ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
от София до вр. Ботев през х. Добрила ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
от София до вр. Ботев през х. Добрила ?
Автор Съобщение
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение от София до вр. Ботев през х. Добрила ? Отговорете с цитат
Здравейте,

Миналата година направихме следния преход.

- От София с колата до Паниците
- 10:30 в Събота тръгнахме към вр. Ботев
- около 19:00 бяхме изкачили върха и се бяхме върнали в хижа Рай, където нощувахме.
- на другата сутрин слязохме обратно до колата и около 13:00 си бяхме в София.

Въпросът ми сега е следния, възможно ли е със същото време (един уикенд) да се направи изкачване на вр. Ботев през х. Добрила по билото? Планувам го така:

- събота рано сутрин тръгване от София, оставяне на колата в Карлово и изкачване до х. Добрила, където нощуваме.
- неделя тръгване рано сутринта (около 06:00), изкачване на вр. Ботев през заслон Ботев и слизане през Паниците.

Възможно ли е и ако да, малко ми се губи логистиката между Калофер и Карлово след слизането. Предполагам трябва да го измислим някак с човек, който да ни докара колата в Паниците или да търсим транспорт до Карлово?
Вто Мар 26, 2019 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: от София до вр. Ботев през х. Добрила ? Отговорете с цитат
Bra1nSicK написа:
...малко ми се губи логистиката между Калофер и Карлово след слизането...

Има автобуси от Калофер до Карлово. Ето разписанието им:

http://kalofer.bg/?page_id=74

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Мар 26, 2019 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Абе сега има още сняг горе и е някакси траверсно. Като се стопи снега се пробвайте. По принцип х. Добрила - вр. Ботев - Паниците е доста натоварващ преход за един ден, не на всеки е по силите.
Като слезете на Паниците има 7-8 км асфалт до Калофер, тук някъде из форума публикуваха телефон на човек, който може да ви превози от Паниците до Карлово.
Хижа Добрила е по достъпна от Сопот, даже може да се ползва лифт срещу 10лв на човек, ако решите проверете раб. време.
От Карлово също може да се качите на хижа Добрила, но е 5-6 часа прехода през Сакарица - Залъмово кладенче.
Вто Мар 26, 2019 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Преди 3 седмици правихме траверса и ни отне около 10 часа и малко чисто време някъде да стигнем от Добрила до Ботев. С почивките 10 часа и половина.
Времето беше топло. Най-тежко беше положението след Костенурката, където до самия връх затъвахме до глезен и това ни измори страшно много. Разбира се снегоходки не носихме, но пък носихме въже и инвентар, които влязоха в употреба на Кръстците.

Според мен, Добрила - Паниците за един ден зимно е възможно, но трябва да сте в супер добра форма и да си знаете възможностите. И трябва да предвидите слизане по тъмно. Аз моят човек смея да твърдя сме в добра физическа форма и пак ни отне 10 часа и половина до върха. Също така трябва да уцелите и добри условия. Ако газите в сняг никакъв шанс. Ако има силен вятър по билото, пак ще се забавите много.

Това, което направихме е, че спахме горе на върха. И на следващия ден слезнахме в Карлово през х.Равнец, където бяхме оставили едната кола.
Вто Мар 26, 2019 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите. Правя уточнението, че питането ми е за лятото, не сега.
Ако намерите и споделите номера на човека, който може да ни закара от Паниците до Карлово, би било супер.
Сря Мар 27, 2019 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: от София до вр. Ботев през х. Добрила ? Отговорете с цитат
Bra1nSicK написа:
...

Възможно ли е и ако да, малко ми се губи логистиката между Калофер и Карлово след слизането. Предполагам трябва да го измислим някак с човек, който да ни докара колата в Паниците или да търсим транспорт до Карлово?

А защо тогава изобщо ще слизате до Паниците?

Защо не направите следното:

София - Карлово - оставяте колата, разглеждате града - Сопот - качване пеша или донякъде с лифта до хижа „Добрила“ - нощ.
Хижа „Добрила“ - заслон „Ботев“ - без раници до връх Ботев - заслон „Ботев“ - хижа „Васил Левски“ или хижа „Равнец“ - Карлово - София.

Има и други варианти. Лично аз предпочитам колата да ме чака в крайната точка на пешеходния преход.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 27, 2019 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: от София до вр. Ботев през х. Добрила ? Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Bra1nSicK написа:
...

Възможно ли е и ако да, малко ми се губи логистиката между Калофер и Карлово след слизането. Предполагам трябва да го измислим някак с човек, който да ни докара колата в Паниците или да търсим транспорт до Карлово?

А защо тогава изобщо ще слизате до Паниците?

Защо не направите следното:

София - Карлово - оставяте колата, разглеждате града - Сопот - качване пеша или донякъде с лифта до хижа „Добрила“ - нощ.
Хижа „Добрила“ - заслон „Ботев“ - без раници до връх Ботев - заслон „Ботев“ - хижа „Васил Левски“ или хижа „Равнец“ - Карлово - София.

Има и други варианти. Лично аз предпочитам колата да ме чака в крайната точка на пешеходния преход.

Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Прав си Стефане.
Ако съм аз, ще сляза направо в Карлово по един от твоите варианти/ Защо ми е да търся превоз до Калофер и Карлово.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Мар 27, 2019 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за предложенията, може би наистина ще е по-добре да се върнем до Карлово. Имаме време до лятото да го измислим. Smile
Пон Апр 01, 2019 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Тази седмица направих точно това за което питаш. Петък привечер паркирахме на лифт Сопот (в сезона петък,събота работи до 19.00 часа). Съответно от междинната станция (по нататък не работи) до хижа Добрила е 4,3 км при денивелация 430 метра и се взима между 1 и 1 час и 30.
Там условията са повече от чудесни.
Събота сутрин тръгнахме 6.10 от хижата точно на развиделяване и от там в доста стегнато темпо пристигнахме на връх Ботев около 12 без нещо. Бяхме с леки раници но и с по 2,5 литра вода и времето за което стигнахме беше 5 часа и 30, дават го по табела 8. От там направихме кратка почивка и продължихме надолу към хижа Рай. От хижа Рай до м. Паниците е най-тегаво тъй като е много жега и се ходи доста. Стигнахме някъде към 17.00 май.
33 км е като дистанция при денивелация от около 1400-1500 метра, при перфектни условия и добра физическа подготовка става, но като цяло не бих го препоръчал за 1 ден. Другото важно за доброто темпо е че бяхме само 2-ма.
Хубаво е предварително да се уговирите с някой да ви свали от паниците, нас ни взе едно момче местно от Калофер (сам спря), много добри хора там.
После на центъра в РЕП-а ни насочиха в една къща за гости (Голганова къща) 25 лева на човек, но условията са идеални. На следващия ден от къщата ни превозиха до лифт Сопот срещу 15 лева.
Ние решихме да останем да ношуваме в Калофер и да си направим кефа, вместо да бързаме да ходим до лифта както сме пребити и да пътуваме обратно до София. Иначе както казах като слезете в центъра и там като питате, гаранция ще се намери някой да ви закара до лифта.
Пон Авг 26, 2019 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до калоян: Добре сте вървели, добър постинг. А имаше ли много навалица?
Пон Авг 26, 2019 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
до калоян: Добре сте вървели, добър постинг. А имаше ли много навалица?


Петък вечерта на хижа Добрила беше доста спокойно. От Добрила до Ботев нямаше никой. На заслона и на ботев беше лудница, то и това беше една от причините да се спуснем. Този там на туристическата на Ботев също не ми направи добро впечатление, смятам да подминавам вече. Надолу към Рай имаще още повече хора, страшно много млади хора и палатки. Отдолу продължаваха да идват хора с палатки, никаква идея нямам как ще се съберат всичките хора вечерта Smile По интересното е че от Рай тръгваха 13.00 часа големи групи нагоре. Деца и тн .. После в неделя като се върнахме на паркинга на лифт Сопот беше препълнено, петък почти нямаше коли и така ..
Пон Авг 26, 2019 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък съм с добри впечатления от туристическата спалня. Зимата като правихме Добрила - Ботев спахме горе. Добри условия - беше топло, имаше и храна.
Пон Авг 26, 2019 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Аз пък съм с добри впечатления от туристическата спалня. Зимата като правихме Добрила - Ботев спахме горе. Добри условия - беше топло, имаше и храна.


Ами човека с дългата бяла коса, се държа грубо към един чужденец, че му говорил на английски. Аз като тръгнах да превеждам ми каза че знаел английски, ама онзи да се научи на български и да не се прави на ударен или подобни тъпотии. Какво добро мнение да си съставя ? Да не говорим, че когато има повече хора винаги се държат така (поне когато аз съм бил там), все едно някой ги е накарал на сила да стоят там.

П.С Когато ходих Февруари, тази спалня беше затворена.
Пон Авг 26, 2019 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до калоян: Благодаря ти за отговора, Калояне.
А във връзка със следващия ти постинг да те питам този чужденец каква народност беше?
Пет Авг 30, 2019 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov