ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Както са изображенията в Гарминската карта и в онлайн-картата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 26, 2018 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Както са изображенията в Гарминската карта и в онлайн-картата.


Аха, ясно. Благодаря

_________________
Добрата преценка се дължи на опита, а той - на лошата преценка.
Пет Окт 26, 2018 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Божидар написа:
Здравейте и добре съм ви заварил!

Дали мога да "заключа" екрана винаги да ми сочи стрелката напред, а да се върти картата?



Има map mode:

"Компас+ориентиране на карта"
Вто Окт 30, 2018 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Имам въпрос за онлайн версията на bgmountains.

Допреди месеци, в моменти на оточняване на посоката изполвах локализацията на https://map.bgmountains.org. От известно време обаче, тази функция не работи точно. Трябва да се задържа 5-10 мин на едно място за да ме локализира точно, иначе маркерът ме праща на най-налудничави места. Може проблемът да е в моя телефон, но пък google maps ме локализира без проблем. А вчера направих сравнение и с друг телефон, резултатът беше подобен. Някой има ли идея защо или препоръка?
Пон Дек 10, 2018 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Здравейте! Имам въпрос за онлайн версията на bgmountains.

Допреди месеци, в моменти на оточняване на посоката изполвах локализацията на https://map.bgmountains.org. От известно време обаче, тази функция не работи точно. Трябва да се задържа 5-10 мин на едно място за да ме локализира точно, иначе маркерът ме праща на най-налудничави места. Може проблемът да е в моя телефон, но пък google maps ме локализира без проблем. А вчера направих сравнение и с друг телефон, резултатът беше подобен. Някой има ли идея защо или препоръка?

За локализация се използват всички налични средства в намаляващ ред на точност. Най-добре е когато има надежден GNSS сигнал от по-голям брой спътници/съзвездия. Важно е да се следи дали GNSS функцията на телефона е включена (някои модели периодично я изклюват за икономия на енергия при определени условия/настройки). Ако не е възможно определяне на координати посредством GNSS, но телефона е включен в WiFi мрежа, тогава се използват разни онлайн бази данни с информация за местонахожденията на такива мрежи. Ако това местоположение се е променило (някой си е преместил рутера) или пък по друга причина информацията е невярна -- позиционирането по този метод също би било невярно. Ако телефона е включен в мобилна мрежа може да се използват адресите на нейните клетки. И най-сетне, ако телефона е включен по някакъв друг начин в Интернет, се използва IP адреса за определяне на координатите му. Това може да бъде много неточен метод, особено ако устройството е клиент на глобална компания с голямо адресно пространство целокупно регистрирано на един и същи географски адрес.

Горното, впрочем, важи не само за телефон, а и за всяко друго устройство. Например на моя dekstop, който няма GNSS приемник, нито мобилна връзка, позиционирането дава следния резултат:



Обърнете внимание не само на центъра на кръга, но и на неговата площ (т.е. оценената несигурност на позиционирането). Smile

Конкретния резултат може да зависи също от вида и версията на browser-a, операционната система, наличния хардуер и много други фактори.

Повече подробности за Geolocation API-то, което стои в основата на всичко това, има например тук:

https://www.w3.org/TR/geolocation-API/

В спецификацията между другото е посочено следното:

The API itself is agnostic of the underlying location information sources. Common sources of location information include Global Positioning System (GPS) and location inferred from network signals such as IP address, RFID, WiFi and Bluetooth MAC addresses, and GSM/CDMA cell IDs, as well as user input. No guarantee is given that the API returns the device's actual location.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 10, 2018 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Направихме подобрения в кода за позициониране, които се изразяват в добавянето на следните опции към него:

Код:
var geolocation = new ol.Geolocation({
        projection: map.getView().getProjection(),
        trackingOptions: {
          maximumAge: 1000,
          enableHighAccuracy: true,
          timeout: 300000
        }
    });


Мерните единици са милисекунди. Повече подробности за смисъла на тези опции има тук:

https://www.w3.org/TR/geolocation-API/#position_options_interface

Промените вече са отразени в https://kade.si/ Скоро ще бъдат и в https://map.bgmountains.org/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 22, 2018 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
Питане, че нещо не ми стана ясно от прелистени 13 страници и известно количество ръчкане в тоя неинтуитивен интерфейс. Рутиране с BG Moutains по офлайн или онлайн варианта към момента работи ли в Orux?
Вто Фев 05, 2019 6:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Orux няма възможност за рутиране.

Има андроидски аппове, които предлагат подобна възможност, но поне засега не можем да трансформираме картата в нужния им формат.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 05, 2019 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Някой запознат ли е как се е определяла надморската височина на гарите в България по царско време?
На гарата в Дупница имаше маркер и си включих орукс да я проверя и имаше разминаване около 45м. Тъст ми е железничар и ми каза за надморската височина на още 3 гари и там имаше разминаване (взимал съм ги от картите на орукс )
Вто Мар 12, 2019 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Дай числата или още по-добре - снимка на репера на гарата в Дупница.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 12, 2019 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Нямам го. 443м пишеше на репера.
Вто Мар 12, 2019 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Дупнишката гара е на 485 m н.в. според ЕТК - https://kade.si/#BG5K=19/2571928.61/5200047.75/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 12, 2019 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivaylod



Регистриран на: 06 Ное 2016
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, видях на стр. 7 от темата това обяснение как да си направя трак и собствен маршрут в Орукса:

to6ki4 написа:
Здравейте!

Ако искаш да следваш определен маршрут в OruxМaps, трябва да го създадеш, след което с помощта на Garmin Basecamp да го превърнеш в трак (десен бутон, Create Track from Selected Route). Прехвърляш трака в телефона, визуализираш го в Орукса и го следваш.


Инсталирах Garmin Basecamp и в момента го разучавам. Направи ми впечатление, че когато задам Route или Trip, ми изписва километрите и времето, за което се изминава пътя. Проблемът е, че калкулираното време е нереално кратко. Например от с. Железница до вр. Черни връх ми показва, че разстоянието от 9 км ще го измина за 1:54 ч. Задал съм activity да е Hiking.
Не че е невъзможно да изминеш 9 км за два часа, но като се има предвид, че теренът е планински, трудно ще вървя с около 4,5 км/ч.
Въпросът ми е, дали има някаква опция, с която да задам друга скорост на вървене, защото подобна настройка не можах да намеря.
Иначе програмата е супер полезна, защото ти дава възможност да си напраиш няколко дневен трип, като ти показва час на тъгване и пристигане между отделните точни.

Ако няма вариант да се промени скоростта, въпреки многото условности, според вас каква е средната скорост на придвижване в планината, с коята да изчислявам някакво съвсем ориентировъчно време за придвижване?

А има ли друга програма, подобна на Basecamp, но в която времето за придвижване е по-точно или поне има опция за настройка на скоростта?
Съб Май 11, 2019 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivaylod написа:
Въпросът ми е, дали има някаква опция, с която да задам друга скорост на вървене, защото подобна настройка не можах да намеря.

Има възможност за промяна на настройката за средна скорост на движение при маршрутизация според класа на пътя:



Изглежда обаче не е предвидена възможност за промяна на пешеходната скорост при движение по пътеки.

ivaylod написа:
Ако няма вариант да се промени скоростта, въпреки многото условности, според вас каква е средната скорост на придвижване в планината, с коята да изчислявам някакво съвсем ориентировъчно време за придвижване?

Примерно 3 км/ч. Условностите наистина са твърде много -- субективни и обективни...

ivaylod написа:
А има ли друга програма, подобна на Basecamp, но в която времето за придвижване е по-точно или поне има опция за настройка на скоростта?

Макар и предназначението му да е малко по-различно, бих споменал все пак, че намирам за удобно уеб приложението GraphMyHike. Посредством него, освен анализа и визуализацията на записани данни за вече изминат маршрут, е възможно и изчисляването на очакваната по принцип скорост според три различни формули -- на Tobler, Naismith и Langmuir, както е показано например в началото на тази тема:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12901

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Май 11, 2019 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivaylod



Регистриран на: 06 Ное 2016
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Макар и предназначението му да е малко по-различно, бих споменал все пак, че намирам за удобно уеб приложението GraphMyHike. Посредством него, освен анализа и визуализацията на записани данни за вече изминат маршрут, е възможно и изчисляването на очакваната по принцип скорост според три различни формули -- на Tobler, Naismith и Langmuir, както е показано например в началото на тази тема:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12901


Благодаря за бързия отговор. След като се поразрових допълнително из чуждите форуми, се оказа, че наистина няма възможност да се променя скоростта на пешеходеца, а и вероятно няма и да се въведе подобна опция.

Правилно ли разбирам, че уеб приложението, което си посочил, би ми било от полза, единствено ако вече имам записан трак или е възможно да ми покаже времето и ако предварително съм създал трак в Basecamp, защото опитах с такъв файл, но не ми го чете?
Нед Май 12, 2019 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 13 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov