ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Търся филмът 'Еверест - Радост и Мъка. Експедиция 84'
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Търся филмът 'Еверест - Радост и Мъка. Експедиция 84'
Автор Съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Търся филмът 'Еверест - Радост и Мъка. Експедиция 84' Отговорете с цитат
Здравейте!

Към средата на 90-те излезе видео касета със запис от експедицията до Еверест с Христо Проданов. Разпространяваше се от ръка на ръка.

Някой знае ли как мога да се сдобия с копие? Търся го за леля ми, която е запален планинар, и познаваше Христо.


Последната промяна е направена от vbivanov на Вто Апр 09, 2019 11:13 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 18, 2019 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivaila88



Регистриран на: 25 Мар 2019
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
От доста време съм на л карнитин и мога само да го похваля. Вече издържам значително повече на физически натоварвания и това страшно ме кефи.


Последната промяна е направена от ivaila88 на Чет Ное 28, 2019 2:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 25, 2019 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Именно. Говорих с леля ми. Филмът се казва "Еверест - Радост и Мъка. Експедиция 84"
Вто Апр 09, 2019 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, че имате предвид "Еверест - радост и мъка". Не мисля, че се разпространява. Иначе, наличен е в БНФ. Натали го беше включила и в едно от изданията на БанскоФилмфест. Не е трудно да установите контакт и с двете организации, но не допускам, че ще ви осигурят копие (свободно или срещу заплащане).
В нередактирания пост обаче питахте и за още нещо - може би този аудиоархив би представлявал интерес - достъпен е свободно.
Вто Апр 09, 2019 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора, г-н Радев. Ще се свържа с тях днес и ще попитам.
Благодаря и за линка.

Допълнение: Звъннах на БНФ, дигитализацията на филм е 1,20лв на метър, което значи, че филм с подобна дължина би струвало над 1 000лв.

Сега писах и на Банско Филм Фест, надявам се да имам повече късмет.

Между другото, разбирам, че сте от едно поколение с леля ми и вероятно се познавате. Тя се казва Райна и прекара дълго време работейки на хижа Мальовица.

Хубав ден!
Сря Апр 10, 2019 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Все си мисля, че този филм е показван няколко пъти по националната телевизия - няма как да го няма там в архива на лента...

А иначе се сещам май за Райна. Всички, които сме ходили в края на 80-те и началото на 90-те в долината я знаем! Smile
Сря Апр 10, 2019 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Имат го, но твърдят, че е на лента и дигитализацията струвала доста скъпо. Което е нелепо, предвид колко достъпна е техниката с която стават нещата.

Да, тогава беше там. Най-хубавите ми детски спомени са посещенията ни на Мальовица. Доколкото знам картините й са все още по стените в хижата Smile
Сря Апр 10, 2019 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение за циничното Отговорете с цитат
Ужасна работа. ето така се губи национална история и памет. А конкретно тоя филм съм сигурен че много хора искат да го гледат. Сега не знам, но до преди десетина години доколкото ми е известно - а пък ми е известно от документален филм за това и коментари на кинаджии - архивът на филмотеката беше в ужасно състояние. Тонове лента с безценен материал гният или биват унищожавани по един или друг начин в някакви ужасни полуразрушени складове в едно село, буквално се разпадат .... а бе ужас работа ... и то що - щото разбира се трябват парите за по-важни и неотложни неща, виждаме за какви неща и как те биват решавани. Подобно отношение към тоя проблем говори ясно колко струваме като държава. Това ако не е цинизъм не знам. Дано греша и да не съм прав. Да не говорим че за тази дигитализация сто процента е можело и могат да се намерят и пари по европейски проект още повече сега... но какво й е на габриелката киното пък било то и родното... а сега, както отбелязват и колегите, тая работа стана много евтина, има достатъчно европейски и всякакъв друг опит... Библиотеките ни и те на подобен малоумен хал.
Сря Апр 10, 2019 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Питах кога се очаква да бъде дигитализиран архива. Жената се развесели на явно смешния въпрос и каза, че със сигурност няма да е тази година.

Ако не се намерят доброволци, в скоро време всичко ще се затрие...
Сря Апр 10, 2019 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
vbivanov, за съжаление старата хижа, където в бара бяха картините ѝ, отдавна не се използва. Но ние ги помним, както и нея, много поздрави да ѝ пратиш на леля ти от Момчил от Самоков Smile
Сря Апр 10, 2019 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Не се учудвам за хижата, доста време мина от тогава.

Благодаря за поздрава, ще я видя скоро и задължително ще й предам! Smile

Колкото до филма, получих следния отговор от Банско ФилмФест:

Цитат:
При нас филмът ще бъде прожектиран на 7 май по повод 35-тата годишнина от първата българска експедиция на Еверест. Прожекцията ще се състои на 7 май от 18:30ч. в Полския институт. Заповядайте, ако имате възможност. Там ще бъдат част от участниците в експедицията, които са носители на правата върху филма. Можете да кимуникирате с тях за копие. Ние не сме разпространители на това заглавие.


Няма да можем да присъстваме, за това моля ако някой може да ме ориентира към кой да се обърна да пише.

Благодаря!
Сря Апр 10, 2019 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
https://youtu.be/z72j04KeW3c

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
https://youtu.be/_gsJLHnafcA

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Макар и може би да не е тук най-подходящото място, все пак си позволявам да споделя връзка към (част от) филма заснет от индийската експедиция, изкачила Еверест по класическия маршрут по същото време с българския западен гребен:

https://youtu.be/P9Y2zrAYVS4

В съседна нишка са и филмите за австралийската, американската и чехословашката експедиция, изкачили връха през есента на 1984.

От тези пет (!) експедиции, осъществени през 1984 г. филмът, заснет от българската, някак единствен блести с отсъствието си от Интернет пространството... Докога ли?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vbivanov



Регистриран на: 18 Мар 2019
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за линковете, чудесни материали.

Някой ако може да помогне да се сдобия с копие, дори на видеокасета, ще се погрижа с мои средства да направя дигитално копие. Ако получа разрешение от авторите, обещавам го споделя с всички тук.

Понеже нямам контактите на алпинистите, които са участвали в експедицията, разчитам на хората тук за съдействие.
Съб Апр 13, 2019 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov