ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Едро животно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Едро животно
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Едро животно Отговорете с цитат
Здравейте, днес след работа отидох до х. Звездица и от там през конярника до Черни връх. На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно. Поговорих малко чукнах с щеките, постоях и реших да влеза в гората. Само като тръгнах пак се чу сумтене + ръмжене/грухтене.
Общо взето това ми стигна обърнах гръм и отидох до кумата и от там до звездица.
Долу ми казаха, не знам доколко е вярно че са виждали мече в района. Аз така и не разбрах дали е диво прасе или мечка. Ако е диво прасе би следвало да са повече и да се чуват отделни шумове. Самият шум в клека, беше все едно се правят скоци а не да е постоянен.
Този район винаги съм мислел че мечки не слизат, като минавах по пътеките има бая избуяла растителност и поляни между дърветата, та не знам.

Някой има ли някаква информация и предположения ?
Сря Юли 17, 2019 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Е то всеки може да има предположения и мнения... Та кво да ти кажа... Всичко е минало чудесно. Не го мисли. Това ми е съветът. Браво за разходката, аз през това време пиех бира и уиски Smile.


Последната промяна е направена от ray на Чет Юли 18, 2019 11:12 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 17, 2019 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
То за информацията да се знае. Какво да го мисля. Първо ме изненада че има мечка до Синята стрела както писаха вече. Като цяло това е първи случай. Преди имаше само южно, там съм ходил доста и няма хора. Това може би са причините да навлизат от юг-изток и юг-запад на север, поради увеличаваща се популация и малко безпокойство. Аз нямам нищо против, даже е готино да е така.

Наздраве !! Smile
Чет Юли 18, 2019 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Ами сега попаднах на тази статия на парк витоша.

https://park-vitosha.org/%d0%bc%d0%b5%d1%87%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%be%d0%b7%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b2-%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%be-%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0/

Точно този район целия е идеален, тъй като няма нито пътеки нито хора. И е гъстак.
Чет Юли 18, 2019 7:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Ех, а колко щеше да е хубаво да слязат към Златните мостове някоя събота и неделя да подплашат свинете там, така де-туристите исках да кажа, че на нищо не прилича там, а беше хубаво едно време, но пък ще вземат да ги отстрелят тогава сигурно. То на този вид туристи дивото не им понася. Тези ходят сред природата по 2 начина-по малка и голяма нужда, и на Златните това си личи. Disgust
Чет Юли 18, 2019 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Едро животно Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно.

Мечка -- не е съвсем невъзможно, но клек точно там -- едва ли.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юли 22, 2019 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: Едро животно Отговорете с цитат
vedrin написа:
kaloyanv написа:
На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно.

Мечка -- не е съвсем невъзможно, но клек точно там -- едва ли.


Прилагам снимка, може да е нещо друго Smile до гората има още повече

https://drive.google.com/file/d/12pb9Q1CbuaTDA_lqd6lfbnGELIRWoNWE/view?usp=sharing
Пон Юли 22, 2019 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Едро животно Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
vedrin написа:
kaloyanv написа:
На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно.

Мечка -- не е съвсем невъзможно, но клек точно там -- едва ли.


Прилагам снимка, може да е нещо друго Smile до гората има още повече

https://drive.google.com/file/d/12pb9Q1CbuaTDA_lqd6lfbnGELIRWoNWE/view?usp=sharing

Хвойна е това -- ботаниците биха могли да уточнят вида. Иначе, на Витоша клек има само в няколко малки гнезда недалеч от х. Алеко.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юли 22, 2019 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: Едро животно Отговорете с цитат
vedrin написа:
kaloyanv написа:
vedrin написа:
kaloyanv написа:
На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно.

Мечка -- не е съвсем невъзможно, но клек точно там -- едва ли.


Прилагам снимка, може да е нещо друго Smile до гората има още повече

https://drive.google.com/file/d/12pb9Q1CbuaTDA_lqd6lfbnGELIRWoNWE/view?usp=sharing

Хвойна е това -- ботаниците биха могли да уточнят вида. Иначе, на Витоша клек има само в няколко малки гнезда недалеч от х. Алеко.


Благодаря за уточнението, хвойна да се чете Smile Като цяло знам че е над 2000 и метра, обаче по навик го пиша клек Smile
Пон Юли 22, 2019 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Сибирската хвойна ли е "клека"?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 22, 2019 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Като видях "сензацията" че едно младо мече е слязло чак вътв Владая на пазар, се сетих за това мое брожение преди години. Но като цяло, това е положителна емоция и стечение на обстоятелствата. Като гледам има напъни на едни хора да спасят и Боянското блато, обаче едва ли ще постигнат някакъв успех. И това ще се застрои и всички видове ще изчезнат. Аз помня едно време като живеех в т.нар квартал Витоша, още преди да се презастрои. Зайците слизаха долу до квартала .... Сега това което слиза е бетон и асфалт ....

Smile
Чет Май 04, 2023 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Едро животно Отговорете с цитат
vedrin написа:
kaloyanv написа:
vedrin написа:
kaloyanv написа:
На връщане към 21.00 тъкмо залязваше слънцето, след разклона от конярника при слизане още надолу след клека точно 40 метра преди да вляза в гората там май има и вода, чух от клека (но скрит в гората) да се придвижва доста тежко животно имаше сумтене + ръмжене/грухтене. Нямах никаква видимост понеже беше скрито в гората а и там е по тъмно.

Мечка -- не е съвсем невъзможно, но клек точно там -- едва ли.


Прилагам снимка, може да е нещо друго Smile до гората има още повече

https://drive.google.com/file/d/12pb9Q1CbuaTDA_lqd6lfbnGELIRWoNWE/view?usp=sharing

Хвойна е това -- ботаниците биха могли да уточнят вида. Иначе, на Витоша клек има само в няколко малки гнезда недалеч от х. Алеко.


По повод клека на Витоша - освен над Алеко, виждал съм такъв над з. Синята стрела. Там се смесва с букова гора, което е съвсем неочаквано за гледане Smile https://kade.si/#bing=19/2596224.3/5240409.21/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 04, 2023 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov