ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Муратов връх по източното ребро
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Муратов връх по източното ребро
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, българските туристи (и не само) имат един досаден навик, все да казват "Аз, аз, аз...". Света не се изчерпва само с теб, и защото на теб нещо ти се струва еди как си, това не означава, че то е така за всички. Това е разликата между туристите, дето си ходят сами или в група от приятели (на горе долу едно ниво и акъл) и "платените" планински водачи (по правилно е да се казва "професионални"). Та професионалните планински водачи освен за себе си, са отговорни за хората, които водят, и които обикновено са с различни възможности. И по принцип, като тръгват с непознати хора по по-сложни технически маршрути, си слагат по едно въженце в раницата (тънко, късо и леко) с което в случай на нужда да гарантират сигурността на клиентите си. И както е казал много добре Владо - импровизират при работата с него, защото естествено, че не мъкнат останалия катерачен инвентар. Рисковете са умерени, защото става дума не за спиране на падане (както при алпинизма и катеренето), а за даване на увереност и в най-тежкия случай за увладяване на загуба на равновесие или подхлъзване, и то не на отвес...

Естествено, че за да прави всичко това, водачът трябва да може да работи с това въже - да прави няколко елементарни възли, да използва естествени точки на закрепване и да може да преценява какво натоварване и от къде то може да дойде. Е на това ги учим водачите в нашите курсове, на такива глупости, както казваш ти Smile А по въпроса кой къде води и какъв сертификат има, ще се въздържа от коментар, но ти явно ги разбираш тези неща повече от нас, защото в професионалната среда имаме още доста неща да изчистваме и уточняваме, което е нормално за една нова професия, каквато е планинския водач Smile

По въпроса за празните приказки - абсолютно си прав, с приказки и стоене пред компютъра никой не се е научил да работи с въже. Това става на курс, където професионалисти ти показват как става, и ти после го правиш под техен контрол. Или в алпийски клуб, където по опитните ти съклубници те учат на нещата, както те ги разбират.
Пет Мар 29, 2019 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Само искам да добавя нещо от ситуацията тогава с гладката скала. Иван минал вдясно, т.е. север, където бе абсолютен отвес (това ни го разказа Ив Щурака, който ни изчака след като бе преодолял тази скала). От север отгоре бе сняг, отдолу скала. Щурака ни каза, че Иван забил ледените ръце, набрал се, т.е. над пропастта както разбрах, метнал крака и се изкатерил. Това със сигурност, ако е като си го представям е абсолютен риск, дори безумие... Аз опитах централно да се изкатеря. Ив имаше малко въже, тънко но понеже бе тясно навсякъде, бе опасно да се опитва да държи въжето и аз да се набирам. Той бе над тази скаличка на малка площадка с клек под наклон, буквално на един крак. Не можеше да ме осигури с негови сили. Прехвърли въжето на камък, който се подаваше малко, на площадката на която той стоеше. Аз хванах въжето с две ръце по най-тъпия начин, набрах се, метнах крака нагоре но не можах да го закача на площадката. Може би при втори опит щеше да се получи. Тогава му казахме да си продължи, а ние тримата ще се оправяме....Ако имаше клинове... Сетихме се, че Иван носи 30 м. въже но беше отпрашил напред...Стефан каза, че може и стъпало с въжето да се направи..Минало бешело...Smile
Пет Мар 29, 2019 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Excalibur, като чета какво си написал и ми се изпотяват ръцете, става ми зле дори без да гледам снимки... "Абсолютен отвес", "забил ледените ръце", "набрал се над пропаста", "да държи въжето, аз да се набирам", "хванах въжето с две ръце, набрах се...", "стъпало с въже"... Записвайте се бързо на някакъв курс по алпинизъм, към клуб или към някоя от Школите, че така ще се изтрепете! Преди него може един курс в катерачна зала, помага доста, но курс по алпинизъм задължително! Между другото да знаеш, че ако има клинове - още по-опасно става за вас Smile

Само един съвет ще си позволя - не се набирайте по въжето, че като се изпуснете, тогава вече става страшно! Въжето е за осигуровка, добре опънато, а вие се движете по релефа, не сте на Ел Капитен, не е толкова гладко Smile
Пет Мар 29, 2019 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Сега да ви разкажа от каква случка ми дойде изказаната по-горе мисъл.
Като ученик се запалих по катеренето. Инвентарът през 90-те години, според тогавашния стандарт, а и за никаквите ми детски доходи, бе цел непостижима. Ходехме и се катерехме по правилата на класическия алпинизъм от преди 200 години - с конопено въже, вързани на булин, и осигуровки на възел или скален издатък... Уж всичко ставаше както трябва, докато веднъж...за малко не умрях...
Катерехме скалите от северната страна на вр. Горнова могила край Габрово. Уж е лесно, стената е обрасла и с дървета, но, ако се сюрнеш, едни 30-40 метра не ти мърдат, което си е напълно достатъчно, за да се явиш пред всевишния предсрочно. Тогава и въже основно не носех, а имах няколко метра конопен прусек, който на пасажи си връзвах за ръката, а другия край - на някое дърво или с възел в цепка, подобно на клема. За стандартно изкачване звучи смешно, но за текущите теренни условия - напълно достатъчно. Като премина участъка, връзвам другия край на дърво или храст, и слизам по парапетчето да изтегля възела. На едно място нещата изглеждаха много страшно, но за едно движение. Затова се вързах, и другия край залостих в една пукнатина. За да съм сигурен, че възелът ще издържи, здраво дръпнах въженцето. И, о чудо, светът се преобърна, стана ми тъмно и за миг загубих съзнание. След това чух виковете на стоящия на два метра вдясно мой приятел, който крещеше жив ли съм... Бавно започнах да мърдам ръце - движеха се, краката и те, вече се чудех откъде идва зверската болка, а то било от вратните кокалци. Сега загрях, къде и в какво положение се намирам - залостил съм възела в най-долната част на нещо като дюлферова пукнатина, образувана от едно паве, с големината на гардероб, и "основната скала". При натягането на възела, тънката опора, на която павето е висял с години, е престанала да бъде опора, и павето е тръгнало. Инстинктивно съм опитал с рамо да го подпра, но то е излязло "по-силно", минало е през главата ми, леко размазало врата ми, и тръгнало надолу. Мен ме е спасил тънкия корниз, на който съм стоял докато съм се разправял с наместването на възела - просто павето е минало през мен и ме е размазало върху корниза... Оказа се, че пътят надолу вече е невъзможен, главата ми е усукана настрани и не мога да я завъртя за да я "центрирам". Как излязох в това положение не помня, но една седмица не можех да си оправя центровката... Та неумелото боравене с инвентар най-често води до такива ситуации. От сегашната си камбанария, мога с увереност да кажа, че ако съм пак там, дори с нормален инвентар, изобщо не съм сигурен, че повторен инцидент не би завършил трагично.
Пет Мар 29, 2019 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Mom4i, накрая ще кажеш да се запишем и на платен курс за планински водачи при тебе, та да ти дадем парите си? Wink

Ето защо написах, че ти говориш празни приказки, а Владо е прав. Затова уважавам мнението на Владо. Нещата в нашата група се развиха ТОЧНО както Владо написа. Момчетата имаха въжета, но не знаеха/не можеха/не искаха да ги използват. Застрашаваха както собствения си живот, така и нашия. Само че аз не позволих това безумие да продължи и отсякох - аз от тук няма да мина, връщаме се!

Mom4i, ти имаш ли сертификат да водиш клиенти по алпийски маршрути в България, които да ти плащат пари за услугите, които им предоставяш? Ако нямаш, би ли повел обикновени туристи зимно по източния ръб на Муратов?
Пет Мар 29, 2019 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Сега да ви разкажа от каква случка ми дойде изказаната по-горе мисъл...


Ибаси Very Happy
Добре, че си оцелял - жива памет да шепне на идиотите - Memento mori! Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 29, 2019 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо немой моля те, не ми давай парите си, и без теб не ни е лесно по време на курсовете! Razz

Все пак на курс трябва да ходят хора, които искат да се учат, а не такива дето да ни дават акъл. А и без това на нещата с въжетата явно няма да се справиш, защото си само турист, така че няма смисъл, ще са пари дадени на вятъра...

Това със сертификатите както ти казах, е още в начален стадий, в момента нещата започват да влизат в релси. Има много малко хора със сертификати, по-малко от водачите предлагащи тази услуга. Но пък преди година нямаше нито един с такъв сертификат, а водачите си бяха пак същите, та както виждаш, става по-добре. А и сертификата е за пред властите, все пак по-важни са уменията. Щото между това да те глобят и това да затриеш клиент има известна разлика.

И последно - на източния ръб на Муратов, обикновени туристи нямат никаква работа, особено зимно време Laughing Laughing Laughing
Пет Мар 29, 2019 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:


И последно - на източния ръб на Муратов, обикновени туристи нямат никаква работа, особено зимно време Laughing Laughing Laughing


Да но, за да разбереш това нали трябва да го минеш... Wink
Пет Мар 29, 2019 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Еxcalibur, вие явно не сте баш "истински туристи", влекат ви някакви алпийски изпълнения. Затова и не ви съветвам да спрете с тези глупости, а да изкарате курс (и последваща практика разбира се). И така ще продължите да си ходите, но без такива изпълнения...

В днешно време, в тази информационна среда и наличие на всякакви услуги в тази сфера, няма нужда да минавате по пътя, дето сме минали с Владо (и аз така с едно копопено въже на едни скали след Самоков, преди Бели Искър). Но дори и ние сме си карали курсовете, след геройския период. Аз през юни 89-та година едно двуседмично АНРБ на Мальовица (след като съм оцелял през 88-ма и зимата на 89-та, правейки глупости...). Владо да каже кога той е поел по "правия" път Smile
Пет Мар 29, 2019 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... Владо да каже кога той е поел по "правия" път Smile

Ами след гореописания инцидент имах още няколко "от същия ранг", които не искам да описвам тук. Накрая хора от търновския клуб, след като им описахме подвизите си, в прав текст ни посъветваха да се запишем на курс и, ако трябва, и инвентар биха ни дали, но повече по този допотопен начин да не "практикуваме". Така за пръв път се катерих с истински инвентар на Устето край Търново, видях разликата, и реших повече глупости да не правя. После, вече с инвентар, пак правих глупости от още по-висше естество, но те са съвсем друга тема и не са по настоящия въпрос за импровизираните изкатервания, която се дискутира тук....
Пет Мар 29, 2019 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Excalibur, като чета какво си написал и ми се изпотяват ръцете, става ми зле дори без да гледам снимки... Записвайте се бързо на някакъв курс по алпинизъм, към клуб или към някоя от Школите, че така ще се изтрепете! ...

Momtchil Damyanov във Фейсбук за изкачването на Ив Щурака написа:
Браво, набирате опит постепенно! 😃... то Джамджиев си е ходене! 😁 Майтапа на страна - забележката ми беше за коментара "въже за френска свръзка". Осигурително въже да има, па който както иска да го ползва 😁

Mom4i - последно - твоята оценка за качването по източния ръб на Муратов връх каква е: „Браво“ или „Записвайте се бързо на някакъв курс по алпинизъм, ..., че така ще се изтрепете!“? Think

Затова казах, че мнението ти не е обективно, така че няма какво да се сърдиш.

mom4i написа:
Това със сертификатите както ти казах, е още в начален стадий, в момента нещата започват да влизат в релси. Има много малко хора със сертификати, по-малко от водачите предлагащи тази услуга. Но пък преди година нямаше нито един с такъв сертификат, а водачите си бяха пак същите, та както виждаш, става по-добре. А и сертификата е за пред властите, все пак по-важни са уменията. Щото между това да те глобят и това да затриеш клиент има известна разлика.

Ето защо още няма морален кодекс на планинския водач... Think

Питам се - защо тогава е този вой, който надава Асоциацията на планинските водачи в България, че хора без сертификат нямали право да водят хора в планината срещу заплащане? Като ти казваш, че допреди година е нямало нито един платен планински водач със сертификат за алпийски маршрути, а и сега положението е почти същото. Нещата постепенно започвали да влизат в релси? Сертификатът бил само за пред властите? Ами тогава защо не спрете да обвинявате хората без сертификат, че водят срещу заплащане и не оставете пазара да се развива сам и нещата постепенно да влязат в релси? Think

mom4i написа:
Щото между това да те глобят и това да затриеш клиент има известна разлика.

Доколкото знам, досега няма глобени платени планински водачи, че предлагат платени водачески услуги без лиценз. Няма и последствия за „затрити клиенти“. Гарван гарвану око не вади... Think



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 29, 2019 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, ти сигурно си добър счетоводител. Но сам твърдиш, че си прост турист. Явно не искаш нито да си платен турист, нито да си платен водач. Гледай си сметките, ходи си по пътеките и остави професионалистите и клиентите им на мира. Прекалено много се вълнуваш от неща, които не само не са ти ясни, но и не искаш да ги разбереш. Аз в счетоводството не тисе бъркам, нали? 😀
Съб Мар 30, 2019 2:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Стефчо, ти сигурно си добър счетоводител. Но сам твърдиш, че си прост турист. Явно не искаш нито да си платен турист, нито да си платен водач. Гледай си сметките, ходи си по пътеките и остави професионалистите и клиентите им на мира. Прекалено много се вълнуваш от неща, които не само не са ти ясни, но и не искаш да ги разбереш. Аз в счетоводството не тисе бъркам, нали? 😀


Момчи, с такива коментари много олекваш в очите на куп хора. Не и в моите, разбира се – аз отдавна съм наясно, че дори и най-умните хора понякога говорят пълни глупости.
Стефан и Ескалибур просто написаха в каква ситуация са се набутали – нещо, което може да се случи на всеки независимо от подготовката, опита и инвентара му – и как са се справили с нея благополучно. И повдигат имплицитно или явно важни въпроси. А ти им триеш сол на главите, че не били професионалисти и затова да си траели. Е, не всеки иска или може да е професионалист, макар че на кого не му се е искало в някои ситуации да е точно такъв. Впрочем да напомня само, че големите професионалисти построиха Титаник, а пълните аматьори – Ноевия ковчег.
Научил съм много и от двама ви и затова се надявам, че настоящата забава няма да се превърне в препирня (наместо в смислен разговор), независимо дали изказана или спотаена.
Хубав уикенд.
Съб Мар 30, 2019 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ray, не знам колко и как олеквам, аз спор не виждам тук. На Стефчо му залепва релето от време на време, и почва да пише странни работи, аз пък се забавлявам, все пак това е форум Smile Не си спомням да съм отговарял несериозно на сериозни коментари, старая се да съм адекватен. Но не мога да остана сериозен когато нещата зациклят. Ситуацията е напълно ясна и смятам, че съм дал адекватни съвети. Има достатъчно форумци дето викат само браво и страхотно, аз съм по критичен. Миналпо този път и не смятам, че той е правилния, заради големия риск и погрешно научените неща. М
Съб Мар 30, 2019 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Ами това което пише момчи е вярно и обективно. Все пак сме планинари, хубаво е да сме по смирени, обективни и самокритични. В случая няма място за спорове на тема водачи/клиенти и тн ..
Пон Апр 01, 2019 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov