ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком - Емине 2019
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком - Емине 2019
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Ком - Емине 2019 Отговорете с цитат
Време е за откриване на сезона! Smile

Излезе графикът за провеждането на националния поход Ком-Емине (така наречената „организирана група“).

"Да предизвикаш себе си: Пътят Ком-Емине 2019"
Международен маршрут „Ком-Емине“

ТД „Урвич”- София, клуб „Нови хоризонти” към ТД „Родни балкани” – Варна и Български туристически съюз

Походът се посвещава на 140 години от рождението на Павел Делирадев - първият планинар, изминал билото на Стара планина от Ком до Емине.

Време на провеждане: 29 юни - 19 юли 2019 г.

1 ден /събота/ - 29.06.19 до 11.00 ч. - пристигане на х. „Ком”
х.”Ком” – вр. Ком – х. „Петрохан” - 6 ч.
2 ден /неделя/ - 30.06.19 – х.”Петрохан” - гара Лакатник - 9 ч.
3 ден /понеделник/ - 01.07.19 – гара Лакатник – х. „Лескова” - 10 ч.
4 ден /вторник/ -02.07.19 – х. „Лескова” – т.с.Витиня - 12 ч.
5 ден / сряда/ - 03.07.19 – т.с.Витиня – х. „Кашана” - 11 ч.
6 ден /четвъртък /- 04.07.19 – х. „Кашана” – х.”Момина поляна” - 8ч.
7 ден /петък - 05.07.19 – х. „Момина поляна”–х.”Ехо” - 11ч.
8 ден /събота/ - 06.07.19 – х. „Ехо” – х.”Добрила” - 11 ч.
9 ден /неделя/ - 07.07.19 – х. „Добрила” -з.”Ботев” - 8 ч.
10 ден /понеделник/ - 08.07.19 – з.”Ботев” – х.”Узана” - 13 ч.
11 ден /вторник/ - 09.07.19 – х.”Узана” - х.”Бузлуджа” - 5 ч.
12 ден /сряда/ - 10.07.19 – х. „Бузлуджа” - х. „Грамадлива” - 10ч.
13 ден /четвъртък/ -11.07.19 – х. „Грамадлива” - х. „Буковец” - 10 ч.
14 ден /петък/ - 12.07.19 – х. „Буковец” – пр. Вратник - 9 ч.
15 ден /събота/ - 13.07.19 – пр. Вратник - гр. Котел - 8 ч.
16 ден /неделя/ - 14.07.19 – гр.Котел - х. „Върбишки проход” - 9ч
17 ден /понеделник/ - 15.07.19 – х. „Върбишки проход” - Рижки проход -12 ч.
18 ден /вторник/ - 16.07.19 – Рижки проход -с. Дъскотна - 9ч.
19 ден /сряда/ -17.07.19 – с. Дъскотна - с. Козичино - 12 ч.
20 ден /четвъртък/ - 18.07.19 - с. Козичино – нос Емине - 12 ч.
21 ден /петък/ - 19.07.19 – отпътуване

ВНИМАНИЕ:
ПРЕХОДИТЕ СА ПРОДЪЛЖИТЕЛНИ И СА ПОДХОДЯЩИ ЗА УЧАСТНИЦИ В МНОГО ДОБРА ФИЗИЧЕСКА ФОРМА, КЛИНИЧНО ЗДРАВИ И ПОДХОДЯЩО ЕКИПИРАНИ ЗА СЕЗОНА ВЪВ ВИСОКАТА ПЛАНИНА!
За вместване в заплануваните часови интервали е необходимо поддържане на интензивно темпо на ходене.
Големината на багажа, който ще се превозва от придружаващия транспорт НЕ ТРЯБВА да надвишава размерите на 60литрова раница!

Необходими документи:
1. Медицинска бележка от личния лекар;
2. Планинска застраховка за 1000 лв. за дните на проявата /сключва се от организаторите/;
3. Лична карта;
4. Декларация за участие в проявата на собствена отговорност /попълва се след записване/.

Цена: 300,00 лева

Цената включва: транспорт от жп гара - София до х.Ком, планинска застраховка за дните на проявата, водачески услуги, организационните разходи, придружаваща кола/за бивачните съоръжения и част от личния багаж, подарък.
Участниците в похода трябва да имат лични бивачни съоръжения/ палатка, шалте и спален чувал/ и личен превързочен пакет и лекарства. На място в хижите, ще се събират пари за всяка нощувка.

Записване: след разговор и потвърждение от водачите на похода и след заплащане на цялата сума!

Срок за записване: 05.06.2019г. или до запълване на местата!

На 01-02.06.2019 ще се проведе задължителен поход-инструктаж в планината за всички, записали се в проявата.

Водачи:
Ирина Асенова - ТД“Урвич“- 0893585631
Росица Димитрова - клуб “Нови хоризонти“- 0885/912172;

https://www.btsbg.org/activen-kalendar/pravila-za-provezhdane-na-nacionalniya-turisticheski-pohod-kom-emine-2019

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 14, 2019 2:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
В календара на БФТ пише, че групите им са от 20.07.19 до 08.08.19 и 21.07.19 до 09.08.19.
Чет Фев 14, 2019 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Моля за съвети относно програмата Отговорете с цитат
След много години на мечтания се надявам това лято да успея да направя най-после Ком-Емине. Във фазата на планиране и оглеждане съм дали като време ще ми пасне и най-вече дали ще ми стигнат силите, от което най-много се притеснявам (освен за поддържането на личната хигиена по пътеката, разбира се, хах...). Моля компетентните тук да хвърлят 1 око на програмата за прехода и да дадат съвети. Идеята е за лежерно минаване и избягване на пришки, разбити колена и т.н., просто ей така за кеф. Информация за съставянето на плана черпих от форума, бг маунтинс (карти) и от пътеписите на (до някаква степен) моите (както и на други хора, както виждам) вдъхновители- Яница, Тишо, Пацо и Димитър Симеонов. Из Стара планина не съм била, освен по Искърското дефиле и то не навсякъде. Нищо не ми е познато.
1. София-Берковица-вр. Ком-х. Петрохан
2. х. Петрохан-х. Пробойница
3. х. Пробойница-гара Лакатник-х. Тръстеная (не е ли малко зор чак до Тръстеная? Като знам какви са чукари по дефилето...)
4. х. Тръстеная-х. Лескова
5. х Лескова-х. Мургаш (четох, че от ноември има хижари, ремонтира се и я оборудват)
6. х. Мургаш-т.с. Витиня
7. т.с. Витиня-х. Чавдар
8. х. Чавдар-х. Кашана
9. х. Кашана-палатка на чешмата след х. Планински извори (при лошо време х. Момина поляна)
10. х. Планински извори/чешмата/х. Момина поляна-х. Ехо
11. х. Ехо-х. Дерменка (чудех се дали да не е до Добрила, но май става много, а е четох, че това бил най- досадният участък от Стара планина)
12. х. Дерменка-х. Добрила (ден за почивка, така да се каже, баня, ядене...абе декадентски ден)
13. х. Добрила-з. Ботев
14. з. Ботев- х. Мазалат (не е ли по-добре само до х. Тъжа? Колко точно се прецакват коленете тук? Май е само спускане 4 часа до Тъжа)
15. х. Мазалат-х. Бузлуджа
Оттук маршрута ми става доста мъглив и труден за разтределение
16. х. Бузлуджа-х. Грамадлива (на гара Кръстец може ли да се спи?
17. х. Грамадлива- з. Караиваново хорище на палатка
18. з. Караиваново хорище-х. Чумерна
19. х. Чумерна- изворите на Камчия на палатка
20. Изворите на Камчия-Котел (може 1 ден мързел, разглеждане на града, опит за удавяне в банята и пране)
21.Котел-х. Върбишки проход
22. х. Върбишки проход-Ришки проход (тук къде можеше да се спи освен на палатка на з. Хазим горския?) Може ли да се раздели на две? Много се наплаших от разказите за кошмара Върбиш-Риш.
23. Ришки проход/з. Хазим горския-Дъскотна
24. Дъскотна-т.с Козичино
25. т.с. Козичино-н. Емине
Мисля, че за такива неподготвени като натоварване трябва да е ОК, даже на някои места повече отколкото ми се иска. Като включим и губенето по маршрута (защото със сигурност ще се изгубим някъде)и си става съвсем ОК.
Общи въпроси:
За стягането на багажа, какво да носим и какво не, разбрах от форума и пътеписите. Относно палатката: имам хубава палатка, но е триместна. Чак такъв лукс няма да си позволя като трябва 1 месец да го влача този лукс от 3 кг. на гърба си. Една палатка от тези "смотаните", еднослойните, които се продават в olx по 30-40 лв. и тежат 1,5 кг. оправя ли ме? Да не се събудя в локва, ако вземе да завали? Някой ползвал ли е?
Организираните групи да не минават като скакалци по хижите и да няма ядене? С колко дни да се разминем с тях?
Края на юни месец по-рисковано ли е от гледна точка на гръмотевични бури (които ме плашат повече от мечките и овчарскити кучета)? За дъжда никога не се знае, както видях от пътеписа на Димитър Симеонов. Т.е. по-добре ли е края на юли? Хич не ми се иска да се засичам с оргонизираните групи...
Засега друго не се сещам. Предполагам, че ще възникнат още въпроси на по-късен етап. Благодаря предварително за всички за съветите!
Сря Мар 06, 2019 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
След много години на мечтания се надявам това лято да успея да направя най-после Ком-Емине. Във фазата на планиране и оглеждане съм дали като време ще ми пасне и най-вече дали ще ми стигнат силите, от което най-много се притеснявам (освен за поддържането на личната хигиена по пътеката, разбира се, хах...). Моля компетентните тук да хвърлят 1 око на програмата за прехода и да дадат съвети. Идеята е за лежерно минаване и избягване на пришки, разбити колена и т.н., просто ей така за кеф. Информация за съставянето на плана черпих от форума, бг маунтинс (карти) и от пътеписите на (до някаква степен) моите (както и на други хора, както виждам) вдъхновители- Яница, Тишо, Пацо и Димитър Симеонов. Из Стара планина не съм била, освен по Искърското дефиле и то не навсякъде. Нищо не ми е познато.
1. София-Берковица-вр. Ком-х. Петрохан
2. х. Петрохан-х. Пробойница

Това е 5 часа. Ако тръгнеш в осем сутринта, в един наобяд си на Пробойница. Поне да има гледки, а то няма. Не знам какво ще правиш на неработеща хижа без гледки половин ден и цяла нощ. По-добре стигни до Лакатник, където има къща за гости. Така ще си спестиш носене на палатка.
Лахесис написа:
3. х. Пробойница-гара Лакатник-х. Тръстеная (не е ли малко зор чак до Тръстеная? Като знам какви са чукари по дефилето...)

Между Пробойница и Тръстеная няма нито един чукар, само гледки към тях. Всъщност повечето време се върви по черни и асфалтови пътища. Принципно между двете хижи е нормален преход, изобщо не е зор,освен ако не е голяма жега или дъжд.
Лахесис написа:
4. х. Тръстеная-х. Лескова
5. х Лескова-х. Мургаш (четох, че от ноември има хижари, ремонтира се и я оборудват)

О-хооо, качване на връх Мургаш? Вече почти никой не го прави Smile
Лахесис написа:
6. х. Мургаш-т.с. Витиня
7. т.с. Витиня-х. Чавдар
8. х. Чавдар-х. Кашана

Тези преходи са ти по пет часа. Вярно, че е добре човек да не си дава зор, но ще ти писне, ако ходиш с такава скорост. Демотивиращо е на десетия ден да виждаш София на две крачки от теб.
Лахесис написа:
9. х. Кашана-палатка на чешмата след х. Планински извори (при лошо време х. Момина поляна)
10. х. Планински извори/чешмата/х. Момина поляна-х. Ехо
11. х. Ехо-х. Дерменка (чудех се дали да не е до Добрила, но май става много, а е четох, че това бил най- досадният участък от Стара планина)

Досаден в какъв смисъл? От Орлово гнездо нагоре е гаден път, в този смисъл може. Иначе е голяма красота около Козя стена и изобщо по целия път.
Ако ти е много Ехо-Добрила, нощувката може да е на Козя стена и става по-малко. И без това предните дни нямаш пълно натоварване.
И ако имаш почивен ден, направи го изцяло почивен, а не да редиш раница за два часа ходене и да събираш мокрите дрехи от простора.
Също така моят съвет е да не планираш почивните дни нарочно, а по време на самия преход да ги нагласиш където имаш лошо време. Щом си чела моя пътепис знаеш, че по настояване на Благо ние почивахме така на Добрила в прекрасен безветрен слънчев ден, а на следващия не успяхме да минем по билото заради силния вятър. Учи де от нашите грешки, вместо от своите Wink
Лахесис написа:
12. х. Дерменка-х. Добрила (ден за почивка, така да се каже, баня, ядене...абе декадентски ден)
13. х. Добрила-з. Ботев
14. з. Ботев- х. Мазалат (не е ли по-добре само до х. Тъжа? Колко точно се прецакват коленете тук? Май е само спускане 4 часа до Тъжа)

Слизане като слизане, това от Мургаш до Витиня е по-гадно. Не я мисли тази отсечка, не е нещо специално. И наистина е четири часа. Smile
Лахесис написа:
15. х. Мазалат-х. Бузлуджа
Оттук маршрута ми става доста мъглив и труден за разтределение
16. х. Бузлуджа-х. Грамадлива (на гара Кръстец може ли да се спи?

Имаше туристическа спалня там едно време, трябва да се разровиш дали работи още. Бузлуджа - Грамадлива обаче си е нормално за един ден. Проблемът е какво ще работи там това лято - ски базата, хижата, Химик, нещо на прохода? От много възможности за спане там, май не остана нито една... Sad
Лахесис написа:
17. х. Грамадлива- з. Караиваново хорище на палатка

Е защо на палатка, като заслона е ремонтиран и отворен? Между другото не знам дали вече има вода там, кофти е да се спи на място без вода.
Лахесис написа:
18. з. Караиваново хорище-х. Чумерна
19. х. Чумерна- изворите на Камчия на палатка
20. Изворите на Камчия-Котел (може 1 ден мързел, разглеждане на града, опит за удавяне в банята и пране)
21.Котел-х. Върбишки проход
22. х. Върбишки проход-Ришки проход (тук къде можеше да се спи освен на палатка на з. Хазим горския?) Може ли да се раздели на две? Много се наплаших от разказите за кошмара Върбиш-Риш.

Хахаха, няма го вече Ужасът на Риш, тръгвай спокойно Smile Може да се раздели, на палатка под Байряка, при дивите прасета Wink
На Ришки проход може да се спи в беседката на Петоструйната чешма. Заслонът на Хазим е по на изток, ако идвате от Върбишки проход, може тоя един час да ви дойде в повече.
Лахесис написа:
23. Ришки проход/з. Хазим горския-Дъскотна
24. Дъскотна-т.с Козичино

Забрави я тази туристическа спалня, ужасно място, има добро семейно хотелче там, дано работи тази година.
Лахесис написа:
25. т.с. Козичино-н. Емине
Мисля, че за такива неподготвени като натоварване трябва да е ОК, даже на някои места повече отколкото ми се иска. Като включим и губенето по маршрута (защото със сигурност ще се изгубим някъде)и си става съвсем ОК.

Имате ли GPS? В BG Mountains маршрутът е нанесен много точно и може да не се губите. Работа върши и телефон, стига да си вземете нещо, с което да го зареждате.
След като и без това ще има места, в които ще се завирате в трънаци, коприви и шубраци, поне си спестете лутането Smile
Планът ти е много дълъг, предпазлив и... дълъг. Посъбери дните с по четири часа и си сложи това време като резерв при разваляне на времето, разболяване или травми, които имат нужда от почивка. Грехота е да седиш цели следобеди по хижите в хубаво време и добра кондиция, а после като вали и се изморите наистина, да не можете да спрете, защото крайния срок наближава.
Лахесис написа:
Общи въпроси:
За стягането на багажа, какво да носим и какво не, разбрах от форума и пътеписите. Относно палатката: имам хубава палатка, но е триместна. Чак такъв лукс няма да си позволя като трябва 1 месец да го влача този лукс от 3 кг. на гърба си. Една палатка от тези "смотаните", еднослойните, които се продават в olx по 30-40 лв. и тежат 1,5 кг. оправя ли ме? Да не се събудя в локва, ако вземе да завали? Някой ползвал ли е?

Да, ще се събудиш в локва.
Навсякъде където си писала спане на палатка, с изключение на Планински извори, има заслони. А там може да слезете на Момина поляна. Вземи спален чувал и си спести килограм и половина, което хич не е малко в случая.
Лахесис написа:
Организираните групи да не минават като скакалци по хижите и да няма ядене? С колко дни да се разминем с тях?
Края на юни месец по-рисковано ли е от гледна точка на гръмотевични бури (които ме плашат повече от мечките и овчарскити кучета)? За дъжда никога не се знае, както видях от пътеписа на Димитър Симеонов. Т.е. по-добре ли е края на юли? Хич не ми се иска да се засичам с оргонизираните групи...
Засега друго не се сещам. Предполагам, че ще възникнат още въпроси на по-късен етап. Благодаря предварително за всички за съветите!

Колко човека сте? От някои местоимения, които използваш, съдя че няма да си сама?
Гледай да не си на същия ден с организираните групи, че няма да можеш да си изпереш чорапите и да си заредиш телефоните. От моя скромен опит по-миналото лято по друг маршрут, разбрах че това са главните притеснения с голяма група.
За мен края на юли е по-добре от края на юни. Вярно е, че никога не се знае, но статистиката е на страната на юли Smile
Малко ми напомняш за мен по отношение на страховете. След похода ще се смееш на тях и на притесненията си. Smile В действителност нищо не е така страшно, както ти си го представяш. Колкото и клиширано да звучи, най-страшното нещо там ще бъдеш ти и по-скоро тази част от теб, която ще я боли, ще и е студено или горещо и ще иска да се откаже. Това е основната опасност, а не мечки, глигани, стръмнини, времето и организираните групи. Така че, тръгвай с идеята, че ще го минеш Smile

Ами освен че ти разкритикувах плана, друго май не направих Smile Имаш много време да помислиш, да направиш промени, ако счетеш за нужно, все пак планирането е част от удоволствието. Надявам се да споделяш докъде си стигнала с подготовката.
Успех!

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Мар 07, 2019 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
2. х. Петрохан-х. Пробойница

Есента на миналата година б.х. Пробайница беше заета от роми дървосекачи, неподходяща компания. Не съм съгласен, от х. Петрохан до спускането към изворите на р. Пробойница има хубави гледки.
Лахесис написа:
4. х. Тръстеная-х. Лескова
5. х Лескова-х. Мургаш (четох, че от ноември има хижари, ремонтира се и я оборудват)

х. Лескова*-навес, обарудван, течаща вода, помещението за "неканени" гости е отключено, оборудвано.
https://photos.app.goo.gl/4LtmNro3diK1HfTF9
https://photos.app.goo.gl/NHGQqonwmshhnVfi8
https://photos.app.goo.gl/PBLJGYBqQ49PHXGw9
х.Мургаш*-до хижата има нова пристройка, оборудвана, отключена. В района на хижата има два водоизточника.
https://photos.app.goo.gl/65c3Bx4aVYCcHdVE6
https://photos.app.goo.gl/F6vy44CNrwwBcLv18 вижда се WC
https://photos.app.goo.gl/59r6TFUZ8tRRtQLe9 зад хижата
https://photos.app.goo.gl/AXp4LRxvdPcL3sw47 пред хижата
Не е необходимо да се минава през вр. Мургаш.
https://photos.app.goo.gl/MxmR6xtzRYikuw6y5

* от лято 2018 г.
Чет Мар 07, 2019 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Завиждам ти за плана! Ако наистина можеш да си позволиш толкова време, то наистина ще е превъзходно минаване, а не само надпревара с времето.

х.Пробойница не работи и я пропусни. Имаше много малки циганчета. Весели и любопитни, а и любознателни. Ако харесваш децата мини да ги видиш. Щастливи са без телефони в ръцете си. Радват се даже и на едно лукче. Преходът от Петрохан до гара Лакатник е приятен и не е тежък. Като опция, ако са станали боровинките, когато почнеш да пускаш към Пробойница преди да достигнеш гората можеш да похапнеш доволно. Миналата година там не ги бяха обрали. Далеч е от пътя.

Друго приятно място е рибарник Лозин и Син преди г.Лакатник. Правят превъзходна пъстърва.

Ако спреш на г.Лакатник то Тръстеная е много близо, но пък там винаги има хора и манджа. Ако сте повече хора Цецо на Лескова ще дойде и вярвай няма да го забравите.

Лескова-Витиня е тегаво пускането от Зла поляна към Витиня, така че адмирации за х.Мургаш. Един познат 2017, за да избегне бурите беше минал от там и останал едни ден почивка беше очарован от посрещането, но трябва да звъниш. Миналата година ми казаха, че ще са там, но аз не минах.

Около Ботев бих преобразувал плана така щото да спя на връх Ботев в туристическата спалня. Може там почивката, но баня и храна???, та затова почивката може да си я изтеглиш пак на Добрила, Дерменка или Орлово гнездо - и трите са превъзходни за целта. Най-добре на Добрила с оглед удължаването на следващия преход до върха. Минава се. Повечето правят Добрила-Тъжа (и аз). Но БОТЕВ Е ВЪРХЪТ на Ком-Емине.

На г.Кръстец т.с. явно отваря за БФТ, за теб едва ли. Опитай връзка по телефона. Но по-добре си карай към Грамадлива.

х.Грамадлива само с обаждане иначе няма никой. Препоръчвам малко преди нея ски база Грамадлива. Няма да останеш разочарована от Марин Лондона, по скоро очарована. Той работи последните две години и аз знам за доста положителни отзиви.

На Котел и аз почивах, щото ми се наложи. Оказа се Чумерна-Котел ми е много, но ти си го планувала на две, така че почивката ти е опция за разтуха, а не необходимост.

На Ришки може да се спи на г.с.Немой дере (обаждане за разрешение - формално е, но трябва), а и заслонът на Хазим е във великолепно състояние и там не ти е нужна палатка. Може да се спи и в к.г. Хан Крум, но те са доста надолу. Манджа само на Хан Крум иначе трябва да си имаш.

Палатка при така направения план според мен не ти трябва. Плануваните заслони са в добро състояние и само чувал ти е достатъчен. Проблем ще ти е Планински извори, но разходи се до Момина поляна или Бенковски или ако много държиш на билото приюти се в изоставената хижа само с чувала. А за другото критично място Изворите на камчия - просто остани в параклиса на Агликина поляна. То тогава Чумерна Агликина поляна е малко, но каквото такова. Можеш да спреш на Буковец вместо Чумерна, ако искаш.

В блога ми има доста актуални телефони от миналата година. И тракове ако ти трябват. Звъни навсякъде предварително, защото примерно 2017 на Бузлуджа ме нахраниха и даже без да звъня, а 2018 звъннах от Шипка и ми казаха по-добре да си взема храна от там. На Шипка (в Хавай) правят много хубаво шкембе 3в1.

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Съб Мар 09, 2019 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за критиката и съветите. Взех си бележка и плана ще бъде преработен.
Яница, трябваше да сме 5 човека, но май някои ще бият отбой. Сигурни сме двама, а и докато не се събере групата на Ком с раниците нищо не е на 100 % сигурно. Възможно е някои приятели ва нясои от етапите да се присъединят съм нас.
Димитър, да, за щастие тази година можем да си позволим 1 месец (който чете, да не завижда Razz не съм почивала повече от седмица на цяло от...не помня даже кога) и идеята е да се мине маршрутът с кеф и без бързане. План има, но докъдето стигнем през конкретния ден до там. Да си починем, да ни се порадват очите и най-вече не искам да се притеснявам за срокове. Даже може да се полежи на морето, ако стигнем до него.
Ще пиша при следващите етапи на приключението. Може някой да получи също полезна информация, както аз от другите постове Smile
Нед Мар 10, 2019 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Даже може да се полежи на морето, ако стигнем до него.

Това е задължително. Трябва дружината да направи подобаващ разбор. Успех и чакаме пътепис!

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Нед Мар 10, 2019 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Re: Моля за съвети относно програмата Отговорете с цитат
Лахесис написа:

1. София-Берковица-вр. Ком-х. Петрохан

Не става много ясно, как се стига до върха. Ако е с кола до хижата, за да е кратък первият ден - ОК.
Иначе си е излишно друсане до Берковица.
От Петрохан до върха и после до х.Петрохан по мои груби сметки е под 25 км.- Като гледам плана - по толкова трябва да се отмятат на ден.
Ако са много - Може пак от прохода да се тръгне до хижа Ком, а на другия ден от х. Ком до Пробойница направо, която обаче не работи, мисля.
Сря Мар 13, 2019 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kom



Регистриран на: 18 Апр 2013
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Знам, че много е изписано и изчетено по темата, но да кача и аз моя предварителен график Smile Идеята е за по-спокойно темпо, доколкото е възможно, за да има време за снимки и т.н. Спането по възможност на хижи, за да не нося палатка.

1. х. Ком нова – вр. Ком - Творческа къща Петрохан (вкл. пътя от София до хижата, а и за да бъде натоварването постепенно в началото)
2. Творческа къща Петрохан - Лакатник
3. Лакатник - х. Лескова
4. х. Лескова - Тур.спалня Витиня
5. Тур.спалня Витиня - х. Кашана
6. х. Кашана - х. Момина поляна
7. х. Момина поляна - х. Ехо
8. х. Ехо - х. Добрила
9. х. Добрила - вр. Ботев (поблазни ме идеята за залез и изгрев от връх Ботев)
10. вр. Ботев - х. Партизанска песен
11. х. Партизанска песен - х. Бузлуджа
12. х. Бузлуджа - х. Предел
13. x. Предел - х. Чумерна
14. х. Чумерна - Котел
15. Котел - х. Върбишки проход
16. х. Върбишки проход - Ришки проход (все още не съм измислил къде и как ще спя)
17. Ришки проход – вилата на Ральо
18. Вилата на Ральо - х. Козичино
19. х. Козичино - н. Емине

_________________
Любимият ми връх Ком
Пет Мар 15, 2019 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
kom написа:
Знам, че много е изписано и изчетено по темата, но да кача и аз моя предварителен график Smile Идеята е за по-спокойно темпо, доколкото е възможно, за да има време за снимки и т.н. Спането по възможност на хижи, за да не нося палатка.

1. х. Ком нова – вр. Ком - Творческа къща Петрохан (вкл. пътя от София до хижата, а и за да бъде натоварването постепенно в началото)
2. Творческа къща Петрохан - Лакатник
3. Лакатник - х. Лескова
4. х. Лескова - Тур.спалня Витиня
5. Тур.спалня Витиня - х. Кашана
6. х. Кашана - х. Момина поляна
7. х. Момина поляна - х. Ехо
8. х. Ехо - х. Добрила
9. х. Добрила - вр. Ботев (поблазни ме идеята за залез и изгрев от връх Ботев)
10. вр. Ботев - х. Партизанска песен
11. х. Партизанска песен - х. Бузлуджа
12. х. Бузлуджа - х. Предел
13. x. Предел - х. Чумерна
14. х. Чумерна - Котел
15. Котел - х. Върбишки проход
16. х. Върбишки проход - Ришки проход (все още не съм измислил къде и как ще спя)
17. Ришки проход – вилата на Ральо
18. Вилата на Ральо - х. Козичино
19. х. Козичино - н. Емине

Х.Чумерна - Котел май доста ще ви озори. Нали уж "спокойно темпо" и снимки!
Там трябва бързо темпо и без снимки!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Мар 15, 2019 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kom



Регистриран на: 18 Апр 2013
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Х.Чумерна - Котел май доста ще ви озори. Нали уж "спокойно темпо" и снимки!
Там трябва бързо темпо и без снимки!


Да, за там се притеснявам. По трак го гледам 53 км. Ще трябва газ до дупка.

_________________
Любимият ми връх Ком
Пет Мар 15, 2019 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Чумерна - Котел - Много е! Организирай някак нещата и спри на Агликина поляна в параклиса. Лято е. Може да не спиш, като бял човек, но краката са много важни.
Ришки проход - г.с.Немой дере (ако искаш удобства), к.г.Хан Крум (удобства + храна), заслонът на Хазим (на пътеката е и е добър), навесът на Петоструйната чешма.

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Нед Мар 17, 2019 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kom



Регистриран на: 18 Апр 2013
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
DimSimeonov написа:
Чумерна - Котел - Много е! Организирай някак нещата и спри на Агликина поляна в параклиса. Лято е. Може да не спиш, като бял човек, но краката са много важни.
Ришки проход - г.с.Немой дере (ако искаш удобства), к.г.Хан Крум (удобства + храна), заслонът на Хазим (на пътеката е и е добър), навесът на Петоструйната чешма.


Благодаря за коментарите ти. Всеки опит е полезен. Имаш ли някакви координати на г.с. Немой дере - местоположение, телефон, сайт, фейсбук евентуално?

_________________
Любимият ми връх Ком
Сря Мар 20, 2019 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Разгледай блога, който е като подпис. Има всичко - телефони, тракове... Специално за Риш има 4 реда инфо в таблицата с телефоните.
За гс Немой дере. Намира се около 1км надолу по пътя от Крумовия мост. По трака може да се ориентираш точно. Стационарния трудно го вдигат. Той е на гс Карнобат. Писах им на мейла и тогава ми дадоха посочения там телефон на човека, който разрешаваше миналата година - Данчо Фералиев.

х.Предел не работи. Аз препоръчвам преди нея ски база Грамадлива.

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Пет Мар 22, 2019 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov