ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кипър. Планина Троодос. Водопади, манастири, археология и Е4

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Кипър. Планина Троодос. Водопади, манастири, археология и Е4
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Кипър. Планина Троодос. Водопади, манастири, археология и Е4 Отговорете с цитат
Около 15-ти март, не помня по какъв начин, ми изскочи пред погледа реклама на Ryanair за евтини полети. Проверих най-евтините такива и се оказа, че до Кипър, летище Пафос има еднопосочен билет за... ~25лв. Shocked Проверих и за наобратно, за до 5-7 дни и намерих на същата цена. Ами спане, скиторене??? Скиторенето е приоритет, ето защо проверих rent-a-car /автомобил под наем/ през сайта на авиокомпанията. Доверих се на рейтинга на Alamo Enterprise rent a car в Гугъл и отзивите там от потребители - пълен за пълен резервоар, застраховка включена в цената, както и безплатен превоз от летището до офиса им. С отстъпката цената на два двупосочни билета и рент а кар за 5 дни излезе ...235лв. 8-12 април, като до Кипър е ранен полет 09.35, обратния в петък е в 19.50ч. Не се чудих много и платих всичко.
Седмицата преди полета минаха в планиране.
Спането - на чувал по picnic sites. Доста уредени - тоалетни, мивки, навеси за барбекюта, пейки с маси, дървета... А те са доста и общо взето в близост да обектите за посещение.

Въобще, ама изобщо не предполагах какви природни красоти, археологически комплекси и манастири ще видя.
Най-много ме впечатлиха първите, защото най-богатите музеи бяха затворени по една или друга причина, а и си имаме Рилския манастир. Laughing
Общо успях да посетя и видя 9 природни забележителности, от които 5 водопада, 1 пролом и 3 други, 4 манастира, 2 археологически музея и 10 археологически места.
Навъртях около 750км, като кръстосах почти целия Южен Кипър - без района около Никозия.

Имам доста снимки да обработвам, за това сега ще пусна първия водопад, който видях /Hantara (Chantara) до село Финѝ - Φοινί/:


... и видеото от последния посетен - скритата водопадна перла на Кипър /Μικρος Καταρακτης Κρεμιωτης - под село Kritou Tera/:
- https://www.youtube.com/watch?v=prhcpLATWw8

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Апр 13, 2019 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за споделеното,наистина интересна дестинация!
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Съб Апр 13, 2019 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
" С отстъпката цената на два двупосочни билета и рент а кар за 5 дни излезе ...235лв. 8-12 април, като до Кипър е ранен полет 09.35, обратния в петък е в 19.50ч. Не се чудих много и платих всичко.
Седмицата преди полета минаха в планиране.
Спането - на чувал по picnic sites. Доста уредени - тоалетни, мивки, навеси за барбекюта, пейки с маси, дървета... А те са доста и общо взето в близост да обектите за посещение.
ръкопляскания
Съб Апр 13, 2019 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение въпрос до ристо Отговорете с цитат
Интересно, но много накратко разказваш.
Имаше ли хора/туристи по тези места? А времето май е доста по-топло оттук? Какви са ти впечатленията от местните?
Тия пикник сайта какво са?
Честно казано тоя водопад не изглежда нещо особенно.
Нед Апр 14, 2019 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
БравоС, Ристе! Very Happy

С такъв бюджет доникъде и на БанЦко не може я докараш.
В Кипър и манджите хубави.

"Рент а кар" е супер за друга държава, ама как се справи с това ляво движение?
Хайде, чакаме снимките! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Апр 15, 2019 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение ДЕН 1 Отговорете с цитат
От паркинга на летището в Пафос ни взе служебен бус на на рент-а-кар компанията и за 3 минути бях в офиса и. След още 15 минути вече имах кола на разположение, ама с десен волан Confused
В Кипър /южен/, както Диана спомена, движението е в ляво, както във Великобритания. Били са им колония до 1960г.
Е, бях се подготвил ментално, ама като седнах зад волана се препотих... /температурите през целия период бяха около 18-20 градуса около пладне с висока влажност, най-ниска беше температурата през нощта - +7 градуса, когато спах в горите на Троодос на ок. 1000мнв/. Както и да е - свикнах бързо. По-трудно ми беше да свикна, че "моите" знаци и светофари са в ляво, както и централното огледало за задно виждане.

Първият обект за деня беше Paphos Archaeological Park или Nea Pafos (Kato Pafos)
Той е обект на Юнеско - повече в Гугъл или на връзката отгоре.


Втората цел беше един религиозен комплекс /The Engleistra and the Monastery of Agios Neophytos/ над града в подножието на Троодос с хилядолетна история и хубава гледка.




едно интересно дърво в двора на манастира с огромни цветове:


Третата цел беше храната и течностите за 5 дена. Бях проучил по интернет и напазарувах в един от супермаркетите на Papantoniu /отлично съотношение цена-качество/ за целия период. 43€ за двама ... и по 3 бири на вечер, разбира се Croc

Четвъртата цел беше мястото за нощувка - Picnic site in Peyia



Тук е мястото да отбележа, че в Южен Кипър местата за пикник са много добре уредени, нови са, доблагоустрояват се, поддържат и сметоизвозват се.
Тоалетните обикновено са 3 - мъжка, дамска и за инвалиди. В по-големите пикници има и повече хигиенни сгради. Всичките са с течаща вода, изключително чисти и повечето имат големи бидони над покрива.
Отделно има навеси с бетонни маси за барбекю, много дървени маси с пейки пръснати между дърветата, теренът е терасиран.
Също така има изградени бетонни чешми, облицовани с камък, мостове, ако има река, някои от пикниците са оградени с огради.
Паленето на огън извън означените за това места /само върху бетонните барбекюта, повечето са като корито/ е забранен, за нарушаване на тази забрана може и в затвора да ви вкарат.
Никъде, през целият ми престой там, не видях нерегламентирано огнище.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Апр 15, 2019 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Re: ДЕН 1 Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

едно интересно дърво в двора на манастира с огромни цветове:


Дървото с огромните фунии е Ангелският тромпет - Бругманзия. Very Happy
Обича то топличко и влага и е с упойващ аромат привечер.

НО тази ангелска красота е дяволски отровна от корена до върха Exclamation
Татул!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Апр 16, 2019 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение ДЕН 2 Отговорете с цитат
Благодаря, Диана!

Денят на природните забележителности по програма. Днес нямаше нито един археологически.
Ставане в 6.00, тръгване към 7.00 - това беше наложено от многото обекти, които трябваше да се видят и километри да се изшофират този ден.

Първият обект беше Avakas Gorge.
Този пролом е униален и препоръчвам да се посети преди навалицата - т.е. преди 10.00 или след 16.00ч. През цялото време, докато го вървях нямаше други хора, освен 5 души по поддръжката му, които срещнах на връщане. Явно има места за палаткуване на известно разстояние след началото източно от пътеката, защото от дясно в гората се чуваха гласове, а после на тръгване по пътя забелязахме голяма група туристи с големи раници по пътя.
Представлява много тесен пролом, като на места скалите от двете му страни във височина отстояха на 50-тина сантиметра една от друга. Ножът на Майката Природа тук е бил много прецизен. Laughing
До него се стига по една къса речна долина, обрасла с дървета, пред някои от които има поставени информационни табели за това от кой вид са.
Посещението е безплатно. Има паркинг за автомобили в началото му. Последните два-три километра са по черен път, проходим за автомобил.





Видео от средата на пролома.

Вторият обект беше "баните на Афродита" Laughing
Много ги бива гърците в митологическия маркетинг.


Баните се намират в Национален парк Акамас и са пункт от Е4
В самият парк има доста туристически пътеки, започва с ботаническа градина с ендемични видове. Тук също видях туристи с раници и щеки, поемащи по пътеките.



Третият обект вече беше в недрата на планината Троодос - манастирът Киккос
Пътищата в планината са перфектни - теснички, но двупосочни с осева линия, перфектен асфалт и мантинели.
Мен точно на влизане ме хвана дъжд, по-нагоре мъгла, че минахме през облаците, но по поръчка половин час преди манастира дъжда спря и видимостта се увеличи, та можах да видя достатъчно от планината. Разкошни гъсти иглолистни средиземноморски гори, насечен релеф - красота.
Тук видях за първи път и маркировка от Е4, но първоначално не и обърнах внимание, заради ромбоидния знак. По-късно на един от водопадите отново видях марката и реших да проверя - оказа се действително маркировка от Е4 - European long distance path Е4, част от който преминава през Бг, че на 20км. от нас Laughing
Шофирайки бавно из планината видях множество добре маркирани туристически пътеки, пресичащи или започващи от пътя.

Манастирът Киккос:



Последва спускане към разположените в рамките на 20 километра 4 водопада
Chantara:


Caledonia - покрай него минава Е4 - тук за втори път забелязах табелите и ми светна ламБичката:



Millomeris:


... и Mesa Potamos falls, които прецених, че няма да видя на достатъчна светлина. Те бяха буквално на хвърлей-камък от мястото ни за спане и ги оставих за рано сутринта на следващия ден. Замених ги с едно средновековно мостче в близост - Milia Bridge:


По тъмно стигнах поизморен на следващото място за спане пикник - Mesa Potamos (Argolachania) Picnic Site.
Това беше най-големият от всички - с капацитет за ...900 човека, разположен на много красиво място, с течаща река, множество тоалетни, маси, барбекюта, мостчета и др. инфраструктура. На ~1000мнв, в близост до един манастир.
Не успях да направя снимки, че нямаше достатъчно светлина нито вечерта, нито сутринта. На който му е интересно - информация и снимки тук.

Водопадите, които посетих, са много лесно достъпни - кипърците са се погрижили, където е възможно, да проправят черни пътища, които са перфектни и позволяват достъп на автомобил на до 10 метра от дадения водопад, в най-лошия случай на 5 до 10 минути пеш от него.
Оказа се, че до всички по-известни водопади в Кипър е така.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Апр 16, 2019 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: ДЕН 2 Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Тук видях за първи път и маркировка от Е4, но първоначално не и обърнах внимание, заради ромбоидния знак. По-късно на един от водопадите отново видях марката и реших да проверя - оказа се действително маркировка от Е4 - European long distance path Е4, част от който преминава през Бг, че на 20км. от нас Laughing

Много хубав разказ, благодаря! Пожелавам следващия път от Самоков до там и обратно пеша и с плуване (или хайде от мен да мине -- ветроходно плаване). Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Апр 16, 2019 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ха-ха, Ведрине - имаме си и опитен мореплавател - Дидо Laughing

Този ден бях планирал да слезем в ниското и да стигнем до най-източните части на Кипър около нос Греко.

Малко след изгрев слънце вече бях на водопадите Mesa Potamos, които останаха от предния ден:



Втората цел за деня беше античният крайбрежен град Аматус /Amathous/, разположен в близост до Лимасол. Всъщност посетих само агора-та и баните, защото за да обиколя и разгледам целия град трябваше да отделя половин ден - време, с което не разполагах.
Amathous, част от когото днес е под вода, е археологическото място с най-много открити артефакти в Кипър, доколкото знам. Повечето находки от него разгледах на следващия ден в археологическия музей в Лимасол.




Третата цел за деня беше неолитното селище Хирокития, датиращо от ~8000г преди Христа. То е разположено на 200-300м. от основната магистрала в Кипър.
Селището е разположено на стръмен хълм, като кипърците са се погрижили да изградят възстановки на сградите, разположени в долната част на археологическия комплекс.


Разкопките продължават и днес от другата страна на хълма, както е видно от снимката с почиващият работник - селището е било голямо:


Един от интересните факти за древните хора е, че са погребвали починалите вътре в кръглите си "къщи", в ембрионална поза:


Четвъртата цел за деня беше близо половинкилометровия акведукт в Ларнака от средновековието.
Наскоро гледах един научно-популярен филм за Римската империя и там узнах, че най-голямото строително постижение на същата са именно акведуктите.
Тъй като не съм виждал на живо такъв, реших да "пипна" подобен на римските:



В някои от градивните камъни на акведукта /от седиментни скали/ ерозията е разкрила фосили:


Петият обект беше древният Kition, разположен в центъра на Ларнака.
Мястото е датирано от 12 век B.C., като е тясно свързано с добива на мед на острова.
Една от най-ценните находки от него е бронзова статуетка на финикийската богиня Астарта /еквивалентна на Афродита/, богини на плодовитостта, които са почитани и като такива на металургията, в слечая на медта. Тя представлява богинята гола, държаща гърдите си с ръце, стъпила вълху блок от мед. Статуята в момента е в Оксфорд, UK.


Време беше да отделим време за сладолед Smile и разходка из града /Ларнака/ и по-точно по крайбрежната част. Час и половина бяха достатъчни и поехме нанатък към Айя Напа и нос Греко.
Айя Напа е известен курорт - оказа се още по-зле от Слънчев бряг. Хотел-до-хотела, бар-до-бара, ужас. Манастира беше в центъра, ама трафикът ме отказа - оставих го за следващия ден рано сутринта. Мястото за нощувка беше много близо.
Отпраших към района на нос Греко, като първата ми цел беше да открия последната табела по Е4. Ето я:


Самият нос Греко /cape Greco/ е и полуостров, който е английска територия, военен обект, ето защо се разходих по брега преди него, от двете му страни:




По-късно на път за поредния пикник-място за спане минахме през Протарас. Тук ни подгони гладът и оглеждайки се за място с пейки, зеленина и гледка попаднахме на една църква над хотел, разположена високо на върха на един хълм, където хапнахме на гледка.
Голям глад ме гонеше та чак забравих да снимам. Снимките са от гугъл:

Снимката е от Гугъл - copyright: Юлия Баранова, 2017

Снимката е от Гугъл - copyright: Дагмар Георгиаду, 2018

По-късно, по тъмно вече, си пиех бирата в Saint Antonios picnic site, срещу едноименния параклис:

Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Апр 18, 2019 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение ДЕН 4 Отговорете с цитат
По традиция вече с изгрева на слънцето и ние изгрявахме в отговор Smile

От тази сутрин се връщах посока Пафос. Денят се очертаваше приятен, слънчев и спокоен.
Снимах пикника на ранина преди да поемем към първия обект:


Към 07:30 вече бях паркирал колата в близост до манастира на Ayia Napa.
Пийнахме си кафето на пейките пред него на спокойствие.
На входната врата на двора имаше табелка с работното време на обителта, на както по-късно се убедихме не се спазваше. Така и не отвориха вратите, та се наложи да обикалям манастира и да го снимам отвън. Добре, че е разположен на наклонен терен, та мисията беше възможна. Камбанарията на манастира е най-високо:




Задължителния вековен чинар около такива места:


Втората цел за деня също беше манастир - един от най-старите в света - Stavrovouni Monastery (Greek: Ιερά Μονή Σταυροβουνίου) В него има част от светия кръст. Жени не се допускат вътре в двора.
Той е разположен на върха на едноименния хълм и от него се разкрива брутална гледка към ниското:



През него минава въздесъщият Е4 Very Happy


Третият обект за деня беше единствения отворен голям археологически музей - този в Лимасол.
В него видях откритите артефакти от местата, които бях посетил предния ден. Отне ми около час и половина да разгледам музея.
Какво да ви кажа - повечето неща, изложени в музея баха грънци, въобще керамика. Най-интересното за мен бяха находките от неолита и назад във времето. Примерно имаше дори челюсти от хипопотам-пигмей, бивна от слон - джудже и сечива от човеци от каменната и докаменната ера.
След музея се поразходихме из крайморското стъргало на града. Много приятно място - на мен ми хареса повече от това в Ларнака.


Тъй като горивото в резервоара застрашително отиваше в червената зона, трябваше да заредя. Предварително си бях инсталирал на смартфона едно приложение, което ми показваше бензиностанциите с най-евтино гориво в радиус от 20 километра. Много полезно и удобно, защото се оказа, че разликата е 5 цента на литър. Та според Cyprus Fuel Guide приложението /информацията за цените в него се ъпдейтва поне веднъж дневно /, най-евтиното гориво беше на 200 метра от паркираната ми кола, ама като видях, че е бензиностанция на Лукойл автоматично потърсих следващата в списъка /аз пари на руски кръвопийци не давам/, нищо че беше на 3 километра. Цените бяха същите - бензиностанция на Esso.
Няма нищо случайно - докато чаках да се напълни резервоара и да си платя се заговорих с жената на касата. На въпроса и дали ми харесва в Кипър, отговорих, че ми харесва много, особено природата - бетонът е еднакъв навсякъде. Споделих за 4-те водопада, които бях видял във вторник. Тя нещо се ентусиазира и сподели, че най-прекрасния водопад, който е виждала, малко е известен, и има много интересен подход до него. Обясни ми точно какво да направя на място и я накарах да ми напише на едно листче как се казва и най-близкото населено място. Бях заинтригуван - щях да го проверя по-късно и ако беше наблизо по графика занапред щеше да го включа в програмата. Ами - включих го, въпреки че беше от другата страна на Пафос, на повече от половината път до северозападния бряг на острова. Но за това по-късно. Laughing

Четвъртият обект беше една средновековна крепост - Kolossi Castle
Нямах намерение да я оглеждам отвътре, затова я снимах отвън:



... и отпраших към следващите обекти, които се бяха наредили от двете страни на пътя за Пафос.
Първият в списъка беше Ancient Kourion, но отпадна. Нямаше достатъчно време за цялостно разглеждане, нищо че се влизаше с кола. Някакси на опашката пред входа се почувствах като бройлер. Confused Пък и щеше да отиде в списъка за посещение следващия път.
Наблизо беше стадионът на едноименния град със свободен достъп и предполагах без навалица - така се и оказа. Съоражението е внушително - https://youtu.be/9N5LS_CUgQw?t=90

Петият обект беше светилището на Аполон - The Sanctuary of Apollo Hylates
Тук интересното беше, че в началото е имало архаичен кръгъл олтар изсечен в скалата на земята, където са се провеждали преклоненията пред кипърския бог Hylates (Greek: Υλάτης), по-късно преминало към Аполон.


Като всяко светилище и тук имаше добре запазени останки от бани и др. постройки.
Естествено гърците са възстановили някои части:


Шестият обект беше родното място на Афродита Laughing :


Освен пяна имаше нещо в това място, което навалицата заличаваше. Реших да дойда тук отново на следващия ден веднага след ставане.

Седмият обект беше разположеното на хвърлей камък място със светилище на Афродита и музей в Palaepafos - Sanctuary of Aphrodite at Palaepafos.
Пристигнах 10 минути преди края на работното време Sad Отложих го за утре - втори обект.
Всяко зло за добро - тук проверих местоположението на водопада, който ми подсказа жената в бензиностанцията. Прецених, че има време и го заредих в навигацията. Laughing

Към 18:00 вече бях при Μικρος Καταρακτης Κρεμιωτης - по-ниско разположения от водопадите Kremiotis.
За него се тръгва по една пътечка от горния, до когото се стига с автомобил. Laughing
След 15-тина минути бях при природното чудо.
В първия момент се почувствах излъган, защото мястото приличаше на баните на Афродита от втория ден - капеща вода в гьол. Сетих се за обяснинията на жената от бензиностанцията - минаваш през капките, намираш ниския и тесен тунел-пещера, минаваш през нея и от другата страна е същинския водопад. Тук се почувствах като Индиана Джоунс - БУКВАЛНО Laughing
Намерих пещерата - оказа се доста ниска и с копеща вода - ходенето през нея беше патешко - въпреки което обърсвах стените и тавана с раменете.
Накрая пещерата завършваше с един висок праг, теснотията беше смущаваща, но се промуших, почти вир-вода.
Изненадата ми от другата страна беше голяма. Това си беше бижу, без съмнение.
Ми не устоях - съблякох се и се мушнах във водопада.


Видеото.

Пещерата, през която се стига до същинския водопад.

Водопадът от отстрещния склон:


Въпреки късния час не ми беше студено, адреналина ли, друго ли - незнам Very Happy
Не се преобличах на място - предстоеше ми отново минаването през тясната и ниска пещера - беше безсмислено. Преоблякох се чак при колата.

Бирата ми беше свършила и от водопада направо отпраших към супермакета на Папантониу в Пафос и от там към последния пикник за нощувка - този над селището Анарита. До него в гугъл няма пътища, та се наложи да ползвам навигацията Sygic, която ми беше резервната на гугъл мапс - безценна, особено в планината, защото известява, ако влизаш в завой с по-висока скорост. Много е добра. Отделно има звуково известяване и ако превишиш максимално разрешената скорост на движение за дадения участък. Тази функция е забележително точна - уверих се и в Кипър.

Пристигнах в пикника доста късно - на фарове.
Оказа се с ограда и беше затворен. Отворих портите и вкарах колата. Този пикник беше най-малкия и най-слабо ползвания от всичките.
И най-неподдържания. Нямаше нито ток, нито вода. Паяжини навсякъде. Бях първият му посетител от доста време.
Хапнахме набързо, пийнах си дозата бири и опънах шалтето с чувала под едно дърво.


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Апр 22, 2019 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Разкошен пътепис, Ристо. Благодаря.
"Голям глад ме гонеше та чак забравих да снимам". Велик.
Пон Апр 22, 2019 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение ДЕН 5 Отговорете с цитат
Добрютро, Кипър! Ден последен.
От предния ден останаха недовършени две посещения на места изконно свързвани с Кипър, т.е. с Афродита.

Не се мотахме много в пикника - събрахме семплия катун и поехме към родното и място - залива със забележителните скали и пяна около тях.
На място /малко встрани/ реших да хапнем "на крак" и на гледка.
Времето беше перфектно - свежо, слънчево, безветрено, без хора - чуваше се плисъкът на вълните долу - и д и л и я.



... и от другата страна, снимана предния ден:


Дойде време да отвори вторият обект за деня - светилището на Афродита с музей в Palaepaphos (Kouklia)
Бяхме първите посетители, супер Smile
Служителите ни бяха запомнили от предния ден и завързахме лаф-моабет. Единия от тях се оказа, че идвал в България през 80-те и още помни температурния шок, който е усетил на летището в София - стууууд и сняг. Laughing



На мястото през османския период е било организирано производство на захар от захарна тръстика. За съжаление доста от древните градежи са били разрушени и градивните материали са използвани като средства за производство Sad

3 неща в музея ме впечатлиха - разкошната мозайка на Афродита


Коничния черен камък, служел за култов идол на светилището


и автентичните вани - монолитна мраморна и теракотената


Следващия обект за посещение от списъка беше в Пафос: гробниците на кралете - Tombs of the Kings

Лично на мен мястото не ми хареса - някак си го свързвах повече с гробище /каквото си и беше, де/, отколкото с археология.
Дупки, по-съвременните от които с колони.
Ако на някой му харесва да обикаля под земята би оценил мястото.






Последва една дъъълга крайбрежна разходка из града, ядене на много сладолед и остана време за наблюдение на местните и туристите.

Допълних резервоара на колата и към 17:50 бях в офиса на рент-а-кар компанията за да върна колата.
Процедурата отново беше кратка - оглед на колата от служител на компанията, особено предната броня, човъркане в таблото /сигурно си имат начин точно да сравнят изминатите километри и текущото ниво на горивото/. Отне не повече от 5-6 минути.
Депозитът ми беше разблокиран, буквално 10 секунди след това получих СМС на телефона, че средствата са вече по сметката на кредитната ми карта. Издадоха ми документ от ПОС-терминала и ми пожелаха приятен полет.
След това със служебния бус ни закараха до летището.

Довиждане Кипър! При първа възможност ще се върна пак - останаха доста места за посещение, като акцентът следващия път ще бъде Северен Кипър.


Следващият ми пост в темата ще бъде с практическа и полезна организационна информация за Кипър.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Май 07, 2019 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov