ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за Каишов връх

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за Каишов връх
Автор Съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 215
Местожителство: София

Мнение Въпрос за Каишов връх Отговорете с цитат


Здравейте, наумил съм си да ида до Каишов връх от Церово, нарисувал съм някакъв път на картата, но мястото ми е напълно непознато. Възможно ли е да стане по този начин? Благодаря предварително, Н.
Пет Яну 10, 2020 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: Въпрос за Каишов връх Отговорете с цитат
За съжаление не виждам снимката, но ще се опитам да помогна с описание на моето ходене преди 14 месеца (края на ноември 2018 - безснежни условия).

Излизайки от Церово, тръгнах не по тясната пътечка, която пресича скалите на "Камико", а по един черен път, който първоначално тръгва на север, после прави завой на запад. Ето тук:
https://www.kade.si/#map=19/2598994.07/5313364.01/0



Продължих по черния път към махала Камико само на запад. Изглеждаше така:



На места беше доста обрасло и си служих с bgmountains да не пропусна разклона към махалата.
След завоя наляво ето тук...
https://www.kade.si/#map=19/2598182.77/5313303/0
...се излиза на една поляна непоследствено под махалата с панорамни гледки най-вече на изток:



Различава се връх Издремец, който щях да изкача месец по-късно.
Махалата беше напълно пуста, макар че някъде имаше сравнително скорошни отпадъци като пластмасови бутилки.





Излизайки от махалата, се стига до едно кръстовище с беседка и оброчен кръст (отбелязани са на картата). След тях трябва да се хване черния път, който държи запад - право към връх Башовица. Пътят изглеждаше така:



След като се подсече и заобиколи връх Башовица от юг, се разкрива гледка към Каишов връх. Връхната точка е непосредствено над гората:



По диагонал на снимката личи едно широко ребро. Точно по него е най-доброто възможно изкачване до гората, която се заобикаля отгоре (от запад). Или иначе казано, като стигне и подмине гората, човек е на премката между Торсилова могила и Каишов връх.

Поглед назад към скромния връх Башовица, който беше изкачен на връщане:



Тук някъде се видяха и Витоша и Рила, но с много нисък контраст и пропускам снимките.
От седловината поглед към връх Торсилова могила:



Без пътека покрай гората се стига и до връхната точка на Каишов връх:



Поглед към връх Сърбеница и Рунтавия връх:



Триангулачния знак на Каишов връх:



Мястото е много обзорно, скалите са интересни - мисля, доста характерни за Понор планина. Поразгледах наоколо (има нещо, като бункер или резервоар до самия връх) и реших, че имам доволно време и за отбивка до Торсилова могила:



От склоновете на Торсилова могила, Каишов връх изглежда така:



Триангулачния знак на връх Торсилова могила:



Слязох по същото ребро към връх Башовица. На тази снимка съм поставил реброто като водещ диагонал:



Отбих се и до връх Башовица:



Връщането беше пак през махалата. Три дребни, но упорито лаещи кучета ме подгониха, но нямаше проблем. Опитах се и аз да ги стресна с щеката и не се доближиха на повече от няколко метра.

После хванах пътечка, която минаваше през самите скални стени на "Камико". Оттам Церово се виждаше така:



Дано помогне това описание. Също се надявам и да не съм прекалил, като съм издал какво представлява района и какви гледки има.

Предполагам, обаче, че сега ще е изцяло заснежено и ще очаквам споделени снимки да видя как изглеждат тези места със сняг.

Отне ми около 4 часа и половина - стегнато ходене, но с известен престой на върховете за снимки и гледки.


Последната промяна е направена от Dimov на Сря Фев 12, 2020 1:14 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Яну 10, 2020 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 215
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много! Съжалявам, че картата ми не се вижда, но пътят е точно по твоето описание. Ще се пробвам да го мина тази неделя, ако се получи, ще се отчета, разбира се. Картата би трябвало да се види тук -
https://photos.app.goo.gl/BYFfVdfb7rCZSDAy6
Пет Яну 10, 2020 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
ndamov написа:
Благодаря ти много! Съжалявам, че картата ми не се вижда, но пътят е точно по твоето описание. Ще се пробвам да го мина тази неделя, ако се получи, ще се отчета, разбира се. Картата би трябвало да се види тук -
https://photos.app.goo.gl/BYFfVdfb7rCZSDAy6


Аха, да. Точно това беше пътят ми на отиване. Може би само 2 са моментите за леко повишено внимание: рязката отбивката наляво към махала Камико и кръстовището при беседката над махалата. На връщане може да се пробва и пътеката, през скалите "Камико", особено ако се бърза за влак. Не е нито твърде тясна, нито опасна.

Тук извън темата, искам само да благодаря на Alina, за споделеното й мнение ето тук:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=138277#138277
Най-после абсолютно ясен и лесен за следване алгоритъм за качване на снимки от Google Photos, който ми позволява да споделям една идея повече от моите обиколки.
Пет Яну 10, 2020 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 215
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат

С ивестно закъснение успях да ида до Каишов връх; случи ми се свободен петък с - както изглеждаше - хубаво време. Влакът ме остави в Церово в 7.05, за малко щях да сляза на спирка Желен, не можах да се ориентирам в тъмното. Пътечките за махала Камико са малко объркани, но вършат работа. Слънцето изгря точно при първата къща. Нататък беше лесно като ориентиране, но денивелацията си я биваше. Единственото разнообразие при качването е гледката към Кобилини стени. На върха ме посрещна безумно силен и студен западен вятър, едва успях да снимам и после трябваше да изхвърля две трети от "продукцията". Цялото нещо ми отне 6 часа при очаквани 8; можах да хвана по-ранния влак, но пък се сдобих с болежка в дясното коляно - няма пълно щастие. Снимки - https://photos.app.goo.gl/LHN1gZkCyMaCRrJq7
Пет Яну 31, 2020 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Отлични снимки, браво!

Гледката към Кобилини стени и Бегличка могила е чудна! А аз съм я пропуснал съвсем при моето ходене. Вероятно човек разпознава и се радва да види върхове, на които е ходил (или поне аз съм така). А тогава още не бях изкачвал Врачанския първенец.

Много добра представа за района се придобива от албума, поздрави!
Съб Фев 01, 2020 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
хубава разходка Wink "бетонните основи" както ги описахте, е тип басейн, за сондажни нужди при проучване преди 60-70 години. не съм геолог и не разбирам от това, но знам, че са използвани при проучвания, ама по какъв точно начин, не мога да кажа. нали използват вода при сондажи на рудите, може би там са съхранявали вода, или пък изваденото от земя са слагали там при промивка, сигурно звучат глупаво моите изречения за тези, които разбират от процеса Smile същите има на още места по пролома, и дори по права линия на изток - до връх Билото (под Каишов връх) и от другата страна на пролома при връх Колибището, там при Колибището имаше рудници и много сондажи и добив на руда, а от тази страна на пролома сигурно не са открили нищо, което са търсили, но все пак са търсили.

махала Камико празна ли е? че преди 3 години не беше, имаше живущи и много кучета.
Съб Фев 01, 2020 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 215
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Отлични снимки, браво!

Гледката към Кобилини стени и Бегличка могила е чудна! А аз съм я пропуснал съвсем при моето ходене. Вероятно човек разпознава и се радва да види върхове, на които е ходил (или поне аз съм така). А тогава още не бях изкачвал Врачанския първенец.

Много добра представа за района се придобива от албума, поздрави!


Благодаря, просто случих с времето, те нещата са там и без това. Кобилини стени ги видях от качването по Зла страна, когато бях, как да го кажа, ангажиран... Случайно погледнах вдясно, гледката на живо е просто разкошна.



хубава разходка "бетонните основи" както ги описахте, е тип басейн, за сондажни нужди при проучване преди 60-70 години. не съм геолог и не разбирам от това, но знам, че са използвани при проучвания, ама по какъв точно начин, не мога да кажа. нали използват вода при сондажи на рудите, може би там са съхранявали вода, или пък изваденото от земя са слагали там при промивка, сигурно звучат глупаво моите изречения за тези, които разбират от процеса същите има на още места по пролома, и дори по права линия на изток - до връх Билото (под Каишов връх) и от другата страна на пролома при връх Колибището, там при Колибището имаше рудници и много сондажи и добив на руда, а от тази страна на пролома сигурно не са открили нищо, което са търсили, но все пак са търсили.

махала Камико празна ли е? че преди 3 години не беше, имаше живущи и много кучета.


Басейн беше последното нещо, което очаквах да видя на връх. И аз не разбирам от геоложки неща, сигурно е имало някакъв смисъл. Иначе в Камико само около една от къщите имаше нещо като обор, личеше си по миризмата, но хора и животни не видях. Кучета няма изобщо, поне не сега.
Съб Фев 01, 2020 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
А на мен на живо “басейнът” ми заприлича на укритие за средства на ПВО. Ама то кой каквото е патил на младини! Smile
Вашето обяснение е като че ли по-смислено.
Съб Фев 01, 2020 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
махала Камико празна ли е? че преди 3 години не беше, имаше живущи и много кучета.

празна без кучета 03.11.19
Нед Фев 02, 2020 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov