ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Около гр. Девин
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Около гр. Девин
Автор Съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Утре ще се опитаме с приятели да проследим червената маркировка: Девин - Борино до х. Орфей. Подозирам голяма въртележка. Предполагам, че от ловното чакало, което е до кота 1342, маркировката се движи по пътя в посока 1434 http://www.kade.si/#map=15/2707485.47/5121965.52/0
После сигурно забива към Съджансу дере, откъдето се качва на пътя със синята маркировка тук http://www.kade.si/#map=19/2704483.29/5120152.24/0


Предполагам, че ще поемете по екопътеката след Струилица и от м. Лъката ще хванете маркировката към ловните хижи (кота 1342)(след първото мостче над Девинска река по екопътеката има табела сочеща наляво за Борино, но никога не съм я пробвал; изглежда много запусната) и оттам ще излезете на пътя за х. Орфей. (към кота 1434)

Жълтата линия е пътеката от м. Лъката до пътя за х. Орфей; Червената е за пряката пътека към хижата; по двете зелени съм минавал, но по различно време....
От картинката се вижда, че можете и да свържете жълтата и червената линия, без да стигате до кота 1434.
Успех!
П.П. Оказва се, че из района има още много за изследване.
Пет Юни 10, 2016 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Като за начало по пътеката покрай Девинска река след ресторант/минерален басейн "Струилица" има лилава маркировка вероятно за крепостта Калето. На информационните табла лилавото е почти червено. Оказа се, че за крепостта има пътека и от началната точка на пътеката за Самодивското пръскало (сградата на картата, разположена източно от крепостта) http://www.kade.si/#map=16/2710581.26/5123442.42/0 Има дървена табелка с надпис Калето. Началната точка на пътеката е на запад от потока, на който е водопада, а тази на пътеката за самия водопад е на изток от потока. Разстоянието между разклоните за двете пътеки е 5-10 м. Моите хора ходиха с 2 GPS-а (мен ме домързя) до Самодивското пръскало, има и снимки (надявам се моят човек да е снимал през 10-20 м.), за да се вижда как върви пътеката спрямо потока. Другата пътека също засега я няма на картата. Дано някой мине оттам, за да я нанесем и нея, защото по този начин ще има възможност за кръгче до Калето.

Първата табела с червена маркировка и надпис с. Борино действително се появява в нищото (след първия мост), но си сочи напред към м. Лъката. Пътека наляво/запад нагоре по склона от първата табела не видях. Ако някой ми докаже със снимки и GPS данни наличие на маркирана пътека там, приемам забележка. Може пък и да не съм я видял. Няма безгрешни хора. Според моите наблюдения (GPS данни и снимки) червената маркировка се появява отново след м. Лъката нагоре по пътеката, налична в момента на картата. Марките са два вида: стари с боя и нови - тенекиени. Има някои дребни корекции по пътеката, но те са маловажни.
Малко преди ловното чакало, което е в района на кота 1342, маркировката според посоката на табелата на дърво завива на северозапад и без пътека излиза на билния път след/югозапад разклона с пътя без изход. http://www.kade.si/#map=17/2708877.15/5123081.07/0 Търсихме наоколо, но смислено трасе между двете точки с маркировка (таблото с табелите и марките на дърво, на мястото, където маркировката излиза на пътя) не видяхме. Там ми излежда глупаво да се върви по азимут между тези две точки, защото има бесмислено слизане и качване в нищото. Най-добре е след дървото с марките човек да се качи на пътя до чакалото и да тръгне по него. Сградата, която е на 220 м. на север-северозапад от кота 1342 е бивше жилище към овчарника, който е руини. Става за подслон - има врата, прозорци, две легла, печка.
След ловното чакало червената маркировка продължава по пътя в посока юг-югозапад http://www.kade.si/#map=15/2708079.34/5122168.01/0 и изчезва вдън земя някъде тук http://www.kade.si/#map=17/2707330.5/5121172.53/0. Имам точни данни, къде е последната видяна от нас табела. Ходихме и до ловна хожа Козирог, но и там нищо. Явно табелите и марките са свършили и пътеката е останала недомаркирана. На връщане не ни се ходеше да я проследяваме наопаки от Съджансу дере, защото трябваше да върнем в София дъщерята на един приятел и сметнах, че няма смисъл да подхващаме тази авантюра. Освен това съм почти сигурен, че червената маркировка в Съджансу дере отива само до Кемеров мост и едва ли е започната на изток от него в посока към Девин, ако приемем, че замисълът е бил такъв. А той вероятно е бил такъв, защото:


Това са част от табелите при отклонението на червената маркировка за Кемеров мост и за Девин тук http://www.kade.si/#map=19/2704477.83/5120134.45/0 Маркировката със сигурност слиза в Съджансу дере и по пътя покрай него излиза на пътя за Кемеров мост покрай Катранджи дере.
Във връзка с думата замисъл и във връзка с обсъжданата червена маркировка Девин - х. Орфей се сещам за една песен на Хиподил, в която се пее:
"Мисъл стъклено прозрачна имам в кръглата глава.
Радвам се, че тя е ясна, както нивга досега."



Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 3:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юни 13, 2016 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
. ...за крепостта има пътека и от началната точка на пътеката за Самодивското пръскало....Началната точка на пътеката е на запад от потока, на който е водопада, а тази на пътеката за самия водопад е на изток от потока.

Да, така е! Ако беше станала дума, щях да го спомена. Съжалявам, че все още не ползвам GPS и не мога да ти дам трак Oops. Този маршрут съм го минавал безброй пъти.
написа:
Първата табела с червена маркировка и надпис с. Борино действително се появява в нищото (след първия мост), но си сочи напред към м. Лъката.

Добре е, че вече няма разминаване.
написа:
..... Малко преди ловното чакало, което е в района на кота 1342, маркировката според посоката на табелата на дърво завива на северозапад и без пътека излиза на билния път след/югозапад разклона с пътя без изход. Там ми излежда глупаво да се върви по азимут между тези две точки, защото има бесмислено слизане и качване в нищото. Най-добре е след дървото с марките човек да се качи на пътя до чакалото и да тръгне по него.

И аз съм се чудил на тази маркировка и винаги съм минавал по пътя.
написа:
Сградата, която е на 220 м. на север-северозапад от кота 1342 е бивше жилище към овчарника, който е руини. Става за подслон - има врата, прозорци, две легла, печка.

Така е. Веднаж, на 31 декември я ползвахме....
написа:
Ходихме и до ловна хижа Козирог....

Ще ти бъда благодарен, ако ми покажеш на картата, къде е тази хижа; често я споменават за най-кратък маршрут към м. Лъката.
Поздрави!
П.П. Хубаво би било да се разходим заедно из района....
Пон Юни 13, 2016 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ловната хижа е тук, но все още не е нанесена на картата.
http://www.kade.si/#map=19/2706771.3/5122043.09/0
Пред хижата има поляни за палатки, маси и пейки, голямо огнище, както и чешма, която се спира и пуска с кран. Водата имаше метален вкус. Не я чакахме много да се източва.
Пон Юни 13, 2016 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Пон Юни 13, 2016 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едно допълнително уточнение - лилавата лентова маркировка (огромни марки с боя: бяло-лилаво-бяло) стига ли до крепостта Калето и продължава ли оттам надолу до коментираната точка в близост до изходната точка за Самодивското пръскало?
Пон Юни 13, 2016 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не съм обърнал внимание, съжалявам. Следващият път ще погледна и ще споделя.
Пон Юни 13, 2016 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Фотоотчетът от ходенето: https://photos.app.goo.gl/jRhe94tp2rAXb6FZ8
Снимах и една дива коза в района на ловното чакало до овчарника, но снимката е с малката сапунерка, на максимално приближение и е калпава. Преди това в гората бяхме спрели да почиваме и под нас изскочи (не видях, коза или сърна), постоя няколко секунди и изчезна. Интересното е, че не се стресна от говора ни, а от лекото движение на ръцете на единия от моите хора, който тръгна да вади фотото.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 3:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 16, 2016 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Едно допълнително уточнение - лилавата лентова маркировка (огромни марки с боя: бяло-лилаво-бяло) стига ли до крепостта Калето и продължава ли оттам надолу до коментираната точка в близост до изходната точка за Самодивското пръскало?

Привет,Иво!Съжалявам че изтрих тракаSad (ще погледна но съм почти сигурен...) когато се чухме за Читак дере след това минахме и пътеката през Калето...та-нагоре от Лъката към Калето маркировката си продължава,на разклона има кол с табели,но към самото връхче НЯМА марка-добре очерната пътечка но немаркирана!Надолу после продължава боята за изходната точка до мостчето под пръскалото.В един момент от тази(маркираната) пътека се отделя рязко в ляво и нагоре немаркирана-отива към дерето на Пръскалото и може да се погледне отсреща водопада,а след това пътеката минава над него и отива до обзорно заслонче горе на склона.Ние не я проследихме но питахме местен-излизала около стадиона някъде...може би е тази дадената на картата към параклиса: http://www.kade.si/#map=18/2713415.32/5122879.62/0
Чет Юни 16, 2016 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Тази пътека (тръгваща от св. Георги) извежда на билото и стига до път, който свързва Забърди с Гребенец и пътя за Лисичево. Изглежда, че ако има пътека от водопада Самодивско пръскало нагоре по реката, то тя трябва да пресече гореспоменатата, но нямам спомен да съм виждал такава.
Ивайло, вие сте се върнали точно по маршрута, по който ние стигнахме Кастраклий! Благодарности за описанието на върховете, билата и местностите!
Поздрави!
Чет Юни 16, 2016 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
...................
Надолу после продължава боята за изходната точка до мостчето под пръскалото.В един момент от тази(маркираната) пътека се отделя рязко в ляво и нагоре немаркирана-отива към дерето на Пръскалото и може да се погледне отсреща водопада,а след това пътеката минава над него и отива до обзорно заслонче горе на склона.Ние не я проследихме но питахме местен-излизала около стадиона някъде...може би е тази дадената на картата към параклиса: http://www.kade.si/#map=18/2713415.32/5122879.62/0

Сега малко ме е яд, че не се върнахме пак през Лъката, ама нейсе... Виждал съм снимки на семейство с малко дете (имат някакъв блог), които са се качвали към Калето и там съм виждал тези огромни, лилави марки. Просто си мислех, че са избледнели червени или кафяви, та затова и питах. На разклона преди Лъката освен кола с табела видими марки нямаше в близките 10-20 м. нагоре по пътеката. Сега картинката се изясни. Остава само да се запишат двете пътеки - маркираната надолу от Калето и немаркираната към/над Самодивското пръскало.


lubitel написа:
Здравейте!
Тази пътека (тръгваща от св. Георги) извежда на билото и стига до път, който свързва Забърди с Гребенец и пътя за Лисичево. Изглежда, че ако има пътека от водопада Самодивско пръскало нагоре по реката, то тя трябва да пресече гореспоменатата, но нямам спомен да съм виждал такава.
Ивайло, вие сте се върнали точно по маршрута, по който ние стигнахме Кастраклий! Благодарности за описанието на върховете, билата и местностите!
Поздрави!

Може немаркираната пътека към/над Самодивското пръскало да не се вижда от подножието на водопада, а със сигурност тази, която води до него долу от сградата и беседката (с червената маркировка) да свършва до водопада.
Заложих на този маршрут за връщане, защото се надявах (както се и оказа) на хубави гледки на юг. Предполагам, че пътят с жълтата маркировка за Девин не предлага някакви особени гледки, или греша? В сметката не влиза участъкът от него от този разклон надолу, защото там ние се качихме на пътя с жълтата. http://www.kade.si/#map=19/2715038.06/5119906.2/0
Чет Юни 16, 2016 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Общо взето си прав. Пътят от х. Орфей (жълтата маркировка) към Девин не е обзорен, за сметка на това е дълъг (около 4 часа) и досаден Laughing . Има няколко възможности за по-бързо прибиране, но са обект на бъдещи разходки. Пътят през Кастраклий е много по-приятен, но и по-дълъг. Е, има една опция за скъсяване, както го направихме зимата с изкачване на билото между Хамам баир и Кафова бача, но след това се стига пак до жълтата маркировка.
Чет Юни 16, 2016 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето едно необходимо допълнение по темата във връзка с червената маркировка по Съджаксу дере на чиито табели освен Кемеров мост пише и гр. Девин.
Тя се отделя от синята за Лесичево тук: https://www.kade.si/#map=19/2704490.06/5120137.96/0
Ето снимки на табелите на този разклон:






След като през август 2017 г. минах по Съджак су дере не видях никъде да има маркирано отклонение за ловна х. Козирог. Червената маркировка от тези табели, показани горе се губи след Кемеров мост. Оттам нагоре е само старата и подновявана преди години червена маркировка на маршрута: "По стъпките на отряд А. Иванов и бригада Г. Димитров". Тя идва към Кемеров мост по Катранджи дере. Старият/оригинален вариант на тази маркировка е бял квадрат с червена петолъчка в него, а новият е обърната наопаки лентова маркировка: червено-бяло-червено.
По целия маршрут към Лесичево съм видял една единствена табела от горецитираните, на която действително пише гр. Девин, но е на много странно място: https://www.kade.si/#map=19/2704538.13/5124837.53/0 Да, ако се отиде до ДГС Бараклий или до Лесичево и се маха на стоп на асфалта, все ще се стигне до Девин. Ако ли не с "двойката", но пак ще е неприятен и безумен вариант.

В крайна сметка не знам кой крив кой прав (Девин или Борино), но няма цялостна червена маркировка между х. Орфей и гр. Девин през м. Лъката, а още повече пък през ловна х. Козирог, защото и нея я има по табелите тук (по пътеката, отделяща се на север от връзката асфалт/макадам): https://www.kade.si/#map=19/2705220.88/5114892.96/0

Вто Авг 27, 2019 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov