ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Земенски пролом

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Земенски пролом
Автор Съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Земенски пролом Отговорете с цитат
снимки

Взех безумно ранен влак от Горна Баня - нещо като 5.36 сутринта - толкова рано, че градският транспорт правеше това, което в разписанието наричат "непълни курсове". След прекачване в Радомир влакът ме остави към 8 сутринта в Земен. Не бях идвал тук от много време. Спомнях си паниката, с която минах 2 тунел. Сега се бях снабдил с разписание на влаковете /оказа се съвсем точно/ и указания от Петър от форума как да обиколя зловещия 4 тунел. Ходих все по линията. Проломът ми се видя дори по-хубав, отколкото го помнех. Първи тунел го заобиколих, минах през втори без чак такова шубе, както на времето и без да се отбия до Землънград стигнах до кариерите. Там се заприказвах с човека от охраната и с кантонера. Той ме преведе през 4 тунел - нямаше да посмея сам - с обяснение, че като мине влак има поне 20 минути до следващия. След този Рубикон не бях измислил какво да правя. На времето минах покрай водопада и Полска Скакавица и после по път през планината до Раждавица - така пишеше в пътеводителя. Сега застанах пред 6 тунел и си казах - ще взема да мина да видя какво има оттатък и после ще се върна. Тунелът не е дълъг и се минава за по-малко от минута. Оттук насетне няма пътечка покрай линията и се ходи по траверсите. Кантонерът ми сподели, че 7,8 и 9 тунели са разширени и с нещо като тротоарче встрани от релсите. Взех, че ги минах всичките, като чинно изчаках два влака преди 8 и 9 тунели. Все пак, както казват, не правете това вкъщи - опасно си е, пише го преди всеки мост и тунел. В Раждавица стигнах доста рано - малко след 1 часа.

Април 2019 - заведох госпожата до Скакавишкия водопад, снимките са добавени в албума.



Последната промяна е направена от ndamov на Пет Юни 14, 2019 2:53 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Нед Апр 16, 2017 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Скакавишкият водопад и околностите му - снимки споделени от големия ми син - https://photos.app.goo.gl/ZjYmApXm65XVHW7U6
Вто Апр 16, 2019 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Недотам познат Земенски пролом Отговорете с цитат
Тази пролет след излет до Риша се прибирах по досадното шосе от кариерите към Раждавица. Дърветата пречеха на погледа, но по едно време успях да видя тези скали. От жп линията също не се виждат. Рекох си да пообиколя и да ги разгледам. Първо мислех да се появя на реброто, което се спуска от кота 678 към реката, но то беше доста обрасло в горната си част и се отказах. Впрочем, не мисля, че е съвсем непроходимо. По горния ръб на скалите има доста ясна пътечка; гледките от нея са разкошни и малко плашещи, защото отвесът до реката е 80-100 м висок. Снимките, поне моите, не успяват да предадат усещането. Разходката от спирка Скакавица е за около половин ден. Снимки - https://photos.app.goo.gl/7ZwGFbV5bu5cnLMr7 Трак - https://drive.google.com/file/d/1CYwbnYd85OVDCcZMYjZN2c6vnRdEHFIA/view?usp=sharing

Нед Май 19, 2019 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, да използвам темата Smile Мисля си по празниците една еднодневка с тази схема - влак + пеша. Понеже може би сме разнородна група и повече човека, нещо не ми се минава директно през тунелите, а в описанието на фирма за организиран туризъм попаднах на следното описание:
-9 часа на гарата в Земен, оставя се транспорта и пеш-> по пътека покрай реката и линията, обикаля тунелите по възвишения, минават се пирамидите, махала, подножието на крепостта, кариерата, жп гарата Скакавица, водопада, обратно до жп гарата (последния влак е в 16.00 часа посока Земен). Общо около 15 км.
Та, разгледах пътеките на бгмаунтайнс, но има понякога по две успоредни, и въпроса ми е дали случайно някой има трак по този маршрут и е изпитан като проходим целия?
Благодаря предварително Smile
Успешна седмица Smile
Пон Апр 26, 2021 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
От гр. Земен ако следвате пътеката по левия бряг на р. Струма бихте избегнали преминаването през тунели. Все пак ще ви се наложи обаче да минете по един от ЖП мостовете:



През есента на 2019 г. гредите в "пешеходната" му част бяха доста изгнили, затова и повечето хора предпочетоха да минат по металните плоскости между релсите. Буквално секунди след това ни догони влак.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 26, 2021 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Мостовете не са проблем Smile
Пон Апр 26, 2021 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Земенски пролом Отговорете с цитат
Частично за маршрута, от кариерата към водопада.
https://kade.si/#map=17/2527048.95/5224932.32/0
https://photos.app.goo.gl/EJNBZxAqhDXACyP2A
Снимките са от трасето заобикалящо тунела и са правени в посока към кариерата. Спазвайки посоката да се внимава в отсечката непосредствено след напускане на жп. линия до входа на тунела. Следва стръмно изкачване и тясна пътека по скален откос над реката/на картата "!"/. Имаше информация, че пътеката е маркирана, нямам представа.
Посока жп. спирка Скакавица-Кариерата. Пътеката заобикаляща тунела, на ляво. В дясно в ниското, непосредствено до моста-чешма. ! за идващи влакове./клик в/у снимката за голям размер/
Пон Апр 26, 2021 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Тунели... Отговорете с цитат
Тунелите, които имат значение, са от първи до четвърти. Първи се обикаля лесно по пътя вляво покрай реката, след което може по първия мост да се продължи покрай жп линията, или пък по източния бряг през махала Айдуците да се стигне до втория мост и тунел. Пътечката, която обикаля тунела е маркирана с жълто - поне началото и беше през пролетта на 2019. Не съм я минавал, но тунелът е прав и къс, с доста вдлъбнатини в скалата. Трети тунел се обикаля лесно. Четвърти също има маркирана с жълто обиколна пътечка и също само съм видял началото и от влака. Някъде четох, че пътеките са маркирани и разчистени от кюстендилски планинари. Най-важното, според мен, е да се знае разписанието на влаковете. След като мине влак, поне двайсетина минути със сигурност не може да има друг.
Пон Апр 26, 2021 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Видео на Николай Козарски от гледна точка на машинист - Земенският пролом започва от 42-ата минута.

https://www.youtube.com/watch?v=Y6SVxcaM0w8
Вто Май 25, 2021 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, най сетне се наканих да направя прехода. Един въпрос: Има ли чешми по пътя? Гледам по картата, че има.. Но, дали работят ☺️
Пет Май 06, 2022 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Чешми Отговорете с цитат
Аз знам само за тази - https://www.kade.si/#map=19/2527061.87/5224639.44/0 - поне преди две години работеше. Поддържаше я кантонерът, но ако вече го няма, може и да се е затлачила. Съветът ми е да си вземете достатъчно вода.
Нед Май 08, 2022 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Re: Чешми Отговорете с цитат
ndamov написа:
Аз знам само за тази - https://www.kade.si/#map=19/2527061.87/5224639.44/0 - поне преди две години работеше. Поддържаше я кантонерът, но ако вече го няма, може и да се е затлачила. Съветът ми е да си вземете достатъчно вода.


Здравей. Вчера го минахме. Страхотен маршрут, още повече в тази зеленина. Чешмата , която казваш не съм я гледал. Имаше си вода на чешмата на поляната след Хайдушка махала, на тази преди разклона за крепостта и на потока под водопада. Други не съм търсил Smile
Нед Май 08, 2022 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov