ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Огромната пещера от сняг седи под Палашица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Огромната пещера от сняг седи под Палашица
Автор Съобщение
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Огромната пещера от сняг седи под Палашица Отговорете с цитат
Огромната пещера от сняг седи под Палашица точно над Бъндеришка Поляна! Така като гледам няма да се стопи преди зимата, най-много тунела да се срути скоро! Много ми е интересно някой дали знае кога е паднала огромната лавина тази година или пък дали са я предизвикали изкуствено? Предполагам и други години я има тази преспа но аз за първи път и обръщам внимание сега. Нещо необичайно ли е да е толкова голяма и толкова на ниско или е място където се трупа всяка година след падането? Аз мисля, че ще доживее до зимата, снега е като цимент и бавно се топи. Уникално място! От 17.08.2019 е видеото долу.

https://www.facebook.com/kalin.markov.7/videos/pcb.2433667996725481/2433667876725493/?type=3&theater
Пон Авг 19, 2019 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kakind



Регистриран на: 17 Дек 2018
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калине, видеото не може да се види, вероятно от настройките за поверителност.
Пон Авг 19, 2019 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Вече сигурно е стопена - Палашица : http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12993

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Авг 19, 2019 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=jcX7Wtf644c

Качих го и на youtube, там би трябвало да се вижда. Аз видях другия пост и точно заради него отидох да я видя - не е стопена, може би е 2 пъти по-малка но все още е огромна на размер!
Вто Авг 20, 2019 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Калине, ако искаш да видиш огромна, километрова снежна маса , затрупала цялата долина - тръгни по Бела река от изворите й , да видиш каква изненада те очаква. Само по реката.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Авг 20, 2019 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Това звучи много интересно! Ето това добра идея ли е за маршрут да се види това нещо:

От хижа Яворов нагоре по маркираната до суходолски превал, после може изкачване до Албутин, и после надолу в циркуса от другата страна на Окаден (от западната му страна). На картата ми има някаква пътека там и долу се влива май в червената маркировка където е пътеката за Предела. Извора на Бела река е някъде в горната част на циркуса предполагам? Лесно ли са намира и може ли да се ходи по реката надолу до главната пътека за предела? Ако имаш някакъв track от там може ли да го пратиш?

Мерси много!
Сря Авг 21, 2019 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Добре си влязъл в пещерата под снега ! Отвътре е още по-интересно, както си го заснел. В началото на юли бееше още задънено, а и реката много буйна беше , под Палашица. Сега реката Бъндерица е потънала в камъка, и помен няма от нея.
Аз пътеки не гледам къде има или няма, маркировките не ги знам въобще и не ми трябват, карти гледам само преди на тръгна от вкъщи , за Ге Пе Се тата останах неук. Ориентирам се по изгледа на планината и върховете.
Та от х. Яворов да кажем, изкачва се на превала между Окаден и Албутин, който превал е върху самият Окаден. Оттам на север започва слизане на зиг заг, право надолу се вижда нещо и като пътека. Целта е големият дол - циркус в центъра на долината. Отначало няма вода, после се появява поточе - изворите на Бела река,ставащо надолу буен поток . Някъде на 2100 метра този поток изчезва под лавината , и се върви все върху нея, отгоре върху снега, който е силно набит и няма опасност от срутване. Там няма растителност, чист канньон е . Влиза се в гората, снегът никъде не прекъсва с километри , все по снега , и се стига до прекъсване на лавината - голям водопад, който няма как да се премине. Вляво от него, се излиза надолу в долината, където на 500 метра е отново пътеката на Бела река. Цялото разстояние е не повече от 5-6 км .

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Авг 21, 2019 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Хаха да, и аз обичам да се ориентирам само по планината, но някой път не знаеш къде точно да минеш или къде е проходимо, къде може да се задъниш в клек и т.н. преди да не се сблъскаш с него директно!

Ти явно не си качил Суходолския превал изцяло а си качил билото на Окаден директно малко по-надолу, но предполгам може и от по-нагоре откъм Албутин да се спусне в същия циркус - не помня там да имаше някакви пропасти.

Иначе мерси много за информацията, ще го разгледам това! Това постоянен снежник ли е? Така както ми го обясняваш явно е.
Сря Авг 21, 2019 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
И през Албутин съм го минавал , и по билото от вр. пирин , и отдолу по Бела река , и слизане под Окаден...гледам всека година да е различно, да не повтарям. Ако се забутам некъде ... ще видя нещо, което не съм видял. Лошо само е , като има хора с теб, които изкрещяват...Загубихме се! Сега какво ще правиме! и изпадат в истерия...

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Авг 21, 2019 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Хаха да така е, това не е истинско загубване!

https://map.bgmountains.org/#map=16/2600502.93/5133388.97/0

Исках само да те питам, защото се загледах в тази карта - на нея има маркиран извора на Бела река, но по-нагоре към Окаден пише Окаденска река. Така както ми го обясняваш снежника е по-скоро там където пише Окаденска река на тази карта, а не там където пише "Извори Бела река", защото този извор е вече доста по-надолу на 1900 и нещо метра и е доста по встрани от Окаден (той е по към началото на пътеката за Даутово езеро). Ако искаш погледни! Иначе двете реки се сливат малко по-надолу!

Мерси!
Чет Авг 22, 2019 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
С наименованията Спиди и неговата книга , дават тълкувание. Да, като погледнах картата, на нея пише Окаденска река, Бела река става по-надолу. Наречена е Бела защото даже и в ниското, реката търкаля мраморните камъни от лавините на Окаден и коритото й е бяло :



Реката извира некъде от 2300 м.н.в., между Окаден и Албутин, има и пирамидки по нея се виждат :


По-надолу реката прави няколко завойчета, но не на повече от километър, се появяват големите лавини, които падат от Южният склон на Окаден :



Надолу два километра е плътно затрупан целият каньон :




Без прекъсване докато лавината стигна водопада, тека вече се отказах, а тя си продължаваше и след него :



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Авг 22, 2019 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Супер, мерси много за информацията! А тези снимки за от 2006 така ли? Дали я има преспата и тази година, или това си е вечен снежник по-скоро който го има всяка година? Да не взема да се разочаровам хаха.
Чет Авг 22, 2019 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Местните от Разлог слагат изворите на Бела река както е на картата.
Разложене често ходят натам, но за масовия турист тая забележителност е непозната.

Ако сте фенове на тая част от планината, от изворите покрай Жълтите скали към Каменишки връх има страхотно излизане с много яки гледки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 22, 2019 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Всички планинари сме лековерни и наивни , щом се трепем бадева по каминяка Smile Не се знае... тази година ми направи впичитление, че сняг на Пирина имаше по ниското , падали са големи лавини. А нагоре беше по - малко снега , за разлика от други години.
Тогава е 23 юли, годината беше много снежна и изключително богата на лавини. Вижда се на Каменитица колко сняг има :



Преди да се спусна по тази лавина , ей го що е снег около заслона Кончето :


Над хижа Вихрен също имаше снежен мост над Бъндерица от лавина, паднала от Тодорка, а там е голям пек .Сега е и краят на август, съмнително е . Тези преспи в ниското за дни изчезват, в тези жеги.
За вечен сняг не може да се говори, на такава височина. От наблюденията на учени в Пирин , натпупването на нов сняг по постоянните снежници, които са от север в Мраморният дял над 2400 м.н.в, започва от 15 октомври. На по-ниското топевнето е целогодишно - до Коледа.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Авг 22, 2019 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Хаха да аз нещо си помислих и се зарадвах, че за тази година става въпрос. Според мен е възможно, имайки предвид примерно как на Палашица имаше огромна преспа още миналия уикенд а беше 17 август (от клипчето), а там е под 1700 метра точно до Бъндеришка поляна. Но ще видим, може би събота ще опитам да я намеря тази до Окаден и мога да споделя ако седи още нещо!


Последната промяна е направена от Kalin Markov на Пон Авг 26, 2019 12:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 22, 2019 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov