ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Много малко натрупани показания имам все още и ще трябва още доста да се натрупат, но все пак забелязвам две тенденции за няколкото дни измервания - първата е че нощно време средночасовите усреднени стойности са малко по-високи от дневните, като някъде 5-6 сутринта обикновено са най-високи и след 8 бързо спадат. Все пак говорим за много малка разлика, няколко йонизации на тръбата по-малко на минута, усреднено средночасово. Това се повтаря всяко денонощие досега и не мисля че е инцидентно. Каква е причината обаче не знам, интуитивно очаквах да е точно обратното и през деня да е по-висока средната стойност. Също така, има плавен спад (отново малък) от първият ден на замерванията досега - отново не знам причината, но като говорим за валежи се сещам че в денят в който я монтирах отвън, валеше лек снежец, след това спря и от тогава досега не е валяло. Може пък това да е причината, а може би не.

Факторите са много и различни по места и време. Обикновено денонощният ход се обяснява с динамиката в концентрацията на радон в приземния атмосферен слой. Тя, впрочем, зависи и от многодневни промени в някои величини, например температура и влажност на почвата, дебелина на снежната покривка (ако има такава) и т.н. Значение имат също видовете почви и растителност. Метеорологичните условия, разбира се, също оказват влияние.

Ефектът от валежите е по-осезаем ако датчикът е в близък досег с тях, например:

-- Сърнегор:


-- Крумово:


В случая с Крумово чувствителността (вероятно) нараства и вследствие от монтажа върху водосточна тръба, през която минава дъждовна вода, събрана на сравнително по-голяма площ.

gwgw написа:
На сайта с екобюлетина за София - https://www.sofia.bg/web/tourism-in-sofia/ecobulletin - наблюдавам че има и лек спад при техните показания за последните няколко дни. Имам известни подозрения че такива по-дългосрочни (в сравнение с ежедневните поне) вариации са предимно следствие на динамиката на радона и неговите производни в атмосферата, като валежите са част от тази динамика. Но може би нещата са по-сложни и не само валежите, но и подозирам разни атмосферни явления, въздушни течения най-малкото. Като натрупам достатъчно данни, ще взема да потърся някаква корелация между фоновите стойности и атмосферното налягане, засега не изглежда да има никаква връзка, но той и периодът за който имам измервания е доста кратък.

По-сериозни изводи евентуално могат да бъдат направени въз основа на многогодишни непрекъснати редове данни от мрежа от измервателни уреди със съпоставими характеристики.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 18, 2019 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Стаменов Й., Ленев Ч., Цанков Л., Милославов В., Дълговременни наблюдения и необходимост от прецизни измервания на естествения радиационен гама фон, Proc. XI Congress of Bulgarian Radiology Association, 3-5 October (2003) Varna, Bulgaria

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Фев 19, 2019 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, от рано сутринта днес забелязвам слабо повишение на фона средночасово с малко под 10%, сега нощно време средночасовите показания са дори малко над 10% над показанията, които наблюдавах в последните дни. Опитвам се да намеря някаква връзка с метеорологични фактори, единственият такъв за който се сещам е снеговалежът и снежната покривка. Интересното обаче е че фонът не е отчел въпросната промяна по време на валежите и е започнал да нараства горе-долу в момента в който снеговалежът е почти приключил. Та съм заподозрял все пак наличието на снежна покривка. И все пак това за мен е доста странно. Не би ли трябвало при наличие на снежна покривка, радонът по-трудно да се просмуква през почвата и да излиза в атмосферата? Не мога да си го обясня. Каква би могла да е причината? Със сигурност не е инцидентно усреднено показание, всички средночасови усреднени показания оттогава насам са горе-долу сходни и около 10% над "средното" което съм наблюдавал изминалите дни.

Понеже е невъзможно от терасата на измервам както трябва количество валежи и вятър, използвам външна услуга за да взема тези данни. Ако ги съпоставя с въпросното нарастване на гама фона, когато е започнало повишението, вече сме били в края на снеговалежа (стойностите на валежа в mm/h са доста ниски, далеч от пика и след 1-2 часа са достигнали нулата). През целият ден след това нямаме никакви валежи. Не изглежда да има някаква връзка и със скоростта на вятъра (която е ниска през целия ден - достига максимум до около 6m/s).
Нед Фев 24, 2019 1:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Интересно, от рано сутринта днес забелязвам слабо повишение на фона средночасово с малко под 10%, сега нощно време средночасовите показания са дори малко над 10% над показанията, които наблюдавах в последните дни. Опитвам се да намеря някаква връзка с метеорологични фактори, единственият такъв за който се сещам е снеговалежът и снежната покривка. Интересното обаче е че фонът не е отчел въпросната промяна по време на валежите и е започнал да нараства горе-долу в момента в който снеговалежът е почти приключил. Та съм заподозрял все пак наличието на снежна покривка. И все пак това за мен е доста странно. Не би ли трябвало при наличие на снежна покривка, радонът по-трудно да се просмуква през почвата и да излиза в атмосферата? Не мога да си го обясня. Каква би могла да е причината? Със сигурност не е инцидентно усреднено показание, всички средночасови усреднени показания оттогава насам са горе-долу сходни и около 10% над "средното" което съм наблюдавал изминалите дни.

Понеже е невъзможно от терасата на измервам както трябва количество валежи и вятър, използвам външна услуга за да взема тези данни. Ако ги съпоставя с въпросното нарастване на гама фона, когато е започнало повишението, вече сме били в края на снеговалежа (стойностите на валежа в mm/h са доста ниски, далеч от пика и след 1-2 часа са достигнали нулата). През целият ден след това нямаме никакви валежи. Не изглежда да има някаква връзка и със скоростта на вятъра (която е ниска през целия ден - достига максимум до около 6m/s).

По принцип снежната покривка има екраниращ ефект върху земната компонента от гама фона. Би могъл да разгледаш данните от други точки и да ги сравниш с наблюдаваното при теб.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 24, 2019 1:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Погледнах историята за двете точки, които са най-близо оттук, Младост и Яворов (видях и Хладилника и на Околовръстното, които са по-далеч от мен, мисля че Младост би следвало да се води най-близо иначе). Трендовете бяха съвсем различни, с изключение на Яворов - там изглежда относително сходно с това което измервам тук. Макар че при станцията в Яворов, средночасовите показания през деня варират значително повече де. Да не би да има някаква специфика при монтажа на станцията в Яворов? Ти спомена монтирането до водосточна тръба или изложено на валежите...
Нед Фев 24, 2019 2:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Погледнах историята за двете точки, които са най-близо оттук, Младост и Яворов (видях и Хладилника и на Околовръстното, които са по-далеч от мен, мисля че Младост би следвало да се води най-близо иначе). Трендовете бяха съвсем различни, с изключение на Яворов - там изглежда относително сходно с това което измервам тук. Макар че при станцията в Яворов, средночасовите показания през деня варират значително повече де. Да не би да има някаква специфика при монтажа на станцията в Яворов? Ти спомена монтирането до водосточна тръба или изложено на валежите...

Там е просто на стената на тераса в кооперация от ранния соц, с ремонтирана фасада:

https://meter.ac/gs/nodes/N44/photo.html

Не е изложена на валежи.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 24, 2019 2:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
А тези в Младост и Хладилника изложени ли са? Мисля че това би могло да обясни нещата, моята станция също не е изложена. Тя е доста близо до водосточната тръба, в смисъл почти допряна до нея, но това надали има някакво значение така или иначе, снегът още не е започнал да се топи дори.
Нед Фев 24, 2019 2:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
А тези в Младост и Хладилника изложени ли са? Мисля че това би могло да обясни нещата, моята станция също не е изложена. Тя е доста близо до водосточната тръба, в смисъл почти допряна до нея, но това надали има някакво значение така или иначе, снегът още не е започнал да се топи дори.

В Младост е съвсем на открито, в Хладилника е под стряха на тераса.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 24, 2019 2:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Хм значи теорията ми не издържа. Очевидно трябва повече търпение и повече събрани данни значи Smile
Нед Фев 24, 2019 2:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Fukushima's nuclear disaster defense? A massive underground ice wall

"The scientist explains that Japan has set a legal radioactivity limit of 60,000 becquerel per liter of tritium. But the treated water is still at 1.7 million Bq per liter, or roughly 30 times what's deemed safe."

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Мар 06, 2019 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Този плаж е интересен Smile

https://www.youtube.com/watch?v=RvgAx1yIKjg
Сря Мар 06, 2019 2:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Здравейте,

Благодаря за своевременния и изчерпателен отговор. Що се отнася до данните достъпни в EURDEP, те имат само качествен (цвят с който се дава диапазон в чиито граници е съответното измерване на пункта) характер и не са достъпни количествени (реално измерени) данни.

Още веднъж ви благодаря и желая здраве и успехи в живота и работата.

Чавдар Ленев

----- Цитат от Madlen Georgieva (pr@eea.government.bg), на 09.12.2011 в 14:48 -----

Здравейте,

В отговор на Вашето запитване Ви информирам, че след пускането си в експлоатация Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон(НАСНКРГФ) репликира автоматичноданни към:

Агенция за ядрено регулиране.
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР (Гражданска защита), където се осъществява 24 часово дежурство 7 дена в седмицата.
Европейска система за обмен на радиологични данни(EURDEP). Данните към EURDEP се изпращат на всеки час и са достъпни на адрес: http://eurdepweb.jrc.ec.europa.eu/PublicEurdepMap/Default.aspx


От началото на 2012 г. е предвидено в първия работен ден след празнични и почивни дни да се публикуват на страницата на ИАОС бюлетините за радиационната обстановка за изминалите неработни дни.



Станциите от Системата за външен радиационен контрол на АЕЦ „Козлодуй”, с. Нови хан и на вр. Мусала не са собственост на ИАОС т.е. те не са под техническо и административно ръководство на ИАОС. ИАОС публикува резултатите за радиационния гама-фон само от собствените си мониторингови станции, като данните от горепосочените станции се използват за допълнителна верификация.


С уважение,

Мадлен Георгиева

From: tchav1@mail.bg
To: pr@eea.government.bg
Sent: Thu, 08 Dec 2011 19:46:16 +0200
Subject: FWD: Re: Бюлетин за гама-фона

Здравейте,

На мое запитване към АЯР, защо не се публикуват данни за празничните дни получих отговор който Ви препращам и същевременно подновявам въпроса си, този път към Изпълнителната агенция по околна среда към МОСВ във Ваше лице за същия проблем. Допълнително се интересувам, защо във вашия бюлетин не се публикуват данни за Козлодуй, Нови Хан и Мусала.

Желая Ви здраве и успехи!

С уважение Чавдар

-- Препратено писмо от tchav1@mail.bg -----

Дата: 21.11.2011 в 10:13
Подател: Donika Stefanova (D.Stefanova@bnra.bg)
Относно: Re: Бюлетин за гама-фона
Получател: tchav1@mail.bg



В отговор на Вашето запитване:
Данни за радиационния гама-фон не се публикуват през почивните дни защото АЯР не
е администратор на Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на
радиационния гама-фон. В тази връзка, би трябвало да попитате Изпълнителната
агенция по околна среда към МОСВ, които администрират системата и публикуват
данните на сайта си и там поддържат архив от измерванията
(http://eea.government.bg/bul/Output/Daily/bulletin-rad.html).
Данните, които получаваме от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика
(ИЯИЯЕ) към БАН също са налични само през работните дни. На сайта на Базова
екологична обсерватория към ИЯИЯЕ (http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/) също са
достъпни данните от измерванията на връх Мусала).

В АЯР не е изградена автоматизирана система, която да публикува директно данните
от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния
гама-фон на сайта на агенцията.

Друг източник, от който може да се следи радиационната обстановка не само в
България, но и в цяла Европа е EURDEP платформата, която получава данни от почти
всички национални системи на държавите в Европа
http://eurdepweb.jrc.ec.europa.eu/PublicEurdepMap/Default.aspx
Данните, които изпраща България са тези от Изпълнителната агенция по околна среда
към МОСВ.

Надявам се информацията да е задоволителна за Вас и ако имате допълнителни
въпроси, не се притеснявайте да питате.
С уважение: Доника Стефанова.

To: webmaster@bnra.bg
Subject: 'Ath"ea`o`e'i c`a ~a`a`i`a-^o^i'i`a
From: tchav1@mail.bg
Date sent: Mon, 14 Nov 2011 11:44:13 +0200


Вие получавате тази поща защото Чавдар Борисов Ленев tchav1@mail.bg изпраща обратно писмо относто сайта администриран от вас на адрес http://www.bnsa.bas.bg . Съобщението гласи: Защо не се публикуват данни за празничните дни? Защо няма достъп да архив с данните за гама-фона от предходни дати?
--

NRA Site Administrator

Публикувам ви горната кореспонденция, която проведох с АЯР и ИАОС след като вече 3 години измервах непрекъснато и от 2010г имах сървър с показване непрекъснато данните от наблюденията ми на всеки десет минути и учейки се и с помощта на приятели без никакво държавно финансиране и без никакъв щат отговорен за тази дейност. Отговорът от двете институции ще ви бъде същия и сега да ги питате, а става дума за институции с държавно и европейско финансиране и щатни длъжностни лица, отговарящи за това. Не казвам, че е лесно, защото го постигнах и поддържах за един пункт сам до 2019г.
Затова случващото се с [url] https://meter.ac/gs/nodes/html/current.html [/url] е показателно, как същата дейност може да се организира и да заработи с нищожно в сравнение с държавните органи финансиране, време и щат.
Интересно е как АЯР от 2010 г. знаят, че нямат автоматизирана система за споделяне на получаваната и администрирана от тях информация, която е достъпна само при тях и сега да зададете същия въпрос ще получите същия отговор?


_________________________________________
Сря Мар 06, 2019 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
ИАОС доколкото може човек да ги обвинява в нещо, това е че никъде не дават исторически данни за показателите си, например на мен ми е много интересно колко дни за тази година сме ударили ПДП за ФПЧ в софийските станции, но такава информация никъде не може да се получи онлайн, това очевидно е почти държавна тайна, предполагам свързана с това че броят дни годишно в които имаме превишения си имат граница и над нея се завежда наказателна процедура в ЕС. Също ми е интересно защо подържат станция на Копитото където очевидно нищо не е индикативно за градското замърсяване, а не примерно на Сточна Гара или на Лъвов Мост (то навремето имаше такава там, но вече я няма). Също и защо някои показатели не се мерят в някои станции, например защо не мерят въглероден оксид в Дружба, там би било интересно, имаме примерно ТЕЦ, имаме и Цариградско. Мен точно там показанията за CO са ми доста по-интересни....отколкото на Копитото.
Чет Мар 07, 2019 2:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
ИАОС доколкото може човек да ги обвинява в нещо, това е че никъде не дават исторически данни за показателите си, например на мен ми е много интересно колко дни за тази година сме ударили ПДП за ФПЧ в софийските станции, но такава информация никъде не може да се получи онлайн, това очевидно е почти държавна тайна, предполагам свързана с това че броят дни годишно в които имаме превишения си имат граница и над нея се завежда наказателна процедура в ЕС. Също ми е интересно защо подържат станция на Копитото където очевидно нищо не е индикативно за градското замърсяване, а не примерно на Сточна Гара или на Лъвов Мост (то навремето имаше такава там, но вече я няма). Също и защо някои показатели не се мерят в някои станции, например защо не мерят въглероден оксид в Дружба, там би било интересно, имаме примерно ТЕЦ, имаме и Цариградско. Мен точно там показанията за CO са ми доста по-интересни....отколкото на Копитото.

По същия начин стои и въпросът с данни за гама фона от пунктове около Козлодуй и нередовността на данни от Силистра. Освен това липсата на данни от автоматизирана система на АЯР дава възможност ръчно и разумно да бъдат "валидирани" т.е. да се съгласуват с по-горните инстанции. Писано е много по въпроса http://bashtata.blog.bg/regionalni/2016/06/24/edna-godina-bez-danni.1460107 и смислен отговор няма. Има само оставащите подозрения за манипулация на данните и необяснимо "изчезване" на дълго работили апаратури и пунктове с натрупани достатъчно данни за да могат уверено да служат като референтни точки за следене на евентуални локални или трансгранични въздействия
Пет Мар 08, 2019 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Погледнах историята за двете точки, които са най-близо оттук, Младост и Яворов (видях и Хладилника и на Околовръстното, които са по-далеч от мен, мисля че Младост би следвало да се води най-близо иначе). Трендовете бяха съвсем различни, с изключение на Яворов - там изглежда относително сходно с това което измервам тук. Макар че при станцията в Яворов, средночасовите показания през деня варират значително повече де. Да не би да има някаква специфика при монтажа на станцията в Яворов? Ти спомена монтирането до водосточна тръба или изложено на валежите...

Данните са специфични за дадения прибор и монтировка. Хубавото е, че данните ти съответстват на очакванията и остава да се увериш в стабилността и надеждността на работа на апаратурата. Декември, януари, февруари и март нямат сериозни денонощни зависимости, поне на пунктовете където аз съм наблюдавал продължително, и при тях може да се търсят само общи дължащи се на валежи зависимости. Нека да погледаш така внимателно, както досега поне една година за да можеш да си повтаряш наблюденията на същото място със същия прибор и догодина. Тогава ще имаш данни и за денонощни и за сезонни и за локални и за цялата територия благодарение на meter.ac реакции на различни природни и (дано да не се случи) антропогенни въздействия.
На какъв интервал записваш информацията?
http://bashtata.blog.bg/regionalni/2011/08/11/denonoshtni-sezonni-i-drugi-estestveni-prichini-za-variacii-.799805
Пет Мар 08, 2019 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 31 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov