направя сметка, с 8-битовa "резолюция" на семплите, семплирана 20-мегахерцова честотна лента, I/Q файла отива към 144GB за един час запис). И това е при положение че и компютъра и SDR-а и батериите с които евентуално ще се захранват, ще издържат на прекрасните условия горе по тези чукари, което силно ме съмнява.


Хм, защо да мъкнеш по баир?
Какво ти пречи да стоиш примерно на топло в южна България и да spoof-ваш машинката, че излъчва от Чо Ойю?

П.П. Казал си го вече Smile:

pux написа:
gwgw написа:
... Идеята че някой ще хване да го прави това на майната си по чукарите според мен е меко казано безумна...

Smile Не е нужно да се ходи по чукарите, щом става въпрос за симулация. Може да си седиш, където намериш за добре, с всичките ресурси, които са нужни ...


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 12, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Те руснаците затова са си имали една оригинална система от "бележки". Виждал съм я на няколко места по върховете на Кавказ - на всеки връх има нещо като нашата кутия на Купена. В нея, който се качи, взема предходно оставената записка и слага своята. Съответно това което е дал, праща във "федерацията", която регистрира съответното документирано изкачване като успешно. Съответно новия "покорител" ще чака следващо изкачване, което да му смъкне записката и съответно изпрати във "федерацията"...Е, ако е противен връх с малко изкачвания, ще се чака доста, но дето се казва, бърза работа там никой няма...

А за мен лично историята с пишман вегана винаги е била менте и балон, който рано или късно ще се спука. Начинът по който този човек се "изкачва" е идентичен с начина, по който това прави всеки заможен паралия, решил че му трябва някакъв връх в актива - парапети, поддръжка, носачи, кислород... Това не е и никога няма да бъде никакъв съвременен височинен алпинизъм. Нека някой по-информиран, че мен биографията на Скотов не ме интересува, да даде информация този субект изобщо изкачвал ли е някаква стена някъде, че се пише алпинист. Защото останалото от "подвизите" му може да се направи без особени трудности и от почти всеки друг, без да се налага да е алпинист, стига да разполага с много свободно време, пари и възможности.
Вто Фев 12, 2019 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ц, Скатов не катери, ама въобще. Ни стени, ни скали, ни лед. Явно не го влече, страх го е, има такива хора.

Добър е в това, което прави - височинно ходене, като на трудните пасажи се дърпа по парапетите със самохват. Упорит е...

Явно има дадености, щом и Съни ми е казвал, че го намира за много бърз по високото (е, за атаката винаги с кислород...).

Това, че се пробва вече без личен водач е голям напредък (на Денали и Чо Ойю), означава, че вече излиза от клиентския си профил, което е много добре. Трябва да бъде насърчаван в това, както и някой да му помогне да овладее терминологията ("траверс на два върха", "изкачване в алпийски стил" и т.н.), както и да намали нещата в които е пръв, и така ще почне да изглежда вече нормално...
Вто Фев 12, 2019 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Защо на серртификата за изкачването му е записано изкачване 14:30, а в линка с ФБ отговора сам е написал 16:30? В 15:30 е писал, че е срещнал германците, следователно не става дума за грешка на клавиатурата. Освен това, реторичен въпрос, но нормално ли е връх (дори не говоря за осемхилядник) да бъде изкачен в 16:30? В колко е станал сутринта от последния лагер, в колко се е върнал до него след атаката и в колко е легнал да спи и в кой лагер? Извинете ми за лаишките въпроси, ако нещо пропускам, обаче с тези времена, в известен смисъл, може да се каже не само, че е качил последен върха, а направо че му е оставало малко да е първи за следващия ден Very Happy
Вто Фев 12, 2019 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Изпускаш Даниел Smile

Чо Ойю е на границата на Тибет (Китай) и Непал, времето в двете страни е по различни часови зони, като разликата между тях е 2 ч15 мин

Китай е с GMT+7, а Непал GMT+4 часа и 45 мин.

Та информацията в непалския сайт е по непалско време, а самите изкачващи си дават времената по китайско, защото са от китайска страна...

А че на Наско времената не съвпадат, то се вижда - бързичко би трябвало да е качил последните метри... Да, и не пише кога е слязъл, но това ще го има в новата книга, която била почти написана Smile
Но май ще трябва да ремонтира части от нея, поне така ми се струва... Че иначе пак ще трябва да се обяснява Smile
Вто Фев 12, 2019 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Сателитната локализация може да бъде и доста подвеждаща.
10 юли 2017, рано сутринта телефонът ми започна да сигнализира за получени съобщения. Не обръщах в началото внимание, прегледах сънено първите смс-и, изглеждаха ми странно, номерът непознат и реших, че е някаква грешка. Но настойчиво продължи получаването на съобщения, а и се разсъних. Ха, това беше сателитния на Съни. Осъзнах, че получавам автоматични съобщения с координати и височина. При това височината страховито се беше ... сринала! Лаптоп, карта, нанасяне на координатите и ужасяващ резултат – телефонът (Турая) и (вероятно) Съни са от северната (Китайска) част на масива Гашербрум 2, където просто не му беше мястото. Над два кошмарни часа, през които петдесетина смс-а показваха локация в северната основа на върха. Няма да се спирам на разговорите, които съм имал нея сутрин през въпросните два часа, но успокоението дойде когато се нормализираха смс-ите. Вече следващите петдесетина съобщения представяха координати, позициониращи движение по правилния – източен склон, току вдясно от ръба по посока нагоре. „Проследих“ изкачването до 7924м, откъдето телефонът тръгна правдоподобно надолу. После Съни ми пусна смс, че е стигнал 7910м според показанията на часовника (с GPS). Впоследствие, пресъздавайки ситуацията, стигнахме до заключение, че при траверса от запад на изток, непосредствено под скалната формация на върховата пирамида, сателитната комуникация е била ненадеждна (вероятно поради засенчването от стената на пирамидата) и нещата се оправиха чак при излизане на източния склон.
За мен тогава окончателно реших, че би било безотговорно и глупаво да тревожа близките си, излъчвайки ненадеждни сигнали къде съм, при положение, че нито биха могли да реагират адекватно в нужния момент, нито биха разчели еднозначно какво ми се случва. Съвсем друг въпрос е използването на навигационно средство от изкачващия се – намирам часовника си за незаменим помощник, когато съм в събитията и дори да съм в ситуация с лошо покритие.
Та, така за проследяванията. Идея си нямам как стоят нещата със Скатов, но нямам причини да допускам, че е недобросъвестен. Достигнал е докъдето е вярвал, че трябва да стигне – защо пък да не е връхната точка. При липса на видимост и равно място, без някакви характерни атрибути, не е лесно да се ориентираш. Случвало ми се е дори на нетолкова плоски върхове и добре, че има проблясъци, е, следва и старателно обхождане. Но, впрочем, виждал съм хора, достигнали само първите няколко зимни кола от гърба на Мальовица след разклона към Мермерите, да спират изкачването си и после доволно да слизат с увереността, че са били на върха – комбинацията от ограничена видимост, непознаване на терена и желание да се приберат благополучно е решаваща, а в този случай не ги и укорявам.
Вто Фев 12, 2019 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хм, всички такива "спекулации" могат да се пресекат ако пусне за оглед всички налични записани данни.
Ако не иска да ги пусне, причината, почти еднозначно, е че не иска нещо в данните да излезе на бял свят.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 12, 2019 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Нервирал съм се на някои изказвания и поведение на А. Скатов, напр. на нуждата от "климатизация" на организма, за която говореше преди първите си изкачвания.
Обаче нали сме хора, нали сме планинари, т.е. хора с големи сърца и широки души.
Наричате го снизходително "Насето", бил "височинен трекер", ами добре. Но е факт, че е качил няколко осемхилядника, макар и с шерпи и кислород. Факт е, че организма му го понася. Още по-голям факт е, че има амбицията и упоритостта да си организира експедициите, да ги осигури финансово и в повечето случаи да ги довежда до успешен край.
Вие що не се пробвате, можете ли колкото "Насето" или пък дори и повече от него. Защо не се амбицирате да проверите как се справят телата ви на 6000м, на 7000м, на 8000м.
Просто да видите можете ли да походите малко височинно. Сега ще кажете, ама ние искаме да е хем нависоко, хем да е технически трудно, ами - направете си го, като подобава на корави алпинисти. Или ще потрябват пари, ами осигурете си, "Насето" как си ги осигурява, спонсорите му вярват. амбициозен е, упорит, следва си целите.
Та ако наистина в гърдите на катерачите и/или алпинистите тук туптят едни големи топли човешки сърца, моля мерете си приказките и коментарите за постиженията на други хора, за постижения, които вие не сте постигнали, а може би и да не ви стигне този живот да ги постигнете...
Вто Фев 12, 2019 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Пламене, коментираме хора, а не постижения. Този като човек не го бива. А постиженията са му като на богат турист в добра спортна форма. Няма да коментирам от къде са му средствата, но няма да ти хареса, повярвай ми. Та голямото ми планинарско сърце не може да се трогне от лъжите му и селското му поведение. Както и на повечето планинари, ако забелязваш. Има си достатъчно фенове и фенки, няма лошо, да е жив и здрав. Но да се държи почтено и да не бъде прекалено нахален Smile Вместо да ни четеш морал, може да се опиташ да го ограмотиш малко, в планинарство и общочовешки, ще му е от голяма полза, току виж средата може и да го припознае...
Вто Фев 12, 2019 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Въпросният субект га започне да се държи нормално, ще получи и нормално отношение от коментиращите тук и не само тук. Нищо лично не е - каквото повикало, такова се обадило, макар и приглушено, нещо като трети закон на Нютон.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Фев 12, 2019 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Добре си го формулирал, Васко Smile
Вто Фев 12, 2019 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
gwgw написа:
... Идеята че някой ще хване да го прави това на майната си по чукарите според мен е меко казано безумна...

Smile Не е нужно да се ходи по чукарите, щом става въпрос за симулация. Може да си седиш, където намериш за добре, с всичките ресурси, които са нужни ...


Принципно може, "измислянето" на маршрута не е толкова лесно, аз съм виждал доста затруднение да симулирам относително реалистично движение на автомобил по градски улици - това си е прилично ръчни усилия и мъка, а ако трябва да изглежда реалистично - автомобилът чака на светофари, потегля и прочее, отива малко в графата форма на изкуство. Но човек дето това му е гранд-идеята сигурно за няколко къртовски дни, седмици, може да си изсимулира катерене до някой връх, трябва да има много добра идея за топографията предполагам и прочее, но те алпинистите така или иначе имат много добра идея.

Обаче аз изхождах от идеята че все пак са го виждали някакви други негови колеги по чукарите, т.е все пак се е замъкнал там и вече най-накрая е решил да си спести някакви усилия като ги изсимулира. Според мен gps spoof-ването при такива условия вероятно е дори по-сложно, отколкото да побъхтиш още малко, не знам де, не ми се вижда най-добрият начин да се мами.
Сря Фев 13, 2019 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Леле, колко сте жлъчни! Е на какво отгоре?! Повтарям думите на Plamen K една по една. Някой от вас поне до базов лагер ходил ли е? Дори само ледника да преодолееш пак е постижение. Я да млъкнете!
Сря Фев 13, 2019 5:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 35 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov