ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По билото на Чернатица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
По билото на Чернатица
Автор Съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение По билото на Чернатица Отговорете с цитат
В идеално време - слънце, лек ветрец и температури от 15-18 градуса, преминах по маршрута хижа Върховръх - хижа Персенк - хижа Изгрев - Чепеларе. Зелено, мирис на билки и треви (особено сутрин). Никакви хора. Не броя дърварите около Айдарски камък. Спокойствие, жужене на безброй мушици, пеперуди, пчели. Направо се разтопих от кеф. Моля запознатите ( Иво и Васко!) да коригират някои евентуално грешни наименования на снимките. И предварително им благодаря!
Сря Юли 10, 2019 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни снимки, поздравления!
Сря Юли 10, 2019 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка. Снимките под обичайното ти ниво.
Сря Юли 10, 2019 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво ходене, КЛАСИКА я кажи какво е положението на х.Изгрев чух, че са я взели някакви Софиянци и се опитват да я разработят с разни атракциони като АТВ-та и Конна езда?

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Юли 11, 2019 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубав преход! Поздравления!
Гледайки Чернатица се сещам, че западната и северната й части са ми абсолютно непознати физически. Ще трябва да се мислят ходения там, явно...

Хижа Изгрев се държи от Венци от Пазарджик.
Чет Юли 11, 2019 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Любим Отговорете с цитат
еее, мине се не мине и изкарваш нещо, което ме хваща за сърцето и ми гали душата. Благодаря ти, отново!

-----------------

Един от най-най-най-любимите ни маршрути. Минавали сме го толкова много пъти в далечното минало.

с. Храбрино - х. Родопски партизани - х. Бряновщица - х. Върховръх - Модър (и Призрачната гора - както я наричам, моя измишльотина, но винаги там нещо ме хваща страх с тия дървета с провиснали мъхове и лишеи...все имам чувството, че Баба Яга ще изскочи иззад някое дърво) - х. Персенк - прекрасният тракийски път - Гробен проход - покръй вр. Персенк (без качване на него. Веднъж се качихме и гледки нямаше - гъста гора - поне когато ходихме там преди години) - х. Скални/х. Чудни мостове - Глухите камъни - х. Изгрев - Мечето гробе - с. Кукувица/с. Махмутица (има/ше пряка неподдържана пътека по дерето надолу към с.Кукувица, за да се избегне големият завой на маркираната пътека) - 1 час по пътя до с. Широка лъка (за което всеки път си мечтая да го направя с колело, защото е единствената част от маршрута, която не ми харесва) - с. Гела

Оттук различни вариации - примерно

с. Стикъл - червената маркировка - х. Перелик - билото с Перелиците - боровинковите плантации по билото - вр. Карлък/Орфей - с. Мугла - с. Чамла – възможна отбивка до Чаирски езера (досега не сме я правили) - Дяволското гърло/Триград... Ягодинска пещера...

или

с. Гела - с. Солища - с. Стойките - Пампорово/Снежанка - Орфееви скали - х. Смолянски езера - синя пътека - м. Студен врис - немаркирана пътека - зелената маркировка - екопътека Каньонът на водопадите ...
-------------------

Внимание - това е силно мечкарски район. Досега не съм виждала, но моето любимо планинско другарче се е срещал двукратно, мисля, по трасето Марциганица - Пашалийца - Студенец - Забърдо - Чудните - Персенк - Лилково - Върховръх ... Следи сме виждали много...

-----------

В откачените ни млади времена сме правили с. Храбрино - х. Изгрев, без слизане до Чудните мостове - за 1 ден - с първия автобус Пловдив - Храбрино. По спомени - пристигнахме около 20ч - бяхме скапани от умора и ходилата ме боляха доста. Възможно е, но сега не бих го направила.

Напълно спокойно си стигахме Храбрино - Чудните мостове, докъм 18-19ч. с ядене, снимане, почивки ... - при хубаво време и тръгване от Храбрино към 7:00ч. сутринта.

Сега бих спряла на х. Персенк да се насладя на гледката и гората. Любимо място.
Не бих спала на Чудните - по данни от хора, на които вярвам, е станало чалгаджийница заради лесния достъп с кола.

-------------

И още един красив и по-кратък вариант:

с. Лилково - добър немаркиран път - жълта маркировка - м. Митницата - жълто-червена маркировка - х. Персенк - .... и нататък е същото.
Пет Юли 12, 2019 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Козница да огледаш внимателно, че там има два сезона - непроходим с мечки, и проходим с мечки Smile

Черни връх не си ли качвал през гората от Перущица ... пък ще ми ходиш на Ком (все лични родопски върхове)? Лещенска комбинация от трънки, коприва, къпини ... някои после разправят, че Пчелина (в Рила) бил труден връх
Водосборът на Луковица, Равнища, Средня (че имаш стара закачка с Пангарлийца), масивът на Кабата със Студенец и Старе село. Всичкото това и за Петьо и за Иво Smile

Разходката на Петьо - родопска класика, любимо ходене. Алтеранитиви до Чепеларе - пеша още по билото до лифта на Мечи чал или през Зорница с много панорама наоколо. Извинявай Петьо за спама по темата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юли 12, 2019 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Петьо, рядко пиша в твоите теми, но всичко разглеждам внимателно.
Снимките ти винаги пренасят надалеч в чист и приказен свят. Very Happy

Неуморни сте! Very Happy Няма пречки за вас и "къщата" ни по кални пътища, ни в гори тилилейски.

След Орехово, пак се връщаш в този край на Родопите.
Разбирам защо - то е като хубав сън, който не искаш да свършва!

Другата седмица е Съборът на Рожен. Заповядайте!

Щастливо лято! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Юли 12, 2019 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Продължение... Отговорете с цитат
Много си права Диана! Това с Родопите е като сън, който не ти се иска да свършва. Върнахме се пак в Чернатица. Този път по селата в северните и склонове. Лилково - освен селото (страхотно е!) исках да отида и до Тъмраш. Ситово - надписа естествено, но и Щуда града. Бойково - църквата и светилището Линът. Та ето продължение в снимки.
Пон Юли 15, 2019 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас! Respect
Проблеми по пътя имахте ли?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 15, 2019 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Никакви проблеми! Пътят е насипан и проходим за всякаква кола. На много места е разширен - за разминаване. Изобщо няма притеснения. На отбивката за Ситовския надпис внимавах, както ме посъветва. Имаше наистина остри камъчета, почистваш, паркираш. Имахме и късмет с времето, въпреки прогнозите за апокалипсис. Страшно ми хареса района. Лилково е запазило дух. Безценно е да седиш в кръчма "Щайнер", пиеш си биричката, приказваш си с местните и през прозореца гледаш Модър! Няма навалица, но същевременно доста къщи се ремонтират - явно наследствени. Външните са рядкост. Ситово бе малко повече напълнено с гости. Бойково са го превзели виладжиите - но пък има уникална църква. Изобщо струва си човек да отдели два-три дни!
Пон Юли 15, 2019 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Щуда Отговорете с цитат
Преди около месец, месец и половина посетих Ситово и Щуда(града). Бях се уж поподготвил от разни публикации в нета, вкл и снимките на Петьо. Но се оказа, че стълбата точно пред скалите вече я няма. По-интересното е, че и следи от нея нямаше. Първо си помислих, че не съм на правилното място, но пътеката се задънваше точно там, а и после по снимки видях, че съм бил, където трябва. Минава се и без стълба, но за някои това би било проблем определено. Затова и пиша, да се има предвид, и да се очаква наличието на леко препятствие.
Другото, което не видях на снимките са множеството фалически графити в червено по скалите, придружени със закани към “гяурите”. Ама наистина всичко е нацвъкано с тях. Не знам дали появата на тези вандалски надписи е свързана с изчезването на стълбата...
Иначе мястото много ми хареса, като най ми допадна групата скали след платото с параклисите, на БГМаунтийнс е обозначено като “Гледка”, там свършва пътеката на картата. Всъщност има и почти обиколна пътечка след това с дупка в скалите за провиране, и пещеричка и множество скали с гледки.
Вто Юни 30, 2020 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov