ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 111, 112, 113 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
lz1fw написа:
Мобилната мрежа се състои от множество радиопредаватели с фиксирано местоположение - т.н. ....

Това е интересна информация. Аз понеже не съм много по техниката, имаш ли представа дали има някакви други възможности за локализация на изгубен човек, защото това с няколкото десетки километри не знам как помага, а и как GPS-ът ме локализира с точност до 5 метра най-много, а през мобилната мрежа не става? Ако си с включен GPS на телефона, мобилният ти оператор не може ли да те намери по него?


Мобилния оператор не комуникира с ГПС на телефона, освен ако някой не му е сложил шпионски софтуер за следене /на телефона/. Но може и да не съм прав, защото, когато съм с включен ГПС в града и съм бил в близост до обект, нанесен на гугъл картата, напр. хотел, магазин и прочее, след това гугъл ми иска отзиви за мястото. Значи все пак системата / или гугъл / знае къде съм бил, знае точното ми местоположение, дори без да съм се тагнал там.
.
Пет Ное 15, 2019 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
...дали има някакви други възможности за локализация на изгубен човек...

Гривни с чипове

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 15, 2019 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Лахесис написа:
lz1fw написа:
Мобилната мрежа се състои от множество радиопредаватели с фиксирано местоположение - т.н. ....

Това е интересна информация. Аз понеже не съм много по техниката, имаш ли представа дали има някакви други възможности за локализация на изгубен човек, защото това с няколкото десетки километри не знам как помага, а и как GPS-ът ме локализира с точност до 5 метра най-много, а през мобилната мрежа не става? Ако си с включен GPS на телефона, мобилният ти оператор не може ли да те намери по него?


Мобилния оператор не комуникира с ГПС на телефона, освен ако някой не му е сложил шпионски софтуер за следене /на телефона/. Но може и да не съм прав, защото, когато съм с включен ГПС в града и съм бил в близост до обект, нанесен на гугъл картата, напр. хотел, магазин и прочее, след това гугъл ми иска отзиви за мястото. Значи все пак системата / или гугъл / знае къде съм бил, знае точното ми местоположение, дори без да съм се тагнал там.
.


Цитат:
Местоположението на устройството ви и Google Карти

Ако разрешите достъп до местоположението на устройството ви, Google Карти може да ви предлага разнообразни услуги въз основа на местоположението – включително навигация отсечка по отсечка и търсене на места по маршрута ви. Напомняме ви, че ако изключите настройките за местоположение на устройството си, Google Карти пак може да ви показва местни резултати въз основа на IP адреса ви.

Едва ли само Google Карти следи местоположението ни. При преходи е удобно защото можеш да споделиш местоположение и поне докато има обхват към мобилен оператор близки или приятел с когото си го споделил знаят къде се намираш.
Пет Ное 15, 2019 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Най-високо направената всред публикуваните от ПСС-Благоевград снимки в Белия улей:



"След оглед на мястото на инцидента, стигнахме до заключението, че е паднала от 25-30 метрова скала, при желанието си да избегне един от водопадите в долния край на големия скален масив. Около 1850м.н.в. в улея."

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 15, 2019 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
https://youtu.be/LlCXk2Of5Wg?t=984

някакво предаване за улея, + техника "пързаляне по трева"

(не я бях чувал, но съм чел само книги за зимно ходене, може би е в летните)
Пет Ное 15, 2019 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
hlebarov написа:
https://youtu.be/LlCXk2Of5Wg?t=984
някакво предаване за улея, + техника "пързаляне по трева"

Хасъл е "някакво". Този не са ли го учили как се слиза по "трудни терени", че е все с гръб към склона. Или пък как се пързаля по наклонената плоча.
Наистина такива предавания са за рубриката "Не правете това И в къщи".
Освен това в "репортажа" така са раздули представянето на улея, че все едно са на Дрю. А Белият улей е улей като всеки друг в района, даже може да се каже, че е и един от сравнително достъпните/за разлика от Синия в долната му част например/. Особено се забавлявах когато говореше за мястото, където постоянно падали камъни - пък то там - сочен треволак… Нека всеки се опита да си представи как би изглеждало растение, което поне веднъж в месеца понася каменопад… Определено не беше това мястото, ама и операторът не се бе постарал поне някакъв чакъл да покаже, като за кино.
За съжаление, за пореден път се оказах прав, като посочих мястото с водопада. Когато писах, още не знаех какво и къде са открили, но явно теорията на вероятностите затова си е теория, а не обикновено предположение.
Пет Ное 15, 2019 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Бог да прости жената и нека почива в мир!

А след като видях това видео - си казах "Уау! Колко е красиво!".
Доста опасничко си изглежда без осигуровка, водачи и ... ако толкова хора минават от там - защо не се направят някакви въжета и хватки, да е по-безопасно? И маркировка - официална.

Красота голяма е обаче! Диво!


Последната промяна е направена от Alina на Пет Ное 15, 2019 5:29 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Ное 15, 2019 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Този не са ли го учили как се слиза по "трудни терени", че е все с гръб към склона. Или пък как се пързаля по наклонената плоча.

Еми изглежда като да са го учили Момчил Цветанов от с. Герман...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 15, 2019 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:
... ако толкова хора минават от там - защо не се направят някакви въжета и хватки, да е по-безопасно? И маркировка - официална.
Красота голяма е обаче! Диво!

Знаеш ли защо е Диво? Защото е резерват.
Хората преминават от там НЕЛЕГАЛНО. Влизането е забранено, катеренето също, всички които ходим там го правим НЕЛЕГАЛНО и под страх, ако ни уловят, да ни глобят. Така че въженца, пътечки и т.н. неща - там няма начин ОФИЦИАЛНО да поникнат докато районът е такава зона...
Иначе за всички катерили и катерещи Даволските игли, Портала, Двуглав и Иглата това по принцип е тривиално преминаване, и се води "пътека" един вид, при съблюдаване на определени особености на релефа....
Ведрине, аз именно това и в този посочен от теб смисъл питах, де го Момчи да каже какви "възпитаници" си е отвъдил.
Пет Ное 15, 2019 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тоя дето слиза по задник, е Момчил Цветанов. Форумният Момчи е другия Момчил.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Ное 15, 2019 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Тоя дето слиза по задник, е Момчил Цветанов. Форумният Момчи е другия Момчил.

Е, аз точно това говоря, именно форумният Момчил се води главен обучаващ на всякакви такива Момчил-Цветановци.
Пет Ное 15, 2019 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:
Тоя дето слиза по задник, е Момчил Цветанов. Форумният Момчи е другия Момчил.

Е, аз точно това говоря, именно форумният Момчил се води главен обучаващ на всякакви такива Момчил-Цветановци.


Ей този Момчил Цветанов е доколкото знам планински водач с доста години стаж. Не виждам какъв е проблема при този наклон да се спускат по тревата по начина който той ползва, също и по наклонената плоча. От този Момчил ползвам една рецепта за импрегниране на вече пропуснали обувки, която работи много добре и периодично си импрегнирам обувките със сдалия Гортекс.
Пет Ное 15, 2019 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Освен наклонът, съществени са също и мокротията и заледеността. В конкретният случай изглежда сухо, но все пак -- там има и течаща вода. Потокът дали пресъхва изобщо?

Друго, което ми иде на ум да споделя, е че доста от популярните днес свръхтехнологични дрехи улесняват хлъзгането и пързалянето понякога изненадващо много...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 15, 2019 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
От този Момчил ползвам една рецепта за импрегниране на вече пропуснали обувки, която работи много добре и периодично си импрегнирам обувките със сдалия Гортекс.

Пламене, думай рецептата да я пробваме Rolling Eyes
Пет Ное 15, 2019 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Освен наклонът, съществени са също и мокротията и заледеността. В конкретният случай изглежда сухо, но все пак -- там има и течаща вода. Потокът дали пресъхва изобщо?

Друго, което ми иде на ум да споделя, е че доста от популярните днес свръхтехнологични дрехи улесняват хлъзгането и пързалянето понякога изненадващо много...


Може би и пързалянето, и малко юнашкото на моменти ходене надолу са с цел продуктът да бъде направен по-атрактивен.

В началото на клипа пише, че техниките могат да се прилагат само от компетентни лица. Old
Пет Ное 15, 2019 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 111, 112, 113 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 112 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov