ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Условия/Обстановка горе.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Условия/Обстановка горе.
Автор Съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: хижа Вежен -> връх Вежен Отговорете с цитат
Plamen К написа:


Над хижа Вежен над гората е стръмно, реброто не е много добре изразено в горната си част, така че според навяванията мое скромно мнение е, че има лавинна опастност. Има и въже там, но то отдавна е паднало на места, та със сигурност част от него е под снега.

Ето снимка на участъка под върха, но без сняг, по-надолу има поне още два пъти по толкова до гората, но е ребро:



Благодаря за информацията! Гледах още за изминалия уикенд, но предвид условията се отказах и си останах с едно стандартно качване на Черни връх само. За предстоящия уикенд също няма да са добри условията и за съжаление май трябва да се изчака пролетта.

Гледам на картата, че и от юг не изглежда много добре. Има участък, при който коловата маркировка минава през улей (южно от връх Каменица) и при много сняг вероятно има опасност. Според ПСС има значителна лавинна опасност в покока Юг, Изток и Север.
Вто Яну 22, 2019 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Отлични условия за ски, малко хора и хубаво време над х.Ком-нова

Картина от пистата в реално време

https://www.youtube.com/watch?v=xPq29Vk9QiA
Нед Фев 10, 2019 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Въпрос за пътеката от храм-паметника към Орлово гнездо Отговорете с цитат
Знае ли някой какво е състоянието на пътеката от паркинга при храма в гр. Шипка, нагоре към върха. Благодаря Ви предварително.
Съб Мар 02, 2019 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение масив Триглав Отговорете с цитат
Здравейте!

Някой може ли да помогне с информация за южното ребро на връх Голям Кадемлия (от хижа Триглав до върха). Гледам в момента от камерите в близките хижи - има сняг на над 1800м., но е трудно да се прецени повече като информация.

Предвид факта, че все пак не е маркирана пътека, какви трудности могат да се очакват? Виждам, че първите около 300м. денивелация са стърмни и скалисти. Колко е широко реброто; може ли да преминава в ръб с козирки?

Ще съм благодарен за всяка информация!
Сря Апр 17, 2019 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: масив Триглав Отговорете с цитат
Dimov написа:
Здравейте!

Някой може ли да помогне с информация за южното ребро на връх Голям Кадемлия (от хижа Триглав до върха). Гледам в момента от камерите в близките хижи - има сняг на над 1800м., но е трудно да се прецени повече като информация.

Предвид факта, че все пак не е маркирана пътека, какви трудности могат да се очакват? Виждам, че първите около 300м. денивелация са стърмни и скалисти. Колко е широко реброто; може ли да преминава в ръб с козирки?

Ще съм благодарен за всяка информация!

Реброто е стръмно, но на места е много разлато, така че може да е трудно за ориентиране при лоша видимост (мъгла например).

Опасностите могат да бъдат стръмни участъци с мокра, хлъзгава трева, хлъзгави камъни, кишав сняг, в който се затъва...

Едва ли е останал много сняг, но трябва да се внимава, ако е мек и се пропада в пролуките между камъните в горната част.

За козирки и ръбове трудно може да се говори при това ребро, дори и зимата. Но денивелацията е сериозна и има малко камъни.

Ако нямаш нищо против да си развалиш изненадата - ето снимки от Среща на любители и нелюбители на Пътеката Ком-Емине 2016, проведена на хижа „Тъжа“ на 08-09.10.2016 г. - тебе те интересува участъка след хижа „Триглав“ след снимка номер 650:

https://goo.gl/photos/jTjLqkhvnEMnqtRT9

А ето и зимни снимки от въпросното ребро от 15.02.2015 г.:

https://photos.app.goo.gl/RpK1QQ4BhHGj4vho6

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Апр 17, 2019 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: масив Триглав Отговорете с цитат
Dimov написа:
Здравейте!

Някой може ли да помогне с информация за южното ребро на връх Голям Кадемлия (от хижа Триглав до върха). Гледам в момента от камерите в близките хижи - има сняг на над 1800м., но е трудно да се прецени повече като информация.

Предвид факта, че все пак не е маркирана пътека, какви трудности могат да се очакват? Виждам, че първите около 300м. денивелация са стърмни и скалисти. Колко е широко реброто; може ли да преминава в ръб с козирки?

Ще съм благодарен за всяка информация!


Ако има добра видимост - никакъв проблем.... Снегът от Юг е много малко, а и липсват каквито и да е технически трудности. При наличие на мъгла, и слабо познаване на района - ползването на GPS винаги е силно препоръчително! Последното е валидно не само за района на Голям Кадемлия, но и за всички открити части в Централен Балкан Wink .....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Апр 17, 2019 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: масив Триглав Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Реброто е стръмно, но на места е много разлато, така че може да е трудно за ориентиране при лоша видимост (мъгла например).

Опасностите могат да бъдат стръмни участъци с мокра, хлъзгава трева, хлъзгави камъни, кишав сняг, в който се затъва...

Едва ли е останал много сняг, но трябва да се внимава, ако е мек и се пропада в пролуките между камъните в горната част.

За козирки и ръбове трудно може да се говори при това ребро, дори и зимата. Но денивелацията е сериозна и има малко камъни.

Ако нямаш нищо против да си развалиш изненадата - ето снимки от Среща на любители и нелюбители на Пътеката Ком-Емине 2016, проведена на хижа „Тъжа“ на 08-09.10.2016 г. - тебе те интересува участъка след хижа „Триглав“ след снимка номер 650:

https://goo.gl/photos/jTjLqkhvnEMnqtRT9

А ето и зимни снимки от въпросното ребро от 15.02.2015 г.:

https://photos.app.goo.gl/RpK1QQ4BhHGj4vho6

Успех!


Чудесно! Доста добра предства се придобива от снимките.
Трудно можеше по-полезен отговор да получа. Благодаря много, Стефане!

ПАВЕЛ написа:


Ако има добра видимост - никакъв проблем.... Снегът от Юг е много малко, а и липсват каквито и да е технически трудности. При наличие на мъгла, и слабо познаване на района - ползването на GPS винаги е силно препоръчително! Последното е валидно не само за района на Голям Кадемлия, но и за всички открити части в Централен Балкан Wink .....


Да, вижда се от снимкте на Стефан, че ориентацията няма да е елементарна. Ще реша в последния момент дали да тръгна по въпросното ребро или по обиколния път (първо на север и после на запад). При този вариант пък се натрупва доста голямо разстояние, може би около 30км в двете посоки, но ако не се затъва много не би трябвало да е проблем.

Благодаря за съветите!
Чет Апр 18, 2019 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Според мен от юг по това време може да има сняг само дълбоко в улеите. Реброто във всички случаи ще е чисто.
Чет Апр 18, 2019 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Има нов сняг над 2000м, но едва ли ще създаде проблем. Ориентацията си е проблем при мъгла без нещо за навигация, аз се загубих веднъж около върха и доста се изприщих, тогава компаса спаси положението, макар, че в началото не му повярвах, помислих че има някаква "магнитна аномалия", показваше юг, аз си мислех, че е изток. Повярвах му с мъка и пак слязох по въпросното южно ребро. По-добре да не си сам.
Чет Апр 18, 2019 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Има нов сняг над 2000м, но едва ли ще създаде проблем. Ориентацията си е проблем при мъгла без нещо за навигация, аз се загубих веднъж около върха и доста се изприщих, тогава компаса спаси положението, макар, че в началото не му повярвах, помислих че има някаква "магнитна аномалия", показваше юг, аз си мислех, че е изток. Повярвах му с мъка и пак слязох по въпросното южно ребро. По-добре да не си сам.


Нямам GPS за съжаление, ползвам bgmountains на телефона онлайн. Но разбира се там може да няма връзка. Според мен, по реброто човек действително може да тръгне погрешно на изток в някакъв момент (гледайки снимките и картата). А ако тръгна по пътя, единственото място, където мога да се заблудя е след връх Гроба да тръгна на изток към хижа Мазалат. Но след като го имам предварително под внимание, не би трябвало да се случи. Прогнозата за неделя е за разкъсана облачност и слънчеви часове. Разбира се, всички знаем и сме виждали с каква скорост пълзят облаците по билата и колко бързо се сменят условията. Но се съмнявам лоша видимост да се задържи за часове.

Мисля, ако съм сам да тръгна по пътя, макар и да е много обиколно, а ако един приятел все пак се навие да дойде, да тръгнем по реброто.

Разбира се, въпреки че само със Стефан съм се виждал на живо, с удоволствие бих се запознал с още някой от форума с този преход. Планът ми е да тръгна с влак от София в събота до Тъжа и после до хижа Триглав. А в неделя по изгрев нагоре.


Последната промяна е направена от Dimov на Чет Апр 18, 2019 11:31 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Апр 18, 2019 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimov, а ти защо не дойдеш на Срещата на левурдата? Там времето ще е слънчево. Very Happy

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 18, 2019 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Dimov, а ти защо не дойдеш на Срещата на левурдата? Там времето ще е слънчево. Very Happy
!



Цяла зима, с изключение на Витоша, не съм се качвал на над 2000, не ми се отлага повече. Smile
Чет Апр 18, 2019 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
На Амбарица има много сняг, а Дългия рид е все така дълъг, като по него също има много сняг. Снега стигаше до хижа Амбарица.
В събота, 20,04, беше твърдо навсякъде.
Ние се качихме по Остро бърдо и снежец имаше още от Големия сопотски Купен, но беше много малко и вярвам, че вече се е стопил. Сняг по основното било има много, а от север още повече. Новия сняг сякаш е малко или е издухан нанякъде. От север не се затъваше, твърдо е и реве за котки.
Друго си е да си северняк.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Апр 22, 2019 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Масив Триглав Отговорете с цитат
Отново благодаря за споделената инфрмация на stefan_iliev38 и Plamen К!

Качих се сам по южното ребро на Голям Кадемлия. Всъщност, човек от компанията на хижарите на хижа Триглав ме убеди да не тръгвам по пътя, а директно нагоре по реброто. Случих на отлична видимост, доста слънце и само умерен вятър. След 14 часа в неделя, облаците сериозно настъпиха, но аз вече слизах.

И аз да допринеса с информация, в случай че някой скоро се е запътил натам, или на сходна надморска височина в Балкана:

Петна от сняг има още на 1400м. Съответно прогресивно нараства нагоре до билото. Над 1900м. вече е дебела фирнирована снежна покривка (южни и югозападни склонове). На върховете, навеите се измерват в метри, а от заслон Голям Кадемлия бе видим само горния 1м. Почти цялата врата е покрита от навеи от твърд сняг. Без лопата, никакъв шанс за достъп. Два от коловете между Малък Кадемлия и Пиргос се показваха с по-малко от метър, имаше и такива, които бяха с видими основи.

Предполагам тези условия скоро ще се променят, но ако някой ходи скоро на над 2000м. в Стара планина, пролетта там още не е дошла.
Пон Апр 22, 2019 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Може ли някой да каже какво е състоянието на заслона на Кадемлията? Става ли за пренощуване? Поддържат ли го все така добре заралиите?
Имам намерение да броя звездите там горе та затова питам.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Май 20, 2019 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Страница 19 от 22

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov