ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Автор Съобщение
nennia



Регистриран на: 30 Юли 2019
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Целта на поста ми беше само и единствено да предупредя за, според мен, опасността, която може да сполети минавищете по този маршурт. Или поне да се знае, човек да не минава сам по възможност. Т.е., исках да съм полезна.
Не да мрънкам, че ми пречат дърветата, държавата или хората! Кучетата също не ми пречат, докато някое не се опита да ме изяде само защото минавам близо до него.
Горе долу видях 2 конструктивни предложения - закупуване на лютив спрей ако нещо и подаване на сигнал до 112.

Благодаря и успех!
Чет Авг 01, 2019 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
И да се върнем на спомената от теб Франция?

Напротив, проблем са, особено в някои отвъдморски територии на Франция. Ето, чети:

http://www.leparisien.fr/societe/la-reunion-envahie-par-les-chiens-errants-23-11-2014-4315449.php

Пише там за повече от 150000 бездомни кучета на остров с площ от 2512 кв. км, демек средно по 60 на всеки квадратен километър...

EDR написа:
Май се оказа, че бездомните кучета не са проблем? Поне не са такъв, какъвто са в България! 5 000+ населени места в България и 300 000 кучета. Франция 30 000+ общини и 20 000 кучета.
Малкото положително е, че не сме най-зле Very Happy Wink

Май се оказва, че не си проверяваш достатъчно изчерпателно аргументите и фактите. Но какво пък -- последното вече трябва да е станало ясно и без това... Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:

Едното не противоречи непременно на другото. А пък римляните са стигнали до следното откровение:

Homo locum ornat, non locus hominem. – Не мястото украсява човека, а човекът мястото.


Римляните са го 'преписали' от по-мъдри и древни! Изваден от контекста и в буквален смисъл - издиша. Обобщенията никога не са верни!


Нещо по-разбираемо и приложимо, което трудно си налагаме - „Моята свобода завършва там, където започва свободата на другия" Рене Декарт.
Чет Авг 01, 2019 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
И да се върнем на спомената от теб Франция?

Напротив, проблем са, особено в някои отвъдморски територии на Франция. Ето, чети:

http://www.leparisien.fr/societe/la-reunion-envahie-par-les-chiens-errants-23-11-2014-4315449.php

Пише там за повече от 150000 бездомни кучета на остров с площ от 2512 кв. км, демек средно по 60 на всеки квадратен километър...

EDR написа:
Май се оказа, че бездомните кучета не са проблем? Поне не са такъв, какъвто са в България! 5 000+ населени места в България и 300 000 кучета. Франция 30 000+ общини и 20 000 кучета.
Малкото положително е, че не сме най-зле Very Happy Wink

Май се оказва, че не си проверяваш достатъчно изчерпателно аргументите и фактите. Но какво пък -- последното вече трябва да е станало ясно и без това... Smile
На таблицата дадена от теб пише 20 000 кучета Wink

пп: не каза нищо и за Париж и боНбите по тротоарите от кои кучета идват Laughing


Последната промяна е направена от EDR на Чет Авг 01, 2019 4:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 01, 2019 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
На таблицата дадена от теб пише 20 000 кучета Wink

Ако не си забелязал, таблицата се отнася само за Европа. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Правилен подход! Отговорете с цитат
tzezko написа:
ray написа:
……………………... организираните ……………... мероприятия.


В правилна посока се развива Форумчето! Ето, вече в две съседни теми, истинските планинолюбци ратуват за мир и разоръжаване.


Мастер, учим се от тебе и следователно няма как да не бележим някакво развитие. Smile
Иначе настояваме за правилното дефиниране и поставяне на проблема в цялата му многоаспектност и минимизирането му чрез адекватни действия, а не чрез отварянето на друг проблем/и.
Отгововаряме и ако няквй има някакви конкретни въпроси кво да се прави, някои колеги споменаха важни неща, ти също имаш кво да кажеш по въпроса, или греша Smile.
Чет Авг 01, 2019 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
На таблицата дадена от теб пише 20 000 кучета Wink

Ако не си забелязал, таблицата се отнася само за Европа. Smile
За Франция 30 000+ общини има 20 000 бездомни кучета. В България на 5 000+ населени места са 300 000. Къде е по-голям проблема?

пп: не каза нищо и за Париж и боНбите по тротоарите от кои кучета идват?
Чет Авг 01, 2019 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
vedrin написа:
EDR написа:
На таблицата дадена от теб пише 20 000 кучета Wink

Ако не си забелязал, таблицата се отнася само за Европа. Smile
За Франция 30 000+ общини има 20 000 бездомни кучета. В България на 5 000+ населени места са 300 000. Къде е по-голям проблема?

В отвъдморската френска територия о-в Реюнион, например. Надявам се да не се налага да потретвам.

EDR написа:
пп: не каза нищо и за Париж и боНбите по тротоарите от кои кучета идват?

Напротив, споменах: "извънредно рядко съм виждал някой собственик на куче там да се грижи за обществената хигиена". И мисля, че в контекста е достатъчно ясно.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
vedrin написа:
EDR написа:
На таблицата дадена от теб пише 20 000 кучета Wink

Ако не си забелязал, таблицата се отнася само за Европа. Smile
За Франция 30 000+ общини има 20 000 бездомни кучета. В България на 5 000+ населени места са 300 000. Къде е по-голям проблема?

В отвъдморската френска територия о-в Реюнион, например. Надявам се да не се налага да потретвам.

EDR написа:
пп: не каза нищо и за Париж и боНбите по тротоарите от кои кучета идват?

Напротив, споменах: "извънредно рядко съм виждал някой собственик на куче там да се грижи за обществената хигиена". И мисля, че в контекста е достатъчно ясно.
Не са от бездомните, значи проблем там с тях нямат.
За другото(цяла Франция) ще чакам да изкараш статистика, за да видим бройката и да сравним.
Чет Авг 01, 2019 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Градивно! След дружеска и градивна критика. Отговорете с цитат
excalibur написа:
…………………………………………………... като тръгне/ат към мен да вдигна високо щеките, като тояга...………………... единия юнак вдигна щеките срещу две кучета, които приближаваха и те спряха, дадоха заден, че и подвиха опашки....………….....


Горното споделям и от свой собствен скромен опит в комуникацията ми с овчарските и други стопанствени и безстопанствени кучета в планината, с колелото и пр.
Винаги преминавам. Не заобикалям. Не отстъпвам. Не се връщам. Независимо от вид и брой. Размахвам щеките и започвам да ги лая по-силно, тръгвайки към тях. Слабите и беззащитните скривам зад гърба си. Ако има по-подходяща от щеките тояга я взимам. Камъни също. Рядкост е някое да се осмели да дойде в обсега на тоягите. Доста разочаровано от живота си тръгва.

Подобни случки съм имал по пътя от езерото Белмекен към Ибър. Искаха да изядат Караманчо, гадовете! Не се появиха стопани.

По Влахинската река след Камен клет десетина се насочиха към нас, развърнаха се във верига лаейки изразително. Предните дни мечка беше убила един от кочовете в стадото, костите му още се белееха наоколо. Яви се овчар. И той отнесе една.

С говеждата охрана по Гергийца съм се оправял.

В Пазар дере на бай Фердо, когото исках да поздравя, помощниците /долната кошара/се опитаха да не ни допуснат до територията, която считаха за своя. Залаях ги и ги натирих на кучето в ….

С велИсОпеда също имам случки. Обикновено давам газ или ритам в движение. В особено тежките случаи слизам от колелото, поставяйки го между гадината и себе си и фуля на майка све живо.

Една от последните ми случки е от тази пролет. В междублоковото ни пространство, свободно разхождащ се около стопанина си питбул, реши да се изрепчи на воденото на въже от крехка женица Кане, вследствие на което беше докопан за врат и плешка. Разръмжаха се и се разквичаха кучета и жени. Изкомандвах Караманча да замръзне на място и запалих кроксовете към арената. Бой по тиквата и мощно стискане по семепроизводствените органи отклониха за миг вниманието на почервенелия от кръв Торо и собственикът на нещастния питбул успя да го изтръгне из зъбите му. После искаше и мен да яде, гадината!

Ако се замисля, ще се сетя за още кучешки случки.

Иначе съм инкасирал някой и друг скъсан крачол, ама без сериозни пробиви.

Та обобщението ми е , че човекът е най-голямата гад и всички и се плашат.
Чет Авг 01, 2019 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Градивно! След дружеска и градивна критика. Отговорете с цитат
tzezko написа:
Та обобщението ми е , че човекът е най-голямата гад и всички и се плашат.

+1 Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Преди няколко седмици в САЩ... Отговорете с цитат
A Florida man is found dead with 100 dog bites after taking a shortcut to get home

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Франция Отговорете с цитат
«Статистиката за ухапвания от кучета във Франция далеч не е изчерпателна. Според публикувани от CDIA данни във Франция около 500000 души на година получават ухапвания от кучета и за 60000 от тях се налага да бъдат хоспитализирани. Случаите зачестяват през летния сезон.»
Източник: Morsures de chiens : le flou des statistiques, в. Фигаро

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Френско изследване от 2010 г. Отговорете с цитат
«Във Франция са регистрирани 30 смъртни случая за последните 20 години вследствие на ухапвания от кучета. 21 от тях са на деца под 15-годишна възраст, а 16 -- на деца под 5 годишна възраст.»
Източник: Facteurs de gravité des morsures de chien aux urgences, Enquête multicentrique, France, mai 2009-juin 2010

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Авг 01, 2019 11:50 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 01, 2019 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
https://fakti.bg/bulgaria/389451-prokuraturata-iska-proverki-na-kucheta-i-stopani

Цитат:
Oт нaчaлoтo нa гoдинaтa инcпeктoритe в Coфия ca cъcтaвили 14 aктa зa ухaпвaния oт кучeтa. Глoбaтa зa вceки oт тях e 100 лeвa. Cъcтaвeнитe глoби зa липca нa пacпoрт нa кучeтo и зa вoдeнe бeз пoвoд ca пoвeчe.

„Тoвa cъщo e пo-виcoкa caнкция oт 50 лeвa. Мнoгo жaлби и cигнaли пocтъпвaт при нac. Буквaлнo вceки дeн имa минимум 5-6 жaлби”, oбяcни д-р Тихoмир Пърлeв oт cтoличния инcпeктoрa.




https://nova.bg/news/view/2019/07/03/255796/забраниха-разходката-на-едро-куче-без-повод-и-намордник

Цитат:
"за съжаление, серия от трагични инциденти, свързани с ухапвания от кучета, причиняващи средни, тежки телесни повреди и дори смърт, в последните месеци станаха ежедневие. Това наложи бързи законодателни промени", обясни Атанасова.


Така е в България. Предлагат се промени в закона и ответната реакция #БЕЗНАМОРДНИК е показателна за отношението на хората.

Ето какво твърдят, че са постигнали в Холандия:

https://myanimals.com/animals/netherlands-country-stray-animals/



Цитат:
The Netherlands: First Country without Stray Animals


Цитат:
Laws were stricter. Mistreating or abandoning an animal carries a fine of more than 16 thousand euros and a jail sentence of up to 3 years.
Educational and awareness campaigns were organized, aimed at pointing out that the mistreatment of animals is as serious as some of the mistreatment that humans suffer.
They offered free pet sterilizations.
There were high taxes on the purchase of animals that were bred, to encourage the adoption of abandoned animals.


Не мога да съм сигурен, че написаното е на 100% вярно към днешна дата, но е видно че там мерките са много сериозни.
Те си нямат #БЕЗНАМОРДНИК, безотговорник, смешни глоби и т.н. ...
Чет Авг 01, 2019 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov