ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
excalibur написа:

Ами аз съм доволен, ползвам ги втора зима. ...

Само да кажеш какво ти е мнението за тия пластмаси? На мен лично е повече от скептично. Виждал съм доста такива пластмасови оглавници скъсани, включително и гривелски. Откровено им нямам доверие. Особено ако се скъсат по врене на ходене - имате ли готово аварийно решение? Може ли да се застопори например с дебела тел, за да са доизкара докрай проявата?
Вто Фев 11, 2020 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
vladofff написа:
excalibur написа:

Ами аз съм доволен, ползвам ги втора зима. ...

Само да кажеш какво ти е мнението за тия пластмаси? На мен лично е повече от скептично. Виждал съм доста такива пластмасови оглавници скъсани, включително и гривелски. Откровено им нямам доверие. Особено ако се скъсат по врене на ходене - имате ли готово аварийно решение? Може ли да се застопори например с дебела тел, за да са доизкара докрай проявата?


Не съм го мислил и не нося допълнително тел или нещо за авариен ремонт. Този Петър в кв. Лозенец ми ги препоръча като евтин вариант с позитивно мнение на негов клиент, ползващ ги и по заледени водопади... Сигурно е по-добре някакви утвърдени марки, ама на този етап ги ползвам за моите нужди..
Вто Фев 11, 2020 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
excalibur написа:

Не съм го мислил и не нося допълнително тел или нещо за авариен ремонт. Този Петър в кв. Лозенец ми ги препоръча като евтин вариант с позитивно мнение на негов клиент, ползващ ги и по заледени водопади... Сигурно е по-добре някакви утвърдени марки, ама на този етап ги ползвам за моите нужди..

Понякога има много здрави неща, които нямат нищо общо с "утвърдените марки". Може да се окаже дори, че пластмасите на твоите котки надживяват гривела…
Но за авариен ремонт, дори с утвърдени вещи, винаги мисли и предвиждай...
Представи си ме как изглеждах на средата по пътя от Белмекен към Костенец, в над метър и нещо сняг, със счупена на две ска, тъй като пантата/Силврета/ не е била домислена, натрупалия лед отдолу е направил рамо и ската/също реномирана - Атомик/, се строши там където са болтчетата...
Вто Фев 11, 2020 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
vladofff написа:
excalibur написа:

Не съм го мислил и не нося допълнително тел или нещо за авариен ремонт. Този Петър в кв. Лозенец ми ги препоръча като евтин вариант с позитивно мнение на негов клиент, ползващ ги и по заледени водопади... Сигурно е по-добре някакви утвърдени марки, ама на този етап ги ползвам за моите нужди..

Понякога има много здрави неща, които нямат нищо общо с "утвърдените марки". Може да се окаже дори, че пластмасите на твоите котки надживяват гривела…
Но за авариен ремонт, дори с утвърдени вещи, винаги мисли и предвиждай...
Представи си ме как изглеждах на средата по пътя от Белмекен към Костенец, в над метър и нещо сняг, със счупена на две ска, тъй като пантата/Силврета/ не е била домислена, натрупалия лед отдолу е направил рамо и ската/също реномирана - Атомик/, се строши там където са болтчетата...


Дано не ми се налага да разбера на практика как си се чувствал. По-интересно е как си се справил да излезеш от гадната ситуация. Аз прохождам с пантите и разбрах, че е доста по-различно от карането след ратрака..
Вто Фев 11, 2020 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
excalibur написа:
По-интересно е как си се справил да излезеш от гадната ситуация. ..

Е не съм вездесъщ, винаги когато имаше по-опитни съм ги разпитвал с подробности предварително.
В случая - "стар" "майстор на спорта" ми беше казвал винаги да нося някое винтче, отвертка, клещи и тел...
В по - ново време - и на всякакви експедиции - да се носи монтажна лента - от онази, усилената, армирана с разни конци и платове в нея. Идеална е както когато вятърът разкъса палатката, така и за всякакви ски нещастия - отлепен колан - отзад се прави намотка и изкарваш ходенето, скъсана обувка - пак, дори и счупената ска - правиш намотка на ската с обувката и евентуално парче от щека или алуминиев самар/каквото имаш под ръка - за шина на счупената ска, още по добре е ако "шинирането" стане и с прусек/, както се гипсира крак с бинт и доизкарваш. Вярно гадно е, ама без ската е още по-...
Вто Фев 11, 2020 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
vladofff написа:
excalibur написа:

Ами аз съм доволен, ползвам ги втора зима. ...

Само да кажеш какво ти е мнението за тия пластмаси? На мен лично е повече от скептично. Виждал съм доста такива пластмасови оглавници скъсани, включително и гривелски. Откровено им нямам доверие. Особено ако се скъсат по врене на ходене - имате ли готово аварийно решение? Може ли да се застопори например с дебела тел, за да са доизкара докрай проявата?

Аз от 10 години имам котки КONG, бяха евтини - 120 лева, с отстъпката - 108 лева, но вече не се продават в България. Със стоманени телове са, не с пластмаси. На лявата котка теловете останаха здрави, а на дясната се скъсаха и при пръстите, и при петата. Ремонтирах ги с обикновена тел, с кабели и със сезал. Да, зимата си нося в раницата малки клещи и „резервни части“ - тел, кабели и сезал.

Колкото и да звучи странно - сезалът върши добра работа. На края на миналата зима котката пак се беше скъсала отпред при пръстите. Закърпих я с кабели (от стари слушалки) и за по-сигурно - със сезал, като допълнителна осигуровка:





Януари месец тази година севтосах котките на Мальовица (по Североизточния ръб заедно с excalibur и Теди Симеонова) и що да видя - кабелчетата се бяха скъсали, но сезалът беше останал здрав! Домързя ме да ремонтирам котката и я оставих в това положение:



Сезалът издържа.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Svetlix написа:
Познавам 2-ма човека с такива котки. Имало същите и в Алито, но често се случвало да ги задържат на митницата. За 10-на лв разлика не мисля, че си заслужава чакането от Китай (особено сега) и нервите с евентуално задържане.


Сайтът, който е посочил колегата е в Европейския съюз. Поръчвал съм десетки пъти от там, нищо не задържат, идва с DHL за 1 седмица.

Имах в предвид ако се наложи да ги поръчва през Алито. Не конкретно този сайт. Прочети пак какво съм написал.

Само за справка: https://www.aliexpress.com/item/32832869477.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.24d1366biRifdC&algo_pvid=ca08e615-73cc-42c2-92d8-d4dd385b5be5&algo_expid=ca08e615-73cc-42c2-92d8-d4dd385b5be5-16&btsid=8f63dd1b-372e-464f-a79b-54a5b5b98dc4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53

Има ги и на по-тънка цена оранжеви ...

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Фев 11, 2020 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ремонтирах ги с обикновена тел, с кабели и със сезал.


купи си жило за скорости от Веломагазин
Сря Фев 12, 2020 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Стефко голЕм си. Признал съм те, ма трябваше да си с онези червените обувки Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Фев 12, 2020 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна съм го написал, че без сезал, свинска опашка и от онези странните балони не се тръгва в планината Cool

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Фев 12, 2020 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Дотук добре! Отговорете с цитат
Svetlix написа:
………………. без сезал………………..не се тръгва в планината Cool

……..и още какво?
Сря Фев 12, 2020 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Цецко, ще загубим детската аудитория Oops Да не тестваме търпението на модераторския екип тра-ла-ла

И аз съм добър, но със Стефанаки не мога да се меря ..


_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Фев 12, 2020 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
Ozzi написа:
Здравейте!
Предстои ми закупуването на котки и бих се радвал да чуя някое мнение за тези на които съм се спрял (избрах си комплект с калъф):
https://www.bergfreunde.eu/bergfreundede-steigeisen-set-grivel-g12-bergfreunde/
Модела е New Clasic, т.е универсален (за всякакъв вид обувки) - https://www.bergfreunde.eu/grivel-g12-bergfreunde-edition-crampons/
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Как е според вас като съотношение цена/качество? Четох добри отзиви за този тип котки и системата им против събиране на сняг/лед по котките.


Да споделя първи впечатления след покупката. Прехода бе от хижа Плевен до вр. Ботев по въжето и обратно, по силно фирнован терен и силен вятър. Котките се представиха прекрасно и в нито един момент не почувствах несигурност или нестабилност. Прилепнаха отлично към обувките ми и при този наклон нямах никакви проблеми. Много бързо и сигурно се закрепват към обувките и в нито един момент не се наложи да ги притягам. В сгънато положение са компактни и скрити надеждно в калъфа. С две думи - заслужават си парите. Единственият малко неприятен момент от прехода бе, че успях да си скъсам панталоните с тях, но това си е изцяло по моя вина.
Все пак ми се струва, че при по-големи наклони, когато биха се ползвали предимно предните зъби, ще си трябват по-твърди обувки, както vladofff бе отбелязал.
Пон Мар 02, 2020 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За сняг твърдата обувка е перфект. Отначало си виках за моята La Sportiva, че е най-дървеният налъм, който някога съм обувал. Но сега като свикнах с тях честно казано разбрах, защо са такива. Между другото гетите пазят панталоните от такива инциденти. Макар и някакви по-евтини - хубаво е да ги имаш.

Недостатъкът на твърдите обувки го усещаш, когато стъпиш на асфалт.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Мар 02, 2020 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
За сняг твърдата обувка е перфект. Отначало си виках за моята La Sportiva, че е най-дървеният налъм, който някога съм обувал. Но сега като свикнах с тях честно казано разбрах, защо са такива. Между другото гетите пазят панталоните от такива инциденти. Макар и някакви по-евтини - хубаво е да ги имаш.

Недостатъкът на твърдите обувки го усещаш, когато стъпиш на асфалт.

Бях с гети и то високи (малко под коляното), но как успях да се закача с котките над гетити така и не разбрах. При все, че точно в този момент бяхме спрели за почивка.
Пон Мар 02, 2020 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Следваща
Страница 40 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov