ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Detecting radon with a balloon

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 12, 2019 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Silverman, M.P. (2016) Method to Measure Indoor Radon Concentration in an Open Volume with Geiger-Mueller Counters: Analysis from First Principles. World Journal of Nuclear Science and Technology, 6, 232-260. http://dx.doi.org/10.4236/wjnst.2016.64024

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 12, 2019 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Няколко много пресни снимки...бях там буквално преди час-два...



Това е дневната стая на Мария Кюри. Твърди се че облегалката на стола, както и дръжката на вратата все още са слабо радиоактивни:



Нещо лично за мен потресаващо....уред за интравагинално прилагане на радий (боже мой...)



Различни радиеви, ториеви продукти за бита...



И реклама...



Апарат за радонизиране на вода...




И още доста интересни (особено на уреди)....но после Smile
Съб Юни 15, 2019 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Дозиметър(?) изработен и ползван от сем. Кюри, доколкото се разбира ползван от студентите им в института до 50-те:




На какъв принцип работи? Не знам...


Гайгеров брояч (но тъй като не бяха дали години, имам силни съмнения че е от доста по-близка епоха...):



Не е с тръба май...също любопитно на какъв принцип работи...


"Луксозен" оловен контейнер за радий (подарък от американците доколкото става ясно):




Една хубава ГОЛЯМА рентгенова лампа...




И поглед към лабораторията...в подобни съдове са държали концентратите от разни уранови руди и продуктите от тях...


Нед Юни 16, 2019 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
@gwgw Завърших образованието си на няколкостотин метра оттам. Но така и не разгледах музея. Интересен е. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Юни 16, 2019 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Определено бях очарован....като за толкова малка площ, доста интересни експонати...и са се постарали и все пак да не изпадат в тази крайност, а човек да се сдобие с идея за това как им е преминавало ежедневието. Има и една хубава вътрешна градина за разходки. Единствено липсваше може би образци от рудите с които е работила, би било любопитно.
Нед Юни 16, 2019 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото знам първите дозиметри са по същество електроскопи. За дозата на радиация се е съдело по това колко бързо електроскопът ще се разреди.
Пон Юни 17, 2019 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Интервю с проф. Валентин Босевски, лекар, създател на Центъра по радиационна защита към ВМА през 1987 г.
Излъчено от БНТ1 на 14.06.2019 г.
Репортер: Катя Тодорова
Оператори: Михаил Врабчев, Илия Иванов


Чернобил: Българската следа







Някой би ли могъл да разкаже как се е стигнало до там в България пределно допустимата норма за специфична активност да е чувствително по-висока от тази в СССР, а в същото време в Унгария -- 15 пъти по-ниска?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 17, 2019 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Бях попаднал на прелюбопитна дипломна работа, има я онлайн ако се разтърси човек, става въпрос за обследване на фона с хеликоптер около АЕЦ Козлодуй. Там се споменаваше че в края на 70-те в местността Блатото е изхвърлена заразена вода и в утайките са измервали над 10 хиляди bq/kg цезий 137. Не знам доколко това е вярно и не искам да я линквам защото веднъж направих тази грешка и стана едва ли не политически спор. Но дали ако това е вярно, няма нещо общо?
Вто Юни 18, 2019 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
...ако това е вярно...

Ще да е вярно. Smile

А и ако човек потърси в Google словосъчетанието "обобщени резултати от радиоекологичния мониторинг" би попаднал на официален документ, в който, 3 години по-късно, става дума и за част от предмета на дипломната работа. Не давам пряка връзка към документа, тъй като това е забранено от собственика му...

А иначе, относно пределно допустимата норма за специфична активност, аз бих търсил обяснението по-скоро в други насоки, които биха могли да засягат пряко много по-голяма част от населението. Например по-високия естествен радиационен фон в някои части от страната, някои последици от работата на урановите и полиметалните рудници и свързаните с тях преработвателни предприятия и хвостохранилища, както и, може би, изгарянето на въглища.

По-любопитното обаче е друго -- какви са научните основания, позволили определянето на подобен по-висок праг навремето? Имало ли е въобще такива основания? Или може би този праг е бил определен да бъде достатъчно висок, така че да не бъде твърде често нарушаван? И да живее принципът "всичко, което не е забранено, е разрешено"?...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 18, 2019 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, те не са ли различни нормите за техногенно замърсяване и природни..примеси? Виждал съм такива норми за храна, мисля на СЗО, там правеха доста ясна разлика между активностите на различни изотопи (както и диференцираха между детска храна и такава за възрастни). Примерно за плутоний имаха доста ниска граница, докато за тритий беше с порядъци по-висока.
Сря Юни 19, 2019 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност погрешно съм интерпретирал фигурата по-горе. Числото 320 Bq/kg изглежда се отнася за измервания в Южна България (Хасково?), а 300 Bq/kg -- за Брянска област (?) в СССР.

Ето и един друг интересен документ, който съдържа някои сведения от измервания в България непосредствено след Чернобилската авария:

И. Манджуков, Относно измерителната стратегия на системата за защита на населението при радиационна аварийна обстановка

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 19, 2019 1:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Проба от днешния дъжд над София...активността на пробата около 26% над фоновата и една хубава спектрална линия на бисмут-214:



Очевидно дъждът е поотмил радонови продукти...

В началото на измерването, пробата даваше 151CPS, в края - 136CPS, очаквано - и бисмут-214 и олово-214 не живеят много дълго...
Пон Юни 24, 2019 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес раничката ми заедно с намиращият се вътре включен радиометър МКС-05 мина през рентген за контрол на багажа. Има аларма за превишено ниво над 0.75 микро Сиверта за час, но в лога не са останали точни стойности.

Някой знае ли какво е излъчването от скенерите за проверка на багаж? Полицаят, който работи с него няма видима защита от рентгенови / гама лъчи.
Вто Юни 25, 2019 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Пирин: Демяница и Василак Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 25, 2019 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 38 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov