ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"новата" хижа Мусала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
"новата" хижа Мусала
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Технологично постижение е новата хижа Гуте, за разлика от другата, обсъждана тук. Дори и на Гуте обаче е имало (и продължава да има от време на време) необходимост от попълване на запасите от прясна вода и отнасяне на отпадните води с хеликоптери. Въпреки собственото производство на вода чрез разтопяване на сняг, вакуумните тоалетни и пречиствателната станция. Основна причина за това било безотговорното поведение на "някои алпинисти". И всичко това при цена на нощувка (без други "екстри") от порядъка на 65 евро и изчерпани места за месеци напред във времето. Интересено за мен би било дали при подобна цена у нас би могло да се организира технологично и логистично неизпускането на отпадни води в планината, както, разбира се, дали биха се появили въобще нужния брой клиенти. Все пак Мусала не е Мон Блан...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Апр 11, 2019 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Технологично постижение е новата хижа Гуте, за разлика от другата, обсъждана тук. Дори и на Гуте обаче е имало (и продължава да има от време на време) необходимост от попълване на запасите от прясна вода и отнасяне на отпадните води с хеликоптери. Въпреки собственото производство на вода чрез разтопяване на сняг, вакуумните тоалетни и пречиствателната станция. Основна причина за това било безотговорното поведение на "някои алпинисти". И всичко това при цена на нощувка (без други "екстри") от порядъка на 65 евро и изчерпани места за месеци напред във времето. Интересено за мен би било дали при подобна цена у нас би могло да се организира технологично и логистично неизпускането на отпадни води в планината, както, разбира се, дали биха се появили въобще нужния брой клиенти. Все пак Мусала не е Мон Блан...


Да де, аз искам да кажа, че няма как х. Мусала да струва колкото хижа Гуте, при условие,че до нея /х. Мусала/ има камионен път и е строена общо взето по традиционна строителна технология от българки строители, чиито заплати не са като на френските строители, работили на 3800м.
Чет Апр 11, 2019 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, чета за новата хижа „Мусала“ тук, чета и в планинарските групи във Фейсбук - все едно и също.

Оплаквания, критики, а никой не дава предложения какво да се направи, за да заработи хижата както трябва.

Повечето гледат как да спъват хижата и се чудят кои институции да сезират, за да затворят хижата окончателно.

Много от тези хора обаче не могат да отидат на планина, без да нощуват в хижа, и въпреки това плюят по новата хижа.

Защо? Защото смятат, че могат да нощуват в старата хижа „Мусала“ и на заслон „Леденото езеро“? Ами ако затворят и тях, тогава?

Значи - голям проблем е, че новата хижа „Мусала“ няма пречиствателна станция, но като спим на заслон „Леденото езеро“ - вече няма проблем, че заслона няма ни пречиствателна станция, ни тоалетна - и нямаме угризения?

Като бях на хижа „Вихрен“ на 23-24 март 2019 г., в хижата нямаше течаща вода, нямаше и тоалетна. Проблем?

Ама срещу хижа „Вихрен“ никой не надига глас, никой не подава доноси, никой не сезира институциите. Защо?

Моето предложение е в хижите да се поставят касички, в които всеки да пусне дарение за пречиствателни станции на хижите.

Защото не само новата хижа „Мусала“ се нуждае от пречиствателна станция. А останалите хижи?

Отиваш в хижата и вместо да изпиеш 1-2-3-ен бири - слагаш в касичката 1-2-3-ен лева дарение за хижите!

За да ни е по-чисто! На всички!

Други предложения?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 11, 2019 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Защото не само новата хижа „Мусала“ се нуждае от пречиствателна станция. А останалите хижи?

Именно. Добавянето на нови обекти, в които този проблем е решен на средновековно ниво или дори въобще не е решен (както например на заслон "Еверест" или "Леденото езеро") е лоша практика, която не е разумно да бъде насърчавана в XXI в. Правилният подход е проблема да бъде решен навсякъде -- във всички съществуващи обекти, повечето от които построени преди много десетилетия с друго ниво на технологиите и друг туристопоток. А нов обект да не може да започне да се строи, нито пък да бъде въведен в експлоатация при положение, че решение на проблема с отпадните му води не е предложено, както и изцяло и трайно осъществено. Но какво да говорим, след като дори сума ти квартали на столицата са без канализация и без трайна настилка на улиците им... В това отношение сме си още в османско време. Мисля си обаче, че БТС би трябвало да дава добрия пример, така както е било през първата половина на XX в. Може би има как това да се случи, но не и ако продължаваме да си заравяме главата в пясъка...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Апр 12, 2019 12:27 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Апр 11, 2019 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ЕЕЕЕЕ наш"та Мусала е по-хубава, и какъв кенеф само има, тая къде и е бидона за л..на Laughing
Нема такава държава Evil or Very Mad

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Апр 11, 2019 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът не е в парАта, а в главата, както написа Ведрин.
Като за стопаните на такива обекти един циганин беше казал "много исках, ама нямах желание".

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Апр 11, 2019 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Проблемът не е в парАта, а в главата, както написа Ведрин.
Като за стопаните на такива обекти един циганин беше казал "много исках, ама нямах желание".

Това което казваш ни го каза и простия пожарникар" материала е такъв", Царя го каза по меко "на Българина чипа му е за смяна"
Съгласен съм и с Ведрин, и със Стефан само нещо вече нямам вяра нито на хижарите нито на БТС, за да им дарявам каквото и да е било, с малки изключения разбира се.
И както се казва ако хората нямат доверие на една институция то тогава тя няма как да си върши работата, сигурен съм, че и много други хора ги спира недоверието в хижарите и БТС да им помагат.
Примери много: Белмекен, Мусала,Пионерска, Рилски езера и тн.,и тн. май ще е по лесно да изброя другите.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Апр 12, 2019 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще ме сравнявате с тези мисловни титани (царя, пожарникаря и други от тази категория), ще се разсърдя жестоко, като за едно наздраве Smile
На хижарите бих дал и пари и труд, но след като направят хижите, а не за да ги направят.
Дотогава палатка

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Апр 12, 2019 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Голяма част от хижарите само се оплакват, все едно някой им е длъжен и някой насила ги е сложил горе
Нед Апр 14, 2019 7:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Странно ми е недоразумението наречено "новата хижа Мусала" да бъде сравнявано с други обекти по планините, съществуващи от десетилетия, дори и със сравнително по-новия "заслон" на брега на Леденото езеро. Те просто нямат нищо общо. Да, разбира се, че трябва всички настанявания в планината да бъдат оборудвани със съвременни пречиствателни съоръжения, за да замърсяват възможно най-малко околната среда - това е бъдещето.

Но онова странно място, построено по странен начин с милиони държавни пари, което има претенции да отвори в 2019 с външна тоалетна и отворен контейнер вместо яма, без разрешително за ползване на ток и без разрешен водоизточник?!? То не е хижа, не отговаря нито на идеите, нито на визията за планинскси подслон. 130 човека с не знам колко си тоалетни и бани?!? Това нещо трябва да бъде пуснатно в експлоатация само с изпълнени всички предписания, само със събрани всички разрешителни и да е демонстрация на съвременно решение проблемите, както с канала, така и с всичко останало... Иначе да стои там като паметник, толкова отдавна съм свикнал с него, че дори вече не го забелязвам...

Всъщност като начало, то трябва да бъде отнето на реститутите от БТС, не само заради несправянето им със завършването му, а най-вече за над двата милиона, които бяха окрадени от цетнралата на въпросната организация при строежа му, поради което им беше спряно финансирането от Министерство на спорта и им беше отнет лиценза за национална туристическа организация. Нищо, че им ги опростиха по давност, което само по себе си е скандално...

А иначе, който е недоволен от хижарите - да ходи да пробва как е, за да разбере. Хижите, създадени изначално като планински домове, построени и издържани от дружествата с дарения и доброволен труд, са превърнати от извратената пост-социалистическа реалност в източник на доходи за едни "туристически дружества", по голямата част от които напълно предали идеите на Алеко. Начело с Централния съвет на БТС. Самоковското дружество може да се нареди веднага след него. Всъщност то е напълно отговорно за мизерното място, което сега се нарича "хижа Мусала" и за паметника, в който е превърната старата хижа, изгоряла през 1987 г., преди повече от 30 години


Последната промяна е направена от mom4i на Пон Апр 15, 2019 2:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 15, 2019 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Отиваш в хижата и вместо да изпиеш 1-2-3-ен бири - слагаш в касичката 1-2-3-ен лева дарение за хижите!

За да ни е по-чисто! На всички!

Други предложения?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Стефане, да знаеш, че като си изпия бирата, която съм платил по 3 4 лева парчето, го правя за да даря парите си да се построи пречиствателна станция на съответната хижа. Това го практикувам вече години наред, но засега не се вижда резултат. Може би трябва да увелича бирите, не знам. Нека по опитните да кажат Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Апр 15, 2019 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение сега и веднага Отговорете с цитат
до момчи: момчи, много хубав постинг. Грозна работа. Но ще е добре, ако си прочиташ какво си написал преди да го публикуваш, защото допускаш някои печатни грешки, които може да попречат на някои новоначинаещи туристи като лъчо да те разберат точно.
Интересно защо досега никой не е отнесъл този въпрос за разрешаване лично от баце или някой от свитата му, при положение че това несъменно са хора ръзбиращи от качесвено и същевременно евтино строителство?!

до Йосарян: Аз съм същият. Бири, черпене на всички компании и други подобни. А като имаш предвид че общо взето при лъчо туризмът се изчерпва с посещение с мпс на съответната хижа и най-много и на околностите й смятам, че имам известно основание да говоря за някакъв принос, макар и минимален. Аз не съм като някои сноби дето си мъкнат крафт бира в раниците и изнервят другите с това че поради това едвам местят по пътеките. Та според мен и Стефан, и ние сме прави - така все пак се прави нещо сега и веднага.

А какви романтични времена бяха на старата хижа ...
Пон Апр 15, 2019 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...

Всъщност като начало, то трябва да бъде отнето на реститутите от БТС, ...

Предлагаш собствеността на новата хижа „Мусала“ да бъде отнета от БТС. На кого да бъде прехвърлена собствеността?

mom4i написа:
... Хижите, създадени изначално като планински домове, построени и издържани от дружествата с дарения и доброволен труд, са превърнати от извратената пост-социалистическа реалност от източник на доходи за едни "туристически дружества", по голямата част от които напълно предали идеите на Алеко. ...

Че какво пречи на тези туристически дружества и туристи, които не са предали идеите на Алеко, да построят хижи и да ги стопанисват по правилен начин?

mom4i написа:
... за над дватна милиона, които бяха окрадени от цетнралата на въпросната организация при строежа му,... Нищо, че им ги опростиха по давност, което само по себе си е скандално...

Че защо да е скандално опростяването по давност, давността е един от основните институти на правото?

Да твърдиш, че някой е извършил кражба, а да нямаш доказателства, че такава кражба е извършена - това наистина е скандално.

Йосарян написа:
... Стефане, да знаеш, че като си изпия бирата, която съм платил по 3 4 лева парчето, го правя за да даря парите си да се построи пречиствателна станция на съответната хижа...

Аз това много добре го знам, ама хижарите дали го знаят? Very Happy

Всъщност аз също понякога се случва да се завирам и да спя в хижа, за да оставя парите за нощувката в помощ на хижата. Няма лошо. Но друго си е да има една касичка, на която изрично да е записано, че парите ще отидат за пречиствателна станция и всеки ден да се отчитат събраните пари и да се оповестяват на интернет страницата на хижата. Smile

vaskoo написа:
Проблемът не е в парАта, а в главата, както написа Ведрин...

Напълно си прав! Но сега на първо място се изтъква, че проблемът бил в парите и затова нищо не можело да се направи. Идеята ми е, че като се съберат необходимите пари и вече хижарите/стопаните няма да имат това оправдание (че нямат пари) и ще започнат да мислят!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Апр 15, 2019 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ray, стига де, един предлог само съм объркал, смисъла се разбира Smile P.S. Оправих го!

Само романтични спомени имам от старата хижа - изгоря точно по времето, когато станах "самостоятелен турист"...

Стефане, не знам на кого да се прехвръли, признавам си... Но не може да бъде оставена на онези мизерници от БТС, които за оцеляването си са готови на всичко... Да бъде взето от държавата, продадено на търг, със съответната прозрачност. Със сигурност ще бъде по-добре стопанисвана от колкото в момента постройката.

Ами хубаво, че давността е основен институт на правото, ама ти знаеш ли как е станало и чии са парите? Парите са наши, на данъкоплатците, а от Министерство на спорта се "разсеяли" и не си ги били поискали навреме... Ами като не са техни, що да се напъват да си ги събират? Гнусна работа... Ако не си гледал двата епизода на "Господари на ефира", посветени на Удев, БТС и това нещо на Мусала - гледай ги. Той Удев си отиде от този свят, предполагам, че репортажите на Господарите са допринесли за това, но това не означава, че делаверите са си отишли и те - там са си и продължават...

И за щастие има няколко добри примера за стопанисване на хижи у нас, колкото и трудно да е това в днешната действителност. Хижи на които ходя с удоволствие и то от години Smile
Пон Апр 15, 2019 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Хижите и хижарите извършват стопанска дейност. Задължение на стопанисващите хижата е да осигурят условия, като пречиствателна система и други. Съответно срещу това се определя цена на нощувка и други.
Да се правим на по-балами от баламите и по-свети от светците отдавна не е забавно.

А да се помага при нужда е голяма работа, но ако се направи да бъде по подразбиране ... бррр това е предпоставка за нередности.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Вто Апр 16, 2019 8:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 2 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov