ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За маслодайните рози
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
За маслодайните рози
Автор Съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Very Happy Very Happy Не съм попаднал ПАРТИЯТА ме позиционира там Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Май 29, 2019 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до twoo:
Напълно прав си туу, че изхода е абсолютно прав. Той почти винаги е абсолютно прав, имай го предвид, не случайно е изхода.
ПС: А какво казват роднините за ракията и сладкото? Щото ако не им харесва сме насреща...


Последната промяна е направена от ray на Пет Окт 18, 2019 1:20 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Май 29, 2019 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Казват че ракията като отлежи с дъбови стърготини ставала супер. Ама така и не намерих у някой не изпито шише, че да я пробвам. Сладкото се хареса на по-възрастните, а и се оказа че разхлабващите му свойства са силно преувеличени при нормална консумация.
Е въпреки брането до 11 и половина съм далеч от другите, някой берат до вечерта. Имам познати, които гледат "био" рози. Не знам в околността дали има други толкова торени и пръскани... Пълна измама. Моите съм ги наторявал веднъж колкото да тръгнат и две пръскания срещу различни болести. Съответно преди две години и сега. Просто от липса на време са си био отвсякъде. Very Happy Много хора имат и имитиращ сорт рози, които дават повече и по-голям цвят, но не са маслодайни.
Чет Май 30, 2019 5:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Красотата ще спаси света! Отговорете с цитат
Благодаря ти, Twoo, защото моят ден не минава без розовата вода! Безбройните розови листенца,
които ти и семейството ти събирате по роса, носят красота, щастие и настроение на безброй хора по света! Very Happy

За съжаление, както и в редица други браншове, печалбата е най-малка за производителя,
но така е, когато няма защита от държавата.
Спомням си миналата година протестите на розопроизводители от района на Стрелча и ето, че без резултат и това време се забрави.

Говориха тези дни, за учредена някаква организация в Карлово, която да защитава интересите на розопроизводителите,
не разбрах повече подробности.

Космическа е разликата в розопроизводството между цена на суровината и цената на продукта!
Около 2.50 лева за килограм средна цена на розовия цвят се очаква да бъде тази година,
а цената, на която се продава килограм розово масло /в зависимост от качеството/ е от 8 000 до 14 000 евро!

И аз като Екзита, но по поръчение на Комсомола, като ученици работихме цял месец в Консервния комбинат на Карлово,
където наред с други вкусни десерти, правихме и сладко от рози - износ за Япония.

От миналата година изнасяме розово масло и за Китай и докато Китай ни залива с менте - стоки,
ние им изпращаме 100% истинско течно розово злато!

"Празникът на розата" в Карлово отмина, но от днес - до 2-ри юни започна "Празникът на розата" в Казанлък.
На който не му се шета тия дни по Балкана, може да се порадва на розовата красота под Балкана.

В последните години много японски туристи идват в Розовата долина специално за Розобера,
а може би точно тези японци, които някога са яли от моето приготвено с толкова обич - сладко от рози?! Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Май 30, 2019 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз Ви благодаря!
Правил съм ги тези сметки и аз... Като разделиш 18-20 хиляди лева на 3 тона... Стават едни цени от по 6лв килото. А ги изкупуват на два и нещо средно. Разбирам че се гони печалба, но да казват че и това е скъпо е престъпление. От няколко дена берачите почнаха да искат по 1.40лв на килограм. А като гледам последните статии говорят за цени по 1.5лв на изкупния цвят... Абсолютна лудост. 2014 ходихме с една френска група около 50 човека из България да я опознаят. В Казанлък и региона, не ни брояха за хора нас българите. Навсякъде ми се караха да не съм пречил на чужденците... Е заради тоя манталитет сме на този хал. Вместо да спечелят постоянна българска клиентела, те лижат чуждите задници... Ако исках да отида до тоалетна трябваше да казвам бонжур... Че като питах на български казваха не може, а чужденците ги пускаха... Ей за такива работи гледам да стоя на страна от всичко комерсиално. И за да е по-весела таз годишната кампания се скъсахме да кашляме покрай тия рози цял месец. Алергия ли е какво е не знам... Инак на 2-ри съм рожденик та едва ли да хукна където и да е било.
Чет Май 30, 2019 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до Диана:
Романтични времена са били ... Smile.

до Twoo:
Приключихте ли вече, какво стана? Много дъжд последните дни...

Благодаря и на двама ви за хубавите постинги. Каквото остана несвършено от соца по откъсване на хората от земята и едни от други това дето дойде след него го довърши... като отношение имам предвид.
Сря Юни 05, 2019 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Дъжда заваля откакто свършиха розите. Още от миналия четвъртък спряхме да берем. Много зле тези година. Тръгнаха много добре, очаквах доста по-голям добив, но сушата обърка нещата. В крайна сметка дадоха средно по 150кг на декар. Едва половината от това на което се надявах. Вместо седмица силните добиви бяха едва два дни и няколко дена след това вече нямаха цвят. Пари още не съм взел и не знам какво ще взема. Така и не разбрах цена. Общо взето и тези година съм вътре... Не съжалявам за брането хубаво е че прекарахме повече време семейно и свършихме и други неща.
Сря Юни 05, 2019 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до Twoo:
Все трябва да платят. Въпросът е да не ви ударят много в цената. Но с тая култура е така - не можеш да им кажеш да си гледат работата и да пласираш стоката другаде... Но това сте толкова хора производители, толкова ли не може да се организирате някак? Пиши ако има някакво развитие. Ако трябва ще ходим заедно да разговаряме с тия хора, така не може.
Пон Юни 10, 2019 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Платиха ги на 1.5лв обещаха към края на месеца да изплатят и останалите стотинки до реалната им цена. Слаба работа, ако някой иска да печели това не е добър бизнес. Very Happy
Пон Юни 10, 2019 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Стига бе това е смешно 1,50 лв. /кг.
Значи цените не са мръднали от комунизма до сега. Дори май са паднали.
Вто Юни 11, 2019 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Цените много варират, но обикновено последните 15 години гравитираха около 3лв. После имаше голям скок в цените 2015-16-17 стигнаха до 6-7лв килото в един момент и всичко живо реши, че това ще ги направи богати. И ето го резултата.
Вто Юни 11, 2019 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до Twoo:
Е, то това си е основен бизнес урок дето ви се преподава....
Въпросът обаче е защо не се сдружите по някакъв начин и заедно да браните интересите си, поне в този случай чи се струва твърде възможно ...
Вто Юни 11, 2019 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Не става сдружаването РЕйЧЕ..........
Няколкото маслобойни /или както и да ги наричат сега/ са на двама човека - депутат и депутатка.... Как да се сдружиш срещу тях монопол Баце. Сядат на масата дваминцата и се разбират за изкупната цена, пък не на последно място дори са роднини хорицата живи да ги оплачеш.Ама няма КОМПИ МОПИ и т.н.
Вто Юни 11, 2019 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Ясно Smile.
Сря Юни 12, 2019 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Бях чела преди време, че някакви китайци се намесили в бизнеса с розите.
Ако е истина - нищо хубаво не може да се очаква.
Китайците пари не плащат, само експлоатират - и земя, и хора.

Сладко от рози много обичам, купувала съм от онези интересните заоблени бурканчета.
Фантастично е с палачинки и пържени филийки. Яла съм го с количества, разхлабващ ефект, слава Богу, не съм получила.
Вто Окт 15, 2019 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov