ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гросглокнер по традиционния маршрут
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Предишната тема
Следващата тема
Гросглокнер по традиционния маршрут
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Гросглокнер - 25юли2016г Отговорете с цитат
И ние се записахме там. На 8 юли решихме, че можем да се пробваме, на 9 юли имахме потвърдена резервация на хижа "Ерцхерцог Йохан". Следващата седмица си купихме въже, примки, прусеци, карабинери за фератата и въжето. От предишни преходи вече имахме каски, котки, пикели и седалки. Тренирахме две вечери след работа на една поляна движението в свръзка, включването на осигуровките, преминаването през тях, дистанцията и др., елементарни неща, но това се оказа много полезно впоследстие, предвижвахме се по ръба горе с добра скорост, но сигурно и внимателно. Малко хора знаеха за намеренията ни, все пак тръгвахме за Гросглокнер, а там повечето хора ходят с водачи алпинисти, агенции и прочее.
На 22 юли следобяд тръгнахме от Казанлък, вечерта нощувахме в Пирот, на другия ден 23 юли не ме послушаха да заобиколим тунела Караванкен през Кранска гора и Филах и се цопнахме в 6 км задръстване пред тунела. Там висяхме 2 часа и 15мин плюс още 15 мин в края на тунела. На 25 юли /неделя/ трябваше да се качим до хижа Е. Йохан, прогнозата беше за гръмотевици следобяд, затова сутринта в 7.00 бяхме отпрашили от Лукнерхауз. Бавно и полека минахме през хижите по пътя и ледника, после двате участъка на фератата /лесна е/ и около 14.00 часа бяхме на хижата. Вечерта закачиха прогнозата за следващия ден, там пишеше на немски "wind - NO", a по отдолу една стрелка сочеше североизток и се мъдреше надпис "30-60км/ч". Не можех да разбера, как хем няма вятър, хем ще е до 60км/ч. Питах един немскоговорящ и той ме светна, че "NO" на немски означава "североизток". Предричаха и слаб снеговалеж и температури около нулата. Мен само вятъра ме притесни, че горе на оня ръб е по-добре хич да не духа.
На сутринта в понеделник в 5.30 всички мажеха полагащите се за закуска филийки, после нахлузиха седалките, котките и докато се огледаме останахме последни в предверието на хижата. В 06.00 на едно равно място над хижата се овързахме с въжето, между впрочем пред нас имаше четири свръзки от Банско, те се появиха предния следобед - 13 човека и вечерта разменихме няколко думи с тях. Четирима от тях или повече бяха с дрехи на планински спасители. В 09.00 вече бяхме на върха, като горе по ръба изчаквахме предните свръзки около 30 минути да речем.
После на връщане пак чакахме, защото всички се бавят на премката между двата върха. Добре, че прогнозата не се сбъдна и нямаше силен вятър. От време на време беше замъглено. По Клайнеглокнер на връщане ни затапиха две свръзки от по 8 човека германци или австрийци и пак чакахме. После сметнахме, че сумарното ни изчакване горе е било до час и половина, ако беше се развалило времето, щяхме да влезем в филма.
Като слязохме долу при колата беше 18.00 часа, отпрашихме в посока италианската граница и там нощувахме. На следващия ден качихме Мангарт, спахме в Италия и после газ към България. Доложих!



Върхът, ледникът и реброто вдясно, на което е хижа "Ерцхерцог Йохан":


По ръба на Клайнеглокнер:


Свръзките пред нас изкачват финалния участък към върха:


Предпоследното включване на въжето на 30м преди върха, поглед назад към ръба на Клайнеглокнер:


Времето се разваля, а ние сме блокирани горе от свръзките преди нас:


"Изгубени в трафика" на връщане:


На слизане - типичен алпийски пейзаж:


Другата цел е връх Мангарт /вляво/, а вдясно мисля, че е вр. Яловец:


На връх Мангарт:


Погледът ми бе прикован от другия исполин - връх Яловец:


Слизаме от Мангарт:


Линк към албума с подробни обяснения под снимките ГРОСГЛОКНЕР
.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пет Юни 15, 2018 2:57 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Авг 05, 2016 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Бравоооооооооооооооо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Надявам се да сте доволни и щастливи!
Пет Авг 05, 2016 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Гросглокнер - 25юли2016г Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Доложих!
.

Рапорт приет!Да се готвят следващите вершини...Smile
Поздравления!
Пет Авг 05, 2016 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Гросглокнер - 25юли2016г Отговорете с цитат
fena73 написа:
Plamen К написа:
Доложих!
.

Рапорт приет!Да се готвят следващите вершини...Smile
Поздравления!


Благодарим! Доволни сме! Да Ви се връща! Smile
Пон Авг 08, 2016 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mbor



Регистриран на: 26 Мар 2019
Мнения: 2

Мнение Гросглокнер- Австрия Отговорете с цитат
Здравейте,

Замисляме ходене и изкачване на Гросглокнер, средата на Юни и се чудя дали някой може да ми даде малко информация? Интересуваме предимно времето(ориентировъчно), което е необходимо за изминаването от х. Lucknerhütte до х. Erzherzog Johann.
Оказа се, че Erzherzog Johann няма да е отворена тогава, но човекът каза че може да се нощува, защото си имали помещение, което е отворено за нощувка.

Общо взето ще съм благодарен на всяка допълнителна информация за маршрута.
Вто Мар 26, 2019 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Гросглокнер- Австрия Отговорете с цитат
mbor написа:

Общо взето ще съм благодарен на всяка допълнителна информация за маршрута.

Аз съм го правил от север, през Пастерце, и не бих съветвал някой да опитва от там, ако може да избира и от юг... Вярно няма ферата, ама не е никак комфортно. Над Пастерце има едни стръмни полувисящи ледници, които на качване преминаваш най-идиотски с котки и по щеки, но по които се оказва, че на връщане изглеждат доста страшни, че ти идва идея да слизаш с пикел в ръка и вързан с въже...
Вто Мар 26, 2019 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Проверих по часа на снимките нашето време през юли без сняг по фератата, но с газене на киша по ледника. Движихме се бавно, като се изчаквахме:
06.50 - тръгване от паркинга при Лукнерхауз
07.50 - хижа Лукнер хюте
09.30 - хижа Щюдел хуте, почивка 30-40 мин
12,15 - прекосили сме ледника, почваме реброто към хижата с фератата
13.50 хижа Ерцхерцог Йохан

Сигурен съм, че знаете, че аварийната стая няма отопление и ток, и едва ли има одеала, както в нашите заслони. Аз не я забелязах къде е, но в нета ще има снимки. И трябва да си стопите сняг, или да си носите повече течности за деня на изкачването. Ако е валял пресен сняг или е мъгливо, нагоре може да е трудно следенето на маршрута към улея по който се качва Клайнеглокнер.
Вто Мар 26, 2019 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mbor



Регистриран на: 26 Мар 2019
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
много благодаря за информацията
Чет Мар 28, 2019 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov