ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
5-дневен маршрут в Рила (2019) - моля за идеи и съвети
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
5-дневен маршрут в Рила (2019) - моля за идеи и съвети
Автор Съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение 5-дневен маршрут в Рила (2019) - моля за идеи и съвети Отговорете с цитат
Здравейте

Миналата година направихме супер приятна 5-дневна разходка в Рила със съпругата ми. Решихме, че тази година отново ще направим нещо подобно. Миналата година ми дадохте безценни съвети, които ми влязоха в употреба. Надявам се и сега да ударите едно рамо.

За тази година планът мислим да е следният:

Ден 1: Плевен - х. Предела с кола. След това нарамваме раниците с жената и газ към вр. Капатник и х. Македония. Предполагаме, че пешеходното разстояние ще го вземем за около 8 часа. По този маршрут заслужава ли си отбиването до някой от върховете: Парангалица, Мерджика, Русалия или Ваде?

Ден 2: Х. Македония - х. Рибни езера. Тук мислим да се отбием до Канарите и да слезем в хижата през западната пътека. За деня планираме 7-8 часа ходене. Нещо друго да препоръчате?

Ден 3: Х. Рибни езера - х. Грънчар/Заврачица. Тук много се колебая. Знам, че в х. Грънчар условията не са добри. В х. Заврачица не знам също как са. Не знам дали допълнителното ходене от 3 часа до Заврачица няма да ни дойде в повече.

Ден 4: Х. Заврачица/Грънчар - х. Белмекен. Тук някоя интересна отбивка по пътя? В хижа Белмекен, как са условията? Дали има храна? Ходенето съм го планирал около 6-7 часа.

Ден 5: Х. Белмекен - вр. Белмекен - х. Христо Смирненски - Юндола. Автобусът ни за Разлог е в 16:00 часа и не бива да го изпускаме. Време за ходене - 7-8 часа.

От всичко описано по-горе познавам само маршрутите от х. Рибни езера до х. Грънчар. Минавали сме го в обратната посока. Двамата със съпругата ми сме добре екипирани и сме ходили доста из Стара Планина. Идеята е да направим този маршрут в първата половина на август.

Очаквам вашите идеи и коментари.
Вто Юли 23, 2019 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За ден втори - мога да препоръчам отбивка до Синьото езеро и/или Мермерското.
За ден трети - до Заврачица може и билно, както и слизане от билото в Ропалишкия циркус до Кайзеровия път.
За ден четвърти - отбивката от седловината Ушите до връх Ибър и/или езерото под върха. Слезте до хижа Белмекен по зимната пътека, на другия ден по лятната.
Ден 5-ти - слизането по Софандере до Черна Места е по-кратко и бързо от Юндола, но няма марка и не знам дали автобусът ви спира в селото.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 23, 2019 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
От Грънчар ви препоръчвам да се качите на връх Ковач. При хубаво време, гледките са приказни.
Вто Юли 23, 2019 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ковач / Налбант е попътно от Рибни.

Човек тръгна на планински преход, няма много екипировка. Има и 35 килограмова стара военна палатка в мазето - "няма да как да я взема, тежи много" мисли си човекът. Тръгнал е към хижа Грънчар / Рибни езера, пристига, красота голяма наоколо. Идва време за нощувка ... ... ... На сутринта си мисли "колко пък толкова да тези моята палатка, нищо работа" Very Happy

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 23, 2019 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
От Грънчар ви препоръчвам да се качите на връх Ковач. При хубаво време, гледките са приказни.


Миналата година го посетихме, когато минавахме през участъка х. Грънчар - х. Рибни езера. И въпреки това - пак ще го посетим. От основната пътека се вижда дървен кол. От него се тръгва право нагоре и за няма и 15 мин сме на върха. Хубавото на този участък е, че има вода горе-долу по средата на маршрута.

vaskoo, сега седнах да попрочета за Мермерското езеро. Не се бях замислял, но определено ми допада идеята. Реално тръгвам към вр. Кьоравица и от там. Нали?

ПС: Ще разчитаме изцяло на спане по хижите. Колкото до храната - закуски и вечери в хижите, а обядът ще си го носим.
Вто Юли 23, 2019 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И ходенето до и през Кьоравица е добра идея и надникването в циркуса на Смрадьо, иначе спусакнето до Мермерското става и по малкия улей наляво от билото, където пътеката за Рибни тръгва надясно по склона. Спускането до Синьото става пак по нещо като улей, който започва горе, малко под билото, да не кажа че по този оток към Синьото и после обратно на пътеката по билото, е по-приятно за краката отколкото подсичането на Зъбците. Подходът до двете езера е лесен, видим и избираем от маркираната пътека.

Не знам как се получава факта, че храната на Рибни и Грънчар често лекува запек, а с водата от чешмите на въпросните хижи няма проблем.

Ходенето Рибни - Грънчар е сравнително монотонно и предразполага към отпускане. С жена ми го взимаме между 4 и 5 часа според захода от/към Рибни. Време за Заврачица има, атмосферните условия също са фактор. Ак слизате на Грънчар, не обикаляйте през Джанка, давайте през горните езерца в циркуса, има я пътечката на картата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 23, 2019 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
В Белмекен бях 30 юни.
Имат стаи малко са продънени пружините.

Има само боб/супа и вафли.

Понякога няма и нищо за ядене. Хижарят е готин но още е клето....0877359394 Румен.

5. -
Една група беше минала до Заврачица от х.Белмекен през малък Ибър и мусли чал... казаха че е ок.


Заврачица е окей . Има хижар постоянно. Хапване и в стаите е чисто.

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Юли 23, 2019 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Лека полека понаправих някое друго допълнение към основния план.

ДЕН 1-ви:
Мислим да оставим колата на къмпинга на Предела. Става на въпрос за 20-годишна кола. Мисля че няма кой да я пипа. В 9-10 часа най-късно ще тръгнем нагоре. Ще се отклоним за съвсем кратко до вр. Парангалица. Ей така от спортна злоба. Питането ми е от Малък и Голям мечи връх има ли хубави гледки? Заслужава ли си? Големият мечи връх ако го качвам ще е втория ден.

ДЕН 2-ри:
Ще се качим до Канарите. Тук ще послушам vaskoo и при условие, че имаме сили и времето позволява - със сигурност ще отидем до Синьото езеро и/или Мермерското. В най-лошия случай ще се качим до Кьоравица и ще погледнем от високо.

ДЕН 3-ти:
Задължително ще се отбия пак до вр. Ковач/Налбант. Мисля на 2-рото пресичане на пътеката с пътя мисля да се отклоня директно към х. Заврачица и да подмина х. Грънчар. Грънчар ще ни е авариен вариант.

ДЕН 4-ти:
Навихме се за вр. Ибър. Колко горе-долу е като време от Ушите до върха и обратно? За Сивричал жената нещо не е фен. Страх я е от високо. Някой минавал ли го е, да каже нещо по-конкретно? За зимната пътека до хижата - това остава като тема за размисъл.

ДЕН 5-ти:
Най-сигурно е да си слезем на Юндола. Ще напазаруваме от пазарчето, а и най-лесно ще намерим транспорт към Разлог в случай, че нещо се оплеска.

Благодаря на всички включили се в дискусията. Приемам и други идеи и съвети!

Поздрави
Сря Юли 24, 2019 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:

ДЕН 4-ти:
Навихме се за вр. Ибър. Колко горе-долу е като време от Ушите до върха и обратно? За Сивричал жената нещо не е фен. Страх я е от високо. Някой минавал ли го е, да каже нещо по-конкретно? За зимната пътека до хижата - това остава като тема за размисъл.



https://scontent.fsof3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/66196300_2566055290122208_1308764766604361728_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_oc=AQk76DVIk3lwi3bD7yP1I7RTvd0mFn4SFtDRm-aFXWCcRS-aXrgdx9Ta0ZJz9SVHxeU&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=1293045cf45e577cb8f82314eb722fb8&oe=5DB594E1



https://scontent.fsof3-1.fna.fbcdn.net/v/l/t1.0-9/66170428_2566055353455535_345862532252041216_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_oc=AQmGGHfQ3c_QhBy75VBJhj4aRcAO7gtPnavKNTSDcNhbtSmdxGxoHwwtHKJGNng4V3A&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=cc45c130fffaf8bb2d3b8465a9e179f8&oe=5DE386D5





Предполагам се отварят. Снимките са от 30.Юли.Тази.Година
Въжетата лятото са неисползаеми . Успоредно с тях върви една пътечка стръмна тип...голям купен - Ловница..нещо подобно
Качвах се в мъгла , нямаше някви брутални места дето да ме е страх да мина..стръмна изровена пътечка.

Но денивилацията е кратка . След това слизането през равни към х.Белмекен може да стане по една лятна пътчка която липсва на kade.si

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Юли 24, 2019 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От Ушите до Ибър и обратно - час максимум. С езерото още 30 минути.

Жената като мине лятната пътека, вече няма да има такъв страх от Сивричал Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 25, 2019 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
JJJ_JSN



Регистриран на: 26 Сеп 2016
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Питането ми е от Малък и Голям мечи връх има ли хубави гледки? Заслужава ли си? Големият мечи връх ако го качвам ще е втория ден.

Голям Мечи връх е на пътя ви-малко преди маркировката да завие надясно, вие сечете наляво към върха.
За Малкия Мечи връх трябва малко повече ходене. Няма ясна пътека, но нищо особено.
Ето ви малко снимки от Голям Мечи връх от 18,07,2019 година.
https://photos.app.goo.gl/7VvPjzuFoW3ktVos7

Чет Юли 25, 2019 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
ДЕН 2-ри:
Ще се качим до Канарите. Тук ще послушам vaskoo и при условие, че имаме сили и времето позволява - със сигурност ще отидем до
Синьото езеро и/или Мермерското. В най-лошия случай ще се качим до Кьоравица и ще погледнем от високо.

ДЕН 4-ти:
Навихме се за вр. Ибър. Колко горе-долу е като време от Ушите до върха и обратно? За Сивричал жената нещо не е фен. Страх я е от високо.
Някой минавал ли го е, да каже нещо по-конкретно? За зимната пътека до хижата - това остава като тема за размисъл.[/quote]

Здравей, Svetlix!

2-ри ден - х. "Македония" - връх Канарата - х. "Рибни езера" е прекрасен и най-обзорен, изцяло билен преход от E4, който включва
най-високият връх на Средна Рила - Карааланица / Черна поляна - 2716 м. н.в. и т.н. Рилско конче - Павлев връх.

Щом съпругата ти мине през въжето на Павлев, то тогава спокойно ще мине и въжето на Сиври чал!

4-ти ден. - Като се качите на Ибър - първенец и хубавец на Източна Рила с неговите - 2666 м. н.в.,
не пропускайте да напишете нещо в книгата, която е в метална кутия, скрита между скалите при котата на върха.

На слизане от Ибъра, на Ушите пътеката се разделя на две и ще решите - дали да продължите направо по билото през Каменити чал,
към въжето на Сиврията и нататък, или ще продъжите надясно - по различима в тревата пътека, която подсича върха.
Пътеката е без маркировка!

Каменити чал е гол и няма къде да се объркате. Пътеката слиза до зимната колова маркировка и оттам надолу до Спортната База - "Белмекен"
при хотела, минавайки край скалата "Зъбчето", на която има голям метален кръст.

Пожелавам ви хубаво време и да разкажете като се върнете!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Юли 27, 2019 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Предварително отбелязвам, че нямам намерение да споря с никого.
Районът обикновено се нарича Белмекенски, като връх Белмекен се вижда най-добре от равнината.
Включва освен самия Белмекен, върховете Каменити /най-нисък и на пътечката/, Равни /подсича се през лятото/ и Сивричал /Острец/.
Ибър остава леко встрани и според някои си е в друг дял.
От всички върхове, освен Белмекен, ще видиш почти еднакви гледки. Другите изброени закриват гледката към вътрешността на Рила.
Сиврията изобщо не е страшен, само идеята да има парапет му придава някакъв ореол.
На хижа Белмекен не съм спал след възстановяването, на базата миналата седмица нямаше места, иначе е хубаво.
Успех!
Съб Юли 27, 2019 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!

ДИАНА написа:

Пожелавам ви хубаво време и да разкажете като се върнете!


ДИАНА, Много се надявах да драснеш и да дадеш някоя идея Smile Миналата година прекосихме Рила с твоя пост разпечатан на лист А4 Oops Идеите и съветите ти бяха просто супер!

Винаги съм се чудил този кръст къде точно се намира - вече си отговорих. В петък показвах снимки на съпругата ми от вр. Сивричал. Вече се нави и със сигурност ще минем от там. За Павлев връх още нищо не съм и казвал Oops Утре като се върнем от вр. Копрен мисля да и подхвърля. Ако спра да пиша и не кажа как е минало - да знаете, че девойче-македонче ми е видяла сметката Very Happy

Колкото до писането - до сега на вр. Ком и на Голям Купен (Стара планина) съм се разписвал. И тук не мисля да пропускам.

JJJ_JSN, Благодаря! Явно решението ще се вземе при полеви условия.

tortomanin, Спортната база ще ни е последен вариант за спане. Виж за хапване - бихме се отбили.
Съб Юли 27, 2019 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Тази година направихме 5 дневен преход в Рила, по следния маршрут (колите - в Самоков):
1. Боровец - х. Заврачица (около 6 часа);
2. х. Заврачица - х. Грънчар (лятната пътека) - х. Рибни езера (много се мотахме, около 12 часа общо);
3. х. Рибни езера - х. Македония (около 6:30 ч.);
4. х. Македония - Рилски манастир - ходене, предимно по коларски пътища, 7-8 часа, с доста мотаене по пътя;
5. Рилски манастир - Дългия рид - х. Мальовица (първо жега и МНОГО конски мухи, после дъжд, гръмотевици и градушка, после пак хубаво време Smile);
х. Мальовица - Ален мак - спирката - Самоков (там беше колата) - край.
Нед Юли 28, 2019 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov