ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.
Автор Съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Уведомяването може да стане по мейл и отнема около 5 минути, задължително е ако не искате да си имате разправии. 2011 година не беше толкова лесно - чакахме малко повече от месец, за да получим писмено разрешение за преход по българо-сръбската граница(тогава режимът не беше уведомителен, а разрешителен). В момента цялата процедура е толкова улеснена, че не виждам защо му е на някой да си усложнява живота като си спести няколкото минути, необходими да напише просто един мейл до гранична полиция. Всеки си има глава на раменете, както се казва...
Вто Фев 11, 2020 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Без да адвокатствам на Стефан (защото аз съм обратното на добър пример при движение в граничен район), май той търси нормативно разписано в закон, наредба или правилник, условието за уведомяване. Информацията на който и да е сайт, не е единствено достатъчно основание за каквито и да е действия.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Фев 11, 2020 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, Берлинската стена падна, но тази между САЩ и Мексико си стои, пък и не само... Тук между България и Турция оградка изникна някаква, но сигурно е срещу коронавируса...
Комадващият войските на МВР преди години каза пред един паметник: "Граници е имало и ще има. Променя се само режимът за тяхното преминаване.".
Та тъй - има и стени има е жълти линии на асфалта до централите на големи корпорации. И двете обозначават държавни граници. На едните човек може да си пробва адреналина, на другите да играе на дама...
Вто Фев 11, 2020 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Тука някои хора поставят чужди думи в моите уста и пишат неистини. Но това е тяхно право - има свобода на словото!

Все пак, за да не остане някой заблуден и излъган, съм длъжен да уточня следното:

Не призовавам хората да влизат в нарушение. Обърнах се конкретно към Dimov и Svetlix, които познавам, пък те дали ще се вслушат в моите думи - мисля, че те ме разбраха много добре какво имам предвид и няма смисъл да им обяснявам.

Всеки има право да уведомява Гранична полиция, който иска може и да им козирува, който иска може да им се кланя, може и да им коленичи, може и да им се моли... Това е негово право!

При условие, че Гранична полиция ме е срещала на път за граничната ивица, разбрали са, че не съм подавал предварително уведомление - и не са ме връщали, нито са ме санкционирали - не виждам какво повече дискутираме!

Накрая ще цитирам - за любителите на границите, ограниченията и режимите - Карл Май, романа „Бурът ван Хет Рур“, написан преди повече от 120 години:

„Историкът събира голите факти и ги подрежда един до друг, както кафърът нанизва една до друга стъклените си перли. Историкът не може да каже нито за възникването на тези събития и факти, както и кафърът не може да обясни, как са се създали неговите стъклени маниста… Едно ще ви кажа, господине, едва когато нашите познания достигнат онези тайнствени дълбини, откъдето по силата на неумолими исторически закони възникват и се развиват фактите и събитията на световната история, едва тогава ще можем да кажем, че имаме история. Тогава ние ще станем господари на събитията. Тогава ще умеем сами да ги създаваме… Едва тогава историята ще роди такава политика, която ще донесе за земното кълбо вечен мир и ще превърне меча в плуг, защото войната ще стане нещо невъзможно. Вместо конкуренция във въоръжаването ще цари мирна конкуренция и развитието на човечеството ще тръгне по други пътища.“

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix ме помоли за някой друг кадър, аз качих, но се оказва, че снимките не се отварят. Любезно ме информира Vedrin. Вероятно албумът в Google photos не е бил публичен. Може ли някой да сподели дали е решен проблема сега.

Разбирам ви гледните точки в спора и няма да заемам страна. Само за себе си мога да кажа, че бих пробвал с уведомителен и-мейл следващия път. Признавам, че не знаех, че е толкова лесно. Мислех, че се чака някакъв отговор или документ. Досега съм обикалял доста гранични върхове и никога не съм срещал власти.

Полицаите бяха на 2км преди Долна Мелна. Спряха ни, поискаха лични карти и документи на колата и питаха за целта на пътуването ни. Отговорих им, ще се качваме в планината Кървав камък, без да уточнявам точно къде. Пита ни за разрешително, казах че нямаме. Обясни, че няма право да ни спира да продължим, но ако горе гранични власти ни проверят ще ни напишат актове със "солени" глоби.
Попълниха документ "Предупреждение" с моите лични данни (вероятно като шофьор) - подписах им се и си продължихме по пътя.
В документа пишеше, че съм предупреден, че нямам право да се доближавам до границата без разрешително.

Не съм се притеснил или респектирал особено, съвсем нормално си разговаряхме. Но наистина следващия път ще пробвам с мейла, най-малкото да разбера дали ще се получи толкова лесно.

Иначе в съвсем други ситуации съм имал разправии с полицаи и съвсем не съм от козируващите, когато властите отсреща ми нарушават правата, вместо да ги съблюдават.
Вто Фев 11, 2020 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дано човечеството един ден да поеме по пътя на съзиданието, а не на разрушението и за всички хора на Земята да има хляб, вода, медицинска помощ и т.н.
Дано и строго охраняваните граници останат в миналото...
В момента ние като туристи можем да сме радостни, че обстановката в съседните ни държави е сравнително спокойна, а по-голямата част от границата се охранява символично и можем с минимални усилия да се разхождаме законно в непосредствена близост до по-голямата част от граничната линия, както и че можем да си позволим да я пресичаме незаконно тук там из баирите, къде от незнание, къде по други причини. Ако обаче възникне усложнена обстановка или не дай си боже война в съседна на нас страна, залезите на границата ще останат само на вече направените снимки или ще можем да си ги произвеждаме само със софтуер, колкото и това сега да изглежда майтап за някого.
Вто Фев 11, 2020 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Denton написа:
Теоретично има, ето го: https://www.kade.si/#bing=17/2506652.51/5260713.04/0

Не се знае в какво състояние е и дали не е силно обрасъл...........................


Dimov, ще ми бъде интересно да споделите, дали обърнахте внимание на цитираната евентуална пряка възможност за излизане на червената маркировка в района на Нова махала?
Вто Фев 11, 2020 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Svetlix ме помоли за някой друг кадър, аз качих, но се оказва, че снимките не се отварят. Любезно ме информира Vedrin. Вероятно албумът в Google photos не е бил публичен. Може ли някой да сподели дали е решен проблема сега.

Снимките бяха видими в началото, сега аз не ги виждам. Не знам защо изчезват, на мен също ми се случи.

Решението е едно - албумът да се направи ОТНОВО публичен и ОТНОВО да се копират адресите на снимките - да се редактира публикацията във форума адрес по адрес, като старите адреси на изображенията се заменят с новите адреси на изображенията.

Dimov написа:
Полицаите бяха на 2км преди Долна Мелна. Спряха ни, поискаха лични карти и документи на колата и питаха за целта на пътуването ни. Отговорих им, ще се качваме в планината Кървав камък, без да уточнявам точно къде. Пита ни за разрешително, казах че нямаме. Обясни, че няма право да ни спира да продължим, но ако горе гранични власти ни проверят ще ни напишат актове със "солени" глоби.
Попълниха документ "Предупреждение" с моите лични данни (вероятно като шофьор) - подписах им се и си продължихме по пътя.
В документа пишеше, че съм предупреден, че нямам право да се доближавам до границата без разрешително.
...

Ама тебе каква полиция те спря и ти написа предупреждението - обикновена полиция или гранична полиция? Можеш ли да снимаш и да качиш тук самото предупреждение? Странна работа. За пръв път чувам за такова писмено предупреждение, мислех си, че са те предупредили устно. Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Ама тебе каква полиция те спря и ти написа предупреждението - обикновена полиция или гранична полиция? Можеш ли да снимаш и да качиш тук самото предупреждение? Странна работа. За пръв път чувам за такова писмено предупреждение, мислех си, че са те предупредили устно.


Не получих копие от документа и аз не поисках, но беше предварително разпечатана бланка за попълване. Гранична полиция беше, в бял джип с немска овчарка. Представиха се, показаха си служебните карти предварително.

Моят спътник ги пита дали това, че съобщаваме на тях може да се счита за уведомление, отговориха отрицателно и отново обясниха какъв е реда за уведомление.

Питахме ме ги също как се определя дали сме до границата, отговорът беше на 300м. от браздата.

Сега като се прибера ще пробвам отново със снимките.


Последната промяна е направена от Dimov на Чет Фев 13, 2020 8:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Фев 11, 2020 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Denton написа:
Теоретично има, ето го: https://www.kade.si/#bing=17/2506652.51/5260713.04/0

Не се знае в какво състояние е и дали не е силно обрасъл...........................


Dimov, ще ми бъде интересно да споделите, дали обърнахте внимание на цитираната евентуална пряка възможност за излизане на червената маркировка в района на Нова махала?


Специално внимавах като стигнем мястото на електропровода да огледам дали може да се продължи оттам напряко. Изключително обрасло е с ниска храстова растителност. За мене не е проходимо. Е, сигурно ако човек иска да докаже обратното, вероятно все ще успее, но време няма да се спести гарантирано.
Имахме подобен казус за един къс участък в Лисец тук:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=8819&postdays=0&postorder=asc&start=180

Ситуацията е подобна, но с повече сняг и участакът е значително по-дълъг. Снимка за съжаление нямам.
Ако някой смята да мине оттам, то аз бих казал направо да тръгне на произволно място през гората напряко, няма да е по-тежко.
Сря Фев 12, 2020 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Svetlix ме помоли за някой друг кадър, аз качих, но се оказва, че снимките не се отварят. Любезно ме информира Vedrin. Вероятно албумът в Google photos не е бил публичен. Може ли някой да сподели дали е решен проблема сега.


Нещо ако трябва да съдействам за снимките ще кажеш. Все ще искам да разгледам Smile

Колкото до Гранична полиция - всеки сам си решава. По-горе просто споделих гледна точка.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Фев 12, 2020 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
В центъра на с. Долна Мелна има два варианта за качване на вр. Било и табелите седят. Ние избрахме варианта през Шипковица.

Към дата вчера: пътят между Долна Мелна и Шипковица е мега отврат. На места е доста изровен, но се минава с обикновен VW Passat без да подпре абсолютно никъде. Кара се предимно на 1-ва скорост и в рядко случай 2-ра на ниски обороти. Покрай спирката има място за паркиране бол. От спирката има червено-бяла маркировка до самия връх. Трудно би се изгубил човек. Проблемът при нас не бяха Гранична полиция, а ловджиите. Пукаше се яко!

Относно пътищата в района - дано е полезно на някой. Ние дойдохме от към гр. Трън. Минахме през селата Вукан, Видрар, Лева река и Долна Мелна. Между с. Вукан и Лева река пътят е ремонтиран. Ремонтиран в смисъл - позакърпили са дупките и се ядва. Между Лева река и Долна/Горна Мелна е тесен, но почти без дупки. През Долна Мелна си е отврат.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Окт 26, 2020 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov