ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на яке
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на яке
Автор Съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Бюджетни са Декатлонските.

Последно ходихме преди месец в Декатлон и останахме много разочаровани от качеството. Сменили са си всичките изпробвани и доказано свестни дрехи с някакви меко казано съмнителни. Навсякъде почти са сложили сребрист надпис на хълбука с уж някакви характеристики.
Иначе днес си направихме един лек преход в Родопите с много глиганинг и якето за 80 лева 3в1 rainwarm 100(300) и пухенката на жената за 48 издържаха без проблеми на всичкия сняг който валеше разтопен от слънцето и падаше от надвисналите до земята клони. В крайна сметка пухенката накрая се предаде и се измокри цялата хем аз минавах като снегорин напред и се блъсках нарочно в клоните да пада снега... Ама с импрегнираните материи никога не се знае колко ще издържи импрегнацията.
Нед Дек 02, 2018 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
neillmakoli написа:
Бюджетни са Декатлонските.

Последно ходихме преди месец в Декатлон и останахме много разочаровани от качеството. Сменили са си всичките изпробвани и доказано свестни дрехи с някакви меко казано съмнителни. Навсякъде почти са сложили сребрист надпис на хълбука с уж някакви характеристики.
Иначе днес си направихме един лек преход в Родопите с много глиганинг и якето за 80 лева 3в1 rainwarm 100(300) и пухенката на жената за 48 издържаха без проблеми на всичкия сняг който валеше разтопен от слънцето и падаше от надвисналите до земята клони. В крайна сметка пухенката накрая се предаде и се измокри цялата хем аз минавах като снегорин напред и се блъсках нарочно в клоните да пада снега... Ама с импрегнираните материи никога не се знае колко ще издържи импрегнацията.


Пухенката като цяло не е за много интензивни преходи,няма как ако си със подобна да не се изпотиш, и да не ти стане вир вода.
Нед Дек 02, 2018 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Е то е ясно че пухенките не са за интензивни дейности, но както винаги въпреки цялата налична екипировка ние тръгнахме за едно пък свършихме и друго... Мисълта ми беше че по принцип и евтини якета за ежедневна употреба стават ако решиш да се отклониш от пътя за кратко, но не бива да се разчита на тях за сериозни преходи.
П.п Изключително важно е какво носим под якето, тъй като забелязвам хората се вманиячават във горното защитено облекло и отдолу са с напълно неподходящи дрехи.
Нед Дек 02, 2018 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
Е то е ясно че пухенките не са за интензивни дейности, но както винаги въпреки цялата налична екипировка ние тръгнахме за едно пък свършихме и друго... Мисълта ми беше че по принцип и евтини якета за ежедневна употреба стават ако решиш да се отклониш от пътя за кратко, но не бива да се разчита на тях за сериозни преходи.
П.п Изключително важно е какво носим под якето, тъй като забелязвам хората се вманиячават във горното защитено облекло и отдолу са с напълно неподходящи дрехи.


Достатъчно е едно хубаво мерино от долу, със подобна мембрана или софтшел ( поне аз така ходя дори и сега при изкачване,защото много се потя )
Няма нужда от навличане,всеки сам си преценява как му е най удобно все пак Wink
Нед Дек 02, 2018 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
И аз се потя доста и все ми е жега в движение, та ако не духа спокойно си ходя по термобельо, но всички знаем какво става като спрем за почивка или времето се скапе... Иначе с каквато и мембрана да съм потя ли се зверски всичко става мокро и тук идва тънката част, че качествените и бързо съхнещи материи те спасяват от хипотермия, ако не си носиш нещо сухо в резерва. Пък това със събличането и обличането на слоеве работи докато имаш екстрата да си го позволиш. Признавам си не винаги си разчитаме графика правилно и накрая се получава едно лудо препускане за да не останем на сред нищото.
П.п Спирам да пиша, понеже се отклонихме от темата за избор на якета.
Пон Дек 03, 2018 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaggy86



Регистриран на: 12 Фев 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
disbelief написа:
Благодаря много за съветите. А някаква бюджетна пухенка ще препоръчате ли?

Те пухинките са два вида бюджетни и супер скъпи. Като цяло проблема е, че много марки предлагат пухинки на високи цени от порядъка на 150/250 лв, който отговарят на качеството на китайските от алиекспрес за по 30 лв. Разликата от няколко пъти в цената при еднакво качество идва от факта, че китайците не набавят етично пуха.

Т.е. има два начина за шиене на пухинки единия е със шевове а другият чрез лепене (Box-wall down jacket) . 90% процента от пухинките са шити със шевове независимо от марката. Съответно от шева влиза студ и излиза пух..получават се така наречените студени зони и за това дрехата няма толкова добри характеристики в планината.

Повечето са с ниско качество на пуха( https://en.wikipedia.org/wiki/Fill_power) и без допълнителна обработка против влага на пуха ( hydrophobic down), което ги прави многo ситуационни и капризни планински дрехи. Аз не бих си купил като начинаещ турист пухинка, по-скоро се ориентирайте към дрехите от мерино за против студ и към мембраните за изолация. Аз лично ползвам една от китайските по 30 лв като допълнителен слой под менбрана над термо и полар само при много студено сухо време зимата. Иначе за пролетно яке в града са супер леки и удобни.

Ето и една статия по темата за интересуващите се>
https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/considerations-when-choosing-a-down-jacket-i1269
Пон Дек 03, 2018 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
градско чедо



Регистриран на: 10 Мар 2019
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение Яке Zajo Gasherbrum Neo Jkt Отговорете с цитат
Здравейте, колеги
Хвърлил съм око на яке Zajo Gasherbrum Neo Jkt. Може ли да споделите мнение за него или препоръки за друго яке с бюджет до 200лв. Обикновено правя еднодневни, максимум уикенд разходки в планината. Идеята ми е якето да седи в раницата заедно с един полар и да знам, че съм се подсигурил срещу изненади от времето през по-голямата част от годината.
Благодаря предварително.
Нед Мар 10, 2019 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
градско чедо



Регистриран на: 10 Мар 2019
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Други две опции, които разглеждах са: NORTHFINDER MARQUIS и Декатлонската QUECHUA MH500, която май не се слави с голямо одобрение. Но пък тези двете са на чувствително по-ниска цена.
Нед Мар 10, 2019 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Не си давай парите за имитации от декатлон! Аз им бях голям фен, докато не прецакаха гаранционните условия и не си взех истинска екипировка...
Ако не те е срам можеш да минеш по вторите употреби да си вземеш нещо качествено за 10 лева и да си спокоен, щом не правиш големи преходи.
Нед Мар 10, 2019 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
[quote="градско чедо"]Други две опции, които разглеждах са: NORTHFINDER MARQUIS и Декатлонската QUECHUA MH500, която май не се слави с голямо одобрение. Но пък тези двете са на чувствително по-ниска

Софтшел или мембрана търсиш, защото май 2 са мембрана, а Northfinder e софтшел. Софтшел'а няма да те опази от дъжд, поне не проливен или продължителен, т.е. трябва да носиш дъждобран, но от дишащите способности съм много доволна.
От Декатлон НЕ бих си взела нищо сериозно за туризъм, т.е. основните неща-обувки, мембранно яке, раница, щеки, челник. Зайото на доста места го бяха оплюли за мембраните. Но като цяло Twoo правилно ти е казал-втората употреба. Аз си взех чисто нов софтшел на Schöffel за 15 лв. Ако те притеснява нещо-переш с прах за пране, купуваш си за 16-18 лв препарат за пране на софтшели да му оправиш водонепропускливостта (това така и така ще ти трябва и нов да си купиш даже) и си караш доволно. Аз съм носила чисто нов софтшел от магазин (много скъп), чисто нов от магазин (евтин) и от втората употреба, и да ти кажа разлика не видях значителна, така че не бих си пръскала парите за такова нещо. Виж за мембранно яке нещата стоят по друг начин. Но мен това ми спада към основнете неща и мембрана се купува хубава. И от тях съм носила най-различни, но там разликата е съществена. Като се има предвид и това колко и къде ще го ползваш, помисли наистина дали си заслужава да дадеш толкова. В твоя случай, ако търсиш мембрана, в тези ценови граници в общи линии не бих разчитала на качество много. От двете бих предпочела, все пак, Зайото. Можеш да го ползваш по-скоро за ветровка (мембраната гледай задължително да е с ципове за проветрение под мищниците) и задължително дъждобран в раницата. Разгледай чуждестранните сайтове. Можеш даже 3 в 1 на The North Face (на които също не съм най-големият фен, но са много по-добри от изброените от теб) да вземеш по-евтино от тезш 3 якета или на същата цена. Взех на сестра ми 3 в 1 яке за 65 евро. Всичко е на късмет и кой размер ти трябва.
За малко да забравя- във фийсбук има няколко групи за продажба на екипировка. Виж и там. Често има нови неща, с етикет на мноого добри пари.
Пон Мар 11, 2019 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз иначе в повечето случай нося mac in a sac origin 7/7(към 80лв) или Patagonia Torrentshell Pullover 20/20(към 200лв). Това за резерва в раницата или за горен слой като захладнее в края на деня. Иначе нося сухи тениски, мериносово термо бельо, полари, софтшел и тънка ветровка според сезона и прехода.
П.п Досега от килата никога не съм взимал прецакана мембрана или изхабен dwr всичко е било ново или неразличимо от ново. Купувал съм и доста неща с етикетите както са били в магазина. Но трябва много търсене и ровене. Вече за сериозни преходи и начинания е ясно. Събират се пари и газ към някой сериозен магазин.
Пон Мар 11, 2019 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
градско чедо



Регистриран на: 10 Мар 2019
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Менбрана търся. За NORTHFINDER също пише, че е с мембрана "Softshell 3 layer – Материята се състои от три слоя: външен слой, състоящ се от полиамид или полиестер с водоустойчиви свойства, мембрана и мрежа." или бъркам?
Пон Мар 11, 2019 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
градско чедо написа:
Менбрана търся. За NORTHFINDER също пише, че е с мембрана "Softshell 3 layer – Материята се състои от три слоя: външен слой, състоящ се от полиамид или полиестер с водоустойчиви свойства, мембрана и мрежа." или бъркам?


Ами много грубо казано, за да се ориентираш-софтшелът прилича на неопрен, диша много добре, пази в някаква степен от вятър и слабо от дъжд, топли. Като се казва мембрана се има предвид материя, която прилича на шушляково яке. Не диша толково много колкото софтшела, но пази идеално от вятър и в зависимост от качесвото, идеално от дъжд, т.е. дъждабранът ти става излишен. Най-добрата мембрана е Goretex, което слагат и на много от обувките. При нея също има 2 слойна, 2,5 слойна и 3 слойна. Иначе повечето производители си имат измислени и собствени мембрани, които са подобни на гортекса. Гледай водопропускливостта да не е под 20 000, иначе пак ще си мокър, ако те изпере някой сериозен дъжд.
Пон Мар 11, 2019 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
градско чедо написа:
Менбрана търся. За NORTHFINDER също пише, че е с мембрана "Softshell 3 layer – Материята се състои от три слоя: външен слой, състоящ се от полиамид или полиестер с водоустойчиви свойства, мембрана и мрежа." или бъркам?


Ами много грубо казано, за да се ориентираш-софтшелът прилича на неопрен, диша много добре, пази в някаква степен от вятър и слабо от дъжд, топли. Като се казва мембрана се има предвид материя, която прилича на шушляково яке. Не диша толково много колкото софтшела, но пази идеално от вятър и в зависимост от качесвото, идеално от дъжд, т.е. дъждабранът ти става излишен. Най-добрата мембрана е Goretex, което слагат и на много от обувките. При нея също има 2 слойна, 2,5 слойна и 3 слойна. Иначе повечето производители си имат измислени и собствени мембрани, които са подобни на гортекса. Гледай водопропускливостта да не е под 20 000, иначе пак ще си мокър, ако те изпере някой сериозен дъжд.


Event не е ли малко по добра като дишане от Gore-tex?
Каззват примерно за гетите със Event , че дишали повече от тези с Gore-tex
Вто Мар 12, 2019 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Какъвто и hardshell да вземеш, всичко спарва при интензивно натоварване. Истината е да не позволяваш да се изпотиш. А най-мразя топло време зимата със снеговалеж и интензивно натоварване.
Имай предвид, че goretex якетата са в пъти по-скъпи от softshell-ите.
Вто Мар 12, 2019 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov