ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Котките са според обувките, обувките са според възможностите, възможностите не са за изпускане.

Аз харесвам леки котета, макар моите да са тежки и без пластини. Но аз избирам кога и къде да ги нося.

Чудя се струват ли си алуминиевите котета. Дали са толкоз по-леки и здрави, че да си струва да се заменят тежкарите? Някой ползва ли такива да каже как е.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Дек 30, 2019 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Че колко са ти тежки котките Rolling Eyes моите са универсални 10 зъба за около 100лв. с пластини са и тежат 1кг.
Май вече ги няма никъде тези обикновенните, та невятвам ако са алумитиеви да тежат напловина, а за 200-300гр. да смениш нещо от което си доволен.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Дек 30, 2019 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Еделрид имат алуминиеви с пластини - 680гр (понеже онзи ден ги разглеждах в Стената, има и доста по-леки котки на Гривел, Камп и други). Друг е въпросът, че са само за ледено катерене. На скала ще им видиш сметката за отрицателно време Neutral
Пон Дек 30, 2019 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Моите са стубай, отдавна ги имам и мисля че струваха малкоо над 100 лв. Без пластини са и ми се струват тежки особено като закача и останалите железа на раницата. Отдавна си мисля дали не мога да спестя някакво тегло ако подменя котките. Но точно високата цена и малката разлика в тежестта все ме отказват.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Дек 30, 2019 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Че колко са ти тежки котките Rolling Eyes моите са универсални 10 зъба за около 100лв. с пластини са и тежат 1кг.
Май вече ги няма никъде тези обикновенните, та невятвам ако са алумитиеви да тежат напловина, а за 200-300гр. да смениш нещо от което си доволен.


"Алуминиевите" котки тежат около 300 грама. В последните години теглото им скача малко, защото използват по-твърди сплави.
Характерното за тях е че много бързо се затъпяват на скала. Има случаи и на счуване на зъби. Като цяло на лед не вършат работа. За нашите планини/климат стават за фирн, но по другите трябва да се има едно на ум.
Използват се основно в състезанията по skiMo или от скиори (които избягват лед и як фирн по принцип Wink )
Пон Дек 30, 2019 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Моите са стубай, отдавна ги имам и мисля че струваха малкоо над 100 лв. Без пластини са и ми се струват тежки особено като закача и останалите железа на раницата. Отдавна си мисля дали не мога да спестя някакво тегло ако подменя котките. Но точно високата цена и малката разлика в тежестта все ме отказват.


Има интересни хибридни модели. petzl irvis hybrid, grivel haute route, ...

При петзл интересното е че връзката между двете части е от динема. Което ги прави компактни в сгънато положение. Недостатък на решението се проявява само, ако се опитвате да стъпите на предните два зъба при някво микстово прикатерване. Но те принципно не са с такова предназначение.
Пон Дек 30, 2019 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Точно с едни туристически щубаи един приятел си катереше навсякъде, дори на лед, макар че след него не можеше да се катери повече заради потрошен маршрут.(това относно кои котки за какво стават). За лед важното е да са вертикални прените зъби, това, че са автомат е по-скоро за удобство а и сигурност, че няма да се разхлаби случайно, някъде по средата на маршрута.
На алуминиеви котки съм виждал как, за 50 метра на скала, им се заоблят зъбите видимо. Като цяло за олекотяване на една котка.... може да се помисли срязване на излишните дупки на оразмеряващата пластина, друго не бих сменил на конструкцията аз лично, пък са ми тежали най-много, когато ги е нямало, та не бих си спестил 300-400 грама, ако след 100 метра вече съм практически без котки.
Пон Дек 30, 2019 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Автоматичните котки (преден и заден жлеб) са за професионалисти - водачи и катерачи през зимата, които имат необходимост от предните зъби масово.
Полуавтоматичните (заден жлеб) са за напреднали туристи, например такива желаещи да опитат Алпите или по-трудните участъци в нашите планини. Според мен това са най-универсалните котки и само за много екстремни планини и ледено катерене не стават.
Обикновените котки (без жлеб и изисквания за обувките) са най-достъпните, но не са подходящи за по-технични терени.
Туристически котки ...

Значи според тази класация Гастон Ребюфа и подобните му са с ранг по-ниско и от средногорски туристи, защото са ходели с трикуни?
Вземи си обратно петте стотинки, че инфлацията ги е изяла...
И един въпрос - ти изобщо виждал ли си на живо ледено катерене?
regnauld - ти също, виждал ли си на живо леден катерач с алуминиеви котки?
Сря Яну 01, 2020 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
pl27 написа:
Автоматичните котки (преден и заден жлеб) са за професионалисти - водачи и катерачи през зимата, които имат необходимост от предните зъби масово.
Полуавтоматичните (заден жлеб) са за напреднали туристи, например такива желаещи да опитат Алпите или по-трудните участъци в нашите планини. Според мен това са най-универсалните котки и само за много екстремни планини и ледено катерене не стават.
Обикновените котки (без жлеб и изисквания за обувките) са най-достъпните, но не са подходящи за по-технични терени.
Туристически котки ...

Това голяма глупост бре, от де го измислихте. Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Яну 01, 2020 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

regnauld - ти също, виждал ли си на живо леден катерач с алуминиеви котки?


В интерес на истината досега съм катерил само на Скакавица и Боянския и не съм се заглеждал в котките на останалите катерещи, а повече по сечивата.
Чет Яну 02, 2020 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
... не съм се заглеждал в котките на останалите катерещи, а повече по сечивата.

Най-добре продължавай да си караш с железните и хич не се вдявай на алуминиеви рицари около теб, ако такива се явят. За такива с особена сила ще важи глава първа от "Винету", заглависана "грийнхорн"...

Темата е сериозна, понякога "грешните" котки могат да изиграят изключително лоша шега, а не виждам някой да е казал нещо особено смислено по нея.
lz1fw написа:
Моля за мнение … пеши разходки из Витоша.

За тези цели „класически“ котки изобщо не ти трябват – повече пречат, отколкото помагат. Най-добри за тая цел са препоръчаните от Ведрин, или продаваните по разни магазини „пенсионерски вериги за сняг“ – нещо като мрежа с шипове, които се „обуват“ на обувката. Просто са идеални за витошките пътеки кога се заледят. Има и трето решение – Ако си намериш „зимни“ маратонки със шпайкове, тия за съвсем идеални за заледените пътеки. Четвърто решение – тъй като зъбите на класическите котки за дълги и повече пречат при ходене по пътека, бюджетно решение е да си потърсиш от някого стари, т.е. много изтъркани котки, които с флекс, като внимаваш да не ги разкалиш при пиленето/пилиш бавно/, да си ги наточиш, но при дължина на зъбите 2-3 см. Така хем имаш котки, хем ще ходиш без да се спъваш с тях.

Йосарян написа:
Чудя се струват ли си алуминиевите котета.

Не си струва. Това е решение за пантаджии и са предназначени за редките случаи, когато трябва да се преминат сложни участъци със ските на гръб. Именно защото я се използват, я не, се третират като второстепенен инвентар, който повече тежи, отколкото се ползва. Затова са от Халумин, да не тежат, след като са повече излишни. За ледено катерене пък са абсолютно недопустими. Все още питам дали гореизказалите се експерти са виждали леден катерач с алуминиеви боклуци по краката. За сметка на това, в много твърд лед съм виждал изкривени стоманени зъби на котки и дори закривени титанови фрези на цевите. Последното лично ми се е случвало, при това на нашата Скакавица при „подходящи условия“.
pl27 написа:
Моите 5 ст. по темата...

По разгледаните от горния експерт типове, може да се каже доста, което съответно няма нищо общо с коментарите му.
Ще споделя само личния си опит, за да не говоря наизуст:
Първо между „Автоматичните котки (преден и заден жлеб)“ и „Полуавтоматичните (заден жлеб)“ няма никаква разлика. Просто „полуавтоматичните“ са универсални – могат да се ползват на всякакви обувки – с и без преден жлеб. Наред с това скобата на „пълния“ автомат няма как да бъде универсална и много често жлебовете на някои обувки просто не пасват. При мен скобата на моите С14 едва пасва на жлеба на Бестарда. Камп бяха опитали универсална скоба, но тя е съответно много широка и при тесни обувки стърчи отстрани почти до сантиметър.
Друг идиотизъм – от скобата отпред излиза ламаринена шина по която предната част с халка се свързва с каишката – захваната е с точкова заварка, която лесно се чупи без значение колко е скъп модела. Моите отдавна съм ги изхвърлил като непригодни.
При котките „полуавтомат“ има друг идиотизъм, прилаган напоследък – Замениха класиката с ленти:
с пластмаса. А пластмасата се чупи, при това винаги на гадно място и оставате без котки, защото няма как на място да вържете нещо на мястото на счупването. Затова или своевременно заменете в къщи пластмасата с лента, или при сериозни прояви носете винаги ролка усилена монтажна лента, която да увиете и направите котката и обувката „единно цяло“ и така да спасите и кожата…
Обикновените котки (без жлеб и изисквания за обувките) бе казано, че са „неподходящи за по-технични терени“. Явно стените на Айгер, Жорас, Матерхорн и др. са нетехнични терени, защото за изкачени и изкачвани многократно именно са такива котки. Просто хората са се сетили по-късно да измислят автоматите. Добре стегнати връзки с взети мерки да не се развръзват, са еквивалент на автоматите и няма никаква разлика. Разликата е единствено във времето за поставяне, което при студ и вятър може да е фатално за пръстите на ръцете.

Сега най-важното: не са важни вида и цената на котките, а уменията на този на когото са обути. Един средно подготвен леден катерач, със завити в пластмасата на ски обувки болтчета, стърчащи напред и добре изпилени със съответна форма, въоръжен със също толкова самоделни сечива, направени от тръби на водопроводни части може да се окаже много по-добър от някой гъзар с екипировка за хиляди, който обаче го е или страх, или не знае как да си служи с нея… това съм го виждал лично с очите си. Право дума djogobg, че има хора, които могат всичко с всякакви пособия.
Ето и какво ми е казвал и един, поне за мен, голям авторитет на зимното катерене - Наско Ламбов - "Няма значение с какви си котки, когато застанеш под зимния Вихрен, си носи пила и вечерта добре наточи всеки зъб..."
Това е снимка от първото ми ходене на Скакавица, с дебелешки котки и не особено претенциозни сечива, единственото което беше на максимум – желанието да се изкачим до горе:

Сега след 20 години с удивление разбирам, че на снимката всъщност са изобразени едни не особено напреднали туристи с котки дето не са дори с автомат на задния жлеб…
Чет Яну 02, 2020 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Камп бяха опитали универсална скоба, но тя е съответно много широка и при тесни обувки стърчи отстрани почти до сантиметър.
Друг идиотизъм – от скобата отпред излиза ламаринена шина по която предната част с халка се свързва с каишката – захваната е с точкова заварка, която лесно се чупи без значение колко е скъп модела.

Дам, моите са Камп и е точно както си написал - скобата е твърде широка за обувките ми и при ходене се изместват по сантиметър навън (тоест, котката се приплъзва навътре, което леко увеличава изключително неприятния и опасен шанс да се закачиш). А тази ламаринка все още не ми се е отчупила, предполагам защото натоварването се поема от скобата на предния автомат, но наистина изглежда доста ... ефирна. Жалко за изпълнението, защото идеята чрез нея да могат да се използват като полуавтоматични ми се струва добра.
Пет Яну 03, 2020 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Сега като попих информацията тук в темата и почнах по различен начин да гледам на зимните обувки. Разглеждайки сайта на любимата марка попаднах на иннтересна диаграма, която показва кой модел за какви котки е подходящ. Мисля, че ще е полезно да го има и тук. Съжалявам ако е пускано вече.



_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Яну 03, 2020 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
И едно приспособление, което тотално обезсмисля дилемите по повод котка с пълен или полуавтомат:

вземате едно такова + котка с пълен автомат, след което котката става универсална за всякакви обуща, които имат поне заден жлеб.
Чет Яну 16, 2020 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Точно с такова си сменям предния автомат, когато съм с полу-автоматични обувки. За жалост не мога да го използвам, когато съм със ски обувките или с пълния автомат, защото такива са ми марките/моделите, че жълтите каишки не са достатъчно дълги, за да обхванат предницата, а не пък предницата на обувките ми е прекалено широка, за да се закачи в металната скоба като пълен автомат.
Чет Яну 16, 2020 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
Страница 38 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov