ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Автор Съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Най-обичам някой да се изказва за нормалността на държавата и тя да му е виновна за всичко, еле пък някой от резервата за малоумници а.к.а. САЩ. На който не му отърва, държави бил по света, има и такива без кучета. Или да си направи партия и да промени държавата.
Извинявам се за офтопика.

Разбрахме къде има зли кучета, който го е страх да заобикаля.

В кой раздел да рапортувам, че из планините има гадни дървета, иглолистни им викат, не се отместват от пътеката, опасни са за зрението и кожата, че бодат неприятно, и затурят хубавата гледка нарочно? Laughing

Работата е там, Васко, и затова е и жалка, и смешна, че както знаем от други теми същите тия хора ич не харесват и хижите, и хижарите, а също така и другите хора, дето им се пречкат в планините, и алпинистите, щото били не знам си кви си ненормалници ... с една дума ратуват за автомат сложен на "автоматична" и стрелба по всичко дето се движи и дори съществува под предлог, че им пречи, напада ги и ги застрашава, тях и възгледите им... с цел подредба на космоса в правилната, според тях, и удобна тям форма. Та чисто и просто сега на дневен ред са им някои животни, преди беше друго, утре ще е друго.... Аз затова и се обаждам - не щото няма проблем с кучетата (такъв има и то голям), още по-малко пък щото имам нещо против някой форумец (тва е абсурдно), а щото на мен пък не ми допада подобен брутален комунистически подход към всеки и всичко.

Но щото питаш къде да се рапортува да ти кажа: в тема "относно някои неща" всеки може да рапортува за всичко дето му пречи в целия космос. Там своевременно ще му вземем мярката на ъкъла, а след туй ще вземем и надлежните мерки за поправката му. Разбира се, подобни състояния са трудно лечими, но е важно, че ще сме си прибрали хонорара, който след това, ако не забравя, ще внеса във форумната каса с цел подпомагане на организираните от теб и цецко мероприятия.
Чет Авг 01, 2019 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Правилен подход! Отговорете с цитат
ray написа:
……………………... организираните ……………... мероприятия.



В правилна посока се развива Форумчето! Ето, вече в две съседни теми, истинските планинолюбци ратуват за мир и разоръжаване.
Чет Авг 01, 2019 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
....
EDR написа:
За 15 години живот в САЩ не съм видял нито едно бездомно куче.

Това е хубав пример за разликата между субективния поглед и обективната реалност.

Аз пък за 7 години живот във Франция съм видял безброй кучешки изпражнения по тротоарите на столицата. Въпреки многомилионните усилия на общината да ги почиства, възлагайки на специално оборудвани мотоциклетисти да обикалят целодневно тротоарите и канавките около тях. Така наречените motto-crotte:



И извънредно рядко съм виждал някой собственик на куче там да се грижи за обществената хигиена. А пък забелязвам вече доста често подобна загриженост у някои собственици на кучета в България...
А с бездомните кучета как е? Аз съм бил там(Париж), но само като турист. Бездомни кучета не видях, но да си турист не е като да живееш всеки ден там. Та екстрементите от домашните любимци ли са или от бездомни такива? В София, а и по почти всяко кътче от България, изпражнения има, но и бездомни кучета и котки има.
Чет Авг 01, 2019 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...

В кой раздел да рапортувам, че из планините има гадни дървета, иглолистни им викат, не се отместват от пътеката, опасни са за зрението и кожата, че бодат неприятно, и затурят хубавата гледка нарочно? Laughing
В темата за незаконната сеч. Може пък някой от мургавите секачи да прочете и да ти помогне Laughing
Чет Авг 01, 2019 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
hlebarov написа:
EDR написа:
който пистолет ми се струва е много по-лесен и бърз за вадене, насочване и употреба сравнен с автомата. Уточнявам, че опит с автомат нямам, а и честно да си призная не искам да имам .

Кучетата казват са опитомени вълци. Като такива те си го имат дивото в тях. При някои по-лесно, при други по-трудно, но тази дивота може да се събуди и да атакуват.


Кой пък ходи из планината с нагласата на каубоец, лесно и бързо да вади пистолети, чак и бойни, да стреля..

Мислел съм да си нося малък газов пистолет, колкото за шум, не да нараня животно, но така и не се наканих за тая глупост, чак толкова страшни преживявания не съм имал. А и какво - при всяка среща с крави или кучета ще вадя пистолета за всеки случай, че не се знае дали няма да ми скочат - Laughing

У хората (питомни маймуни) също има диво, така че почти никой няма да легне да го изядат и без специално оръжие ще се бори.
Явно ще се чака да се стигне до най-лошото, недай Боже, и чак тогава ще се предприемат някакви действия. Преди доста години - поне 10-15, а може и повече да минаха, в района на УНСС една жена си отиде без време. Беше разкъсана и убита от глутница кучета. Случаят получи широк отзвук и се разчу за него по медиите. Властите нямаше как...трябваше да направят нещо по този сериозно наболял проблем. Та тогава се взеха някакви мерки и бройката на бездомните кучета намаля сериозно. Имаше много патърдии и плач от кучезащитниците, но въпреки всичко ефект имаше. И той траеше допреди 2-3 години. Сега бройката на бездомните животни видимо се е увеличила, има вече и сигнали за проблемни места. Е, тъжно е, но явно пак ще се чака някой да загуби живота си, за да се вземат мерки...евентуално...
Чет Авг 01, 2019 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
А с бездомните кучета как е?

Много си се съсредоточил върху бездомността. Книга ли пишеш?

Ами ето как изглежда да е в Европа и по света:


Източник: http://www.esdaw.eu/stray-animals-by-country.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
vaskoo написа:
Най-обичам някой да се изказва за нормалността на държавата и тя да му е виновна за всичко, еле пък някой от резервата за малоумници а.к.а. САЩ. На който не му отърва, държави бил по света, има и такива без кучета. Или да си направи партия и да промени държавата.
Извинявам се за офтопика.

Разбрахме къде има зли кучета, който го е страх да заобикаля.

В кой раздел да рапортувам, че из планините има гадни дървета, иглолистни им викат, не се отместват от пътеката, опасни са за зрението и кожата, че бодат неприятно, и затурят хубавата гледка нарочно? Laughing

Работата е там, Васко, и затова е и жалка, и смешна, че както знаем от други теми същите тия хора ич не харесват и хижите, и хижарите, а също така и другите хора, дето им се пречкат в планините, и алпинистите, щото били не знам си кви си ненормалници ... с една дума ратуват за автомат сложен на "автоматична" и стрелба по всичко дето се движи и дори съществува под предлог, че им пречи, напада ги и ги застрашава, тях и възгледите им... с цел подредба на космоса в правилната, според тях, и удобна тям форма. Та чисто и просто сега на дневен ред са им някои животни, преди беше друго, утре ще е друго.... Аз затова и се обаждам - не щото няма проблем с кучетата (такъв има и то голям), още по-малко пък щото имам нещо против някой форумец (тва е абсурдно), а щото на мен пък не ми допада подобен брутален комунистически подход към всеки и всичко.

Но щото питаш къде да се рапортува да ти кажа: в тема "относно някои неща" всеки може да рапортува за всичко дето му пречи в целия космос. Там своевременно ще му вземем мярката на ъкъла, а след туй ще вземем и надлежните мерки за поправката му. Разбира се, подобни състояния са трудно лечими, но е важно, че ще сме си прибрали хонорара, който след това, ако не забравя, ще внеса във форумната каса с цел подпомагане на организираните от теб и цецко мероприятия.
Защо ли българският туризъм изпитва трудности и има отлив на туристи? Защо ли самите българи все по-масово започват да почиват в чужбина? Защо ли населението на държавата намалява все повече и повече? Защо ли почти няма семейство, което да няма някой роднина или роднини, дето да живеят в чужбина? Някои май са намерили по-правилна подредба на Космоса? И стават все повече!
Чет Авг 01, 2019 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
EDR написа:
Явно ще се чака да се стигне до най-лошото, недай Боже, и чак тогава ще се предприемат някакви действия. Преди доста години - поне 10-15, а може и повече да минаха, в района на УНСС една жена си отиде без време. Беше разкъсана и убита от глутница кучета. Случаят получи широк отзвук и се разчу за него по медиите. Властите нямаше как...трябваше да направят нещо по този сериозно наболял проблем. Та тогава се взеха някакви мерки и бройката на бездомните кучета намаля сериозно. Имаше много патърдии и плач от кучезащитниците, но въпреки всичко ефект имаше. И той траеше допреди 2-3 години. Сега бройката на бездомните животни видимо се е увеличила, има вече и сигнали за проблемни места. Е, тъжно е, но явно пак ще се чака някой да загуби живота си, за да се вземат мерки...евентуално...

Най-лошото, за жалост, се случва понякога. Впрочем, последният подобен случай в България беше край Владо Тричков преди месец и нещо. Пет домашни (а не бездомни!) кучета от породата "Кане корсо" (свързвана със сицилианската мафия) са разчленили 39-годишен мъж.


Снимка: Wikipedia

Техният 41-годишен собственик е бил задържан и му е било повдигнато обвинение, а кучетата са били настанени във ветеринарна клиника.

Повече подробности: https://tinyurl.com/yy2x4j3s

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Я! - в Румъния и коне, и магарета! Как оцеляват като там има и много цигани?
Една приятелка разказва, че в Сиатъл имат ядове с катериците - двойно по-едри от тукашните, охранени и нахални. Катерят се на хората по терасите, пакостят, ако намерят нещо отворено, влизат и в къщата.
Чет Авг 01, 2019 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
А с бездомните кучета как е?

Много си се съсредоточил върху бездомността. Книга ли пишеш?

Ами ето как изглежда да е в Европа и по света:


Източник: http://www.esdaw.eu/stray-animals-by-country.html
Ами може и да пиша Проблем?
И да се върнем на спомената от теб Франция? Май се оказа, че бездомните кучета не са проблем? Поне не са такъв, какъвто са в България! 5 000+ населени места в България и 300 000 кучета. Франция 30 000+ общини и 20 000 кучета.
Малкото положително е, че не сме най-зле Very Happy Wink
Чет Авг 01, 2019 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nennia



Регистриран на: 30 Юли 2019
Мнения: 6

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
nennia написа:
...останалите се биеха помежду си и ядаха от труп на някакво друго животно, вероятно теле...

nennia написа:
...защо им е да убиват теле?!...

Някак твърде странен е преходът в рамките на по-малко от едно денонощие от първия съвсем условен израз към втория сякаш нетърпящ възражения и дори вече съдържащ обвинение.

А иначе, кучетата се хранят с месо -- това не е откритие. Нещо повече -- понякога пастирите нарочно жертват някое болно/осакатено животно за храна на кучетата. Както например съм виждал с очите си в "Баш мандра". А в същото време наследниците на същите тези кучета играят с хората наоколо (големите, разбира се, са вързани).



Между другото, жената на снимката е хапана от куче, но не в планината, а в елитния софийски квартал "Иван Вазов".


Ами защото изглеждаше, че са го убили! Животното лежеше проснато насред пътеката, с разпорен стомах и кучетата просто го доразкъсваха. Какво да си помисля в този момент, че е дар от грижовните им стопани?! Моля ви! Very Happy

За да не остана грешно разбрана, аз обичам животните, дори от същата тази планина и преход се сдобих с едно бебе кученцето прегазено до пътя, но все още живо, сега от седмица и нещо в клиника се опитват да го оживеят така да се каже. Около същото това кученце топуркаха още 4-5 подобни нему, здрави но доста недохранени и вероятнпо очакващи същата съдба като прегазането. Това сигурно се случва защото хората много си се грижат за кучетата, нали?!...
Чет Авг 01, 2019 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сетих се за нещо, което мернах в миналите дни:

Най-масовите убийци в животинското царство не хапят случайни хора

Не е ясно как точно са изведени споменатите там числа, но те най-малкото предизвикват размисъл...

Брой смъртни случаи на хора годишно по причинител:
  • 725000 убити от комари;
  • 475000 убити от хора (!);
  • 50000 убити от змии;
  • 25000 убити от кучета;
  • по-малко от 10 убити от акули и вълци.


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nennia



Регистриран на: 30 Юли 2019
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Е точно по тази пътека преди няколко дена ходихме и не сме имали никакви проблеми. Що се отнася до осраните пътеки - ами те повечето са такива, поне тази година не смърдяха, може би заради дъждовете. Казаха ни да се оплакваме в парк Пирин - глупости на търкала това...
Като бяхме близо до Чаирски езера, една крава роди теленце, но то умря. Не знам какво го направи краваря - беше умряло на пътеката. На връщане го нямаше там, предполагам че го е извлачил някъде настрани. Неговото куче е страхливо, то по скоро му е другарче, а не пазач. И не е рязал месо от телето за него, защото го храни с гранули. На връщане се засякохме с него и носеше торба с машерка, не се сетихме да питаме за теленцето. А кравата си изяде плацентата и това беше много неприятно за гледане. Виж с какво си хранят другите кучетата не знам, според думите на краваря - доят мляко от кравите и с това хранят кучетата, но е слабо и те са все гладни.Видях доста кучета и повечето бяха изключително слаби - четяха им се ребрата под дебелата козина. Досега съм била заграждана само веднъж, но имах спрей който така и не използвах. Овчарят беше до мен и въпреки това кучетата не го слушаха и не се махнаха, а на него му беше смешно и ми обясняваше кой е по-по най- лигаво и гушливо от тях. Това не ме е спряло да ходя по пътеките с крави и овце и общо взето ако има овчар наблизо винаги се е отзовавал да ги викне, поне на мен така ми се е случвало.Имам спрей за кучета, нося го , но не съм го използвала, носи ми успокоение, че съм въоръжена и не се задълбавам много в това къде ще мина и има ли кучета там.
Може би не стана ясно по-горе за краваря, но колибата му е доста надолу, а отредения му терен за кравите далеч от нея, кучето винаги е с него и да иска да зарови телето или нещо подобно - няма с какво, да изминава това разстояние още два пъти за инструменти - да бе да и предполагам го оставя на гладните кучета на другите кравари (макар че те бяха доста далеч от неговите), глиганите и каквото там се храни с мърша.
Добре е овчарите и говедарите да бъдат със стадата си, тихо е, като се викне се чува надалеч и ако кучетата им са агресивни, поне могат да дойдат и да ги отпъдят. Много често обаче овчарите ги няма, а следобед ако наблизо има хижа, зарязват стадото и отиват да си пийнат едно питие в хижата и тогава може да стане екшън.
Имам позната носи кучешки бисквитки - досега не е имала проблеми.
Съжалявам, че така сте се стресирали.


Имали сте късмет явно, ние бяхме там към 8:30 вечерта и може би вече са ги били събрали от планината всичките накуп : (
И преди ми се е случвало да срещам кучета, до сега не съм имала проблеми или подобни преживявания. Когато минахме по пътеката бяха само кучетата и кравите, хора не се виждаха никъде...макар, че има там едни постройки и черен път, имаше паркирана кола и вероятно човек в къщите, но не се показа...
Чет Авг 01, 2019 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
nennia написа:
Ами защото изглеждаше, че са го убили! Животното лежеше проснато насред пътеката, с разпорен стомах и кучетата просто го доразкъсваха. Какво да си помисля в този момент, че е дар от грижовните им стопани?! Моля ви! Very Happy

Не е изключено и да е дар. Но няма как да бъдем сигурни. Освен това, първоначално изказаното предположение, че е теле, сетне някак твърде бързо премина в увереност...

Нека разкажа и аз нещо по този повод. Преди години в стеснение между дърветата на една старопланинска пътека над Карловско се случи да преминем през търбуха и между вирнатите крака на вмирисан кон, вероятно заровен там да отлежава от Баба Меца, която има трудности със храносмилането и чака разни микроорганизми да ѝ приготвят манджата...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
Явно ще се чака да се стигне до най-лошото, недай Боже, и чак тогава ще се предприемат някакви действия. Преди доста години - поне 10-15, а може и повече да минаха, в района на УНСС една жена си отиде без време. Беше разкъсана и убита от глутница кучета. Случаят получи широк отзвук и се разчу за него по медиите. Властите нямаше как...трябваше да направят нещо по този сериозно наболял проблем. Та тогава се взеха някакви мерки и бройката на бездомните кучета намаля сериозно. Имаше много патърдии и плач от кучезащитниците, но въпреки всичко ефект имаше. И той траеше допреди 2-3 години. Сега бройката на бездомните животни видимо се е увеличила, има вече и сигнали за проблемни места. Е, тъжно е, но явно пак ще се чака някой да загуби живота си, за да се вземат мерки...евентуално...

Най-лошото, за жалост, се случва понякога. Впрочем, последният подобен случай в България беше край Владо Тричков преди месец и нещо. Пет домашни (а не бездомни!) кучета от породата "Кане корсо" (свързвана със сицилианската мафия) са разчленили 39-годишен мъж.


Снимка: WikipediaЧетох за тази трагедия. Пак опираме до държавата. Помниш самият ти, какво написа за държавата

Техният 41-годишен собственик е бил задържан и му е било повдигнато обвинение, а кучетата са били настанени във ветеринарна клиника.

Повече подробности: https://tinyurl.com/yy2x4j3s
Четох за тази трагедия. Отново опираме до държавата. За държавата, ти, написа нещо с което на 100% се съгласих.
Чет Авг 01, 2019 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov