ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми и бъдеще на хижите в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Проблеми и бъдеще на хижите в България
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Re: хижа Пробойница Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Община Своге е продала хижа Пробойница, като общината и новият собственик твърдели, че хижата ще бъде стегната и ще функционира като хижа. Дано.
https://bps-bg.org/novini/proboinica-hut/?fbclid=IwAR1hEJIB3GTSTpOVw-SsdHex2aJX9QbL05M-CC4cQjGPNMia3j3c5dZDYzM


Има ли някаква информация дали е проведен търг и какви са били условията ?

Защото би следвало да е имало някакви процедури, също така тази сделка би следвало да се оповести, поне аз така си мисля.
Сря Яну 29, 2020 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Re: хижа Пробойница Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Лахесис написа:
Община Своге е продала хижа Пробойница, като общината и новият собственик твърдели, че хижата ще бъде стегната и ще функционира като хижа. Дано.
https://bps-bg.org/novini/proboinica-hut/?fbclid=IwAR1hEJIB3GTSTpOVw-SsdHex2aJX9QbL05M-CC4cQjGPNMia3j3c5dZDYzM


Има ли някаква информация дали е проведен търг и какви са били условията ?

Защото би следвало да е имало някакви процедури, също така тази сделка би следвало да се оповести, поне аз така си мисля.

http://planinar.org/%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B5%D0%BC-%D1%85%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8/
Само това знам. Какви са процедурите нямам идея. Как и дали се оповестява също не зная. Ако се оповестява както регулационен план, примерно, то все тая. Излагат го в общината и трябва да идеш да го видиш, но ти няма как да знаеш, че е готов и е там за оглед и възражения и че тече срокът...та все същото.
Сря Яну 29, 2020 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Има ли някаква информация дали е проведен търг и какви са били условията ?

Мен ме интересува главно за каква сума е била продажбата.

Иначе - браво на община „Своге“, ако е успяла да продаде за добри пари имота.

А състоянието на хижа „Пробойница“ е плачевно - разруха! По-късно ще кача снимки на хижата отвътре.

Относно публикуваните по-горе статии от planinar.org и bps-bg.org - общо взето празни приказки и популизъм*.

Хижа „Пробойница“ се оказа, че не е от такова ключово значение за Ком-Емине. Тя не функционира от много години, а комеминейци все пак се придвижват по маршрута без особени усилия.

*Популизъм - ... Начин за политическо поведение за спечелване на общественото доверие чрез привидна загриженост за нуждите на суверена (създаване на лъжлива представа за бързо и лесно решение на обществените проблеми). - Популизъм - от Уикипедия, свободната енциклопедия

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 29, 2020 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
kaloyanv написа:
Има ли някаква информация дали е проведен търг и какви са били условията ?

Мен ме интересува главно за каква сума е била продажбата.

Иначе - браво на община „Своге“, ако е успяла да продаде за добри пари имота.

А състоянието на хижа „Пробойница“ е плачевно - разруха! По-късно ще кача снимки на хижата отвътре.

Относно публикуваните по-горе статии от planinar.org и bps-bg.org - общо взето празни приказки и популизъм*.

Хижа „Пробойница“ се оказа, че не е от такова ключово значение за Ком-Емине. Тя не функционира от много години, а комеминейци все пак се придвижват по маршрута без особени усилия.

*Популизъм - ... Начин за политическо поведение за спечелване на общественото доверие чрез привидна загриженост за нуждите на суверена (създаване на лъжлива представа за бързо и лесно решение на обществените проблеми). - Популизъм - от Уикипедия, свободната енциклопедия
И на мен са ми интересни тези неща, но от чисто любопитство. Новината ми излезе във Фейсбук. В Гугъл не намирам нищо друго. С тези организации, сдружения, клубове и каквото там и неразбирателствата между тях и между тях и хората не съм запозната. Не ме интересува кой върши работа. Важното е да е качествено, всички страни да са доволни и да се върши работа. Хижата е погром и ще трябват сериозни инвестиции за ремонт. Да, може и без нея, но първия ден спокойно може да се спи на нея, а не на Петрохан, което като ходене идва малко от Ком, а пък Лакатник идва в повечко на повечето хора. Пък и си е на приятно и удобно място.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Сря Яну 29, 2020 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
kaloyanv написа:
Има ли някаква информация дали е проведен търг и какви са били условията ?

Мен ме интересува главно за каква сума е била продажбата.

Иначе - браво на община „Своге“, ако е успяла да продаде за добри пари имота.

А състоянието на хижа „Пробойница“ е плачевно - разруха! По-късно ще кача снимки на хижата отвътре.

Относно публикуваните по-горе статии от planinar.org и bps-bg.org - общо взето празни приказки и популизъм*.

Хижа „Пробойница“ се оказа, че не е от такова ключово значение за Ком-Емине. Тя не функционира от много години, а комеминейци все пак се придвижват по маршрута без особени усилия.

*Популизъм - ... Начин за политическо поведение за спечелване на общественото доверие чрез привидна загриженост за нуждите на суверена (създаване на лъжлива представа за бързо и лесно решение на обществените проблеми). - Популизъм - от Уикипедия, свободната енциклопедия

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!



Това не пречи да се следват процедурите. Днес е тази хижа "която добре че е продадена", но пък за хубавите имоти и заменки, не казвате така. А сега за теб оставам да се сетиш кое е общото между двете.
Сря Яну 29, 2020 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Това не пречи да се следват процедурите. Днес е тази хижа "която добре че е продадена", но пък за хубавите имоти и заменки, не казвате така. А сега за теб оставам да се сетиш кое е общото между двете.

И кое е общото? Аз бях това лято около и в хижата и не виждам абсолютно нищо общо между тая рушаща се сграда, с двама туристи, които минаха за целия ден покрай нея, и някой хубав имот. Процедурата мисля, че е спазена, щом и аз отвъд океана разбрах, че се продава, значи не е станало тихомълком и под масата.
Както каза и Стефан, хижата не е толкова ключова за минаване на Ком-Емине. Добре ще е да я има и ще улесни минаването на тези, които тръгват наобяд от Ком, но нищо повече. Аман наистина от популистки приказки на хора, които никога не са минавали Ком-Емине, но за сметка на това раздават на килограм пътеводители, статии и мнения за маршрута.
Определено каквото и да направят новите собственици от хижата, дори и частна вила, за мен е за предпочитане пред това една хубава сграда просто да рухне и да няма никаква полза от нея изобщо за никого.
Ако беше толкова важно и критично това да бъде хижа, то щеше да бъде хижа, защото щяха да ходят достатъчно туристи, за да се издържа. А дори и ком-еминейците няма задължително да спят в нея, защото повечето графици са с ранно тръгване от Ком и нощувка в Лакатник, където вече има къща за гости. Факт е, че по време на моето Ком-Емине хижата работеше, но ние не спахме в нея, а когато минахме от там беше празна в почивен ден.

И за пореден път съм отвратена от наглостта на БПС. Репей и Понория поддържали пътеките там от години... През лятото ходих и не видях нито една марка по Ком-Емине в района, която да не е направена от хората от форума ни. Наскоро разбрах, че Репей са почнали да слагат табелки с логото си, за да поддържат легендата как са маркирали те. Понория направиха една жълта маркировка миналата година и ето, че вече маркират от години.
Пази Боже, когато в една държава лъжци и плагиати се очаква да ми защитават интересите! На всяко едно ниво е така в България, за съжаление и в планините!

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Яну 30, 2020 2:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Ако тези процедури са спазени, значи всичко е точно. Относно другата част, не ми се влиза в дискусия.
Чет Яну 30, 2020 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Относно другата част, не ми се влиза в дискусия.

Ами аз си знам, че тезата ми е непопулярна и без да ми го доказваш Laughing Общоприетото мнение е "колкото повече хижи, толкова повече хижи" и сантименталност към онези времена, в които всичките са работили. Почти всеки ще подпише петиция за запазването на Пробойница като хижа, дори и без да чете нещо повече от заглавието, просто защото тази хижа е критично и жизнено важна за туризма в района и Ком-Емине. Обаче същите тези хора, ако после им предложиш да отидат там за уикенда, ще почнат да мрънкат, че е ниско, че няма нищо обзорно наблизо и че е по-добре да се отиде на Ехо или Козя стена.
Все пак се надявам хижата да отвори отново врати и да носи полза както за туристите, така и за стопаните Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Яну 30, 2020 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
kaloyanv написа:
Относно другата част, не ми се влиза в дискусия.

Ами аз си знам, че тезата ми е непопулярна и без да ми го доказваш Laughing Общоприетото мнение е "колкото повече хижи, толкова повече хижи" и сантименталност към онези времена, в които всичките са работили. Почти всеки ще подпише петиция за запазването на Пробойница като хижа, дори и без да чете нещо повече от заглавието, просто защото тази хижа е критично и жизнено важна за туризма в района и Ком-Емине. Обаче същите тези хора, ако после им предложиш да отидат там за уикенда, ще почнат да мрънкат, че е ниско, че няма нищо обзорно наблизо и че е по-добре да се отиде на Ехо или Козя стена.
Все пак се надявам хижата да отвори отново врати и да носи полза както за туристите, така и за стопаните Smile


Ами не, нямам това предвид. Ти също така обхващаш само една част от нещата, към която явно ти имаш афинитет, а не поглеждаш голямата картина. Така са и от другата страна. А някой тук спомена популисти, но то това е и приликата, всеки опира до неговото си мнение.

П.С - Всъщност по интересното е че ти знаеш вече какво мисля преди да съм написал каквото и да е било, което е по забавно.
Чет Яну 30, 2020 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

П.С - Всъщност по интересното е че ти знаеш вече какво мисля преди да съм написал каквото и да е било, което е по забавно.

Всъщност, не, не знаех, но след като чета това
kaloyanv написа:
Относно другата част, не ми се влиза в дискусия.

kaloyanv написа:

Ами не, нямам това предвид.

kaloyanv написа:
А сега за теб оставам да се сетиш...

единственото, което ми остава наистина е да се досещам, точно както препоръчваш.
Явно не съм се досетила правилно какво е искал да каже авторът, което наистина е забавно, защото вече ровя в шкафа за пакета с боб Laughing

И за да не си останем само със забавлението и гадаенето, а да има и нещо полезно, добавям и няколко снимки от хижа Пробойница от това лято /11 септември 2019/

https://photos.app.goo.gl/qdCw5uz3o9SAAsVVA

Снимките не са много, защото се разлетяха прилепчета навсякъде и се наложи да се евакуирам. Стефан като по-безстрашен е направил повече Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Яну 31, 2020 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
то по форумите е лесно да се пише.
Пет Яну 31, 2020 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
то по форумите е лесно да се пише.

По принцип? Или за хижа Пробойница? Или за маркировката? Или за голямата картина? Think

Между другото във фейсбук е още по-лесно, не знам дали си го забелязал. Има и лайкване, което става пък най-лесно Very Happy Аз затова гледам да се държа за клавиатурата, че има едни лоши хора, които само гледат да те натоварят в джипа и докато си се усетил, вече носиш тухли, боя, дъски, дограма и боклук Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Яну 31, 2020 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
kaloyanv написа:
то по форумите е лесно да се пише.

По принцип? Или за хижа Пробойница? Или за маркировката? Или за голямата картина? Think

Между другото във фейсбук е още по-лесно, не знам дали си го забелязал. Има и лайкване, което става пък най-лесно Very Happy Аз затова гледам да се държа за клавиатурата, че има едни лоши хора, които само гледат да те натоварят в джипа и докато си се усетил, вече носиш тухли, боя, дъски, дограма и боклук Laughing


Така де. Въпроса е че ако започнем да развиваме някакви теми и да пишем надълго надълго, ще си остане само писането, на мен това не ми харесва. И ми се струва просто излишна загуба на време. Иначе да сме живи и здрави Smile
Пет Яну 31, 2020 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...
Така де. Въпроса е че ако започнем да развиваме някакви теми и да пишем надълго надълго, ще си остане само писането, на мен това не ми харесва. И ми се струва просто излишна загуба на време. Иначе да сме живи и здрави Smile

Развиването на темите не е излишна загуба на време, защото като дойде подходящият момент - действаме!

Преди 2 години и 2 месеца хижа „Кашана“ изгоря. Веднага се намериха хора, които дариха - труд и пари - например ТД КПДМ, БТС, Български планинарски съюз, а също така и този форум - на форумната среща на хижа „Мургана“ миналата година се събра скромна сума пари, която бе преведена по банковата сметка на хижата. Председателят на етрополското туристическо дружество Цанко благодари за дарението. Така - само след 2 години - хижа „Кашана“ е почти възстановена и върната за живот от пепелищата.

Ти ще дариш ли пари за възстановяването на хижа „Пробойница“?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Фев 01, 2020 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Малко й остава да се в включи в категорията на "Планински извори" като гледам. Тъжно... много тъжно.

Пазя приятен спомен от единствената ми нощувка там в първия ден от комеминейската ми 2012-та. Бих помогнал да заработи пак.

Леле каква форумно-курбанска сбирка може да се завихри там... Croc дъра-бъра Наздраве!

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Фев 01, 2020 1:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov