ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми и бъдеще на хижите в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Проблеми и бъдеще на хижите в България
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
Mariana1000 написа:
ilievvli написа:
В стила на заглавието на темата предлагам да се разпишат всички хижи, заслони... и чия собственост са (държавни, частни, общински...). Ще е добре да се посочи и кой ги стопанисва (БТС, ТД, фирма...). Списък на хижите и заслоните има тук във форума, в темите "къде да нощуваме в..."
Тогава може спокойно да коментираме и кой какви впечатления има от хижите, стопаните им и да се направи извод кой и защо е по-добрият стопанин, кой и защо ги отдава... на ловци, на "наши хора", на бракониери, на моторджии, или на хора, които са в услуга на туристите... Кои хижи осигуряват спокойствие на туристите и кой са се превърнали в съботно/неделни чалгаджийници...
Вярно трудът по съставянето на този списък ще е огромен, но все може да се започне от някъде, примерно архивите на БТС и неговите дружества.
След това в списъка ще останат да се уточнят кои са общинските и частните хижи...
Така всеки турист/посетител ще има информация за какво и на кого си дава парите, коя хижа да посети и коя да избягва...
Ако това се получи това ще стане една наистина много полезна тема.

Въпреки абсурдните твърдения на mom4i, че ние със Стефан сме спонсорирани от БТС и дори участваме в някакви комисии там, аз нямам достъп до такава информация.
От друга страна ти си член и основател на Български планинарски съюз, официална организация, която има контакти с общини, други туристически дружества и дори БТС. Все пак вашия председател води кореспонденция с техния. Така че за теб ще е много по-лесно да събереш информацията и да съставиш един такъв списък, който ще е полезен и на твоята организация, доколкото сте написали, че "Не може хижите и заслоните да се продават, подаряват и запускат, не може и не е нормално туристическата инфраструктура да е в плачевно състояние на повечето места. Недопустимо е в Националните и Природни паркове да се усвояват милиони по проекти, които видимо не носят до нищо градивно. А същевременно да не се предприемат мерки към нарушителите в защитените зони – МПС, бракониерите, иманярите и т.н. Не е нормално ПСС да е на това ниско ниво като оборудване и бази. А планинските водачи? Може ли един 20 дневен курс да те направи водач? Да знаеш как да реагираш в екстремна ситуация? Някой през годините работил ли е съвместно с Горските стопанства? А с частните и държавни ловни стопанства? Има безброй въпроси които са на дневен ред. И трябва да намерим отговор на повечето."
Ето ти една чудесна възможност да започнеш с намирането на отговорите Smile Няма нужда да ми благодариш за идеята, подарявам ви я от сърце Very Happy
Иначе за пореден път се получава (както казва Цецко) "дайте да дадем" Wink Laughing Laughing




Не знам защо винаги търсиш противопоставянето, конфронтацията, без изобщо да съм имал някаква такава идея.
Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана. Това, че във ФБ групите този или онзи е коментирал и споделил мнението си за собствениците или стопаните на дадена хижа, просто изчезва и след време потъва някъде в архивите на Зукърбърг. И това, че тук ще има едни прости цитати на мнения от ФБ с нищо не помага...

П.С. и един съвет от мен... Няма нужда да се държиш на принципа "гузен негонен бяга" и да си мислиш, че всеки те напада за нещо, просто, защото не защитавате едни и същи позиции и принципи. А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."


ilievvli написа:
Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана.


Грешиш - информацията я има - при това на няколко места:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts

http://www.tourism-bg.net/hiji_3.html

http://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Hiji_i_zasloni/index_Hiji_Rila.htm

https://mountain-huts.com/

ilievvli написа:
А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."

Наистина нищо няма да се получи - много лесно се отказваш и „бягаш негонен“.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Ное 05, 2019 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе хора, по-спокойно ... много бързате ... хубави предложения давате, интересни хора сте, всичко е точно... дайте си поне една бира време ... Ама вие и като ходите по планините ли сте такива?
Вто Ное 05, 2019 11:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
ilievvli написа:
Mariana1000 написа:
ilievvli написа:
В стила на заглавието на темата предлагам да се разпишат всички хижи, заслони... и чия собственост са (държавни, частни, общински...). Ще е добре да се посочи и кой ги стопанисва (БТС, ТД, фирма...). Списък на хижите и заслоните има тук във форума, в темите "къде да нощуваме в..."
Тогава може спокойно да коментираме и кой какви впечатления има от хижите, стопаните им и да се направи извод кой и защо е по-добрият стопанин, кой и защо ги отдава... на ловци, на "наши хора", на бракониери, на моторджии, или на хора, които са в услуга на туристите... Кои хижи осигуряват спокойствие на туристите и кой са се превърнали в съботно/неделни чалгаджийници...
Вярно трудът по съставянето на този списък ще е огромен, но все може да се започне от някъде, примерно архивите на БТС и неговите дружества.
След това в списъка ще останат да се уточнят кои са общинските и частните хижи...
Така всеки турист/посетител ще има информация за какво и на кого си дава парите, коя хижа да посети и коя да избягва...
Ако това се получи това ще стане една наистина много полезна тема.

Въпреки абсурдните твърдения на mom4i, че ние със Стефан сме спонсорирани от БТС и дори участваме в някакви комисии там, аз нямам достъп до такава информация.
От друга страна ти си член и основател на Български планинарски съюз, официална организация, която има контакти с общини, други туристически дружества и дори БТС. Все пак вашия председател води кореспонденция с техния. Така че за теб ще е много по-лесно да събереш информацията и да съставиш един такъв списък, който ще е полезен и на твоята организация, доколкото сте написали, че "Не може хижите и заслоните да се продават, подаряват и запускат, не може и не е нормално туристическата инфраструктура да е в плачевно състояние на повечето места. Недопустимо е в Националните и Природни паркове да се усвояват милиони по проекти, които видимо не носят до нищо градивно. А същевременно да не се предприемат мерки към нарушителите в защитените зони – МПС, бракониерите, иманярите и т.н. Не е нормално ПСС да е на това ниско ниво като оборудване и бази. А планинските водачи? Може ли един 20 дневен курс да те направи водач? Да знаеш как да реагираш в екстремна ситуация? Някой през годините работил ли е съвместно с Горските стопанства? А с частните и държавни ловни стопанства? Има безброй въпроси които са на дневен ред. И трябва да намерим отговор на повечето."
Ето ти една чудесна възможност да започнеш с намирането на отговорите Smile Няма нужда да ми благодариш за идеята, подарявам ви я от сърце Very Happy
Иначе за пореден път се получава (както казва Цецко) "дайте да дадем" Wink Laughing Laughing




Не знам защо винаги търсиш противопоставянето, конфронтацията, без изобщо да съм имал някаква такава идея.
Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана. Това, че във ФБ групите този или онзи е коментирал и споделил мнението си за собствениците или стопаните на дадена хижа, просто изчезва и след време потъва някъде в архивите на Зукърбърг. И това, че тук ще има едни прости цитати на мнения от ФБ с нищо не помага...

П.С. и един съвет от мен... Няма нужда да се държиш на принципа "гузен негонен бяга" и да си мислиш, че всеки те напада за нещо, просто, защото не защитавате едни и същи позиции и принципи. А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."


ilievvli написа:
Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана.


Грешиш - информацията я има - при това на няколко места:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts

http://www.tourism-bg.net/hiji_3.html

http://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Hiji_i_zasloni/index_Hiji_Rila.htm

https://mountain-huts.com/

ilievvli написа:
А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."

Наистина нищо няма да се получи - много лесно се отказваш и „бягаш негонен“.


Нещо много неща не си разбрал...

1. Предложението ми беше не да се направи списък на всички хижи и заслони, това го има на много места, а към списъка с хижи да се добави кой им е собственик, стопанин и т.н.

и

2. Нито се отказвам лесно от неща, с които съм се захванал, нито пък бягам негонен, както си мислиш. Просто не желая да водя безсмислени спорове с хора, които търсят конфронтация и врагове навсякъде... и са способни да опорочат всяко предложение, било то добро, или не толкова добро.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Сря Ное 06, 2019 12:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
...

Нещо много неща не си разбрал...

1. Предложението ми беше не да се направи списък на всички хижи и заслони, това го има на много места, а към списъка с хижи да се добави кой им е собственик, стопанин и т.н.

и

2. Нито се отказвам лесно от неща, с които съм се захванал, нито пък бягам негонен, както си мислиш. Просто не желая да водя безсмислени спорове с хора, които търсят конфронтация и врагове навсякъде... и са способни да опорочат всяко предложение, било то добро, или не толкова добро.
...]

Напротив, много добре съм разбрал. Ако ти не си разбрал, ще поясня още веднъж:

1. В горните сайтове, които съм дал, има информация и за собственикът на хижите и заслоните, има информация и за стопаните, дори има и телефони за връзка, както и интернет страници на хижите и/или на собствениците на хижите.

2. Аз не си мисля, че се отказваш лесно от неща, но така излиза от собствените ти думи: Правиш предложение и само 1 час и 10 минути след това пишеш:

ilievvli написа:
...А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."

Нека хората сами преценят кой се отказва.

ilievvli написа:
...Просто не желая да водя безсмислени спорове с хора, които търсят конфронтация и врагове навсякъде... и са способни да опорочат всяко предложение, било то добро, или не толкова добро. ...


Хората сами ще преценят кой води безсмислени спорове и търси конфронтация и врагове навсякъде.

Твоето предложение бе добре посрещнато - написа ти се, че е чудесна идея, поощриха те да продължиш. Аз ти дадох и сайтове, които могат да послужат като основа, за да не се стартира от самото начало. Никой не ти е казвал, че идеята не е добра, никой не те е карал да се отказваш, никой не е спорил с тебе. Вместо това ти започна да раздаваш съвети и да ми казваш, че „нещо много неща не съм разбрал“.

ilievvli написа:
...Така всеки турист/посетител ще има информация за какво и на кого си дава парите, коя хижа да посети и коя да избягва..."


И за да не бъдем голословни:

На база информацията от дадените от мен сайтове за хижи и заслони - ти кои хижи би посетил и кои би избягвал?


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Ное 06, 2019 2:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:

Не знам защо винаги търсиш противопоставянето, конфронтацията, без изобщо да съм имал някаква такава идея.

Не съм търсила противопоставяне, просто вие декларирате желание за работа и аз ти предлагам такава, която аз лично си признавам, че не мога да свърша. Не е зле да сте по-търпеливи към хората.
Почувствах се като в общината, където намръщената лелка ми се кара само защото съм поискала някаква услуга. Confused
ilievvli написа:

Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана.

И на мен така ми се стори, даже реших че се е намерил правилният човек, с правилните контакти да я направи. Но не е лесно, като да маркираш, нали? Знам, аз затова си стоя при маркирането и не правя дружества и съюзи, защото знам, че комуто повече е дадено, от него повече и ще се иска.
ilievvli написа:

П.С. и един съвет от мен... Няма нужда да се държиш на принципа "гузен негонен бяга" и да си мислиш, че всеки те напада за нещо, просто, защото не защитавате едни и същи позиции и принципи. А за предложението ми - забрави. Явно нищо няма да се получи, или както е казано... "уж я мислехме за по-добро, а то какво се получи - както винаги..."

Жалко, че не искате да отидете на срещата, която ГМР шеф Цецко организира, нямаш си представа колко може да се научи от този човек. Та той ми показа как да правя добро без да търся похвали, да се радвам на семейство, приятели и хобита, и най-вече да приемам нещата по-леко, без да смятам всичко лично и трагично.
По-добре да си бях мълчала, но откъде да знам, че ще реагираш така остро, то просто нямаше за какво... Confused Така, че се успокой, ако искаш направи списъка, ако не искаш недей, аз просто предложих Capitulate

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Ное 06, 2019 5:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пускам тази статия, защото статистиката посочена в нея ми се стори интересна, разбира се, повечето планинари знаят коя е първата хижа Smile

http://www.360mag.bg/posts/102196?fbclid=IwAR1JxdsJkdGwAoZL-8RdOnTop_Q7WPe5N43ZvE4vGXyOazzUSRfBogmHYiM

Коя е първата туристическа хижа в България?
от Михаела Стоянова

Не дълго след появата на туристическото движение у нас, през 1922 г., туристи и членове на Туристическото дружество в Дупница изграждат хижа “Скакавица” в Рила.
“Скакавица” се намира в долината “Голяма Скакавица”, а височината, на която е разположена, е 1876 м. Хижата е действаща за туристите и днес. Тя е част от книжката на БТС – “100-те национални туристически обекта”. На половин час от хижа “Скакавица” се намира и най-високият водопад в Рила, който носи същото име. Височината, която достига, е 70 м.

Динамика в хижестроителството след появата на “Скакавица”
В периода, в който е изградена първата хижа в България, се наблюдава голям порив на хората да прекарват време в родните ни планини. Това довежда до динамика в строителството на още хижи в цялата страна, които с годините отбелязват значително разрастване.

Данни за това намираме в справочника “Хижите в България” с автори Хр. Пейчев, П. Божков и Д. Душков (изд. “Медицина и физкултура”, 1977), които извеждат следната информация:

До 1953 г. резултат от хижестроителството у нас са 61 обекта или 2887 места.
През 1965 г. те вече са 149, а местата – 9868.
В началото на 70-те години обектите достигат числото 196, а местата – 15 318.
През годината, когато е издаден справочникът – 1977, хижите вече са 300, а местата са се увеличили до 19 000.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Ное 06, 2019 6:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:


Иначе не знам как може да се запазват такива стари сгради на хижи, училища и в селата. Миналото си е минало, не може да го влачим напред, ако е станало излишно. Тъжно е, като го видиш на живо, обаче такъв е животът Sad


Няма как да се запазят, бавно ще изчезнат. Който има очи да види ще потъгува малко и така.
Сря Ное 06, 2019 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение И една друга го оправя, и една друга..... Отговорете с цитат
Митак написа:
Стефане,...………..само Грета Тунберг те оправя тебе Very Happy


ОпрАвен си ни е Стефко.
Сря Ное 06, 2019 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Още малко оф топик, за което се извинявам Off Topic
hlebarov написа:

Няма как да се запазят, бавно ще изчезнат.

Ето едно изключение в село Црънча, Пазарджишко, имам приятелка с корени там, та съм слушала доста за него.

06.11.2019
Фондация разкри Православен просветен център в закрито селско училище



Православен просветен център бе разкрит на територията на бившето училище в пазарджишкото село Црънча, което бе затворено преди 7 години. Центърът се създава по идея и с усилията на хората от Фондация "Бъдеще за древна Царина", съобщиха от неправителствената организация. „С получената благословия за това богоугодно дело от Негово високопреосвещенство епископ Яков Константийски, с подкрепата на духовенството от Пазарджишката епархия и разчитайки на финансовата помощ на благочестиви българи от Црънча, региона и страната, се надяваме центърът да бъде съграден“, коментираха от фондацията.

За целта ще бъде направено преустройство на фоайето на първия етаж на сградата и една от прилежащите класни стаи, като ремонтите ще започнат в началото на 2020 г. И най-късно напролет православният просветен център ще започне своята работа за духовната просвета на деца и възрастни от целия регион.

Центърът няма да е като т.н. неделно училище. В спектъра на неговата дейност наред с въпросите и проблемите на вярата българска, ще намерят място и тези за същинската древна и нова история на България и българите, българските традиции и обичаи, ролята на семейството, бита на българите и други такива свързани със запазване на древното наше познание и предаването му на поколенията, уточняват от фондацията.

Източник: Учители БГ

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Чет Ное 07, 2019 1:53 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 06, 2019 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Има архитектура, било то на частни или на обществени сгради, която може и трябва да бъде запазена. Дали се запазва е отделен въпрос. Някъде се запазва, другаде - не. Налице е обаче и друг процес - и там дето е имало, а и там дето е нямало сгради в определен "стил", сега се строят или уж реставрират такива в съответния неясен взрожденски, или ако предпочитате чалга "стил". Това става на доста места. И не е от днес или вчера, нито е само български патент, даже напротив. Въобразяването на разни неща, не само архитектурни, и търгуването с тях е занимание ... интересно. Иначе що архитектура се потроши в София и Пловдив и къде ли не ... де сопа де. А ... а бе не ми се отваря тая тема .. ама някои хижи са си направо история ... политическа, имам предвид. Примерно, една почти паднала изоставена хижа до асеновград. И параклиса до нея. Но кво да говориме, както казва един форумен колега.
Чет Ное 07, 2019 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Цитат от ilievvli "Не знам защо винаги търсиш противопоставянето, конфронтацията, без изобщо да съм имал някаква такава идея.
Просто ми се стори, че ще е супер полезно тази тема да се развие с една ценна информация, защото я няма никъде систематизирана. Това, че във ФБ групите този или онзи е коментирал и споделил мнението си за собствениците или стопаните на дадена хижа, просто изчезва и след време потъва някъде в архивите на Зукърбърг. И това, че тук ще има едни прости цитати на мнения от ФБ с нищо не помага"...

Не се научих да копирам както трябва ей

Градски, а с какво точно помага систематизирането на информация кой е собственик, наемател или т.н.?
Все ми е тая кой е собственик, ти отиваш на хижа виждаш условията, отношението и това е, кой я стопанисва, кой е собственик няма никакво значение освен може би за статистиката. Или ти харесва или не. Или я заобикаляш после или не. Very Happy
Чет Ное 07, 2019 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:

Не се научих да копирам както трябва ей

Там ти е проблемът, че копираш, а не цитираш Laughing

Трябваше да натиснеш бутона Цитат, намиращ се над мнението на земляка, вместо бутона Нов отговор


Това автоматично ти отваря прозорец за писане на нов отговор, с вграден в него цитат. Просто пишеш под цитата и публикуваш както обикновено с бутона Прати


Ще черпиш за урока, ама аз понеже вино не пия, даже да е от 600 лева литъра, ще ми пратиш от скъпите мекици, дето новия хижар на Мургана ГМР шеф Цецко сигурно ще пусне тази събота. Абе, милионери станахте покрай тоя форум, парцели, вино, мекици, баници, хижи, съсипахте го това планинарство Wink Very Happy Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 08, 2019 6:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Така си е Яни позабогатяхме на гърбината на планинарите.......ама имаме добри примери /практики/ преди нас така, че това не е новост. Още не са се усетили горките планинари, като се усетят ще измислим друго нещо Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Аз за цитатите знам как става ама незнам как се правят няколко цитата в един отговор ма както и да е, ще го избистрим уутре.


И ако обичате агентите на БТС да не ни казвате как сме забогатели Very Happy Very Happy Very Happy Айде нЕма нужда. Избяга в САЩ и се скри, ако си много добричка и неопетнена що избяга а?
Измъкна милиони от БТС сега си живучкаш у американско. Ама малко си взела само за тебе гледам Стефко още си е тук и се мъчи. Той ми каза на ухо, че като се оправи ще измъква за Аруба Very Happy Very Happy
Пет Ное 08, 2019 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щях да ти кажа и как се правят няколко цитата в един отговор, но след като разкри коварния ми план, няма Twisted Evil
Прав си за милионите, даже това лято ходих във Вашингтон в Сената и между нас казано съм се договорила да построя една голяма хижа в Гранд Каньон на река Колорадо. Ако искаш можеш да се включиш с доставки на вино, ама от по-скъпото и за мене 10% Laughing Laughing Laughing
А Стефан не ще бе, викам му да дойде да подхванем Скалистите планини, ама все към Верила го тегли, голямо боядисване там, голямо нещо Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 08, 2019 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Продава се хижа Тихият кът в Стара планина, намира се много близо до хижа Свищиплаз, ако не се сещате къде се намира.
https://izpalniteli.com/targ/361440/410154/#c410154

Началната цена е 244555 лева. Описанието е: "ХИЖА "Тихият кът", находяща се в Стара планина, на надморска височина 1540 метра и на 300 метра източно от общинска хижа "Свещи плаз" на Община Златица, представляваща масивна, триетажна сграда със застроена площ от 121 кв.м., състояща се на първия етаж от входно предверие, столова, кухня, спалня, баня, коридор и стълба, на втория етаж от четири спални, коридор, стълба и на третия етаж от дневна, две спални и стълба. Изградена е с железобетонни основи - стоманобетонна плоча."
Хижата е хубава и се намира на маршрута Ком-Емине, обаче от друга страна пътят до нея не става за всякаква кола, а и там вече си има хижа Свищиплаз, която през повечето време е празна. Тези пари са съвсем нереалистични, още повече че хижата беше запусната още преди три години, когато да последно съм влизала в нея. На последното ми маркиране в района 2016 година си бяхме оставили там големите раници, докато маркирахме нагоре. Ако намеря снимките, ще видя дали имам и от хижата, но може и да нямам, че на слизане от билото ни пра пороен дъжд и градушка, когато стигнахме обратно в хижата не ни беше до снимки.

Наскоро имаше опит се върне хижа Пробойница на туристите, когато Българския планинарски съюз събра подписка и се опита да я извади от списъка на продажбите на община Своге, без успех засега. Имаше и предложения да се съберат пари и хижата да се купи от нещо като планинарски кооператив. Сега още една старопланинска хижа е на пазара.
Та ако някой иска да хижарства по Ком-Емине, подаването на оферти е до 18 ноември, обаче началната цена е 244555 лева, тоест доста мекици трябва да се продадат, за да се избие инвестицията. За сравнение хижа Пробойница, която е по-голяма и на по-достъпно място се продава за 155000 лева. И на двете обаче трябва основен ремонт, това лято влизах в Пробойница и беше потрес. Прилепите ми изкараха акъла, имаше десетки, да не кажа стотици.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Ное 09, 2019 1:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov