ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аматьор търси маршрут за двудневен преход.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Аматьор търси маршрут за двудневен преход.
Автор Съобщение
lycho_ruse



Регистриран на: 13 Юни 2019
Мнения: 1
Местожителство: Русе

Мнение Аматьор търси маршрут за двудневен преход. Отговорете с цитат
Здравейте планинари, предварително се извинявам ако спамя с темата си.. но не намерих подобна.
Първо искам да кажа, че сега прохождам в планинарството и се надявам на вашата помощ. От Русе съм и заедно с двама приятели решихме, че ни писна цяло лято да се морим в горещия град.. още повече и работата ни е свързана с висене пред компютри.. доста сиво ежедневие. Разполагаме с екипировка (палати, термо дрехи водозащитни дрехи и обувки, и доста други неща). Понеже съм рибар, къмпингувам по язовири и реки, но решихме да се разходим. Към момента сме се насочили към Калофер и бяла река, нямаме проблем с вървенето и носене на багаж, но доколкото чета пътеката е под 2км. което ми е малко кратко. Въпроса ми е.. ако тръгнем за райското пръскало има ли къде да се разпъне палатка без да създаваме проблеми или е разрешено нощуването само в хужата.Както виждате от пост-а ми съм доста неориентиран. Общо взето търсим маршрут с 10-15 км. преход, възможност да нощуваме на палатка и на другия ден да се върнем. Като не ни се иска да се отдалечаваме на повече от 200-230 км. от Русе. Много ще съм благодарен ако ми препоръчате какво да направя. Smile Благодаря предварително.
Чет Юни 13, 2019 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Еко пътека Бяла река не си заслужава изобщо. Ако колата Ви е високопроходима може да спрете на къмпинга пред входа на този парк/пътека. Ако не е, Ви чака много ходене по открит шантав път, къде асвалт, къде черен... За да е по-екстремно изживяването пред мъжкия манастир има много лоши кучета разхождащи се и нападащи свободно. Миналата година ваши съграждани ни отърваха от мъките да се връщаме през това бойно поле, като ни качиха в тяхната кола, да са живи и здрави.
Чет Юни 13, 2019 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Че то до Пръскалото са 3ч. от Паниците бре, къде ще лягате на половината път Laughing
Оставете тези палатки, щом ви се ходи запазете си една стая на Амбарица хем ви е от Север, приспете там разходете се до Купените и вр. Амбарица, вечерта ще усетите хижарската обстановка. Това също си е чар при ходенето, ще се запознаете с някой друг на вашия акъл.
Или проверете дали туристическата спалня на вр. Ботев е отворила запазете там, качете се от х. Плевен горе е много готино ще изпратите залеза, ще посрещнете изгрева от върха. Вечерта ще си раздумате ще се почерпите кой какво носи, и там има бирички супички и тн.
Палаткуването си има своя чар, но спането в хижа също, имам много познанства от такива хижарски вечерни раздумки, идеи за нови ходения от колеги.......

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Юни 13, 2019 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
...вечерта ще усетите хижарската обстановка. ......

За нея може да се отвори и друга цяла тема. Накратко - ако ще спиш в хижа - задължително носи ТАПИ ЗА УШИ, за да противодействаш поне малко на пиянски крясъци, хъркане, хриптене и кашляне на пияни олигофрени, с които задължително ще си разквартируван поради обичайното пренаселване на хижите лятос.
Пет Юни 14, 2019 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
владофф, твой или на гърбев беше култовия лаф, че като отишъл един уикенд на една култова хижа в стара, нека не споменавам името й, му се сторило че е попаднал в някой от епизодите на мездузвезните войни....Smile))


Последната промяна е направена от ray на Пет Юни 14, 2019 3:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юни 14, 2019 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:

владофф, твой или на гърбев беше култовия лаф, ...

Обикновено използвам термина орки, явно от друг филм съм...
Пет Юни 14, 2019 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
ray написа:

владофф, твой или на гърбев беше култовия лаф, ...

Обикновено използвам термина орки, явно от друг филм съм...


А, да, май така беше, благодаря ти ... преиначил съм си го явно, щото тая книга не съм я чел, а филма съм го гледал ... но голям постинг беше ...интересни са начините на работа на паметта и спомените...
Пет Юни 14, 2019 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Е и това го има, но не на всякъде, недейте така ще ги откажете хората изобщо от планината.
Все пак не само пияници ходят там Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Юни 14, 2019 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
antani



Регистриран на: 08 Юни 2018
Мнения: 7
Местожителство: Philippopolis

Мнение Отговорете с цитат
lychno, ние с приятели сме спали на палатки точно до хижа Рай, но както казаха колегите по-горе: ще се наслушаш на всякакви звуци и филми. Дори сме опъвали палатка на връхчето Малък Райски Купен, който е по-встрани от хижата и пак нощем се чуват всякакви звуци от диви (двукраки) животни Laughing Но пък си е доста приятен онзи регион, независимо от обстоятелствата.

Мога да препоръчам два маршрута с обща стартова точка - Беклемето. Единият хваща на изток към хижа Дерменка, което е около 10 км преход и има подходящи полянки за палатка. Другият е около 15 км. и поема на запад през х. Козя Стена и чак до хижа Ехо, където мисля, че също може да се опъне палатка точно до хижата (но за по-сигурно се обадете и попитайте хижарите). Последните две хижи са стопанисвани от Академик Русе, така че може и познати да срещнете. Маршрутите са красиви и поради високата стартова точка, денивелацията не представлява голям проблем.
Вто Юни 18, 2019 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
... на пиянски крясъци, хъркане, хриптене и кашляне на пияни олигофрени, с които задължително ще си разквартируван поради обичайното пренаселване на хижите лятос.

Сичко е въпрос на късмет-предната седмица бяхме на въпросната хижа-Амбарица(при прекрасно време и прогнози)-освен нас двамата-още само трима човека...тишина,спокойствие-цяла вечер на масите отпред...
тая седмица-в"дивите" източни Родопи-на палатка-под нас-дискотека пред която ше се срамува дори и Слънчев Бряг-цяла нощ-нема тапи,нема мапи-дюшека се повдига!!!
Вто Юни 18, 2019 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
antani написа:
Последните две хижи са стопанисвани от Академик Русе

Ехо е на Академик,но Козя Стена е на Приста Wink
Вто Юни 18, 2019 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
antani



Регистриран на: 08 Юни 2018
Мнения: 7
Местожителство: Philippopolis

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
antani написа:
Последните две хижи са стопанисвани от Академик Русе

Ехо е на Академик,но Козя Стена е на Приста Wink


"От пролетта на 2013г. хижа Козя стена се стопанисва от млад и динамичен екип от СТПД „Академик-Русе”..."

Източник: http://kozyastena.com/about.php
Сря Юни 19, 2019 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
antani написа:


"От пролетта на 2013г. хижа Козя стена се стопанисва от млад и динамичен екип от СТПД „Академик-Русе”..."

Източник: http://kozyastena.com/about.php

Ха!
Мислех че е на Приста заедно с Тъжа...даже като сме минавали по Е-3 имаха някаква игра-да събираме печати от техни обекти и раздаваха награди...дали са им я предостъпили или нещо друго е станало?
Съжалявам за грешната информация! Confused
Сря Юни 19, 2019 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Реших да използвам тази тема за първо мнение, тъй като не ми се ще да отварям нова, но ако трябва и това ще направя Smile

Макар да съм балканджия (от Габрово), едва наскоро се сдобих с екипировка и започнах да кръстосвам планините с приятели и колеги. За 1 месец направихме Черни връх, Мусала, Бов и екопътеките около него. Сега следва Мальовица, намислил съм и Полежан от Безбог с нощувка, до Исполин и Мазалат като се прибера в Габрово, но ми се ще да набележа 1-2 маршрута с или без нощувка в Стара планина, където да закарам и приятели и колеги за компания.
Та ще ми е интересно да прочета мнения за следните маршрути:

1. от София с влак до Челопеч- х. Мургана и преспиване там- връх Марагидия- връх Етрополска баба- с. Мирково и обратно към София с влака.
1.1 Вариантът без нощувка най- удачен ми се вижда от Буново- х. Чавдар- вр. Етрополска баба - обратно по същия път или слизане към с. Мирково и оттам прибиране към София.

2. София- Калофер (с влака) - х. Рай (нощувка) - на другия ден Райското- връх Ботев- хижа Левски- слизане в Карлово- влак наобратно (или в обратен ред с нощувка на х. Левски)
2.1 Еднодневен вариант от Калофер към х. Рай- Райското пръскало- връх Ботев- по обратния път към Калофер.

Ще се радвам за мненията ви. Благодаря.
П.с. За хижа Рай срещнах разнопосочни мнения, при всички положения ще се стремим към предварителна резервация, но малко актуално инфо няма да ми е излишно Smile
Сря Юли 24, 2019 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Вариант 2 без нощувка - по-добре недей. Не казвам, че е невъзможно, но ще е едно лудо препускане. Резервацията в х. Рай си е задължителна и колкото се може по-отдалеч си запази места. Там винаги е фраш и записват поне 1-2 седмици предварително.
Сря Юли 24, 2019 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov