ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пълни членове, празни членове, кошерът Жужи...
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Пълни членове, празни членове, кошерът Жужи...
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Значи и там са се промъкнали калинки вече. Все пак твоята статистика потвърждава твърдението ми - 3,37% срещу 96,63. Та колко са убедителни тези 3 процента?

Да поясня, че под "убедително" имах предвид, че не е еднократна печатна грешка, да речем.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 22, 2019 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
За пръв път чувам, че Държавен вестник е мерило за граматиката и езиковите норми в България.

Ако може да направите справка в Държавен вестник и за дублетните форми лястовица и ластовица, че пролетта наближава. Smile

Интересно ще бъде, ако търсенето в Държавен вестник не даде нито един резултат - може би лястовиците няма да долетят в България? Smile

___________________
Rish Horror delenda est!
Освен това мисля, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Фев 22, 2019 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Момчета, формата "взИмам" беше премахната за десет години от правописа и после възстановена, което е прецедент. Дългичко е обяснението защо. Кратичко само ще кажа: предпочитам "взИмам", защото съответства на родния ми говор - източния.
Пет Фев 22, 2019 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Ха така! Отговорете с цитат
Пчела Боец!
Пет Фев 22, 2019 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
гледам, че се екстремнтира яко в тази тема

да дам и аз нещо

Пчелата Жужа написа:
Кратичко само ще кажа: предпочитам "взИмам", защото съответства на родния ми говор - източния.

где е пълнияТ член тук?
Пет Фев 22, 2019 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
гледам, че се екстремнтира яко в тази тема

да дам и аз нещо

Пчелата Жужа написа:
Кратичко само ще кажа: предпочитам "взИмам", защото съответства на родния ми говор - източния.

где е пълнияТ член тук?

Пълният член - явно е в нечии гащи, а изразът отговаря на въпроса "на кого" /съответства/, а не "кой", сиреч не е подлог, за да подлежи на членуване. Като за неспециалист филолог, това е моето скромно разбиране.
Моля обаче модератора да премести частта от тая "интересна" тема в рубриката лафче, защото българите на Манаслу надали имат отношение нито към членовете, освен тия дето ги хапват по високото, нито там им е забава/по Ведрин/, нито имат взИмания, освен взИмания-давания с бог Камбунг, който според жителите на село Хама, имал там резиденция.
Относно Държавен вестник - доколкото това е официално издание на тъй наречената ни държава, поне за него би трябвало да има изискване за писане на официален книжовен език, от там и виждането ми, че написаното в него следва да е това, дето Стефчо казва - мерило за граматиката и езиковите норми в България. Ако лястовиците са описани в някое приложение към нормативен акт, защо да ги няма и тях? Инак вземания/взимания всеки пише както му дойдат, аз собствено - винаги като взЕмания. Тъй като боравя преимуществено със законови текстове, където това понятие фигурира като взЕмания, не приемам другата форма. Но щом Жужа казва, че може, значи може. Ще ми е интересно обаче да сподели какво се е случило и защо точно тази думичка е изключение - явно е нещо много извънредно.
Пет Фев 22, 2019 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Интересно ми е дали останаха в този форум администратори? Smile Аз възобнових темата с новината за съмненията (които въобще не бяха разсеяни, дори по скоро се потвърдиха, по мое лично мнение) за изкачването на Скатов на Чо Ойю миналата година. След това се изписаха две страници спорове не по темата (основно лингвистични) и други лирически отклонения (като последния безмислен пост). Не следва ли те да се поизтрият тези постове (дори не виждам къде може да бъдат преместени) и да чакаме следващите новини по тази тема? Обикновено такива постове се появяват, когато се изчерпат аргументите на спорещите, по мое наблюдение.

Смятам, че като почнат да се дискутират лингвистични понятия, или почнат да се мерят постижения, тя губи смисъла си. В един форум човек участва с това, което знае и това което може да каже. Ако ще се мерят постижения и умения - по добре да е на практика и на терен.

Та молба към админите имам - трийте постовете не свързани с изкачването на осемхилядници от българи! (Предполагам, че никой от участниците няма да се разсърди Smile )
Сря Фев 27, 2019 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
асфалт
пъртина
утъпкан
Средонос - Средоноса - Средоносът
Вто Мар 19, 2019 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
СредоноЗО според разлОжене Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 19, 2019 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
СредоноЗО според разлОжене Smile


Добре. Smile Smile Smile
Вто Мар 19, 2019 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
излязох, слязох - не излезнах, слезнах
Сря Мар 27, 2019 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
"Влезнах, излезнах" яко ме дразни /без да съм с претенции за особено грамотен/. Дори според мен, това е малкото братче на изрода "внапредвид". Знам, че горните може да се употребяват в разговорната реч, в чат даже, но пак дразнят...
Сря Мар 27, 2019 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
омаловажавам
сфера
предвид - не впредвид
Чет Юни 06, 2019 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Изречение без подлог може, без сказуемо - не. "

- Иване, колко бири изпи?
-Три.
Второто не е ли изречение? Wink
Вто Юни 11, 2019 8:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov