ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос относно кактусите в Лозенската планина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Въпрос относно кактусите в Лозенската планина
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Бодливи красоти Отговорете с цитат
Браво, Стефане! Снимал си и червени цветове, каквито още не съм виждал. Както гледам, май сте се спуснали до находище, което е преди пейката (като идваш от стената), а не по ужасния сипей точно под скалата. Преди десетина дни минахме оттам с децата, но ни домързя да лазим надолу. Снимах обаче една лампа, която ме озадачи. Нима е на автомобилната алея? Много високо ми изглежда. Разстоянието беше съвсем малко и то по приятен тревист наклон някъде там, където е третата ти снимка.



Боклуци има предостатъчно. И ние така с торбичката - долу до контейнера. На снимките ти обаче се вижда резултатът от поредното престъпление върху езерото - изливането на каналните води от Панчарево и Кокаляне. Гнусните водорасли са доказателство. А само преди трийсет години съм се къпал там...
Съб Юни 15, 2019 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, вече пътечката до кактусите, която се отделя преди пейката, е добре очертана и добре отъпкана. Кактусите стават все по-популярни и пътечката се отъпква все повече и повече. Не мога и да си представя как се слиза директно по „ужасния сипей точно под скалата“, туй слизане ще да е само за Скатов, Сотиров и внучета. Smile

Лампата действително е на алеята покрай Панчаревското езеро - води се улица „Патриарх Герман“, има и малки паркинги, но май има и част, която е забранена за автомобили. От кактусите не е много слизането направо надолу към алеята - тръгва се от западния край на кактусите и се спускаш направо през гората, стръмно е, но е кратко. А алеята е добре осветена и е чудесна за вечерна/нощна разходка (стига да не бяха преливащите от боклуци кошчета и другия боклук, разхвърлян наоколо, да не говорим за обелките от слънчоглед, не знам как някои хора правят купчина от обелки около пейката, където седят, а после си тръгват и не се усещат какво са сътворили).



Не знам отпадните води на Панчарево и Кокаляне къде се изливат, но едва ли изливането е започнало през 2019 година. По-скоро тази година някой е заб(р)авил да си свърши работата и не е почистил зелените водорасли, а миналите години водораслите са били чистени навреме.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Юни 15, 2019 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Бодливи красоти Отговорете с цитат
Сотиров написа:
А само преди трийсет години съм се къпал там...

Любимо занимание на гимназиална възраст бе да отидем на езерото и да наемем две гребни лодки, с които да се забавляваме -- надпреварване, пръскане с греблата, "абордаж" и какво ли не. През последните години това удоволствие май вече никой не го предлага там...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Юни 15, 2019 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Обмяна на опит Отговорете с цитат
Стефане, благодаря за обяснението! С тая лампа наистина стана като "От връо се види доло, от доло връо се не види". Като гледаш от пътеката или от шосето с автобуса, пейката е някъде много високо. А като гледаш отгоре, алеята се оказва под носа ти. Действително много културно я направиха: по-рано имаше кални локви, сега има кътчета за отдих и лампи. За автомобили е забранена, но Ганьо бързо-бързо счупи бариерата в единия ѝ край, та да се разхожда с автомобила си. Колкото пъти съм ходил до кактусите, все съм се свличал вляво от скалата под пейката. С държене за клоните и притичване по сипите. Гадна история! А връщането може да стане и по скалата право към пейката. Веднъж децата заподскачаха нагоре, защото са дребни, но аз трябваше да се държа за няколко точки, включително да лазя по коляно. В резултат дланите и ръцете ми така се набиха с дребни кактусови иглички, че два дни само за кактуси си мислех! А проблемът с езерото наистина е толкова остър от тази година. Имаше много обсъждания по телевизиите, включително с кмета на Панчарево. Много нови вили са си включили отходните ями към тръбите за отвеждане на дъждовните води и водораслите, които по-рано изобщо не са били проблем и никой не ги е чистил, сега боядисват езерото. Нека напомня за времето, когато се къпехме в езерото. И тогава беше забранено, но заради студените течения и клоните по дъното. Няколко младежи загинаха при къпане. А сега е немислимо да се къпеш заради кожни зарази и всякакви отравяния. Нека напомня и че там, където сега е рибарник, имаше таман три езера за къпане и плаж. Влизаше се с билети! Е, сега има чудно ресторантче!

Ведрине, сега има два кея, на които предлагат лодки и водни колела. Но пръскане с вода не е препоръчително!
Съб Юни 15, 2019 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov