ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Кръстец накъде?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От Кръстец накъде?
Автор Съобщение
румен



Регистриран на: 01 Сеп 2012
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
не съм активен във форума и затова сега видях въпроса.От Плачковци съм и района ми е много познат.Еднодневни преходи пеша и с колело колкото искаш.Кажи до колко часа да са и с колело или пеша ще се придвижваш.
Нед Юли 21, 2013 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Ходих от гара Кръстец до Бузлуджа.Мернах еко пътека за Бъзовец и табелка за Плачковци и Трявна.Искам утре или вдругиден да отида от Кръстец до Трявна.Сама .Нямам опит.Ще бъда благодарна да ми обясните,ако има особености и изобщо как е положението с маркировкатаSmile

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Авг 25, 2013 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
иван_м



Регистриран на: 02 Авг 2012
Мнения: 58
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Лесна работа - хващаш влака от Кръстец до Трявна. Very Happy
Иначе е гадно!
Пътеката за Бъзовец минава край Царския кладенец, параклисите и след селото стига до един връх. Интересна е, но дотам.
Пешеходно най-добре е от Кръстец по червената маркировка Ком-Емине до местността "Малините" и след това през х. Ивайло до Гръбчево. От там до Трявна през Плачковци по асфалта.
От Кръстец до Трявна най-интересно е с колело. Има алтернативни маршрути.
Нед Авг 25, 2013 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ДОБРЕ!Става!Дали ще се справя?Колко часа е до Трявна по този начин?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Авг 25, 2013 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
иван_м



Регистриран на: 02 Авг 2012
Мнения: 58
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Никакъв проблем! До Плачковци е 3-4 часа, хващаш обществен транспорт и отделяш време за разходка в Трявна!
Пон Авг 26, 2013 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Тази събота се разходих в района, откривайки възможности за алтернативно трасе, с новости за туристите-
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=10297&start=15

Ето и снимки от разходката-
http://whitestarr.snimka.bg/nature/dekemvrijska-razhodka.889851.36366758
Нед Дек 13, 2015 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Sky



Регистриран на: 30 Окт 2019
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
да попитам и аз - гара Кръстец - Бъзовец маршрута подходящ ли е за за кучета?
Има ли опасност да срещнем по пътя кучета (овчарски примерно) които да не са много дружелюбни? Освен това има ли отвесни пътеки, че едното куче изобщо не преценя добре и като нищо ще се метне в някой дол :/
Сря Окт 30, 2019 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
В неделя се разходих до гара Кръстец, влакчето ме остави там в 9 сутринта. Имах 10 часа до обратният влак от Плачковци, та идеята за деня беше да пообиколя наоколо без да бързам. Хванах асфалта към Бъзовец, но скоро свих в ляво по черният път към връх Кръстец. Всичко е зелено. Да, дърветата също, но и маркировката.



Жълтата маркировка почти липсва, останала е предимно по бетонните стълбове като дори и там губи в съотношение 5 към 2 от зелената. Минах през Царският кладенец, а след това си продължих към Бъзовец. Малко преди гарата има параклис (София, Вяра, Надежда, Любов), навес и маси. Доста приятно място и май с единствената чешма по пътят ми за деня. Има оставена молба към преминаващите да полеят посадените растения. Правя няколко курса с лейката и продължавам. Пресичам ЖП линията и в ляво нагоре започва пътека за връх Бъзовец и площадка Стената. Има стара червена маркировка, но екопътеправците в по-ново време явно разчитат на табелки. Реално, отклонения няма и шанс да се загубите липсва Sad



При поглед на юг се вижда билото на Балкана. На връх Бъзовец има навес с масички и по информационна табела във всяка посока.



Като оставим настрана, че са изгорели от слънцето и виждаме на тях основно дървета и храсти, при поглед над таблата виждам вече поотраслите дървета и храсти. За гледка - продължете в ляво. Хващам малка пътечка на запад, която при липса на указателни табели, бих помислил, че води към тоалетната. Всъщност, стигам до площадка „Стената“ откриваща гледка на северозапад. Би ми било интересно да видя Стената от долу нагоре... Връщам се по стъпките си обратно като на параклиса се замислям дали да не остана тук за обяд, но още е рано и продължавам към връх Кръстец.



Върхът е отбелязан само като Кръстец 1007 м. (на kade.si е Голям Кръстец 1008 м.). И тук има параклис (Иван Рилски), и скромни масички, на които се разположих за обяд. Доста е сенчесто и положих сериозни усилия да гоня едно слънчево петно, под което да се изпъна. Колеги туристи почти липсваха, разминах се с последните на слизане от върхът.
Тръгнах на юг следвайки по картата жълта, а в действителност зелена марка, до голямо кръстовище, където минава и ел.линия. Следвайки зеленият път на северозапад, покрай ел.стълбовете, започнах да слизам надолу. Следващото кръстовище би трябвало да е със синя марка, но такава не видях. Пряката пътека също бе зелена и скоро стигнах асфалта. Започнах да зяпам в дясно за отклонение и то не закъсня. Черният път почти веднага отново се разделя на две. Зелената марка изглежда да продължава към Трявна в дясно. А в ляво,за Плачковци, има жълта табелка.



От тук на сетне маркировка липсва. Хората с трионите са имали работа наоколо и гората изглежда тъжно, но пък пътят лесно се следва до един момент, в който преминава в пътека. Картата в телефона ми помага да не се отклоня по горски пътища. Пресичам асфалтов път и продължавам следвайки жълтата маркировка през gps-а. Водя се, минавайки през обратваеми площи, а късното септемврийско слънце започна да напомня, че все пак продължава да грее. Стигам до преграда на „пътя“. Остава ми още малко до Плачковци, тъй че решавам, че бариерата не се отнася за мен и продължавам по стръмна пътека надолу, която не изглежда да се използва напоследък и е започнала да обраства. Стигам до ливада оградена с електропастир и започвам да се чеша, там където не ме сърби, дали да продължа през него. Нямам видимост, от къде мога да изляза след това, има ли стадо, кучета... Пробвам се да намеря заобиколен път, но всичко наоколо е трънясало. Успоредна пътека в ляво от жълтата маркировка не намирам. Връщам се половин километър назад и слизам на югозапад към асфалта. Движение липсва, има сянка, дори и със заобикалянето се движа напред във времето и стигам в Плачковци.



Прясно боядисан парен локомотив, на който обаче му личи, че доскоро го е ръфала ръждата. Не успявам да открия работещо заведение за ядене, затова ползвам хранителните магазини като източник на бира и мезе. На гарата има жълта табелка за Кръстец. Поглеждам я на криво и сядам да си изчакам моя влак.
Пон Сеп 21, 2020 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Накъде... Не зная. Ала на изток сам и късно нощем - не съветвам.
Вто Сеп 22, 2020 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nedelin



Регистриран на: 13 Яну 2018
Мнения: 10
Местожителство: Yambol

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,за да не правя нова тема,ще питам тук,понеже се отнася за близка дестинация.
Някой има ли актуална информация за жълтата маркировка от с.Селце за жп гара Радунци дали все още е непроходима,както е отбелязано на БГ Маунтинс.Последно беше коментирано преди около 3 години,когато казаха,че до средата става за ходене,после е обрасло и свършва пътеката.Всяка нова информация ще е от полза,за да знам дали има смисъл да се разходя натам.
Нед Окт 30, 2022 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov