ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
предложение за преход в Пирин с 1/2 нощувки.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
предложение за преход в Пирин с 1/2 нощувки.
Автор Съобщение
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение предложение за преход в Пирин с 1/2 нощувки. Отговорете с цитат
Добър ден, може ли да ми предложите преход в Пирин планина с 1 или 2 нощувки през месец юли, разполагам с кола, но ми се ще прехода да завърши в село Пирин или Мелник. Напълно начинаещ съм в преходите, от малък ходя на къмпинг под хижа Пирин или Малина всяка година, правил съм преходи от хижа Малина до хижа Пирин и обратно и ми допада. За физическото ми състояние съм спортист от 7 години и мисля че мога да издържа на темпото и на опитен планинар ( стига да няма сняг и катерене ). Прехода си го представям отиване до банско, от там ходене до някоя от хижите, нощувки в хижата след това ходене до хижа Пирин/Малина, нощувка, и слизане към село Пирин или Мелник. Искам задължително да мина покрай езера, не е задължително да изкачвам върхове, би било само в плюс.
Нов съм във форума изглежда доста добър и личи ,че в него пишат опитни хора. Ще съм благодарен за възможно най-много отговори и въпроси.
Пон Юни 24, 2019 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошъл във форума и в планинарската общност!

А само 1 преход в Пирин ли се предвижда тази година? Или повече?

Петък, събота и неделя? Събота, неделя, понеделник? Делнични дни (най-добре)?

Ако целта ви е да опознаете планината Пирин - това трудно може да стане само за 3 дена.

Варианти за тридневни преходи има много и разнообразни. Само че трудно биха се съчетали с това преходът да завършва в село Пирин или Мелник. Защо точно там?


1-ви вариант:

1-ви ден: С кола до Шилигарника - пеша - хижа „Бъндерица“ - Малкия Казан - Големия Казан - Премката - връх Кутело - Кончето (ако има сили и време) - Премката - връх Вихрен - Кабата - хижа „Вихрен“ - нощувка (или нощувка на хижа „Бъндерица“ или на къмпинг „Бъндерица“).

2-ри ден: Хижа „Вихрен“ - езеро Окото - Рибно Бъндеришко езеро - Жабешкото езеро - Дългото езеро - (новата) Башлийска порта - Типиците - Превалски чукар - Превала (Чаирска порта) - Мозговишка порта - Тевно езеро - залез на връх Момини двори или Кралев двор - нощувка в заслон „Тевно езеро“.

3-ти ден: Тевно езеро - връх Дженгал (ако стигне времето и силите) - Валявишки езера - хижа „Демяница“ - шосето за Шилигарника - Шилигарника - кола.


2-ри вариант:

1-ви ден: С кола до Шилигарника или ако не е затворен пътят до къмпинг „Бъндерица“ - пеша - Малкия Казан - Големия Казан - Премката - връх Кутело - Кончето (ако има сили и време) - Премката - връх Вихрен - Кабата - хижа „Вихрен“ - нощувка (или нощувка на хижа „Бъндерица“ или къмпинг „Бъндерица“).

2-ри ден: Хижа „Вихрен“ - езеро Окото - Рибно Бъндеришко езеро - Жабешкото езеро - Тодорина порта - Тодорин връх - Тодорина порта - Василашки езера - хижа „Демяница“ - нощувка.

3-ти ден: Хижа „Демяница“ - без багаж до Валявишките езера - хижа „Демяница“ - шосето за Шилигарника - кола (или от хижата обратно покрай Василашките езера - Тодорина порта - хижа „Вихрен“ - къмпинг „Бъндерица“.


3-ти вариант:

1-ви ден: С кола до Шилигарника или ако не е затворен пътят до къмпинг „Бъндерица“ - пеша - Малкия Казан - Големия Казан - Премката - връх Кутело - Кончето (ако има сили и време) - Премката - връх Вихрен - Кабата - хижа „Вихрен“ - нощувка (или нощувка на хижа „Бъндерица“ или къмпинг „Бъндерица“).

2-ри ден: Хижа „Вихрен“ - езеро Окото - Муратово езеро - Бъндеришка порта - Спанополски езера - връх Гергийца - Синанишка порта - връх Синаница (ако има време и сили) - хижа „Синаница“ - нощувка.

3-ти ден: Хижа „Синаница“ - Гергийски езера - Муратов превал - Влахински езера - Кабата (или Влахински превал - Муратово езеро) - хижа „Вихрен“ - къмпинг „Бъндерица“ - кола.


4-ти вариант:

1-ви ден: С кола до Шилигарника или ако не е затворен пътят до къмпинг „Бъндерица“ - пеша - Малкия Казан - Големия Казан - Премката - връх Кутело - Кончето (ако има сили и време) - Премката - връх Вихрен - Кабата - хижа „Вихрен“ - нощувка (или нощувка на хижа „Бъндерица“ или къмпинг „Бъндерица“).

2-ри ден: Хижа „Вихрен“ - езеро Окото - Рибно Бъндеришко езеро - Жабешкото езеро - Дългото езеро - (новата) Башлийска порта - Типиците - Превалски чукар - Превала (Чаирска порта) - Мозговишка порта - Тевно езеро - залез на връх Момини двори или Кралев двор - нощувка в заслон „Тевно езеро“.

3-ти ден: Тевно езеро - Мозговишка порта - Превала (Чаирска порта) - Чаирски езера - заслон „Спано поле“ - Спанополски езера - Бъндеришка порта - Муратов връх (ако има време и сили) - Муратово езеро - хижа „Вихрен“ - къмпинг „Бъндерица“ - кола.


Това са само основните варианти за района на хижа „Вихнен“ и хижа „Бъндерица“. Могат да се правят комбинации, подварианти, да се разменят дни и посоки - в зависимост от времето, с което се разполага, метеорологичните условия, свободните места в хижите, желанията на участниците в групата и други обстоятелства. Всъщност - това е едно от удоволствията при ходенето на планина - да си съставяш и планираш маршрута.

Остана да се изредят варианти за района на хижа „Безбог“, за района на Тевно езеро, за района на хижа „Беговица“ и за района на хижа „Яворов“. Very Happy

Пишете какви точно са ви целите, защото виждате, че могат да се направят десетки варианти, които нищо няма да ви говорят и трудно бихте се ориентирали кой точно да изберете. Най-добре е да се присъедините към някоя група - по-лесно ще бъде и по-весело.

Това е първоначално от мен. По-късно може да пиша още. Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 24, 2019 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за изчерпателния отговор, но искам да посетя хижа Пирин, просто е сантиментално място за мен, мислех си: Мелник- хижа Пирин първи ден.втори ден Х.
Пирин- Тевно езеро, трети ден Тевно езеро- Добринище.
Ще се радвам ако изкажеш мнение за маршрута и дали ще видим езера , и евентуално изкачване на връх.
Пон Юни 24, 2019 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Успех и после да разкажете как е било. Smile


Последната промяна е направена от ray на Вто Юни 25, 2019 3:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юни 24, 2019 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vasko.sm написа:
Благодаря за изчерпателния отговор, но искам да посетя хижа Пирин, просто е сантиментално място за мен, мислех си: Мелник- хижа Пирин първи ден.втори ден Х.
Пирин- Тевно езеро, трети ден Тевно езеро- Добринище.
Ще се радвам ако изкажеш мнение за маршрута и дали ще видим езера , и евентуално изкачване на връх.

Пак ще попитам - САМО 1 посещение ли е предвидено в Пирин за тази година?

Щом хижа „Пирин“ има сантиментална стойност - отидете за 2 дена само до хижа „Пирин“. А следващата седмица направете тридневния преход до върховете и езерата на същинския Северен Пирин. Не че хижата и върховете, и езерата не могат да се съчетаят за 3 дена, но е по-трудно и лично аз не виждам голям смисъл.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 24, 2019 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да съм сигурен за второ посещение, ти какво би казал за пристигане сутринта на хижа Пирин с джип, след това преход до Тевно езеро , нощувка, втория ден покоряване на някой по-лесен връх и връщане към хижа Пирин. Би ли ми предложил връх който ще е по марштута ни на връщане, както й искам да отбележа ,че това ще е първият ми преход.
Вто Юни 25, 2019 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ползването на хижа Пирин като изходна точка за опознаването на високия Пирин е някакси непрактично.
За целта по-добре ползвайте хижите Вихрен, Демяница, Безбог или Беговица.

Един много обгледен двудневен маршрут като за запознаване с планината би бил х.Вихрен-главното било-х. Тевно езеро (ден 1) и обиколка на околните върхове Валевишки чукар-Момин двор-Кралев двор-слизане до х. Пирин (ден 2). Ако все пак след пиринската прохлада държите да се заврете в 35 градусовата жега на Мелник - той е наблизо.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 25, 2019 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ползването на хижа Пирин като изходна точка за опознаването на високия Пирин е някакси непрактично.
За целта по-добре ползвайте хижите Вихрен, Демяница, Безбог или Беговица.

Един много обгледен двудневен маршрут като за запознаване с планината би бил х.Вихрен-главното било-х. Тевно езеро (ден 1) и обиколка на околните върхове Валевишки чукар-Момин двор-Кралев двор-слизане до х. Пирин (ден 2). Ако все пак след пиринската прохлада държите да се заврете в 35 градусовата жега на Мелник - той е наблизо.

Кой са околните върхове на Тевно езеро, има ли някой подходящ за начинаещ
Вто Юни 25, 2019 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
vasko.sm написа:
dido написа:
Ползването на хижа Пирин като изходна точка за опознаването на високия Пирин е някакси непрактично.
За целта по-добре ползвайте хижите Вихрен, Демяница, Безбог или Беговица.

Един много обгледен двудневен маршрут като за запознаване с планината би бил х.Вихрен-главното било-х. Тевно езеро (ден 1) и обиколка на околните върхове Валевишки чукар-Момин двор-Кралев двор-слизане до х. Пирин (ден 2). Ако все пак след пиринската прохлада държите да се заврете в 35 градусовата жега на Мелник - той е наблизо.

Кой са околните върхове на Тевно езеро, има ли някой подходящ за начинаещ


3 броя - Валевишки чукар-Момин двор-Кралев двор. Не са никак трудни за качване, а гледките оттам са много добри.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 25, 2019 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Може ли да ме насочите към статия свързана с всичко необходимо за прехода, както и дали има приложения за телефон с маркираните пътеки.
Вто Юни 25, 2019 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Добър ден, ще правя преход от хижа Пирин до Тевно езеро, интересува ме трудно ли е изкачването на дясната краледворовска порта, колко време отнема прехода, както и добра ли е маркировката и има ли къде да се объркаш? Ще бъда благодарен ако получа отговори най- скоро понеже прехода ще е съвсем скоро.
Сря Авг 07, 2019 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vasko.sm написа:
Добър ден, ще правя преход от хижа Пирин до Тевно езеро, интересува ме трудно ли е изкачването на дясната краледворовска порта, колко време отнема прехода, както и добра ли е маркировката и има ли къде да се объркаш? Ще бъда благодарен ако получа отговори най- скоро понеже прехода ще е съвсем скоро.

Изкачването на Дясна Кралевдворска порта не е трудно, стига да обичаш камъни. Smile

Ако не обичаш камъни - не е лесно. Стръмно е - 300 метра денивелация от Митревото езеро.

Хижа „Пирин“ - заслон-хижа „Тевно езеро“ - приблизително 4 часа - http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Pirin/Pirin

Маркировката е добра, ако имаш опит с придвижването по такива маркировки.

Има къде да се объркаш. Особено ако те подгонят пастирски кучета (виж съседната тема - Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин).

Малко любителски снимки от Митревото езеро до Кралевдворска дясна порта - ако не искаш да си развалиш първите впечатления!

Pirin - 31.08-02.09.2013g.- h.G.Delchev-nosht-Kremenski ez.-Dzhano-Argir.ez.-n.-Dzhangal-n.(otStefan1 104 броя 390 МБ


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Авг 07, 2019 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
За пръв път ще правя толкова дълъг преход, ще бъда в тази част на Пирин, така че друг маршрут отпада като вариант, правил съм преход миналата година Лъките- хижа Малина- хижа Пирин и обратно към Лъки, но там ходиш по път през повечето време и не е чак толкова необходима маркировка, бихте ли ми казали през колко време е маркировката за да се ориентирам дали съм се отклонил навреме, за да се върна.
Сря Авг 07, 2019 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vasko.sm написа:
Зс пръв път ще правя толкова дълъг преход, ще бъда в тази част на Пирин, така че друг маршрут отпада като вариант, правил съм преход миналата година Лъките- хижа Малина- хижа Пирин и обратно към Лъки, но там ходиш по път през повечето време и не е чак толкова необходима маркировка, бихте ли ми казали през колко време е маркировката за да се ориентирам дали съм се отклонил навреме.

Маркировката е сравнително нарядко и не е подновявана от доста време. През повечето време пътеката върви недалеч от десния бряг на Третата (Демиркапийска) река. В района през лятото има говеда на паша, които създават множество успоредни пътечки. Важен е разклона за Кралевдворската порта. Той е дообре маркиран. Ако се връщате по обратния маршрут внимавайте да не изпуснете пътеката към х. Пирин вдясно на това място:

https://kade.si/#map=18/2615992.07/5106479.22/0

По пътеката вляво, която се спуска направо към м. Трите реки има липсващи мостове.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 07, 2019 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vasko.sm



Регистриран на: 24 Юни 2019
Мнения: 21
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за изчерпателният отговор и все пак да попитам какво разстояние без да срещна маркировка е знак, че съм се отклонил от пътя?
Сря Авг 07, 2019 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov