ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Герлаховски щит

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Герлаховски щит
Автор Съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Герлаховски щит Отговорете с цитат
Здравейте, дали някой е качвал първенеца на Словакия? Ще съм благодарен, ако някой може да сподели лични впечатления Smile
Вто Яну 28, 2014 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Герлаховски щит Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Здравейте, дали някой е качвал първенеца на Словакия? Ще съм благодарен, ако някой може да сподели лични впечатления Smile

Само се опитахме. Качихме се от хижа SLIEZSKI DOM нагоре, около 2 часа и се върнахме поради пороен дъжд. Бяхме голяма група, лошо екипирана и имахме само един ден за изкачването поради ограничени визи.
По-късно ще се опитам да възстановя някои спомени от 1986 или 1988 година.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 28, 2014 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
По кой маршрут сте тръгнали?
Вто Яну 28, 2014 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
По кой маршрут сте тръгнали?

Спомените ми са доста мътни. Имахме три дни на разположение. Първия ден се изкачихме на връх Ломницки щит, от град Tatranska Lomnica. На доста голяма височина се изкачихме с лифт, а по-нагоре вече вървяхме. Искахме да се изкачим на някакъв съседен връх, но ни забраниха. Бил военен обект.
На следващия ден с автобус (наш, от БГ) се прехвърлихме в Stary Smokovec. Потърсихме водач да ни води на връх Gerlahovsky stit. Поискаха ни огромна сума (по нашите представи). Тогава ни обменяха по 30 лева на човек. Казах, че ще се опитам да ги водя по карти. Купих няколко карти. От Stary Smokovec до хижа Sliezsky dom пътеката беше маркирана и много хубава. Като от Тъжа до Добрила, даже по-утъпкана. Докато се бавехме в хижата започна леко да вали и се спусна мъгла. Въпреки това, надявайки се, че ще спре дъжда, тръгнахме. След половин час започна порой, вървяхме още около един час. Намокрихме се, успяхме да се изкачим на едно по-равно място, като седловина и се върнахме.
Слаба екипировка и недостиг на време. На следващия ден в 24 часа трябваше да напуснем Чехословакия. Имам три карти:
1)Vysoke Tatry - 1983г.
2)Zapadne Tatre Rohace - 1983г.
3)Tatry Automapa 1987г.
На теб могат да бъдат полезни първата и третата, нищо че са издадени отдавна. Тя планината не се е изменила кой знае колко.
Имам и карта на пътищата на Чехословакия, но тя няма да е много полезна.
Ако искаш мога да ти ги дам, да ги ползваш.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 28, 2014 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Някой да е ходил наскоро?
Не че ще тръгна веднага, ама ми се ходи.
Wink
Нед Авг 18, 2019 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Правил съм това:
https://de.wikiloc.com/routen-bergsteigen/hiking-high-tatras-gerlachovsky-stit-2654-m-via-gipsyho-ferrata-14281954
Мога да отговоря на конкретни въпроси.

пп
Цената на нощувката е като в алпите (Около 100 лв) И трябва резервация от по-рано.

едит:
Това е линка с подробното инфо, ако не го видите в предния линк.... има и gps трак.
https://www.zagurami.eu/gipsyho-ferratou-na-gerlach-v-idealnom-pocasi-a-rekordnom-case/


Последната промяна е направена от slavei на Вто Авг 27, 2019 2:02 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Авг 27, 2019 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Това пък което аз съм чел е следното

"Only members of a national UIAA club are allowed to climb the peak on their own. Other visitors have to take a certified mountain guide."

Пише че ще те глобят ако те хванат, колко е така не знам.
Вто Авг 27, 2019 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Търся маршрути за ходене на два крака. Laughing
Може да не е до най-високия връх.
Вероятно не съм задал правилно въпроса. Имам интерес към Високите Татри, били красиви, много езера имало.....
Не е задължително да се качва Герлаховка.
Вто Авг 27, 2019 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Търся маршрути за ходене на два крака. Laughing
Може да не е до най-високия връх.
Вероятно не съм задал правилно въпроса. Имам интерес към Високите Татри, били красиви, много езера имало.....
Не е задължително да се качва Герлаховка.


Извинявай, отговорил съм на първия пост, без да забележа, че си повдигнал стара тема.
В сайта който съм постнал има много описани маршрути. Разгледай го. Като цяло са възприели да си пазят планината и няма много инфо на хартия... (освен гидновници за спортни и алпийски машрути)

пп
обръщам внимание на думите на Калоян: над 2-ра категория можеш да ходиш сам, ако си член на UIAA. За 2-ра трябва гид. А ти ако искаш само да ходиш без да ползваш тук там ръцете ти трябва точно 2-ра категория маршрут
Вто Авг 27, 2019 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Едни приятели ходиха миналата година в района на Татрите, за върха не са ги пуснали без водач, имало солени глоби, долу имало много и най-различни идеални пътечки за ходене, чисти, поддържани, даже оградени с парапети, за да не излизат туристите да накърняват природата. Може да питам за още информация, ако те интересува.
Пет Авг 30, 2019 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Пламене, ако "долу" означава до езерата и около тях, мога да ида. Ако ще ме мотаят около някакви хижи и бинокли на 1500 м, директно отпада.
Благодаря предварително, питай!
Вече ми вкараха твърде много идеи за 2020!
Surprised Дори съм канен да качваме най-високия връх на Холандия. Знам, че предизвиква смях, при това основателно. Няма 350 м!
Нед Сеп 01, 2019 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Гиерлаховски щит е катерачен обект и е затворен за масово посещение. Плащаш си на местен водач и той те води. Най-високият достъпен връх за туристи в Татрите е Риси- първенецът на Полша, който има две коти: 2499- Полша, 2503- Словакия. Изкачването откъм Словакия е по-лесно. От Полша ходенето в зависимост от мястото на тръгване е между 8 и 13 часа. Има десетки прекрасни маршрути в Татрите и от двете страни. Технически са доста по-сложни от нашите Рила и Пирин.
Вто Окт 08, 2019 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Алекс!
Чуденето ми за 2020 приключи, вече запазих места в Червиня като основна дестинация, ще пообиколя още нещо..
Съб Окт 12, 2019 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov