ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голо Бърдо

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Голо Бърдо
Автор Съобщение
Ivailo_117



Регистриран на: 16 Фев 2013
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Голо Бърдо Отговорете с цитат
Миналата събота, след доста мислене сали да се качим на Витоша, с една приятелка решихме да идем в планината Голо Бърдо, до сега там не бяхме ходили, да избягаме от многото народ по Витоша.

Оказа се изключително диво и красиво място, от Перник от гарата има маршрут до хижа Славей. Пътеката минава през гъста борова гора, като малко преди хижата има открито обзорно място с гледка към Перник, Витоша и околността, а някой съвестен гражданин я е маркирал(хмм, поне ми изглеждаше като самоделна маркировка) Изкачването е стръмно, но е приятно сенчесто. Пътеката се отбива вдясно от асфалтовия път за хижата, почти веднага след излизане от Перник. Изкачването от гарата до хижата е не повече от 1 час и 30-40 мин.
Хижата е чиста, след ремонт, добре поддържана, има супи, скара и тн.
От хижата нагоре можете да отидете до природен резерват Острица, има маркирани и добре поддържани пътеки към хижа Орлите и Кралев дол, макар и да не ги извървяхме целите, повървяхме малко, има направени пейки, беседки и тн. Доколкото разбрах, можете да слезете в Радомир по пътеката да Орлите. Мястото е идеално за еднодневни излети, ако искате да избягате малко по-далеч от Витоша.

Имам и снимки, но не знам как да ги кача.
Съб Май 04, 2013 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас, изключително място е Голо бърдо, както и повечето от "малките" ни, подценявани планини в Шоплука, Граово и Краище. В тях природа и история се съчетават по неповторим начин. Аз самият планирам скоро да се разходя натам и като го направя, ще напиша това онова.
Колкото до
Цитат:
Имам и снимки, но не знам как да ги кача

ето какво казва по въпроса разделът FAQ на форума:
Цитат:
Мога ли да прилагам картинки към съобщенията си?
Да, можете. В момента обаче форума не позволява ъплоуд на картинките ви на сървъра. Затова трябва да сте качили картинката някъде, преди да можете да я приложите към съобщението ви (например http://www.some-unknown-place.net/my-picture.gif). Не можете да прилагате картинки, намиращи се на вашия компютър (освен ако е публично достъпен сървър!), или намиращи се зад някакъв защитен механизъм, като например мейлбоксове на hotmail или yahoo, сайтове, защитени с парола и т.н. За да приложите картинка, използвайте съответния BBCode таг [img] или HTML (ако е разрешен).

Съб Май 04, 2013 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivailo_117



Регистриран на: 16 Фев 2013
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аха, разбрах как се качват, намерих къде да ги кача. Ето ги и снимките от Голо Бърдо, по маршрута от гара Перник до Хижа Славей-и по алеите за резерват Острица, Кралев Дол и хижа Орлите












Пон Май 06, 2013 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribarski



Регистриран на: 06 Яну 2011
Мнения: 17
Местожителство: едно зелено село

Мнение Поздрави Иво! Отговорете с цитат
Тази планина освен моя слабост е и родна Very Happy
Избрал си най-хубавия период за да и се насладиш на цветове и аромати.Май и юни е като приказка в горите и ливадите и.
Билки, цветя, птици и красиви гледки към Витоша, Рила, Осогово и Радомирското зелено поле.Името и е Голо бърдо, но за мен тя е облечена с най-красивите дрехи, съшити от Природата!Жалко че я посещават и хора с лоши мисли и действия!
Южните и хълмове изчезват с "помощта" на новите варвари от законни и незаконни кариери. Дървената мафия също е там.
Хуните с мотори и АТВ -та бръмчат постоянно по пътеки и била.Но стига съм мрънкал, положението е такова почти навсякъде....












Твоята публикация ме провокира да напиша и аз нещо за тази планина, и скоро ще го направя.
Съб Май 18, 2013 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни снимки!

Урумовото лале е впечатляващо. С нетърпение ще очаквам разказа ти за тази красива българска планина. Тази скална арка не се ли намира близо до село Студена?
Съб Май 18, 2013 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribarski



Регистриран на: 06 Яну 2011
Мнения: 17
Местожителство: едно зелено село

Мнение R; Отговорете с цитат
Да Тодоре. До скоро около нея бе пълно с боклуци и обрасла с всякакви паразитни храсти, но вече не е Very Happy
Ето още малко снимки от Голо бърдо:
В ляво е връх Братанчица, а в дясно - Прекач.


Връх Янска могила с панорама на Югозападна Витоша



Друг вид диви лалета



Връх Острица в едноименния резерват



Първенеца на планината Ветрушката в ляво и връх Кобилата в дясно, над хижа Славей


Съб Май 18, 2013 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко дни се разходихме с едни приятели из Голо бърдо: https://photos.app.goo.gl/LMHWndZnW52wIiSY2

Тръгнахме пеш от с. Кралев дол към х. Славей - скалата с Кралимарковата стъпка.


Остатъци от жълта маркировка по пътя




Чешмата пред х. Кралев дол


Може да се налее вода и лятото не пресъхва.


Оцелял кът за отдих пред хижата


Хижа Кралев дол






Последният хижар е приятел на един от хората, с които бях. Живеел там със семейството си. Един ден дошли мутри и му казали на следващия ден да го няма. Сега там няма ни СПА, ни голф игрище, ни летище. Само развалини...




Най-новата маркировка на Голо бърдо - започва от х. Кралев дол.


По-нагоре както се пееше в една песен "...черно и бяло в мен се преплитат..."


КЗМ на разклона за вр. Острица


Жълта и прастара зелена маркировки до кола – жълтата е стигала поне до оградата на ПР Острица. Накъде ли е отивала зелената? Към х. Върбица над с. Студена?


Пак те по маркираното трасе в посока заслон Бели кладенци, но преди разклона за върховете Голема Кулоница и Малка Кулоница


По-стари табели от червената маркировка между двете хижи



На слизане към заслон Бели кладенци – сега се виждат и трите цвята


Заслон Бели кладенци








заслон Бели кладенци


Едноименната чешма до заслона или по-скоро обратното, защото заслонът е кръстен на чешмата.


Още по-стара табела към х. Славей – вероятно от жълтата маркировка


Паметник на културата към х. Славей


Разклонът за х. Славей и табелите по пътеката нагоре в посока х. Орлите

Табелите


Хижа Славей – предлагаха храна, но обслужването е мудно. Едвам си дочакахме бирите на бара…


Районът на Мечката под х. Славей






Двата навеса с барбекюто над Мечката






Понеже в събота вечерта бях на рожден ден в с. Друган, на другия ден се разходихме от х. Орлите към х. Славей, за да запиша маркировката и оттам.

Ето къде се появява пак зелената маркировка. Значи тя е била от Радомир през х. Орлите към заслон Бели кладенци та към кола на разклона за вр. Острица.


Старата червена маркировка между Радомир, х. Орлите и х. Славей.


Развалини на бунгала до х. Орлите


Навес с три фурни и беседка до х. Орлите




Хижа Орлите – в неделя към 17:30 ч. не работеше. Не знам, дали въобще работи.



Останаха единствено въпросителни как червената и жълтата маркировки стигат от х. Орлите и х. Славей съответно до Радомир и до Перник. При първата би могло това да е по един черен път, който се отделя от асфалта на един обратен завой, а при втората е почти сигурно, че е по асфалта или паважа.
Пет Апр 27, 2018 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Zdravko



Регистриран на: 05 Ное 2018
Мнения: 1
Местожителство: c.Студена

Мнение Отговорете с цитат
Ботаническият резерват "Острица" в планината Голо бърдо е една от най-старите защитени територии у нас, обявена през 1943г за народен парк, с цел запазване на ценни растителни екземпляри с голяма научна стойност. Площите и статута му са променяни многократно през годините. Сега е "поддържан резерват" с площ от 134,6 ха, определена със Закона за защитените територии.

Последните проведени научни изследвания показват, че в поддържан резерват "Острица" има 453 растителни вида, от които 5 български и 37 балкански ендемита. От тях 16 са защитени по Закона за биологичното разнообразие, 23 са включени в Червената книга на България, 2 вида са включени в Бернската конвенция, 4 вида-в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата и природните ресурси (IUSN), 18 вида - в Конвенцията за търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES).

На билото на планината Голо бърдо има 7 пресъхнали уникални езера от които водят началото си няколко живописни долини.

За съжаление това природно богатство се унищожава безразборно. През 1976г. в планината е открита първата кариера за добив на инертни материали, въпреки варовития им състав. В момента разрушителните мащаби на кариерите са зловещи. Цели хълмове с люлякови гори, редки цветя и растения се взривяват, въпреки близоста на село Студена и стената на язовир Студена (строена през 1953 и не е ремонтирана основно от тогава). Последствията от кариерите в планината Голо бърдо са катострофални за природата и застрашават живота на хората в околните села и град Перник. Приложените снимки бегло илюстрират случващото се: https://postimg.cc/gallery/3dhqomd72/
Съб Дек 15, 2018 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко снимки от днешната разходка: https://photos.app.goo.gl/cYqpmmZ7o4xSvH3S6
Съб Дек 28, 2019 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov