ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Апропо, сигурно ставам досаден вече, ама днес е пристигнало на родна почва и още същия ден са го запратили към митницата. Сега ще чакам известие и ще видим в какво приключение ще се вкарам

Ще ти стискам палци и споделям, че съм работил в сфера с йонизиращо лъчение, ама разправията с митници е по-страшно. Като разбрах, че никой не ми иска сцинтилационните датчици си намерих външно FDD свързано през USB с РС и днес си пуснах стария спектрометър, който изненадващо потегли въпреки двадесет годишния непрекъснат стаж и утре ще имам десет минутни спектри от стаята и от балкона, на който вече го изнесох. Нямам възможност да показвам непрекъснато спектрите в интернет, ама пак е нещо.
Пон Апр 15, 2019 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Хаха и аз донякъде така, но не по работа - пушач бях в продължение на около 20 години. Сега малко се притеснявам да не пропуша пак покрай тези, но надявам се БП да спестят голяма част от мъките.
Пон Апр 15, 2019 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw, ако Български пощи ти предложат чрез една хартийка изпратена до адреса ти да бъдат твой представител пред митницата на Веслец, моят съвет е да приемеш. Преди няколко месеца се случи да получавам няколко пратки по този начин там и бях приятно впечатлен -- няма опашки, обработката става за минути, разхождат те на две-три гишета, но всичко приключва за четвърт час. Важно е да имаш документ за заплатената стойност на пратката, която ще послужи като основа за начисляване на разните данъци и такси (основно ДДС). По отношение на мито -- ако декларираш, че е електронен компонент (каквото може да се приеме, че е), то ставката е нулева. Пощите прибират малка сума (десетина лева) за "представителството".

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 15, 2019 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Точно това мисля да направя, защото съм освобождавал преди години пратки на митница (тогава го нямаше този вариант с пощите) и беше голямо безумие. Няколко часа размотаване из митницата и после още поне час в онова средновековно подземие, част от митницата, където реално са пощите и кошмарът с гишетата бумагите киселите погледи и малките таксички продължаваше с пълна сила точно когато си се нагласил най-накрая да си вземеш пакета. Накрая излизаш и не можеш да повярваш колко време си прекарал вътре. Чувал съм добри отзиви за тази услуга на пощите и от други места. Ще видим, дано да не се закучат нещата поради това че не е от масово внасяните неща и на някой митничар да не му хрумне някаква глупост.
Пон Апр 15, 2019 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bashtata написа:
Причината е в дименсиите. Интелигентния IGS421 не показва бройки в минута, а медицинската величина Sv/h която получава, като данните от от екранираните тръби с по-ниска чувствителност (регистрират само високи енергии) се изваждат от данните на чувствителния и по някакъв алгоритъм получават величината, зависеща от енергиите на лъчениятя с голямо приближение, но по-точно от обикновенния GM брояч за естествения гама фон.

Да, и това също, разбира се! Да не говорим, че IGS421 има и датчик за валежи. Начинът, по който показанията на този датчик евентуално се взимат предвид при изчисляването на биологичната величина не става ясен от кратката спецификация на уреда. Всъщност основният проблем с такъв тип устройства е, че, в известен смисъл, те представляват черни кутии, които прилагат недокументирани (или поне не публично известни) алгоритми за обработка на данните и не осигуряват достъп до суровите данни. Така смисленото съпоставяне на данни от различни "черни кутии" става задача с много неизвестни. Този проблем, впрочем, е често срещан в най-различни сфери, далеч не само в радиоекологията...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 15, 2019 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
все пак ще си набера боровинки оттам като ми се отдаде възможност и ще ги тествам така от любопитство

Едно "интересно" място са боровинковите склонове между Резньовете и Скопарника на Витоша. По стечение на обстоятелствата навремето научих за регистрирани аномалии още преди аварията през пролетта на 1986 г. да бъде публично оповестена. Бащата на мой близък съученик, с когото споделяхме един чин в гимназията, имаше взимане-даване с всякакви уреди свързани с измервания на важни характеристики на язовирни стени чрез изотопен анализ. А от друга страна -- човекът е скиор и изобщо планинар. Та тогава той ни предупреди да внимаваме, че "нещо не е наред". Конкретно този алпийски склон на Витоша със СИ изложение вероятно (поне на места) е получил сравнително по-голямо количество техногенен изотопен коктейл заради ефекта от релефа върху валежите през въпросния период от време. Наличието на топяща се снежна покривка вероятно е довело впоследствие до съсредоточаване на радиоактивните материали по гънките на релефа, в които се оттича водата и дори евентуално би могло днес да бъдат намерени в този район подходящи за изследване утайки. Има например едно малко езерце, край което от дете прекарвах много време:

https://kade.si/#map=19/2593202.47/5247351.06/0

От това, което е останало от него днес е много лесно да се вземе проба с утайка за изследване в домашни или лабораторни условия (разбира се, след все още предстоящото стопяване на снежната покривка).



Друго място, в което бих се разходил с преносим сцинтилатор, ако разполагах с такъв, е долината на Крива река в Родопите, десен приток на Чаир дере. Тя е сравнително трудно достъпна, въпреки, че е имало граничарски път навремето. Затова пък е доста живописна. Smile





При обхождането ѝ (днес вече без пътека) се налага многократно пресичане на реката без мостове, нито бродове. Реката не е много широка, но беше доста буйна през втората половина на месец май. Отначало се събувахме за всяко следващо пресичане, но впоследствие се отказахме от това упражнение и сериозно си намокрихме обувките.

През пролетта на 2017 г. се разходих из тази долина, въоръжен със СБМ-20, и регистрирах доста сериозно повишение на гама фона без никакви видими причини за това. Из тази долина няма шахти на рудници, нито следи от каквато и да е било друга изкопна дейност. Допускам, че е възможно там да е едно от струпванията на 137Cs, споменавани из научната литература. Това също би било свързано с релефа -- Родопите са високи в този район, а тази долина е близо и до главното било, над което се сблъскват студени въздушни маси от север с по-топли и влажни от юг и следователно често вали повече. Имам намерение да се разходя отново натам, този път с LND-7317 и вграден GPS, обаче след като поспаднат малко пролетните води. Smile

Бих се радвал ако някой би могъл да сподели информация за преносимо устройство със сцинтилатор с достатъчна по обем памет за непрекъснат запис на данни за последващ анализ в продължение на няколко дни, за предпочитане с вграден GPS за георефериране на измерванията. Попадал съм на подобни уреди с 5-цифрена стойност (някои от тях дори сме обсъждали тук). Питам за нещо с подобни характеристики, но и все пак съвместимо с финансовите възможности на един любител...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 5:06 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Апр 16, 2019 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Много мерси за идеите (не знам само дали бих могъл да се замъкна там, но ще видим). Той сцинтилаторът дето го поръчах изобщо не е преносим за съжаление, но сигурно може барабар с лаптоп де. Абе това е интересна идея, като се кача на по-комерсиална разходка с домочадието, ще взема да го разходя (ама как говоря, все едно е у мен вече). Може пък да попадна на нещо по-интересно, силно съмнително че ще е интересно, но знам ли, вулканични скали има ако не друго, може пък да попадна на нещо по-интересно.
Вто Апр 16, 2019 1:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
bashtata написа:
Цитат:
Във визуализацията на данните от втория уред е приложено 10-минутно плаващо средно, за постигане на по-добра съпоставимост с вероятната времева разделителна способност на визуализираните данни от първия уред. Дори с невъоръжено око се вижда, че при условията на този експеримент и във връзка с конкретно наблюдаваното явление уредът със СБМ-20 има всъщност дори по-добра чувствителност от другия с трите гайгер-мюлерови датчика. Това вероятно се дължи основно на:

-- разликите в корпусите на двата уреда;
-- разликите в принципа на действие на двата уреда;
-- разликите в разположението на гайгер-мюлеровите тръби в пространството (в единия случай с по-голяма площ на сечението отстрани, а в другия -- отгоре и отдолу);
-- в спецификите на наблюдаваното явление.

Всред участниците в екипа в един момент дори възникна въпроса защо уреда с вграден СБМ-20 датчик е чак толкоз по-чувствителен от другия в условията на това наблюдение. Smile

Причината е в дименсиите. Интелигентния IGS421 не показва бройки в минута, а медицинската величина Sv/h която получава, като данните от от екранираните тръби с по-ниска чувствителност (регистрират само високи енергии) се изваждат от данните на чувствителния и по някакъв алгоритъм получават величината, зависеща от енергиите на лъчениятя с голямо приближение, но по-точно от обикновенния GM брояч за естествения гама фон. Ако приложим онези коефициенти за калибрираните по цезий или по кобалт СБМ-20 и получим някакви стойности в Sv/h те няма да съответстват на данните на IGS421, защото съответстват на регистрираните събития без да отчитат енергията на предизвикващите ги събития. За IGS421 знам, че калибровката се прави за три мощностти на дозата в диапазона от 0.0000001Gy/h 1Gy/h като първата стойност е 0.0001 Gy/h, а тука говорим за измерване на 0. 0000001 Gy/h. Ако поставим двата уреда в еталонно поле създадено от цезий с мощност на дозата 0.0001 Gy/h и умножим показанията на СБМ-20 с коефициента даден при калибровка с цезий, двата прибора теоретично ще покажат едно и също показание с разлики по чисто геометрични съображения. По-голямата чувствителност на прибора със СБМ-20 се дължи, че дава с еднаква тежест и събитията с по-ниски енергии, които са преобладаващи за естествения гама фон.
Цитат:
https://www.youtube.com/watch?v=ud4hcw814U4

https://www.youtube.com/watch?v=aVJVMAv4alY

Във филмчетата се вижда спектъра без цезий и се вижда колко повече са събитията с енергий по-малки от енергията на цезия въпреки оловната защита. Интелигентната сонда ще покаже еднаква с обикновенния брояч стойност само за полета създадени с източник с който е калибриран брояча и то при превишаване на фона стотици и хиляди пъти, както е нормално в проверяващите лаборатории. Естествено е 20 и 30 cpm от фона да се пренебрегнат независимо от какви енергии са предизвикани спрямо 1000 или 100000 срм създадени от единствен източник с известни енергии на гама лъчението.



Мерси Полковник, общо взето е така. Отделно не знам как и кога се калибрира този уред, особено като знам какви "специалисти" останаха в групата да се занимават с гама фона.

Както и да е. Този уред су върши работата и е цяло чудо че все още работи адекватно имайки пред вин нЕкои ососбености на ГМ броячите. Сам много добре знаеш защо беше купен точно такъв уред, а не се работи със сцинтилатори. Има една работа на Янакиев и съавтори от факултета за едни хубави хистерезиси на системата ФЕУ сцуинтилатор при определени условия, нещо което се вижда(ше) и на Мусала и ако изпаднат читави данни сигурно и на Куртово. За Шумен може само да гадая (за Бализа говоря).

Като цяло уред на ГМ за нискофонови измервания върши работа, но с едно на ум а и немската сонда наистина е черна кутия, даже детекторите не са техни, само правят електрониката и пишат софтуера.

И да Ведрин е прав, трябва да се има едно на ум и с научната литература, аз поне за моите неща гарантирам.
Чет Апр 18, 2019 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Deposition of Cs137 in Greece after the Chernobyl accident Отговорете с цитат

Източник: http://ipta.demokritos.gr/erl/erl_info_cs137.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 24, 2019 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Walsh et al., Assessment of Safecast bGeigie Nano Monitor, Radiation Environment and Medicine, 2019 Vol. 8, No. 1, 1-8

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 24, 2019 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Пролет в Плана Отговорете с цитат
Велики петък. Не се яде, не се пие и не се работи. Да се скита из Плана обаче може. Smile

Хващаме следобедния автобус към Турмачка махала. Девет дена път с камили по път, който видимо не е бил поддържан от поне няколко десетилетия насам. Най-сетне пристигаме, слизаме и жадно поемаме чист въздух. Много влага има в него. Едва се мержелеят в далечината заснежените била на Рила.









Нейде на изток се изсипва пролетен дъжд с гръмотевици. При нас достигат само отделни капки.





Щъркел ни наблюдава как бързаме към Горни Окол, с надеждата да не изпуснем последния превоз към София.



Разходката беше преди всичко за удоволствие, но ето все пак и записаните данни (картинката е и връзка към тях):



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Апр 26, 2019 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Нещата пристигнаха след известни перипетии, та вече са сетъпнати и подкарани:



След "фабричните" настройки за напрежение, параметрите за "разпознаване" на импулси и прочее, фоновото ниво при мен е около 140CPS (явно там където е калибрирано е по-нисък фона, човекът спомена малко над 100).

Спектрометърът дойде с готови калибрационни файлове за Theremino MCA срещу референтни Cs137 и Am241 източници при 20C околна температура и реших да се възползвам (температурата не беше точно същата, но доста близка, ръчните корекции са от мен, съжалявам). Та реших за пробата и понеже K40 е любопитният момент, да видя дали ще регистрира калий-40. Източникът ми е диетична калиева сол в солничка, 80 грама:



"Геометрията" не е много оптимална и тепърва ще работим по въпроса за вземането на проби, още съм много зелен в занаята...



И резултатът след само половин час замерване е....да, определено "реагира" на калий-40, макар и да не изглежда особено чувствителен и малко след това чувствителността да се срива. Вижда се повишения фон там където е спектралната линия на калия (и разсейването благодарение на ефекта на Комптън предполагам под него):



Сивото е фона, замерен пак за половин час, зеленото е с калиевата сол. Разликата между двете е много малка, в рамките средно на около 3-4 CPS.

Мисля че на първо време спешно се нуждая от референтни източници за точна калибрация. Мисля да си взема ториеви електроди, понеже са достъпни, евтини и дават няколко хубави спектрални линии. Да разглабям противопожарни датчици и да вадя алфа източници...при положение че се навъртат две малки деца и две котки, малко ми се вижда опасна идея.

Второто, ще се окаже наистина проблем околния фон. Очевидно оловният замък си е необходимост за по-прецизни измервания. Но все още съм много далеч от този момент, засега искам просто да вляза в крачка.

Тепърва има доста измервания да направя. Като цяло ще се окаже доста интересно.


Последната промяна е направена от gwgw на Сря Май 01, 2019 1:27 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Май 01, 2019 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
@gwgw Честито и поздравления! Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 01, 2019 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение София --> Локорско --> Кремиковци --> София Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 01, 2019 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
@gwgw Честито и поздравления! Smile


Мерси, сега ще се постарая да поствам странни резултати от вкъщи и от находки (но не само из планините Smile )
Сря Май 01, 2019 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 34 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov