ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За кърлежите.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За кърлежите.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

А, интересно - разкажи повече за това.

Е, то няма кой знае какво да се разказва за това. Кент, вероятно е искал да се измайтапи с кърлежите, които носят Лаймска болест, причинявана от бактерии от рода Борелия, които за Европа са от щама бургдорфери.
Гадна и долна болест, след като я хванеш може да минат години без изобщо да разбереш, а гадината те яде отвътре, намърдва се в стави и къде ли не, и понякога разбираш колко си го загазил, чак след като си загазил наистина много тежко... Лечението е с мощни антибиотици, като в тежки случаи продължава с месеци и дори години...
В България един от най-големите специалисти по Лаймска болест е професор Ива Христова. Казвам за тези, които са хапани някога от кърлеж и имат странни и необясними симптоми месеци наред след това - да знаят веднага към кого да се обърнат. По неволя разбрах, че у нас не са много тези, които наистина са запознати с истинските измерения на тази гадост и могат да я борят.
Иначе за диагностика - серологичното изследване стандартно се прави за анти-Borrelia антитела, от вида IgM и IgG.
Вто Ное 19, 2019 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
ери.
Гадна и долна болест, след като я хванеш може да минат години без изобщо да разбереш, а гадината те яде отвътре, намърдва се в стави и къде ли не, и понякога разбираш колко си го загазил, чак след като си загазил наистина много тежко...


Интересно ми е дали познаваш такива хора. Какви симптоми са са имали преди да заподозрат бацила и как са стигнали до извода, че това им е проблема за, примерно дългогодишни ставни болки?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 19, 2019 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Интересно ми е дали познаваш такива хора. Какви симптоми са са имали преди да заподозрат бацила и как са стигнали до извода, че това им е проблема за, примерно дългогодишни ставни болки?

Казах вече, че познавам. Синът ми хвана такова нещо, но бързо го заведох при Христова, още в началния стадий. След така получената теоретична подготовка, случайно моя позната, след няколко месеца сподели за необясними симптоми. Казах и да провери за борелия, ходи но тук нищо не и откриха, та ходи и в чужбина, където в край на сметка я диагностицираха точно с борелия. Сега е на тежко лечение, продължаващо с месеци, защото е хваната в много късна фаза. Диагностиката след началните етапи, вече не е толкова лесна. Наред с IgM и IgG, се прави и биопсия на ставно вещество, има и други методи- но за това трябва да се говори подробно с лекар, при това, май и специалист трябва да е, паразитолог…
Има чат пат информация, виж в уикито само колко неща има:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%B9%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82
Всъщност основният индикатор е точно наличието на ,, подозрително необясними симптоми,,.
Вто Ное 19, 2019 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Знам Дидо защо пита, но и аз съм вадил 2 пъти кърлеж. Първия път изчетох интернета дори. И до ден днешен се ослушвам.
По телевизията Кантарджиев каза, че били инструктирали докторите след вадене на кърлеж превантивно да предписват доксициклин еднократна двойна доза, за да няма после туй-онуй. Това била модерната практика.
Ако някой много се филмира, може направо да шибне един Азакс, вече не е толкова скъп.
(И все пак с антибиотиците шега не бива!)

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Ное 20, 2019 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Който има съмнения да си направи един кръвен тест за IgM и IgG,и ще разбере.
Превантивно като си извадиш кърлеж пиеш 100мг Доксациклин 7 дни и уж имаш гаранция , че няма да ти се развие ако изобщо си заразен. Според мен най добрият и сигурен начин е като ти извадят кърлежа ДА ЗАНЕСЕШ НЕГО В ЛАБОРАТОРИЯ за изследване, иначе изследванията на човека стават доста по бавно, трябва да се засекат антителата в организма на човек, които се образуват след 20-30 ден чак.
Понеже съм го ял тоя големия, ама така и не ми станаха ясни много неща около тази Лаймска болест, пък и кой ли ти казва като питаш.
Сря Ное 20, 2019 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
кръвен тест за IgM и IgG,и ще разбере.

Няма да се разбере във всички случаи. Правилно отбелязваш, че имуноглобулините се появяват може би след 30 -40 -тия ден от ухапването, но не знам след това колко време ще излизат. Не съм сигурен и дали при хронифициране след време пак ще се явяват.
Затова най-добре е да се иде на паразитолог, който да определи точно кога да се прави теста. Борелията е хитра животинка и много добре знае да се укрива.
Сря Ное 20, 2019 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Излизат Влади години след това. И след лечението което ти прилагат пак с този кръвен тест виждат спадат ли стойностите или не. После всяка година по два пъти си правиш такъв тест/ ако си заразен и лекуван де/ и следиш референтните стойности да са са под 0,8, ако са под 0,8 ОК ако се увеличават пак лечение и така докато си жив - тази гад не се лекува ако не се хване в началото /30-40-/ дни след ухапването.
Чет Ное 21, 2019 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Излизат Влади години след това. И след лечението което ти прилагат пак с този кръвен тест виждат спадат ли стойностите или не. После всяка година по два пъти си правиш такъв тест/ ако си заразен и лекуван де/ и следиш референтните стойности да са са под 0,8, ако са под 0,8 ОК ако се увеличават пак лечение и така докато си жив - тази гад не се лекува ако не се хване в началото /30-40-/ дни след ухапването.

Значи ако веднъж си имал положителни игита, след това винаги трябва да излизат, но в границите на референтните стойности/или съответно над, ако борелията е в атака. Ако нищо не излиза - явно лабораторията не си е свършила работата?
Чет Ное 21, 2019 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако излизат над 0,8, не е добре трябва лечение или продължаваш лечението, ако са под 0,8 всичко е ок тя си е там ама не ти пречи.
От това няма лечение в стадий извън първоначалния.Това при положение , че си заразен. Ако имаш съмнения и излезе резултат под 0,8 значи са си само съмнения не си заразен
Чет Ное 21, 2019 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Три пъти съм намирал такива гадинки по себе си. Първия случай преди 20 и няколко години, последния миналото лято на плажа. Shocked Честно казано не съм си давал сметка откъде точно идват възможните проблеми за които съм чувал. Сега изчетох разни материали и се чувствам късметлия, че съм се отървал. Та първите два пъти ми дадоха кърлежа завит в марля и казаха да го запазя в случай че не се чувствам добре, да го нося за изследвания. Не ми се е налагало. Последния го извадих сам. Тъкмо се мъчеше да се забива гадината. И го изхвърлих съответно... С оглед първите ми преживявания дето съм чакал няколко часа гадината да рови в мен, ми се стори по-добра идея да го махна докато е време.
Чет Ное 21, 2019 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
С оглед първите ми преживявания дето съм чакал няколко часа гадината да рови в мен, ми се стори по-добра идея да го махна докато е време.

Абсолютно правилно решение, стига да е на достъпно място!
И аз втория си го извадих сам. Щото първия го вади една кака в спешния, обаче така го стиска и въртя, че чак ми дожаля за кърлежа, д*ба. Изцеди го против всички правила. Не знам кой ги учи тия и дали ги учи изобщо някой на това. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Ное 21, 2019 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

И аз втория си го извадих сам. Щото първия го вади една кака в спешния, обаче така го стиска и въртя, че чак ми дожаля за кърлежа, д*ба. Изцеди го против всички правила. Не знам кой ги учи тия и дали ги учи изобщо някой на това. Confused


Това не е нищо.... При мен гадината се беше забила между плешките, и седяла незнайно колко време там... Когато я открих (10 часа вечерта), веднага отпраших към спешния кабинет(Карлово). ЧовекОт извади един 30 санта ръждясал форцепс, дръпна мощно, изтръска нещастната твар в кошчето, и каза: "Ще Ви струва 10 лева" Laughing Laughing Laughing Ама тогава не ми беше смешно.....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Чет Ное 21, 2019 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
philm



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 56
Местожителство: София / Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Пинцети за кърлежни за домашни любимци вършат перферктна работа срещу гадовете. От известно време една така https://www.aliexpress.com/item/32919930919.html стои в аптечката. Вадил съм от себе си и от кучето доста бройки и е изключително лесно и бързо.
Пет Ное 22, 2019 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Такива има и в стандартните аптечки, като тези в Кауфланд, но не баш. В Пловдив е пълно с магазини със стоки от Германия. Там има такива аптечки два броя за 1.5лв.
Пет Ное 22, 2019 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да не се повтаряме, ето какво съм писал тук за вадачките:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=10911&start=0

А ето и основната тема за кърлежите:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4499&start=0

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Ное 22, 2019 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov