ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 112, 113, 114 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Не виждам какъв е проблема при този наклон да се спускат по тревата по начина който той ползва.

Проблемът не се вижда, а се усеща...изведнъж, внезапно и...изотзад.
Ванката така веднъж опита да се спуска по един улей над Езерата, при много по малък наклон, и пак взе, че си натърти брутално опашната кост в един остър камък. След това месеци наред се оглеждаше къде сяда, а занапред и през ум не му минаваше да си прави пързалки. Ама щом казваш, че проблемът не се вижда, ми пързаляйте се бе, може пък да пропуснете опакото...
Виж как е умрял Четин Алиев, и пак да си приказваме за "този наклон".
Пет Ное 15, 2019 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Другия Момчи беше в далечното минало Планинарчо в един друг форум. Работата вече му е пораснал, и се изявява в националния ефир по-скоро, отколкото по форуми Smile
Не е карал курс за водачи, взе диплома след изпит, така нареченото заварено положение през 94-95 година, както и аз.
Много по добре е да се хлъзнеш контролирано, отколкото да се подхлъзнеш, ако имаш задължително такъв пасаж, но тази техника е много опасна и далеч не за всеки. Къс участък с човек, който пази долу, ама по-добре с въженце на такива места. Изобщо се иска високо ниво и винаги крие риск, и то не малък.
Белия улей в това време си е предизвикателство пред всеки
Пет Ное 15, 2019 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Спомням си, че когато Момчил Цветанов направи първото си преминаване на Белия улей като "платен водач на платена група" Very Happy, половината от групата му пренощува в улея - бяха бавни клиентите... В последствие той няколко години води хора по Белия и Синия улей, нещо от което на мен ми се изправяше косата, аз не бих посмял... Сега му е по добре да си играе на оцеляване в горички те Smile
Пет Ное 15, 2019 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... Потокът дали пресъхва изобщо?

...

Едва ли потокът пресъхва.

На 17 септември 2016 г. последната вода, която съм снимал, е малко под камъка от снимката по-долу.
На 03 септември 2018 г. последната вода, която съм снимал, е малко над камъка от снимката по-долу.

Няма да прилагам джипиес-траковете, защото в Белия улей следата е много неточна, но камъкът трябва да е някъде тук:
https://www.kade.si/index.html#map=19/2603518.68/5186400.83/0



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Ное 15, 2019 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Спомням си, че когато Момчил Цветанов направи първото си преминаване на Белия улей като "платен водач на платена група" Very Happy, половината от групата му пренощува в улея - бяха бавни клиентите... В последствие той няколко години води хора по Белия и Синия улей, нещо от което на мен ми се изправяше косата, аз не бих посмял... Сега му е по добре да си играе на оцеляване в горички те Smile


Аз не гопознавам, на едно място в клипа казва, че част от негова група е нощувала в улея, даже показва къде са запалили огън. Когато преди време гледах клипа за първи път ми направи впечатление, че в действията на водача има показност. После този човек, който е с него, предполагам е клиент, израза на лицето му изразява тревожност, той не се чувства комфортно. Мисля си, че добрия водач ще направи темпото на слизане такова, че клиента да се чувства комфортно и сигурно, да има време да се огледа наоколо, да изпита удоволствие от преминаването. Нали затова си е платил. Тази бързина на водача е излишно перчене. И не виждам въже да носи, ами ако се влошат условията или клиента "спече", как ще слязат? Друго си е да го осигури с въжето. Не ви се меся в занаята, просто си приказвам, но усещам иронично отношение в твоето изказване към съименника ти. Вие се знаете, ние тук си бъбрим. Smile
Пет Ное 15, 2019 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
NuclearWinter написа:
Оня Горе, и планината, обичт да си прибират добрите хора, преди да им дойде времето!
...

На 03.09.2018 г. аз и съфорумците il4o_voivoda и абсурд бяхме на Орловец и Двуглав. Решихме да слезем по Белия улей директно до Кирилова поляна. Времето го даваха дъждовно следобяда.

..............................................................

Седмица по-рано бяхме отново в Рила с един друг съфорумец - Румен/еxcalibur - на Синьото езеро и Мермерите. Преди да се върнем в София, Румен предложи да отидем до пещерата на свети Иван Рилски. Имал обичай всяка година да ходи там. Съгласихме се с охота и отидохме да отдадем почит на светеца.

Седмица по-късно сякаш някой спря пороя да се излее в Белия улей и ни спаси...

Жената, която загина в Белия улей е била участник в похода Светият път (това е възможно най-точното пресъздаване на пътя на мощите на Свети Иван Рилски от Търново до Рилски манастир. Тоест, ако зависи от това да ходиш при светеца, за да те спаси, тя е направила много повече от това да се отбие до една популярна туристическа дестинация, защото Светият път включва освен вървенето пеша и молитви, акатисти, служения т.е. постоянно молитвено общение.
Казват "Не питай старило, а питай патило". В случая сте се събрали старило, патило и умнотило и сте натворили голяма глупост. Когато по случайно стечение на обстоятелствата ви се е разминало, сте си измислили някакво обяснение, с цел да се отбиете пак до някой параклис, да направите после поредната глупост и да разчитате пак да ви се размине. Само дето тогава вятърът няма случайно да издуха облаците точно над вас и ще идете да обясните лично на Свети Иван, че е трябвало да ви закриля.
Да, ама нещата не работят точно така, защото светецът се грижи за спасението на душите, а не за спасението на телата ви, иначе нямаше да остави племенника си да бъде ухапан от змия и да умре точно в Рила, а щеше да го спаси.
На всеки може да се случи нещастие, случайностите в планината са безброй, но глупостта не е случайна и няма светец, който да ви спаси от нея!
Бог да я прости туристката, която загина тази седмица, дано да не се е мъчила много и наистина поне някой ангел да е бил с нея, защото е страшно да си отидеш така, сам и в студа.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 15, 2019 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Тия клиенти дето онзи момчи ги води там и на подобни места ... и всички подобни клиенти по всички планини ... както и всички останали ъчийвъри, спортисти, търсачи на своята най-добра версия или на нещо друго... по-добре да си намерят някой сериозен и честен специалист дето без да го увърта и лъже да им каже ква им е диагнозата ... В много смешен, отчаян и жалък свят живеем. Тъжна работа. Много тъжна.
ПС: Момчи, горното по никакъв начин не е критика към теб или колегите ти.
Пет Ное 15, 2019 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Спомням си, че когато Момчил Цветанов направи първото си преминаване на Белия улей като "платен водач на платена група" Very Happy, половината от групата му пренощува в улея - бяха бавни клиентите... В последствие той няколко години води хора по Белия и Синия улей, нещо от което на мен ми се изправяше косата, аз не бих посмял... Сега му е по добре да си играе на оцеляване в горички те Smile


Каквото и да си говорим Момчил Цветанов най-вероятно е най-добрия познавач на Белия улей. Прекарал е стотици групи от там. До колкото си спомням обикновенно нощуваха в долната част (в гората) и учеше клиентите си на импровизирани биваци.
Съб Ное 16, 2019 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
mom4i написа:
Спомням си, че когато Момчил Цветанов направи първото си преминаване на Белия улей като "платен водач на платена група" Very Happy, половината от групата му пренощува в улея - бяха бавни клиентите... В последствие той няколко години води хора по Белия и Синия улей, нещо от което на мен ми се изправяше косата, аз не бих посмял... Сега му е по добре да си играе на оцеляване в горички те Smile


Каквото и да си говорим Момчил Цветанов най-вероятно е най-добрия познавач на Белия улей. Прекарал е стотици групи от там. До колкото си спомням обикновенно нощуваха в долната част (в гората) и учеше клиентите си на импровизирани биваци.


Значи водач, дето води групи по забранени пътеки (че там и пътека няма), опастността е друго на ръка ... то и всички ние сме нарушители, ама като физически лица, носим си отговорността за здравето и евентуалните санкции. И колко да е добър и в какво? В реклама на преминаването оттам?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Нед Ное 17, 2019 11:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Ное 17, 2019 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Никой не носи никаква отговорност Smile България е страна на чудеса. Може да правиш много забранени неща без никаква отговорност.
А някои хора си нямат никаква представа от природа, защитени места и тн. Иначе се пишат планинар специалисти. Аз се чудя дали не са просто обикновени печалбари?
Нед Ное 17, 2019 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А преди едно известно време вървеше един разговор/спор във форума досежно екипирането на едно место в родопите, дето е забранено за посещаване, ходене и екипиране и от закона, и от обичая ... Smile
Нед Ное 17, 2019 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма спор, за чудеса не знам Калояне, имам издадени два акта за преминаване през забранена за това зона. Имам и два за незаконна сеч (за поправка на беседка и за чистене на пътека). Нося си отговорността за себе си, юристите тук да кажат бройката стига ли да се водя рецидивист. А сблъсъци с горската власт бол Smile
Едно от местата бе екипирано, никой не се е оплакал, от другото се отказах. Иначе предпочитам незаконно да предотвратя сакатлък, отколкото да стане такъв, ама законно, но не подстрекавам никой да го прави. И ние, и форумното членство ходи по места дето не е разрешено, ама не се хвали и не приканва никого да го направи. И ако могат да глобят Грилса за жабата, то могат и дискутираният човек, както и някой съфорумец по публикуваните снимки.
Ако мога да си позволя да вляза почти в един амбаришки стил на поведение ... каквото правя си е моя работа, ама правя и хубави мекици Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Ное 17, 2019 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
То това е по интересното Васко, че на такива като теб издават, а за другите няма. Ти си направо престъпнил бе SmileSmile
Пон Ное 18, 2019 8:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
Каквото и да си говорим Момчил Цветанов най-вероятно е най-добрия познавач на Белия улей. Прекарал е стотици групи от там. До колкото си спомням обикновенно нощуваха в долната част (в гората) и учеше клиентите си на импровизирани биваци.

Че това повод за какво трябва да е? Според теб за какво са му на Белия улей "познавачи"? Прекрасно знаеш, че тези улеи не са нищо особено, неприятен терен за подход към разни стари и легендарни турове. Но да ходиш там стотици пъти само заради самите улеи - ето това не го разбирам. А какво е това животно "познавач" на тема улеи, тва хептен не ми е ясно... Аз пък съм ходил десетки пъти в Синия улей - заради подходите към Иглата и Двуглав. Достатъчен ми беше първия път и вече се водя познавач на Синия улей, знам откъде се минава "по всяко време", в дъжд, кал сняг и т.н., и мога да преведа всеки. Но няма да го направя, нито ще дам повече информация къде са шибаните места и от къде се заобикалят. Това преживяване си е за мен. Там не е за льольовци. И за да не бъда пак разбран неправилно, под льольовци подразбирам всички, които не им стиска сами да се подготвят и да направят нещо, което е опасно, незаконно и т.н. но са склонни и дават пари на някакъв наемник да направи това за тях...
В НОРМАЛНА ДЪРЖАВА за такива подвизи въпросното лице отдавна щеше да търка наровете на някой зандан. Да, всички правят нарушения. Но тези неща се правят тихомълком, без особени щети на терена и най-вече - това което си видял от тези места, да си остане за теб, не да дрънкаш навсякъде колко си велик...При съответно носене на отговорност, както Васко правилно отбеляза.
След като добре знаем какво биха го правили такъв, ако само се е изпикал накриво, да кажем в Денали, то за стотици групи... палене на огън, биваци... А защо изобщо ти трябват биваци, след като х.Мальовица ти е на 2 часа път? Защо не си правиш учебни биваци в Говедарското поле? Каква е разликата, и в двата случая все е бивак...
Защо мисля така - защото средно подготвен алпинист, тръгващ от х.Мальовица по изгрев слънце, отива, минава някой от улеите, изкатерва някоя от стените и вечерта по залез слънце е пак … на х.Мальовица. А, и мъкне поне 15 кила инвентар допълнително. Ако не можеш да направиш това, там нямаш място. Каква подготовка и сили трябва да имаш за да лазиш цял ден из някакъв улей, който поначало се минава са 2 часа максимум целия?
Пон Ное 18, 2019 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Владо, той адаша си мина по пътя като водач, тези улеи бяха част от този път. Аз съм му говорил абсолютно същите неща, каквито си написал по-горе (докато си говорихме де Smile ). Като слезеш по един улей два пъти - колко повече да го познаваш? Аз му се чудех, защото ги намирах за много рискови за туристи - възможност за падане много, осигуровка няма никаква, да не говорим какви неща може да паднат от стените на Злия зъб и Дяволските игли и да изметат улея от горе до долу, заедно с всички, които са вътре... Може би един водач с двам-трима сигурни и проверени хора да става продукт, но с група... Но ето - той не го прави вече това от години.

За биваци да прави долу не съм чувал, сега ги прави биваците (като самоцел) извън защитени местности. А като работи с Беър Грилс и други подобни продукции - те чуждите фирми получават всички разрешителни, това с жабите и езерото, над година по-късно беше много смешно и срамно, ама то и министърът е такъв, така че му отива това поведение...

Такива места не трябва да се рекламират и да се пускат геройски снимки от тях в туристунгерски форуми и фейсбук-групи - преминаването от там е опасно и забранено (в случая резерват Риломанастирска гора - всичко на юг от билото между Мермерите и Голям купен). Който ходи, да пази преживяването за себе си, е така, от планинарска култура. Най-малкото да не му тежат на съвеста случай като причинилия тази дискусия.
Пон Ное 18, 2019 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 112, 113, 114 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 113 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov