ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
Здравейте,
Взех си Garmin 66s и се опитвам да си кача картата на България (Основна версия за директен ъплоуд в приемника), изтеглена от bgmountains.org. Не се ориентирам в коя папка трябва да копирам файла и как да навигирам в менютата на машинката, за да използвам картата. Предварително благодаря за помощта!
Пон Апр 08, 2019 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
grizzlofob написа:
Взех си Garmin 66s и се опитвам да си кача картата на България (Основна версия за директен ъплоуд в приемника), изтеглена от bgmountains.org. Не се ориентирам в коя папка трябва да копирам файла

В папката Garmin във вътрешната памет на уреда или на microSD картата (второто е за предпочитане). Файлът с картата би могло да бъде преименуван например на BGMountains.img.
grizzlofob написа:
и как да навигирам в менютата на машинката, за да използвам картата. Предварително благодаря за помощта!

Един от начините е на страницата с картата да задействате бутона "Menu" и след това да влезете в "Setup map".

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 08, 2019 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за съдействието! Къде ли не се опитвах да го набутвам по подпапките в папка „Garmin“... Поздрави!
Пон Апр 08, 2019 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rusen Manev



Регистриран на: 10 Ное 2019
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, казвам се Русен и съм нов във форума. Реших да си взема GPS приемник, като част от подготовката за голямото ходене по маршрута Ком – Емине, което планирам за догодина. Освен това обичам речния риболов и със сигурност ще ми е от полза и за това ми хоби.
Никога не съм работил с такива устройства и нямам поглед върху нещата, затова реших да се допитам до вас.
Въпросното устройство реших да закупя втора употреба, като към момента се спрях на GARMIN GPSMAP 64st, като цената му е около 180лв. Тук идва мястото за първия ми въпрос, а именно:
1. Какво е мнението ви за закупуване на такава техника втора употреба? Има ли конкретни неща,нещо специфично, които да съблюдавам при закупуването на апарата с оглед на техническото състояние?
2. Вторият ми въпрос е за модела, а именно GPSMAP 64st. Към момента чакам информация за точно този модел, от човек който го продава, но от прочетеното до момента(анкетат за моделите 64, 64s, 64st) останах с впечатление, че е проблемен? Има ли софтуерни проблеми към 2019г., тези за които се споменава, или са изчистени?
3. Апарата мисля да закупя от чужбина в конкретния случай Дания. Това ще представлява ли проблем за работата в България? Като проблем с някаква съвместимост например от към карти?
Като основният въпрос е дали точно този модел е подходящ за Е-3? Може ли да му се разчита? За сега използвам OruxMaps, но в Стара планина, не ми се иска да разчитам само на телефона и аналоговите средства.
Всякакви мнения, съвети, предложения и градивна критика са добре дошли.
Благодаря предварително и до скоро!
Пон Ное 11, 2019 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rusen Manev написа:
Здравейте, казвам се Русен и съм нов във форума. Реших да си взема GPS приемник, като част от подготовката за голямото ходене по маршрута Ком – Емине, което планирам за догодина. Освен това обичам речния риболов и със сигурност ще ми е от полза и за това ми хоби.
Никога не съм работил с такива устройства и нямам поглед върху нещата, затова реших да се допитам до вас.
Въпросното устройство реших да закупя втора употреба, като към момента се спрях на GARMIN GPSMAP 64st, като цената му е около 180лв. Тук идва мястото за първия ми въпрос, а именно:
1. Какво е мнението ви за закупуване на такава техника втора употреба? Има ли конкретни неща,нещо специфично, които да съблюдавам при закупуването на апарата с оглед на техническото състояние?

Би било добре ако външните признаци на износване са минимални. Две от по-старите Garmin устройства, които ползвам (60Csx и eTrex30) се оказаха с доста крехки механични свойства на корпуса. Най-големия проблем е стареенето на гумените части от него, особено под въздействието на UV лъчи високо в планината. По принцип се предлага замяна на корпуса с нов, но тя обикновено струва поне няколко десетки лева.

Rusen Manev написа:
2. Вторият ми въпрос е за модела, а именно GPSMAP 64st. Към момента чакам информация за точно този модел, от човек който го продава, но от прочетеното до момента(анкетат за моделите 64, 64s, 64st) останах с впечатление, че е проблемен? Има ли софтуерни проблеми към 2019г., тези за които се споменава, или са изчистени?

Нямам пряк опит точно с този модел, но предполагам, че повечето софтуерни проблеми около него са решени или могат да бъдат заобиколени.

Rusen Manev написа:
3. Апарата мисля да закупя от чужбина в конкретния случай Дания. Това ще представлява ли проблем за работата в България? Като проблем с някаква съвместимост например от към карти?

Не това не е проблем.

Rusen Manev написа:
Като основният въпрос е дали точно този модел е подходящ за Е-3? Може ли да му се разчита? За сега използвам OruxMaps, но в Стара планина, не ми се иска да разчитам само на телефона и аналоговите средства.

При ограничен бюджет този модел е подходящ. Иначе на мен ми допадат повече по-новите модели 66, които имат редица преимущества пред 64-фамилията.

Конкретно за начинания като Е-3 има смисъл да се помисли също и за по-леки устройства с по-малък разход на енергия, например от eTrex-фамилиите. Ето една доста изгодна оферта:

https://www.ebay.com/itm/Garmin-eTrex-20-GPS-Used-Works-Great/223742828785

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 11, 2019 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rusen Manev



Регистриран на: 10 Ное 2019
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Привет, verdin, много ти благодаря за мнението и съветите. Отказах се да взема въпросното 64st, тъй като на допълнителните снимки, които ми изпратиха, се видя доста сериозна деформация от удар на гърба, точно под антената.
Честно казано не се бях замислил за теглото и консумацията на ток. Благодаря за този съвет.

Към днешна дата бюджетът който съм заделил е около 400лв., тази сума е сигурна, което ще рече, че мога да си позволя нов приемник от е etrex серията (22х, 30х, 32х). Този вариант съвпада с предложението ти за по-леко и по – приятелски настроено към енергията устройство.
Предполагам, че тук изборът ще е между 22х и 32х, като по - нови модели?

Четейки спецификациите за 32x и 66.., примерно, не разбирам точно къде са преимуществата на 66, или по - скоро практическата им приложимост. Проблемът за това разбира се е в мен и липсата на опит. Възможно е да се напъна и за 66та серия, но не знам дали ми е нужно?
Това което ме вълнува е да има карта и да може да се качват такива, да може да записва маршрути, да се качват маршрути и да ги следва. Ще го използвам основно в планините. За града си имам гугъл Smile . И разбира се по – добра и надеждна връзка от мобилен телефон за из планината.

Освен това покрай мен се навъдиха акълии, кото ме разубеждават да взимам какъвто и да е GPS. Съветват да го карам с мобифона и ОруксМапс, това било достатъчно за Е-3 в 21век. Малко съм скептичен към тези съвети. Най - малко зашото обичам да се презапасявам, когато не знам къде съм, особено в балкана. Какво е вашето мнение?
Поздрави!
Пон Ное 11, 2019 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rusen Manev написа:
Към днешна дата бюджетът който съм заделил е около 400лв., тази сума е сигурна, което ще рече, че мога да си позволя нов приемник от е etrex серията (22х, 30х, 32х). Този вариант съвпада с предложението ти за по-леко и по – приятелски настроено към енергията устройство. Предполагам, че тук изборът ще е между 22х и 32х, като по - нови модели?

Моят опит е с eTrex30. Всред сегашните предложения бих избрал 32x (заради вградения барометър) и бих избегнал Touch 25/35 (заради touch screen-a).

Rusen Manev написа:
Четейки спецификациите за 32x и 66.., примерно, не разбирам точно къде са преимуществата на 66, или по - скоро практическата им приложимост. Проблемът за това разбира се е в мен и липсата на опит. Възможно е да се напъна и за 66та серия, но не знам дали ми е нужно? Това което ме вълнува е да има карта и да може да се качват такива, да може да записва маршрути, да се качват маршрути и да ги следва. Ще го използвам основно в планините. За града си имам гугъл Smile . И разбира се по – добра и надеждна връзка от мобилен телефон за из планината.

Съществени са разликите в размерите на екрана, разделителната му способност и производителността на процесора -- при 66 те са значително по-добри, но това идва с цената на по-голямо тегло, консумация на енергия и цена. При eTrex30 прелистването на картата, което доста често се налага заради малкия екран, е доста мудно. Не знам доколко по-бърз процесор е вграден в 32x, но предполагам, че и той е осезаемо по-бавен от тези в 66. Друга потенциално съществена разлика в по-далечна перспектива е, че 66 поддържат освен GPS и GLONASS (както 32x), също и Galileo. Засега от това няма голяма полза, тъй като изведените в орбита Galileo спътници все още са твърде малко на брой. След няколко години обаче вероятно и тази система ще бъде напълно работоспособна.

Rusen Manev написа:
Освен това покрай мен се навъдиха акълии, кото ме разубеждават да взимам какъвто и да е GPS. Съветват да го карам с мобифона и ОруксМапс, това било достатъчно за Е-3 в 21век. Малко съм скептичен към тези съвети. Най - малко зашото обичам да се презапасявам, когато не знам къде съм, особено в балкана. Какво е вашето мнение?

Смартфонът би харчил още повече енергия в сравнение с 66. Освен това боравенето с touch screen при дъжд или голям студ (без ръкавици) може да се окаже доста неудобно. Предимството на смартфона е, че дава повече избор откъм предпочитан софтуер и е с далеч по-голям екран. Може би е най-удачно човек да разполага и с двете устройства, като използва смартфона предимно при почивки на топло и сухо и с налична възможност за дозареждане -- най-вече за по-общ преглед на картата и запознаване с непосредствено предстоящ участък от маршрута. Освен това при възникване на някакъв проблем с едно от двете устройства би имал и резервен вариант.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Ное 12, 2019 2:07 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Ное 11, 2019 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Смартфонът е напълно достатъчен за Е3, но при дъжд ще се повреди и ще трябва да довършваш маршрута по маркировка. Гармините са херметични и няма проблем да ги ползваш в дъжда.
Етрексите нямат стърчаща антена, което ги прави по-удобни за колоездачите. Лошото е, че етрексът може да падне на земята заради голямото тръскане по планинските пътеки. Затова трябва да се внимава при покупка на втора употреба на Етрекс със следи от удар по корпуса.
При неправилно поставяне на батериите заради слабо зрение или слаба светлина има риск от много лека повреда на уреда, изразяваща се в повишена консумация.
Вто Ное 12, 2019 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rusen Manev



Регистриран на: 10 Ное 2019
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за съветите, наистина много ми помогнахте. Идеята ми е да си следвам маркировката по принцип, особено когато я има, но и тъй като спадам към категорията "Какавал турист", все още, ще се презапася с някой eTrex.
Вто Ное 12, 2019 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Моя телефон губи около 10 процента батерия за 5-6 часа преход с включен запис на трак. Тоест теоретично няма как батерията да не издържи от хижа до хижа. За водата съм намерил идеалното решение. Винаги нося по някое пликче за зеленчуци от Кауфланд. По този метод съм изкарал не една и две бури с активно ползване на телефона. И все пак външния GPS е по-сигурния начин, най-малкото защото ще имате две устройства и няма как да увиснете, освен ако не сте тотален карък. Много полезно е да имате барометър и алтиметър на някое от устройствата. В условия без никакъв обхват дават добра представа къде се намирате и какво време ви очаква. С компас и малко памет в главата (ако не разполагате с хартиена карта) ориентирането на къде е пътеката става значително по-лесно.
Вто Ное 12, 2019 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В сайта ALIEXPRESS Цените на слънчевите зарядни за смартфони (solar power bank) са от порядъка на 10-20 щ.д.
Чет Ное 14, 2019 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Антон



Регистриран на: 25 Фев 2017
Мнения: 15
Местожителство: Пловдив

Мнение Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
Здравейте,

След два дни снежно скитане из Рила във вътрешната памет на машинката имам четири записа:

Activities
2019-11-16 15-47-35.fit
2019-11-17 13-36-49.fit

GPX
Archive
2019-11-16 154735.gpx
2019-11-17 133649.gpx

В менюто на BaseCamp и двете са маркирани като трак, но когато се отворят дават странни разлики. Напр. едната ми съобщава, че съм се движил със 112 км/ч и съм започнал изкачване от 17 м н.в.
Едното ми се оцветява на картата с Cyan по подразбиране, а другото в Dark Gray.

Моля дайте съвет как да запазвам коректните тракове. Защо ми ги запазва в два формата ? Кой дава верните данни ?

Поздрави !
Вто Ное 26, 2019 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
Антон написа:
Моля дайте съвет как да запазвам коректните тракове. Защо ми ги запазва в два формата ? Кой дава верните данни ?

Обичайните тракове се записват в GPX файлове. FIT файловете са с друг формат и съдържат информация предназначена за ползване в Garmin Connect -- приложение, свързано с фитнес. Уредът позволява да се записват или и двата формата или само FIT. Аз не ползвам FIT и периодично изтривам ненужните файлове.

Някои от разликите в съдържанието на двата файла (например за какви периоди от време се отнасят) вероятно са свързани с настройката Setup --> Recording --> Advanced Setup --> Trip Recording: Always или During Activity.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Ное 27, 2019 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Антон



Регистриран на: 25 Фев 2017
Мнения: 15
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
vedrin написа:
Антон написа:
Моля дайте съвет как да запазвам коректните тракове. Защо ми ги запазва в два формата ? Кой дава верните данни ?

Обичайните тракове се записват в GPX файлове. FIT файловете са с друг формат и съдържат информация предназначена за ползване в Garmin Connect -- приложение, свързано с фитнес. Уредът позволява да се записват или и двата формата или само FIT. Аз не ползвам FIT и периодично изтривам ненужните файлове.

Някои от разликите в съдържанието на двата файла (например за какви периоди от време се отнасят) вероятно са свързани с настройката Setup --> Recording --> Advanced Setup --> Trip Recording: Always или During Activity.


Благодаря Vedrin !
Чет Ное 28, 2019 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Антон



Регистриран на: 25 Фев 2017
Мнения: 15
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Първи стъпки с GPS 66s Отговорете с цитат
Антон написа:
vedrin написа:
Антон написа:
Моля дайте съвет как да запазвам коректните тракове. Защо ми ги запазва в два формата ? Кой дава верните данни ?

Обичайните тракове се записват в GPX файлове. FIT файловете са с друг формат и съдържат информация предназначена за ползване в Garmin Connect -- приложение, свързано с фитнес. Уредът позволява да се записват или и двата формата или само FIT. Аз не ползвам FIT и периодично изтривам ненужните файлове.

Някои от разликите в съдържанието на двата файла (например за какви периоди от време се отнасят) вероятно са свързани с настройката Setup --> Recording --> Advanced Setup --> Trip Recording: Always или During Activity.


Благодаря Vedrin !


Здравейте отново,

Продължавам да се "боря" с 66st. Уредът отказва да нулира min § max elevation. В резултат от това във всеки следващ трак се записват некоректни данни. По англоезичните форуми се коментира, че това е бъг в софтуера и няма оправяне. Други препоръчват Master reset на устройството, но това не може да е трайно решение.
https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/inreach/f/gpsmap-66i/193078/activity-information---not-all-fields-are-resetting/967778#967778
вж. бъг N 51 http://www.gpsrchive.com/GPSMAP/GPSMAP%2066/Common%20Issues.html#x-Bugs - касае подобен проблем.

От друга страна актуализирането на устройството през Garmin Express не решава проблема също.
Възможно ли е да ги изтривам през компютъра ? В коя папка се записват данните Ascent Total, Descent Total, Min Elevation, Max Elevation ?

Поздрави и Весели Празници !
Съб Дек 21, 2019 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща
Страница 22 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov