ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х. Вихрен - Василашки чукар - Бъндеришки чукар - Караулите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
х. Вихрен - Василашки чукар - Бъндеришки чукар - Караулите
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение х. Вихрен - Василашки чукар - Бъндеришки чукар - Караулите Отговорете с цитат
..... и после пак към хижа вихрен

Здравейте, някой може ли да каже този маршрут има ли някакви технически трудности, които да имат нужда от обезопасяване, или може да се кара и така пешеходно. Нещо като разтояние и време, може ли да каже някой, ще съм благодарен. На мен ми се щеше от Тодорка да тръгна, обаче много ще се удължи цялата работа.
Чет Окт 17, 2019 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тук съм описал разходката ни. Не сме се отклонявали към Василашки чукар. Според мен, няма никакви трудности, но не е подходящо за хора със страх от височини или камъни.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=61078#61078
Чет Окт 17, 2019 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Снимки от х.„Вихрен“ до Бъндеришки чукар (но без Василашки чукар):

https://goo.gl/photos/RGTcWyZaMr5GiWse6

Снимки от Бърдеришки чукар до Башлийски чукар, Спанополски чукар и Караулите и до хижа „Вихрен“ (ама замръкнахме на Караулите):

https://goo.gl/photos/q4p39vJW9hTWKcao6

Имам подробни снимки и от Василашки чукар, както и от Караулите през деня, ама не са качени в Гугъл Снимки. Аз подсякох Василашки чукар ниско, не минах точно по ръба на север от върха. Трябва да се внимава, но няма голяма опасност, ако е сухо и не е хлъзгаво.

Денят ми се струва вече къс за такъв голям кръг.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 18, 2019 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички. Засега май просто подпитвам и не мога да взема решение, а пък и не знам как ще съм с времето Smile
Пет Окт 18, 2019 8:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Един последен въпрос, гледам на картата има едно излизане което започва малко след хижа Вихрен до Тодорка, малко след нея. Някой минавал ли е от там, има ли някаква видима пътека или е на ориентиране ? Може ли да се следва лесно ако има де ?
Пет Окт 18, 2019 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм минавал оттам нагоре към Тодорин връх, без пътека, както е обозначено на картата.
Тегаво е, по стръмен улей. Некви преди време бяха бедствали на слизане планинско пролетно време със фирн в улея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 18, 2019 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Все пак реших да направя тази разходка, времето беше чудесно тези дни и заради разни неуредици, не си струваше да се пропусне. Отидох сам петък вечерта след работа на хижа Вихрен. Днес станах рано и тръгнах в 6. Нещо не ми спореше, изкарах лека настинка от едно претоварване предната седмица и сега кретах едвам едвам. Понеже беше рано това с тодорка отпадна, а се качих на премката и от там към василашки чукар. До бъндеришка порта няма никакъв проблем с този траверс, стига да е сухо. Слизането от бъндеришки чукар е гадно. Има една чучка на карулите, която подсякох, но не ми стискаше да откатеря, особено сам. После реших да продължа траверса и се качих на Муратов. Обаче слизането по ръба ме психира и после по ръба към Хвойнати също имаше моменти. Като излязох на равното точно преди изкачването на хвойнати реших да го подсека, уж да спестя малко време. Качих се до Кабата и злязох на хижата в 15.00 че трябваше да пътувам и до Плевен. Всичко мина добре и добре че отидох, защото май това е най-хубавото време което съм случвал.

П.С Благодаря ви на всички за информацията. Като данни 16 и нещо км при денивелация 1450 метра. Ама това няма никакво значение де.
Съб Окт 19, 2019 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Браво, Калояне. Отгоре на всичко и до плевен си отишъл. Благодарности за споделеното.
Нед Окт 20, 2019 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Нещо друго интересно, понеже не съм го срещал по други места ..

ето тук https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=regioninfo&idRegion=242&lang=en

цитирам "Върхът е част от зимния алпийски траверс Венеца"

Някой има ли представа какъв е този траверс, откъде започва и къде свършва ?
Пон Окт 21, 2019 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
зимния алпийски траверс Венеца

Мисля, че беше така - изкачва се Джамджиев, след което по билния ръб до Възела, Тодорин и слизате или към х.Вихрен или към Шилигарника. За да е "алпийско" май са слизали по някое от ребрата на Тодорин, или съответно са ги изкачвали и са слизали по Джамджиев, то си е еднакъв шит и в двете посоки. Не е трудно, но е безумно дълго през зимата.
Пон Окт 21, 2019 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
зимния алпийски траверс Венеца

Мисля, че беше така - изкачва се Джамджиев, след което по билния ръб до Възела, Тодорин и слизате или към х.Вихрен или към Шилигарника. За да е "алпийско" май са слизали по някое от ребрата на Тодорин, или съответно са ги изкачвали и са слизали по Джамджиев, то си е еднакъв шит и в двете посоки. Не е трудно, но е безумно дълго през зимата.


Аз точно минавах както съм писал по горе и ми дойде тази идея. Че всъщност ако се тръгне от Тодорка, после само по билото, изжлежда да е безопасно зимно. Смисъл откъм лавини. Единствено не ми е ясно слизането от Вихрен до Кабата как ще стане и там дали не е рисково зимно.
А за дълго, не мога да си представя колко хубави трябва да са условията зимно, че да стане това без да се бедства.
Може би времето ако е много стабилно и хубаво трябва да се тръгне към 2-3 часа сутринта за да не трябва да се нощува на открито. Не виждам и как може да се напусне този траверс при лоши условия. Има едно място след Бъндеришки чукар като се слезе на ниската точка. Евентуално там дали може да се напусне посока спано поле. Или например от Муратов посока Синанишка порта.
Но не ми е ясна много зимната материя.
Пон Окт 21, 2019 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Никой не е казвал, че зимния траверс на венеца е безопасна работа.
Пон Окт 21, 2019 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Зимно време всичко зависи от условията - нещата варират от по-лесно от лятото (за подготвени хора, разбира се), до невъзможно (т.е. не тръгваш). Лавини няма, но често играеш между козирката и дъската. Изобщо в много голям лавинарник си седиш в механата в Банско. От Вихрен към Кабата не съм виждал да падат лавини, обикновено е издухано, но при подходящи условия няма проблем за това, наклона е идеален. Все пак там има положителна кривина, нещо като много разлят ръб...

А за онова място на Тодорка, дето бедстваха хората си пише на картата "без пътека" - демек няма пътека, но се минава. И в никакъв случай не пише място за слизане през пролетта, каквото се бяха опитали да направят онези юнаци Very Happy
Пон Окт 21, 2019 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Май минахме на общи приказки за живота и кръчмите Smile
Пон Окт 21, 2019 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Въпрос за Бъндеришки чукар Отговорете с цитат
При изкачване на Бъндеришки чукар от хижа Вихрен има ли сложен или опасен участък? До портата (Башлийска порта) съм стигал и дотам познавам маршрута. Но оттам към кота 2673м. изглежда стръмно. Разгледах снимките на Стефан Илиев и се придобива представа и все пак не бих отказал информация, ако има момент, който е по-сериозен.
Пет Сеп 18, 2020 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov